• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Zbliża się III edycja Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego

Browarnicy znów opanują Warmię

Objazdowe Muzeum Piwowarstwa, pokazy warzenia piwa „na żywo”, prelekcje historyczne, warsztaty sensoryczne, czy koncerty: Dezertera, Vavamuffin, Jamala, Sylwii Grzeszczak, Trubadurów, węgierskiego PASO, czy zespołu IRA – to tylko ułamek  atrakcji III edycji Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego, który odbędzie się w lipcu i sierpniu w Biskupcu, Olsztynie i Braniewie.

Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego

Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego (WFDB) to wydarzenie, które od 2012 roku promuje Warmię poprzez bogate tradycje piwowarskie regionu. WFDB to produkt regionalny, który odbywa się w trzech warmińskich miastach (Olsztynie, Braniewie, i Biskupcu) i zawiera w sobie szereg atrakcyjnych działań, począwszy od piwno-historycznych, przez edukacyjne, kulturowe, kulinarne, czy artystyczne.

 

- WFDB to multidyscyplinarny projekt, który przypomina o silnych związkach Warmii z browarnictwem, ale kreuje także powstawanie nowych, pozytywnych zjawisk – mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. - WFDB stał się świadkiem narodzin nowego Browaru – Braniewskiego Zakładu Browaru w Namysłowie. Produkcja piwa ruszy w Braniewie jeszcze w tym roku, a zatrudnienie znalazło tam kilkadziesiąt osób.

Konsolidacja środowiska

Poprzez zorganizowany w ubiegłym roku po raz pierwszy Warmiński Konkurs Piw Domowych WFDB skonsolidował środowisko piwowarów domowych z Warmii i Mazur. Piwowarzy regularnie  raz w miesiącu spotykają się, szkolą i wymieniają doświadczeniami. Okazało się, że w regionie z powodzeniem funkcjonuje i działa z sukcesami kilkudziesięciu piwowarów.

Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego

- Jest nas już tylu, że wkrótce zakładamy regionalny oddział Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych – mówi Daniel Duda z Browaru Domowego Jaroty, który zwyciężył pod koniec czerwca na największym festiwalu piwnym w Żywcu w konkursie piw domowych w kategorii Cascadian Dar Ale.

W czasie olsztyńskiej odsłony imprezy (2 sierpnia) rozstrzygnięty zostanie II Warmiński Konkurs Piw Domowych, który będzie rozegrany w trzech kategoriach: historyczne, warmińskie piwo Rosanke, Pszeniczne Ciemne oraz Witbier - piwo niezwykle ciekawe, bo warzone w znacznej mierze z niesłodowanej pszenicy. Jako dodatki stosuje się takie przyprawy jak: kolendra, skórka pomarańczy, rumianek, kmin rzymski, cynamon czy aframon madagaskarski. Zapowiada się zatem konkurs pod znakiem pszenicy.

I Warmiński Konkurs Piw Domowych

- Zainteresowanie konkursem jest spore, liczymy, że swoje piwa przyśle kilkudziesięciu piwowarów z całej Polski, tym bardziej, że zapowiada się wspaniała nagroda główna w postaci uwarzenia zwycięskiego piwa Rosanke przez browar regionalny z Olsztyna – mówi Daniel Duda.

Muzeum, blogerzy, historycy

Ciekawe rzeczy będą działy się też w Objazdowym Muzeum Browarnictwa, w którym zaprezentowana zostanie historia najbliższej przeszłości piwowarstwa.

- Głównym założeniem jest pokazanie stanu browarnictwa w regionie Warmii i Mazur po zakończeniu II wojny światowej, następnie powojennej odbudowy, rozwoju w czasach PRL, konsolidacji i przemian. W końcu restrukturyzacji i prywatyzacji po przemianach w roku 1989 – mówi Paweł Błażewicz, historyk z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego

Ciekawym komponentem Objazdowego Muzeum będą prelekcje historyków regionalnych, piwnych blogerów, czy warsztaty na temat Kultury Piwa. W trakcie warsztatów będzie się można dowiedzieć więcej o kulturze szkła piwnego, czy wielkim piwnym dziedzictwu Belgii – kraju o największych tradycjach piwowarskich, w którym warzy się aż 700 gatunków piwa! Do tego zaplanowano warsztaty kipersko-sensoryczne oraz grę miejską „Olsztyn Browarami Stoi”.

Scena pełna artystów

Podobnie jak w latach ubiegłych publiczność festiwalowa będzie mogła spróbować warmińskich przekąsek piwnych, czyli fafernuchów - słodkich pierników na miodzie z pieprzem i słonych ciasteczek nowolatek. Ze stoiskami wystawią się też producenci żywności regionalnej, rękodzielnicy, artyści, domowi piwowarzy, którzy pokażą warzenie piwa „na  żywo” (zarówno w wersji domowej, jak i rzemieślniczej). Będzie można spróbować swoich sił w wyścigu kapsli Warmia Tour. W czasie WFDB nie zabraknie też koncertów i występów artystycznych. Na festiwalowych scenach wystąpią m.in. Vavamuffin, Jamal, Dezerter, Sylwia Grzeszczak, IRA, Tabu, Trubadurzy, czy niesamowicie energetyczna Panonia Allstars Ska Orchestra (PASO) z Węgier. Pokażą się tez regionalne kapele: Big Day, Cuba de Zoo, KOMP, Łydka Grubasa, Rockerfeller i Ejtobangla. Dodatkowo na scenie pojawi się teatr tancerzy ognia, Just Edi Show zaprezentuje pokaz artystycznej żonglerki. Prywatni kolekcjonerzy zaprezentują swoje piwne skarby. Nie zabraknie, co zrozumiałe przy takiej imprezie, stoisk z piwami regionalnymi, będą przedstawiciele kilku browarów. Kinomaniacy będą mogli oddawać się swojej pasji na Przeglądzie Filmów Piwnych. Dla miłośników żeglarstwa przewidziano Regaty o Puchar Wielkiego Piwowara.

Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego

Organizatorem WFDB jest Powiat Olsztyński, a partnerami Urząd Miasta w Olsztynie, Urząd Miejski w Biskupcu i Powiat Braniewski. WFDB jest dofinansowany ze środków unijnych kwotą prawie 1,5 mln zł.

Terminy i miejsca wydarzeń

Biskupiec – 26/27 lipca, plac apelowy dawnej jednostki wojskowej przy ul. Alei Broni, Biskupiecki Dom Kultury, Dom Pracy Twórczej Sorboma, budynek browaru w Biskupcu przy ul. Warszawskiej

Olsztyn – 2 sierpnia, amfiteatr miejski, trakt zamkowy, ul. Zamkowa, zamek i dziedziniec

Braniewo – 8/9 sierpnia, amfiteatr miejski z otoczeniem, Braniewskie Centrum Kultury

Share