• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Promujemy Warmię - turystyczna mapa regionu

 Warmia, historyczny region kulturowy jest obszarem działania Stowarzyszenia „Dom Warmiński”.

Wspólnie z instytucjami i organizacjami zajmującymi się promocją historii i kultury oraz z hobbystami i poszukiwaczami ciekawostek historycznych zrzeszonymi w stowarzyszeniu chcemy odkrywać Warmię dla turystów, ale także dla jej mieszkańców. Chcemy zachęcić do poznawania, odwiedzania i promowania Warmii.

Dom Warmiński w swoich działaniach podkreśla wartość kulturową regionu, sprzyja także jego potencjałowi turystycznemu podejmując inicjatywy związane z odnową i popularyzacją warmińskiej tożsamości, dziedzictwa i krajobrazu.

Z myślą o mieszkańcach i gościach do nas przybywających przygotowaliśmy przewodnik - mapę prezentującą niezwykle interesujący pod względem kulturowym region, przestrzeń bogatą w treści i znaczenia.

Na mapie znajdziecie Państwo krótki opis warmińskich miast i miasteczek, ciekawe do zwiedzania miejsca i informacje praktyczne jak numery telefonów, adresy mailowe oraz adresy stron internetowych. Są to z pewnością przydane informacje podczas planowania wycieczek samochodowych, rowerowych, pieszych, kajakowych. Dzwońcie, piszcie i przybywajcie na Warmię! Mapa pozwoli dostrzec i docenić piękno ziemi warmińskiej i będzie zachętą do świadomych i pełnych wspaniałych doznań wizyt na Warmii.

Do pobrania:

Mapa, str. 1 (PDF) i str. 2 (PDF).

Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
 

Wystawa fotografii "Ku chwale przyrody!"

Stowarzyszenie "Dom Warmiński" wraz z Miejską Biblioteką Pedagogiczną w Lidzbarku Warmińskim zapraszają na wystawę fotografii pt. "Ku chwale przyrody!".
 
 
Wydarzenie zaplanowano na 08.08.2019 r. o godzinie 19.00 w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim. Autorem wystawy jest Paweł Ulaniuk. Leśnik z wykształcenia, fotograf z zamiłowania. Uczestnik wielu wystaw fotograficznych. Działalność fotograficzna autora jest regularnie wyróżniana w różnego rodzaju konkursach. Jego inspiracją jest środowisko przyrodnicze oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo regionu Warmii i Mazur.
 
Serdecznie zapraszamy!
 

Święto Warmii w Bałdach za nami! (fotorelacja)

W gminie Purda, w Bałdach znajduje się symboliczna granica między Warmią i Mazurami - Wrota Warmii i Mazur. Tu przed wiekami uroczyście witano przybyłych na Warmię nowo mianowanych biskupów. Powitaniom towarzyszyły śpiewy, muzyka, niesiono chorągwie. Na pamiątkę tych wydarzeń w 2006 roku utworzono Trakt Biskupi. W poboczach starej alei lipowej ustawione są tablice z biogramami biskupów, głazy pamiątkowe i plansze z mapami oraz krótką historią Warmii. Co roku podczas Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy odsłaniane są kolejne głazy wraz z tablicami, poświęcone biskupom warmińskim.
 
W tym roku, podczas XII Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach, odsłonięto głaz upamiętniający biskupa Jana Stanisława Zbąskiego, który kierował diecezją warmińską w latach 1688-1697. Biskup Zbąski był m.in. sekretarzem króla Jana Kazimierza i bliskim współpracownikiem króla Jana III Sobieskiego. W historii Warmii zapisał się tym, że ufundował dzwony, szaty liturgiczne i budynki gospodarcze w Stoczku Klasztornym. Konsekrował także kościół w Świętej Lipce.
 
Kiermas rozpoczął się w południe mszą świętą w Kościele w Butrynach. Tradycyjnie po mszy goście honorowi przejechali bryczkami do Bałd. Następnie odbyła się inscenizacja powitania biskupa warmińskiego Michała Stefana Radziejowskiego przez "wszystkie stany". W inscenizacji udział wzięli aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Nie zabrakło muzyki i folkloru warmińskiego. Jak zawsze wydarzeniu towarzyszyła biesiada nawiązująca do regionalnych obyczajów, prezentacje tradycyjnego rzemiosła oraz potraw lokalnej kuchni.
 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. (Fot . Piotr Pawlik)

Poszukiwane dobre praktyki oferty turystycznej na polskiej wsi – rusza konkurs „Na wsi najlepiej”

Rozpoczyna się konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej, który ma wyłonić dwanaście najlepszych atrakcji turystyki wiejskiej w Polsce. Ubiegłoroczna edycja cieszyła się dużym powodzeniem, a wyłonieni laureaci oraz zgłoszone kandydatury jasno wskazały, że w polskiej wsi tkwi szeroki potencjał turystyczny.

Polska Organizacja Turystyczna rozpoczyna drugą edycję konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”, którego celem jest wyłonienie najciekawszych miejsc i atrakcji związanych z turystyką wiejską. Wszystko, by promować dobre praktyki, wymieniać się doświadczeniami i wspierać lokalnych przedsiębiorców oraz społeczności. Celem działań POT jest zwiększenie zainteresowania taką formą turystyki i aktywizowanie gospodarcze obszarów wiejskich, bazując na ich potencjale.

Polska wieś to wyjątkowe połączenie: tradycji, zróżnicowanej przyrody, smacznej kuchni, natury, spokoju i życzliwych ludzi. Staje się modnym kierunkiem podróży, a terminy w najlepszych gospodarstwach agroturystycznych, będących laureatami poprzedniej edycji, zarezerwowane są nawet rok wcześniej. Baza noclegowa i gastronomiczna wraz z ofertą uzupełniającą stale się rozwijają, ścigając światowe trendy —mówi prezes POT Robert Andrzejczyk.

Czytaj więcej: Poszukiwane dobre praktyki oferty turystycznej na polskiej wsi – rusza konkurs „Na wsi najlepiej”

Relacja z warsztatów

Chcąc przyczyniać się do rzeczywistej popularyzacji regionu, tradycji i gwary, a tym samym do pogłębiania świadomości regionalnej Warmiaków, Stowarzyszenie "Dom Warmiński" już po raz kolejny zorganizowało spotkania warsztatowe. Tym razem odwiedziliśmy Braniewo (10.05.2019 r.), Blanki (22.05.2019 r.), Dywity (29.05.2019 r.) oraz Ornetę (05.06.2019 r.). Warsztaty przeprowadzili historyk i regionalista Izabela Lewandowska oraz rodowity Warmiak i znawca gwary warmińskiej Edward Cyfus. Udział w spotkaniach wzięli mieszkańcy Warmii zainteresowani zgłębianiem wiedzy o regionie. Byli to nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy IT, animatorzy kultury, a także uczniowie szkół podstawowych i średnich.

Podczas spotkań rozmawiano o przynależności państwowej Warmii na przestrzeni wieków, o dziedzictwie Krzyżaków i biskupów warmińskich w regionie. Dzięki takim inicjatywom możemy pogłębiać naszą wiedzę i często dowiedzieć się o zupełnie nieznanych fragmentach warmińskiej spuścizny.

Uczestnicy warsztatów wysłuchali gawęd w gwarze, uczyli się słówek i piosenek warmińskich, czytali lekcje z „Elementarza warmińskiego”. Rozmawiano o genezie i specyfice gwary, a także o wpisie gwary na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO - listę najcenniejszych skarbów kultury niematerialnej.

Celem spotkań było zainteresowanie historią i poznawanie wspólnego dziedzictwa kulturowego, integracja mieszkańców Warmii i zachęta do podejmowania rozmów i działań związanych z naszą „Małą Ojczyzną”.

Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali e-book „Elementarz warmiński” – wyjątkowe narzędzie edukacyjne, które pokazuje bogactwo dziedzictwa kulturowego Warmii. Może z niego korzystać każdy, kto interesuje się historią Warmii i czuje się związany z naszym regionem.

Dziękujemy Gminie Miejskiej Braniewo i Gminie Lidzbark Warmiński, Gminie Dywity oraz Gminie Orneta za pomoc w organizacji warsztatów.

Działanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Poniżej relacja fotograficzna:

Czytaj więcej: Relacja z warsztatów

Kiermas - informacje dla wystawców

Serdecznie zapraszamy wystawców do udziału w XII Warmińskim Kiermasie Tradycji, Dialogu, Zabawy. W sobotę 6 lipca 2019 roku spotkamy się w Bałdach (gmina Purda), nieopodal symbolicznych Wrót Warmii, gdzie zrekonstruowano fragment dawnego traktu z Warszawy do Lidzbarka Warmińskiego.

Celem Kiermasu jest promowanie Warmii – jej tradycji, zwyczajów, walorów turystycznych. Zwracamy się więc szczególnie do twórców, artystów ludowych, rzemieślników, których wyroby mieszczą się w tradycji ludowej naszego regionu.

Prosimy o zgłoszenia udziału na załączonym formularzu. Zgłoszenia przyjmują: Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Południowa Warmia” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Purdzie (dokładne dane podajemy w karcie zgłoszenia). Zgłoszenia przyjmujemy do 28 czerwca 2019 r.

Do pobrania: regulamin (PDF), karta zgłoszenia (DOC) lub karta zgłoszenia (DOCX).

Więcej artykułów…

 1. Przewodnik - Kajakiem po Łynie
 2. Rowerowe Dni Otwarte Funduszy Europejskich na szlaku Green Velo
 3. Zapraszamy na warsztaty "Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”,
 4. PERŁY DOMINIUM - wystawa
 5. ZIELONE LATO 2019!
 6. ELEKTRON SHOW na pierwszy dzień wiosny
 7. Konkurs fotograficzny „Poznaj gminę Lidzbark Warmiński”
 8. Zaproszenie na konferencję z okazji 100-lecia praw wyborczych kobiet w Polsce
 9. Pamiątka regionu Warmii i Mazur
 10. „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”
 11. "Warmia w Kolorach" - wystawa fotografii (fotorelacja)
 12. Wystawa "Warmia w Kolorach"
 13. Relacja z konferencji „Warmińskie drogi do niepodległości”
 14. Zapraszamy na konferencję "Warmińskie drogi do niepodległości"
 15. Warsztaty „Drogi Polaków do niepodległości”
 16. POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ
 17. Czwartkowe Spotkania z Historią w Braniewie oraz odsłonięcie płyty poświęconej Marcinowi Laternie
 18. POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ - WEEKEND ZA PÓŁ CENY
 19. Wystawa rzeźb Adolfo Wildta z kolekcji Franza Rose
 20. Relacja z warsztatów
 21. Zapraszamy fotografów do udziału w wystawie "Warmia w kolorach"
 22. IX edycja konkursu fotograficznego "Piękno Ziemi Braniewskiej"
 23. Zaproszenie na warsztaty „Kultura ludowa Warmiaków i Mazurów”
 24. Cykl biegów BIEGAJ’MY Z DEM’A rozpoczął sezon Festiwalem Biegowym im. Mikołaja Kopernika w Lidzbarku Warmińskim
 25. Zapraszamy na warsztaty „Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”
 26. Szlakiem Mikołaja Kopernika – zgłoś swój udział w konkursie
 27. Konkurs Agro-Eko-Turystyczny ZIELONE LATO
 28. Elementarz warmiński - wersja elektroniczna
 29. Eliminacje rejonowe 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
 30. Pamiątka regionu Warmii i Mazur - konkurs
 31. Konferencja Miasta Historyczne 3.0
 32. Rok 2018 będzie należał do biegaczy!
 33. Zakończenie drugiego etapu projektu Gwara warmińska – warsztaty dla nauczycieli
 34. Folder „Szlakami zabytków Polska – Węgry”
 35. Nowa wersja aplikacji Szlaki Zamków Gotyckich
 36. Elementarz warmiński
 37. Warsztaty regionalne dla nauczycieli
 38. Konkurs multimedialny „Moje korzenie, czyli skąd jestem?”
 39. Bajkowa Warmia - fotorelacja z otwarcia wystawy
 40. Otwarcie wystawy malarstwa Anastazji Fietisowej "BAJKOWA WARMIA"
 41. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
 42. Finał Konkursu o zamkach gotyckich
 43. Konkurs filmowy „Szlak Kopernikowski nas kręci”
 44. XIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki „Kryształowa Nuta” już za nami
 45. Fotograficzna Mapa Warmii - wystawa 22 kwietnia 2017
 46. Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny!
 47. Warmiński study tour po Łynie
 48. Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika
 49. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 50. XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisława Czernika