• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Grodziska pruskie w fotografii Jerzego Miałduna

Fotografie Jerzego Miałduna

dr inż. Jerzy Miałdun

Dr inż. Jerzy Miałdun ukończył Akademię Rolniczo-Techniczną w Olsztynie. Od roku 1975 jest pracownikiem Katedry Fotogrametrii i Teledetekcji, najpierw Akademii Rolniczo-Technicznej, a obecnie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zajmuje się aplikacjami metod fotogrametrii i teledetekcji. Głównym kierunkiem jego zainteresowań jest zastosowanie metod fotogrametrii w archeologii, głównie w odtwarzaniu elementów krajobrazu kulturowego. Jerzy Miałdun jest również właścicielem firmy zajmującej się usługami kartograficznymi.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Czytaj więcej: Grodziska pruskie w fotografii Jerzego Miałduna

Grody i stanowiska obronne - Gmina Olsztynek

Olsztynek

ImageImage

Fortyfikacje miejskie Miasto zamknięte było w XIV w. w obrębie murów obronnych z kamieni, z trzynastoma wysuniętymi, prostokątnymi bastionami. Wjazd przez dwie bramy ze zwodzonymi mostami: jedna zwana Górną lub Niemiecką Bramą (w drodze na Mierki), druga zwana Nidzicą lub Polską Bramą. Obecnie zachowane zostały fragmenty murów obronnych w kilku miejscach miasta oraz baszt obronnych przy zamku krzyżackim. Zabytek.

Czytaj więcej: Grody i stanowiska obronne - Gmina Olsztynek

Grody i stanowiska obronne - Gmina Jeziorany

Jeziorany

mury miejskie Jezioranmury miejskie Jezioran

Mury miejskie. Jedyne pozostałości po miejskich murach obronnych zrobionych z kamieni polnych. Niegdyś były to budzące respekt umocnienia.

Zamek gotycki. Pozostałości gotyckiego zamku należącego do biskupów warmińskich, wzniesionego w II poł. XIV wieku. Zamek uległ spaleniu w roku 1783 i nie został odbudowany; popadał w coraz większą ruinę, w związku z czym został rozebrany w I poł. XIX wieku. Jedyne jego ocalałe resztki wkomponowane są w budynek na Placu Zamkowym. Ów budynek pełni obecnie funkcję urzędu miasta.

Czytaj więcej: Grody i stanowiska obronne - Gmina Jeziorany

Grody i stanowiska obronne - Gmina Gietrzwałd

Tomaryny

Tomaryny - wieża północna

Pruskie umocnienia, wybudowane pod koniec XIX w., jako ochrona mostu kolejowego na rzece Pasłęce. Składają się z dwóch bliźniaczych wież po obu stronach mostu, z licznymi otworami strzelniczymi. Wieże połączone są korytarzem zwanym poterną. Na szczycie każdej z nich są kopuły pancerne, w których niegdyś osadzone były potężne działa kal. 53mm.

Czytaj więcej: Grody i stanowiska obronne - Gmina Gietrzwałd

Grody i stanowiska obronne - Gmina Dywity

Barkweda

ImageImage

Grodzisko Barkweda Nieczynny cmentarz ewangelicki, założony w niewielkim oddaleniu od wsi, na pobliskim wzgórzu, stanowiącym zarazem ciekawy obiekt archeologiczny. W tym miejscu bowiem znajduje się również wczesnośredniowieczne grodzisko pruskie.

Czytaj więcej: Grody i stanowiska obronne - Gmina Dywity

Grody i stanowiska obronne - Gmina Dobre Miasto

Dobre Miasto

ImageImage

Fortyfikacje i mury obronne Pierścień fortyfikacji średniowiecznych miasta składał się z murów obronnych i systemu baszt zbudowany na rzucie nieregularnego prostokąta. Do dnia dzisiejszego zachowały się odcinki murów obronnych z XIV w. od strony północnej nad Łyną i od strony wschodniej. Odcinek wschodni jest flankowany od strony północnej i południowej przez dwie cylindryczne baszty: północna zachowana do połowy swej pierwotnej wysokości, natomiast południowa zachowana w pierwotnym stanie zwana basztą „bocianią” od gnieżdżących się na jej dachu od niepamiętnych czasów bocianów. Jest zlokalizowana na południowo-wschodnim narożniku fortyfikacji nad kanałem wodnym.

Czytaj więcej: Grody i stanowiska obronne - Gmina Dobre Miasto