Kapliczki przydrożne - Gmina Świątki
Świątki
Kapliczka przydrożna Neogotycka, wzniesiona w 1916. Murowana i otynkowana, na rzucie kwadratu, z daszkiem dwuspadowym, krytym dachówką ceramiczną. W ostrołukowej niszy – drewniany krucyfiks. Zabytek.
Kapliczka przydrożna
Neobarakowa, wzniesiona, w XIX. Murowana i otynkowana, z daszkiem dwuspadowym, krytym dachówką ceramiczną. W półokrągłej niszy umieszczono drewniany krucyfiks. W górnej części kwadratowa płycina. Zabytek.
Kapliczka przydrożna
Wzniesiona w XIX. Murowana z czerwonej cegły, na rzucie prostokąta, z daszkiem dwuspadowym, kryty dachówką ceramiczną. W części środkowej półokrągła nisza, w której umieszczono krucyfiks i figury świętych. Zabytek.
Kapliczka z dzwonniczką
Wzniesiona w 19894. Murowana z czerwonej cegły, na rzucie kwadratu, z daszkiem wielospadowym, krytym papą. W części dolnej, nisza ostrołukowa, z umieszczonymi figurami świętych, w części górnej ostrołukowa dzwonniczka z metalowym krzyżem. Zabytek.
Kapliczka przy kościele parafialnym
Kapliczka neogotycka. Usytuowana przy prywatnej posesji.
Skolity
Kapliczka przydrożna
Neoklasycystyczna, wzniesiona w XIX w. Murowana i otynkowana, na rzucie kwadratu, z daszkiem dwuspadowym krytym dachówką ceramiczną. W ostrołukowanej niszy umieszczona figura NMP. Zabytek.
Kapliczka przydrożna
Neoklasycystyczna, wzniesiona w XIX w. Murowana i otynkowana, na rzucie kwadratu, z daszkiem dwuspadowym, krytym dachówką ceramiczną i zwieńczonym metalowym krzyżem. W dolnej kondygnacji kwadratowa płycina, w górnej nisza zamknięta łukiem odcinkowym, z figurą świętego. Kondygnacje rozdzielone gzymsem profilowanym. Zabytek.
Kapliczka przydrożna
Neoklasycystyczna, wzniesiona w końcu XIX w. Murowana i otynkowana, z daszkiem dwuspadowym, krytym dachówką ceramiczną i zwieńczonym metalowym krzyżem z chorągiewką. W półokrągłej niszy figura MB Królowej Polski. Zabytek.
Kapliczka, przy kościele parafialnym
Wzniesiona na początku XX, neogotycka, murowana z czerwonej cegły, częściowo otynkowana na biało. Daszek dwuspadowy, naczółkowy, kryty dachówką ceramiczną. W ostrołukowej niszy figura NMP. W narożnikach kapliczki przypory. Zabytek.
Kapliczka przydrożna
W pobliżu kościoła, przy drodze do Garzewa. Murowana z cegły, z daszkiem wielospadowym zwieńczonym sterczyną z metalowym krzyżem. W ścianie frontowej nisza ostrołukowa z figurą św. Józefa z Jezusem. Pod niszą w płycinie tablica z tekstem w jęz. Niemieckim z datą 1920 r. Wokół kapliczki metalowe ogrodzenie z prętów. Kapliczka przydrożna
Przy drodze do Brąswałdu. Murowana z cegły, na cokole z kamienia polnego. Daszek jednospadowy. W niszy ostrołukowej figura NMP, pod niszą płycina z datą 1894 r., nad niszą w płycinie prostokątnej, płycina w formie krzyża. Kalenica zwieńczona dwiema kamiennymi kulami.
Kapliczka przydrożna
Wzniesiona w XIX. Murowana z czerwonej cegły, na rzucie kwadratu, z daszkiem wielospadowym, krytym płytkami ceramicznymi, zwieńczonym metalowym krzyżem. W części środkowej półokrągła nisza z figurą NMP. W dolnej części kwadratowe płyciny. Zabytek.
Dzwonniczka przydrożna
Neogotycka, wzniesiona w 1880. Murowana z czerwonej cegły, na rzucie kwadratu, stopniowo zwężająca się ku górze, z daszkiem wielospadowym, krytym płytkami ceramicznymi i zwieńczonym metalową chorągiewką z datą 1880. W części górnej półokrągły, wysmukła nisza otwarta z metalowym krucyfiksem. Zabytek.
Dąbrówka
Kapliczka z dzwonniczką, barokowa, wybudowana na planie koła. Usytuowana na wzniesieniu nad rzeką Pasłęką - tuż nad granicą historycznej Warmii. Jest bardzo wysoka - ponad 7,5 m. Szczyt zwieńczony czterema pięknymi, kutymi krzyżami z metalowymi chorągiewkami i kulami, oraz jednym centralnie umocowanym krzyżem z figurką Chrystusa. U góry kapliczka posiada wielokierunkowy prześwit z prawdopodobnie wtórnie umocowanym dzwonkiem (loretańskim?). Obok kapliczki znajduje się tablica przygotowanego przez Program "Dom Warmiński" szlaku napoleońskiego.
Garzewo
Kaplica neoklasycystyczna
Kapliczka z dzwonniczką, neogotycka. Zwieńczona wielospadowym daszkiem. Trójkondygnacyjna. W części górnej wielokierunkowy prześwit z dzwonkiem. W dolnej kondygnacji pełnołukowy, zamknięty prześwit.
Różynka
Kapliczka przy Parafii św. Mateusza