• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Dom Artysty - Lamkowo

Dom Artysty - Lamkowo

Teresa Walczak-Wikiert Zdzislaw Robert Cieślikiewicz

Dom Artysty w Lamkowie powstał w 2003 roku staraniem artystów - p. Teresy Walczak-Wikiert, rzeźbiarki i malarki i p. Roberta Zdzisława Cieślikiewicza, malarza, rzeźbiarza i snycerza. Galeria mieści się w historycznym budynku, w którym niegdyś swą siedzibę miało Towarzystwo Czytelni Ludowych pod kierownictwem Franciszka Szczepańskiego - bojownika o polskość Warmii i jednego z założycieli "Gazety Olsztyńskiej". W ostatnich latach budynek popadał w coraz większą ruinę, gdyby nie inicjatywa Pani Walczak-Wikiert i Pana Cieślikiewicza wkrótce zostałaby z niego sterta gruzu. Artyści zwrócili się jednak do gminy o przekazanie obiektu, a gmina wyraziła na to zgodę. W ten sposób zarazem ocalono historyczną budowlę, jak i przyczyniono się do rozwoju kultury w gminie.

Obecnie, chociaż budynek ciągle jeszcze jest w remoncie, czynna jest już wystawa malarstwa, rzeźby, oraz przedmiotów używanych niegdyś w warmińskim gospodarstwie domowym. Z dzieł sztuki prezentowane jest tam m.in. malarstwo olejne, rysunki ołówkiem, rzeźby, haft obrazowy, gobeliny, wyklejanki, obrazy wykonane techniką kolażu, oraz kolekcja ramek do obrazów autorstwa Amerykanina Kenta Monta. Oprócz niego i wyżej wspomnianych założycieli galerii, na wystawie możemy obejrzeć także prace autorstwa Krzysztofa Rawdanica i Jasi Buras (hafty), oraz rzeźbiarza i muzyka Waldermara Ciukszy. Na uwagę zwracają także piękne meble wykonywane na zamówienie przez p. Cieślikiewicza, zajmującego się także snycerką. O ich klasie świadczyć może fakt, że wykonany przezeń fotel służył poprzedniemu papieżowi podczas mszy, które odprawiał będąc z pielgrzymką w naszym regionie.

Sala galerii pełni również funkcje użyteczne dla miejscowej społeczności lokalnej - głównie dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Wystawę można zwiedzać codziennie, organizatorzy proszą jednak o wcześniejszy kontakt: Lamkowo 28, tel. 514-79-40.

Prezentacja dzieł z Lamkowa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Share