• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Relacja z warsztatów

Chcąc przyczyniać się do rzeczywistej popularyzacji regionu, tradycji i gwary, a tym samym do pogłębiania świadomości regionalnej Warmiaków, Stowarzyszenie „Dom Warmiński” zorganizowało w maju br. cztery spotkania warsztatowe, które odbyły się w miejscowościach Wilczęta (11.05.2018 r.), Gietrzwałd (17.05.2018 r.), Reszel (18.05.2018 r.) oraz Lubomino (24.05.2018 r.). 

Celem spotkań było zainteresowanie historią i poznawanie wspólnego dziedzictwa kulturowego, integracja mieszkańców Warmii i zachęta do podejmowania rozmów i działań związanych z naszą „Małą Ojczyzną”. Podczas spotkań rozmawiano o przynależności państwowej Warmii na przestrzeni wieków, o dziedzictwie Krzyżaków i biskupów warmińskich w regionie.

Uczestnicy warsztatów wysłuchali gawęd w gwarze, uczyli się słówek i piosenek warmińskich, czytali lekcje z „Elementarza warmińskiego”. Rozmawiano o genezie i specyfice gwary, a także o wpisie gwary na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ciekawostką było zaprezentowanie stroju warmińskiego. Prowadzący omówili szczegółowo wszystkie elementy stroju damskiego oraz męskiego.

Warsztaty przeprowadzili historyk i regionalista Izabela Lewandowska oraz rodowity Warmiak i znawca gwary warmińskiej Edward Cyfus. Udział w spotkaniach wzięli mieszkańcy Warmii zainteresowani zgłębianiem wiedzy o regionie. Byli to nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy IT, animatorzy kultury,  a także uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali e-book „Elementarz warmiński”.

Dziękujemy Powiatowi Braniewskiemu i Gminie Wilczęta, Gminie Gietrzwałd, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Gietrzwałdzie, Gminie Reszel  oraz Gminie Lubomino za pomoc w organizacji warsztatów.

Działanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Poniżej relacja fotograficzna

Czytaj więcej: Relacja z warsztatów

Zapraszamy fotografów do udziału w wystawie "Warmia w kolorach"

Fotografujesz amatorsko lub profesjonalnie? Stwórz z nami kolorowy portret Warmii. Wyślij do nas zajęcia i zgłoś swój udział w wystawie fotografii "WARMIA W KOLORACH"

 

Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2018 r.

Więcej informacji znajduje się w regulaminie (dokument PDF do pobrania).

ZAPRASZAMY

IX edycja konkursu fotograficznego "Piękno Ziemi Braniewskiej"

Punkt Informacji Turystycznej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie serdecznie zaprasza miłośników fotografii i nie tylko do udziału w IX edycji konkursu fotograficznego "Piękno Ziemi Braniewskiej". Główne cele konkursu to: zachęcenie do poznania uroków Ziemi Braniewskiej, promocja walorów krajobrazowych i architektonicznych Powiatu Braniewskiego.

Patronat medialny: IKAT Gazeta Braniewska.

Termin i miejsce dostarczania prac to: 5 czerwca 2018  - Informacja Turystyczna w Braniewie, ul. Katedralna 7.

Regulamin i karta zgłoszenia dostępne na stronach:

http://www.it.braniewo.pl/?page=75&lang=1&id=489&subpg=1&Piekno-Ziemi-Braniewskiej--konkurs-fotograficzny.html

http://www.biblioteka.braniewo.pl/wydarzenia/469-konkurs-fotograficzny-2

Zaproszenie na warsztaty „Kultura ludowa Warmiaków i Mazurów”

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli prowadzących zajęcia z dziećmi i młodzieżą nawiązujące do dziedzictwa regionu, ze wszystkich typów szkół oraz przedszkoli z województwa warmińsko-mazurskiego na warsztaty z zakresu dziedzictwa regionalnego. Prowadzący: dr Iwona Jóźwiak i dr Marta Wasilewska- Frągnowska. Warsztaty odbędą się w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, ul. Turowskiego 3. Termin warsztatów (jeden do wyboru): 4 czerwca 2018 r. lub 5 czerwca 2018 r. Każda grupa liczy 20 osób.

Zgłoszenia za pomocą linku do dnia 28 maja 2018 r. https://goo.gl/forms/EgWQgqdjzd3e1dhy1 – 4 czerwca 2018 r. i https://goo.gl/forms/fnWRk0d3BIs54ngZ2 – 5 czerwca 2018 r. Ilość miejsc ograniczona.

Harmonogram: 

15.15-15.30 – przywitanie i zapoznanie z tematyką zajęć

15.30-17.00 – Wybrane zwyczaje i obrzędy dawnych Warmiaków i Mazurów, wykład/prezentacja, dr Iwona Jóźwiak

17.00-17.15 – przerwa kawowa

17.15-18.00 – warsztaty malowania lalki warmińskiej/mazurskiej na drewnie, dr Marta Wasilewska-Frągnowska

18.00 – podsumowanie zajęć, wręczenie certyfikatów

Zadanie pn. „Dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją w pracy z dziećmi i młodzieżą” sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Kontakt: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, 10-685 Olsztyn, ul. Turowskiego 3,  tel/fax (89) 534-96-90 www.odn.olsztyn.pl e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Cykl biegów BIEGAJ’MY Z DEM’A rozpoczął sezon Festiwalem Biegowym im. Mikołaja Kopernika w Lidzbarku Warmińskim

W niedzielę 15 kwietnia 2018 roku DEM’a Promotion Polska w ramach cyklu biegów BIEGAJ’MY Z DEM’A rozbiegała kolejny raz Lidzbark Warmiński. To pierwsze tegoroczne wydarzenie marki BIEGAJ’MY Z DEM’A, rozpoczynające zarówno sezon biegowy, jak i słynną triadę biegową, na którą składają się starty w Lidzbarku Warmińskim, Kazimierzu Dolnym (20 maja) oraz w Konstancinie-Jeziornie (24 czerwca).

Festiwal Biegowy im. Mikołaja Kopernika w Lidzbarku Warmińskim, fot. Michał Misztal

W wydarzeniu wzięło udział blisko 500 zawodników dorosłych i dzieci. Festiwal Biegowy im. Mikołaja Kopernika w Lidzbarku Warmińskim, tak jak Festiwal Biegowy im. Jana Pawła II w Kazimierzu Dolnym (20 maja) i Festiwal Biegowy im. Piotra Nurowskiego (24 czerwca) składał się z biegów na trasach atestowanych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, na trasach 5 km i 10 km. Na najmłodszych czekały zmagania na odcinkach około 400m i 700m w dwóch kategoriach 5-8 lat oraz 9-13 lat.

Pilotem biegu był dwukrotny medalista mistrzostw świata, złoty i srebrny medalista igrzysk olimpijskich, reprezentant Polski w Piłce Nożnej Grzegorz Lato. Towarzyszył mu Andrzej Bobo Bobowski i “Mikołaj Kopernik”. Wśród Ambasadorów imprezy znaleźli się również Norbert Nowicki (wicemistrz świata w motoparalotniarstwie) i Bartosz Olszewski (zwycięzca międzynarodowej rywalizacji charytatywnej WINGS FOR LIFE 2017, Mediolan - pokonane 88 km). Do Lidzbarka Warmińskiego przybył również Burmistrz Kazimierza Dolnego Andrzej Pisula, który uraczył uczestników grą na saksofonie oraz na liściu.

Czytaj więcej: Cykl biegów BIEGAJ’MY Z DEM’A rozpoczął sezon Festiwalem Biegowym im. Mikołaja Kopernika w...

Zapraszamy na warsztaty „Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”

Lokalna Organizacja Turystyczna Stowarzyszenie "Dom Warmiński" zaprasza wszystkie osoby zainteresowane poznawaniem dziedzictwa kulturowego ziemi warmińskiej  na warsztaty „Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”,  które poprowadzą historyk i regionalista Izabela Lewandowska   oraz rodowity Warmiak, znawca gwary warmińskiej Edward Cyfus.

Terminy i miejsce:

 • 11 maja 2018 r. godz. 10.00 – 14.30 Wilczęta,  Urząd Gminy, Wilczęta 84  
 • 17 maja 2018 r. godz. 10.00 – 14.30 Gietrzwałd – Gminny Ośrodek Kultury, ul. Kościelna 1  
 • 18 maja 2018 r. godz. 10.00 – 14.30 Reszel – Urząd Gminy w Reszlu (sala konferencyjna), ul Rynek 24
 • 24 maja 2018 r. godz. 10.00 – 14.30 Lubomino – Zespół Szkół w Lubominie, ul. Kopernika 4

 Harmonogram:

10.00 – 11.30: Przywitanie i zapoznanie się z tematyką warsztatów, wpis gwary na listę UNESCO, zaprezentowanie Elementarza warmińskiego i audiobooka, wysłuchanie gawędy w gwarze i próba jej zrozumienia, prezentacja genezy i specyfiki gwary warmińskiej, czytanie lekcji z Elementarza, ich tłumaczenie.

11.30 – 11.45: przerwa kawowa

11.45 – 13.15: Gdzie leży Warmia a gdzie Mazury, czyli o przynależności państwowej obu krain na przestrzeni wieków, dziedzictwo Krzyżaków i biskupów warmińskich w regionie, Trakt biskupi w Bałdach, wysłuchanie gawędy w gwarze i próba jej zrozumienia, czytanie lekcji z Elementarza, ich tłumaczenie

13.15 – 13.30: przerwa kawowa

13.30 – 14.15: Prezentacja stroju warmińskiego, powtarzanie słówek związanych ze strojem, wysłuchanie piosenek warmińskich, tłumaczenie, wspólne śpiewanie.

14.15 – 14.30: zakończenie warsztatów i wręczenie uczestnikom e-booka „Elementarz warmiński” (warunkiem otrzymania e-booka jest wpis na listę obecności oraz pełny udział w warsztatach)

Ilość miejsc ograniczona Kontakt do organizatora: Stowarzyszenie „Dom Warmiński” 89 767 79 43, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zadanie realizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Więcej artykułów…

 1. Szlakiem Mikołaja Kopernika – zgłoś swój udział w konkursie
 2. Konkurs Agro-Eko-Turystyczny ZIELONE LATO
 3. Elementarz warmiński - wersja elektroniczna
 4. Eliminacje rejonowe 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
 5. Pamiątka regionu Warmii i Mazur - konkurs
 6. Konferencja Miasta Historyczne 3.0
 7. Rok 2018 będzie należał do biegaczy!
 8. Zakończenie drugiego etapu projektu Gwara warmińska – warsztaty dla nauczycieli
 9. Folder „Szlakami zabytków Polska – Węgry”
 10. Nowa wersja aplikacji Szlaki Zamków Gotyckich
 11. Elementarz warmiński
 12. Warsztaty regionalne dla nauczycieli
 13. Konkurs multimedialny „Moje korzenie, czyli skąd jestem?”
 14. Bajkowa Warmia - fotorelacja z otwarcia wystawy
 15. Otwarcie wystawy malarstwa Anastazji Fietisowej "BAJKOWA WARMIA"
 16. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
 17. Finał Konkursu o zamkach gotyckich
 18. Konkurs filmowy „Szlak Kopernikowski nas kręci”
 19. XIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki „Kryształowa Nuta” już za nami
 20. Fotograficzna Mapa Warmii - wystawa 22 kwietnia 2017
 21. Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny!
 22. Warmiński study tour po Łynie
 23. Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika
 24. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 25. XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisława Czernika
 26. System Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Szlaku Green Velo
 27. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
 28. I Bieg im. Mikołaja Kopernika
 29. Projekt "Czas na aktywność"
 30. VIII Warmiński Jarmark Świąteczny
 31. Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole" - spotkania w Ełku
 32. Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole"
 33. Grywalizacja na Szlaku Zamków Gotyckich
 34. Relacja z konferencji "Spotkania z historią – 550-lecie II pokoju toruńskiego"
 35. Zapraszamy na konferencję "Spotkania z historią - 550-lecie II pokoju toruńskiego"
 36. Zgarniaj nagrody w konkursie filmowym!
 37. Odkrywamy Łynę, czyli relacja z wizyty studyjnej na Warmii
 38. Turystyczne Mistrzostwa Polski
 39. Głosujemy na Top 5 województwa warmińsko-mazurskiego Polska.travel
 40. Wyjdź w plener, myśl o Warmii (zaproszenie)
 41. Spędź weekend w Polsce za pół ceny
 42. Konkurs "Certyfikat POT"
 43. Finał Konkursu Wiedzy o Zamkach Krzyżackich i II Pokoju Toruńskim
 44. Co Warmiakom w duszy gra?
 45. Łyną przez Warmię - film promocyjny
 46. Krajobraz z kajaka
 47. Pogoń za Kopernikiem w Lidzbarku Warmińskim
 48. Konkurs na koncepcję zagospodarowania "suchej fosy" w Lidzbarku Warmińskim
 49. Zgłoś pomysł na pamiątkę regionu
 50. Kryształowa Nuta 2016