• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Kiermas - informacje dla wystawców

Serdecznie zapraszamy wystawców do udziału w XII Warmińskim Kiermasie Tradycji, Dialogu, Zabawy. W sobotę 6 lipca 2019 roku spotkamy się w Bałdach (gmina Purda), nieopodal symbolicznych Wrót Warmii, gdzie zrekonstruowano fragment dawnego traktu z Warszawy do Lidzbarka Warmińskiego.

Celem Kiermasu jest promowanie Warmii – jej tradycji, zwyczajów, walorów turystycznych. Zwracamy się więc szczególnie do twórców, artystów ludowych, rzemieślników, których wyroby mieszczą się w tradycji ludowej naszego regionu.

Prosimy o zgłoszenia udziału na załączonym formularzu. Zgłoszenia przyjmują: Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Południowa Warmia” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Purdzie (dokładne dane podajemy w karcie zgłoszenia). Zgłoszenia przyjmujemy do 28 czerwca 2019 r.

Do pobrania: regulamin (PDF), karta zgłoszenia (DOC) lub karta zgłoszenia (DOCX).

Przewodnik - Kajakiem po Łynie

„Dom Warmiński” otacza Łynę szczególna troską. W ramach projektu infrastrukturalnego, którego pomysłodawcą i realizatorem było stowarzyszenie, w 2012 roku oddano do dyspozycji kajakarzy dziewięć przystani wyposażonych w pomosty pływające i drewniane altany dające możliwość odpoczynku i schronienia. Za realizację projektu „Kajakiem po Warmii – budowa infrastruktury na szlaku Łyny” Stowarzyszenie „Dom Warmiński” zostało laureatem X edycji konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze we współdziałaniu z Polskim Związkiem Żeglarskim, pod honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki. W ramach projektu opracowano także przewodnik Kajakiem po Łynie, który był dystrybuowany przez punkty IT oraz partnerów projektu. Nakład tego wydawnictwa został wyczerpany. Biorą pod uwagę ciągłe zainteresowanie mieszkańców regionu oraz turystów z całej Polski szlakiem kajakowym Łyny, w ramach realizacji zadania publicznego i wsparcia finansowego Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego, wydano aktualizację przewodnika. Aktualizacja polegała głównie na weryfikacji tekstów i map pod zwględem zgodności informacji ze stanem faktycznym. Wersję elektroniczną przewodnika udostępniamy na stronie stowarzyszenia. Wersja papierowa dystrybuowana będzie przez Członków Stowarzyszenia.

Spływy kajakowe to popularna i niedroga forma wypoczynku, idealna dla wszystkich osób, które lubią ruch i naturę. Na szlaku kajakowym Łyny, największej rzeki regionu Warmii i Mazur, można aktywnie spędzić czas z rodziną, znajomymi i przyjaciółmi, w otoczeniu pięknej, często jeszcze nieodkrytej przyrody. Rzeka daje także możliwość poznania miejsc wyjątkowych i ważnych w historii regionu, bowiem trasa od Olsztyna, przez Dobre Miasto i Lidzbark Warmiński wiedzie szlakiem gotyckich zamków i kościołów.

Łyna należy do najpiękniejszych, niezwykle urokliwych i zarazem urozmaiconych szlaków kajakowych. Wybierając się na spływ, odcinek szlaku należy dobrać zgodnie z własnymi preferencjami, stopniem umiejętności kajakarskich, długością spływu, czy odległością od miejsca zamieszkania. Niewątpliwie pomocny w tej kwestii będzie „Przewodnik – kajakiem po Łynie”, który zawiera szczegółowe mapy z zaznaczonym kilometrażem spływu, a także zdjęcia malowniczych odcinków i atrakcji turystycznych. Stanowi kompendium wiedzy dla turysty, pozwalające na pełne korzystanie z uroków rzeki.

Jeśli ktoś już zasmakował przygody na kajakowym szlaku Łyny, to doskonale wie, że to wspaniały relaks w otoczeniu przyrody i historii. Zachęcamy do wypoczynku i świetnej zabawy na łonie natury, oczywiście z wiosłem i przewodnikiem w dłoni.

Przewodnik został wydany przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego

Do pobrania: „Przewodnik – kajakiem po Łynie” PDF (14,5 MB)

Rowerowe Dni Otwarte Funduszy Europejskich na szlaku Green Velo

Lubisz wycieczki rowerowe? Chcesz lepiej poznać nasz region?

Zapraszamy Cię w imieniu organizatora - Mazury PTTK na rajd rowerowy, który odbędzie się w terminie 10 – 12 maja 2019 r. Do pokonania jest trasa rowerowa Green Velo z Lidzbarka Warmińskiego przez Bartoszyce do Korsz. Celem rajdu jest promocja efektów wdrażania Funduszy Europejskich w woj. warmińsko-mazurskim.

Udział w rajdzie jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona!

Podczas wydarzenia zaplanowano moc atrakcji. W Lidzbarku Warmińskim uczestnicy rajdu skorzystają z Term Warmińskich, jednej z największych inwestycji współfinansowanych z Funduszy Europejskich w naszym regionie. Przekonają się również jak dawna stolica Warmii odzyskuje swój blask, dzięki rewitalizacji centrum miasta. Na trasie Green Velo uczestnicy będą zwiedzali zabytki i poznawali historię regionu Warmii i Mazur. Odwiedzą między innymi sanktuarium w Stoczku Klasztornym - warmińską perełkę architektoniczną i przepięknie utrzymany pałac w Galinach. Przewodnikiem grupy będzie znany regionalista Tomasz Sowiński, który podczas wieczoru autorskiego uchyli tajemnic dotyczących regionu. Rajd dodatkowo uatrakcyjnią warsztaty, konkursy i pokazy. Jednym z nich będzie pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczestnicy wezmą udział w rajdzie na własnych rowerach. W przypadku problemów technicznych ze sprzętem pomocą posłuży mobilny serwisant. Przewidziano przerwy regeneracyjne i posiłki, zapewniony jest transport do miejsc rozpoczęcia tras wycieczek. 

Rajd skończy się w Korszach, gdzie zorganizowane będzie ogólnodostępne Miasteczko Funduszy Europejskich z lokalnymi atrakcjami i poczęstunkiem.

Nie czekaj i już dziś zapisz się na rajd rowerowy!

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej www.mazurypttk.pl/rajd-rowerowy.

Zapraszamy na warsztaty "Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”,

LOKALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA STOWARZYSZENIE „DOM WARMIŃSKI” ZAPRASZA

wszystkie osoby zainteresowane poznawaniem dziedzictwa kulturowego ziemi warmińskiej na warsztaty „Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”, które poprowadzą historyk i regionalista Izabela Lewandowska oraz rodowity Warmiak, znawca gwary warmińskiej Edward Cyfus.


Terminy i miejsce:

10 maja 2019 r. godz. 10.00 – 13 30

Braniewo – BCK (sala nr 7), ul. Katedralna 9

22 maja 2019 r. godz. 10.00 – 13.30

Blanki – Świetlica w Blankach, Blanki 22 a

29 maja 2019 r. godz. 10.00 – 13.30

Dywity – Urząd Gminy w Dywitach ul. Olsztyńska 32

5 czerwca 2019 r. godz. 10.00 – 13.30

Orneta – Urząd Miasta w Ornecie, Plac Wolności 26

Harmonogram:

10.00 – 11.30

Przedstawienie się i swojej działalności warmińskiej, wpis gwary na listę UNESCO, pokazanie strony na facebooku, zaprezentowanie Elementarza warmińskiego i audiobooka, wysłuchanie gawędy w gwarze i próba jej zrozumienia, omówienie genezy i specyfiki gwary warmińskiej, czytanie lekcji
z Elementarza, ich tłumaczenie.

11.30 – 11.45 – przerwa kawowa

11.45 – 13.15

Gdzie leży Warmia a gdzie Mazury, czyli o przynależności państwowej obu krain na przestrzeni wieków, dziedzictwo Krzyżaków i biskupów warmińskich w regionie, Trakt biskupi w Bałdach, wysłuchanie gawędy w gwarze i próba jej zrozumienia, czytanie lekcji z Elementarza, ich tłumaczenie.

13.15 – 13.30 – Zakończenie i podsumowanie warsztatów, wręczenie uczestnikom e-booka „Elementarz warmiński”.

Ilość miejsc ograniczona.

Kontakt do organizatora: Stowarzyszenie „Dom Warmiński” 89 767 79 43, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


Zadanie realizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko–Mazurskiego

 

PERŁY DOMINIUM - wystawa

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy Perły Dominium, które odbędzie się 25 kwietnia 2019 r. o godzinie 12.00 w Muzeum Warmińskim w Lidzbarku Warmińskim.
 
Organizatorami wydarzenia jest Stowarzyszenie Sympatyków Filatelii Maltańskiej oraz Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim.  
 
Partnerzy:
Warmińsko-Mazurski Oddział PZChiO
im. Feliksa Nowowiejskiego
Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia
Dziennikarzy Polskich
Hotel Krasicki
Dom Warmiński
Ośrodek Debaty Międzynarodowej Olsztyn
Patroni medialni
„Bez Wierszówki”
„Gazeta Olsztyńska”
 
P R O G R A M :
Otwarcie: Małgorzata Jackiewicz-Garniec
 • Wprowadzenie: Zdzisław Szaflicki, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Filatelii Maltańskiej
 • Słowo o Warmii: prof. dr hab. Stanisław Achremczyk
 • Występ zespół wokalnego Musica In Via Instytutu Muzyki UWM pod dyrekcją Katarzyny Bojaruniec
 

ZIELONE LATO 2019!

Rusza tegoroczna edycja konkursu Agro-Eko-Turystycznego „Zielone Lato”. To jeden z najstarszych i najbardziej popularnych w naszym województwie konkursów, w którym o miano najlepszych z najlepszych rywalizują ze sobą obiekty turystyki wiejskiej  z  Warmii i Mazur.

Celem konkursu jest znalezienie, nagrodzenie  oraz promocja najlepszych obiektów turystycznych spośród trzech konkursowych kategorii:

- gospodarstwa gościnne – wypoczynek u rolnika,
- gospodarstwa gościnne – wypoczynek na wsi,
- zagrody edukacyjne Warmii i Mazur.

Dzięki „Zielonemu Latu” popularyzujemy  idę współpracy i przedsiębiorczości na warmińsko-mazurskiej wsi oraz promujemy  turystykę na tych obszarach. To niezmiernie ważne zadanie z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju i upowszechniania turystyki w naszym województwie – twierdzi Waldemar Buszan, Dyrektor Departamentu Turystyki, organizatora konkursu.

Zainteresowane udziałem w „Zielonym Lecie” obiekty można zgłaszać (również droga elektroniczną) do 2 maja 2019r. – wyłącznie na zamieszczonym poniżej  „arkuszu zgłoszenia obiektu”.

Informacji w sprawie konkursu  udziela Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, tel. 521 69 07 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej artykułów…

 1. ELEKTRON SHOW na pierwszy dzień wiosny
 2. Konkurs fotograficzny „Poznaj gminę Lidzbark Warmiński”
 3. Zaproszenie na konferencję z okazji 100-lecia praw wyborczych kobiet w Polsce
 4. Pamiątka regionu Warmii i Mazur
 5. „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”
 6. "Warmia w Kolorach" - wystawa fotografii (fotorelacja)
 7. Wystawa "Warmia w Kolorach"
 8. Relacja z konferencji „Warmińskie drogi do niepodległości”
 9. Zapraszamy na konferencję "Warmińskie drogi do niepodległości"
 10. Warsztaty „Drogi Polaków do niepodległości”
 11. POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ
 12. Czwartkowe Spotkania z Historią w Braniewie oraz odsłonięcie płyty poświęconej Marcinowi Laternie
 13. POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ - WEEKEND ZA PÓŁ CENY
 14. Wystawa rzeźb Adolfo Wildta z kolekcji Franza Rose
 15. Relacja z warsztatów
 16. Zapraszamy fotografów do udziału w wystawie "Warmia w kolorach"
 17. IX edycja konkursu fotograficznego "Piękno Ziemi Braniewskiej"
 18. Zaproszenie na warsztaty „Kultura ludowa Warmiaków i Mazurów”
 19. Cykl biegów BIEGAJ’MY Z DEM’A rozpoczął sezon Festiwalem Biegowym im. Mikołaja Kopernika w Lidzbarku Warmińskim
 20. Zapraszamy na warsztaty „Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”
 21. Szlakiem Mikołaja Kopernika – zgłoś swój udział w konkursie
 22. Konkurs Agro-Eko-Turystyczny ZIELONE LATO
 23. Elementarz warmiński - wersja elektroniczna
 24. Eliminacje rejonowe 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
 25. Pamiątka regionu Warmii i Mazur - konkurs
 26. Konferencja Miasta Historyczne 3.0
 27. Rok 2018 będzie należał do biegaczy!
 28. Zakończenie drugiego etapu projektu Gwara warmińska – warsztaty dla nauczycieli
 29. Folder „Szlakami zabytków Polska – Węgry”
 30. Nowa wersja aplikacji Szlaki Zamków Gotyckich
 31. Elementarz warmiński
 32. Warsztaty regionalne dla nauczycieli
 33. Konkurs multimedialny „Moje korzenie, czyli skąd jestem?”
 34. Bajkowa Warmia - fotorelacja z otwarcia wystawy
 35. Otwarcie wystawy malarstwa Anastazji Fietisowej "BAJKOWA WARMIA"
 36. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
 37. Finał Konkursu o zamkach gotyckich
 38. Konkurs filmowy „Szlak Kopernikowski nas kręci”
 39. XIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki „Kryształowa Nuta” już za nami
 40. Fotograficzna Mapa Warmii - wystawa 22 kwietnia 2017
 41. Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny!
 42. Warmiński study tour po Łynie
 43. Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika
 44. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 45. XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisława Czernika
 46. System Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Szlaku Green Velo
 47. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
 48. I Bieg im. Mikołaja Kopernika
 49. Projekt "Czas na aktywność"
 50. VIII Warmiński Jarmark Świąteczny