Czwartkowe Spotkania z Historią w Braniewie oraz odsłonięcie płyty poświęconej Marcinowi Laternie
Dnia 23 sierpnia 2018 r. w Spichlerzu Mariackim w Braniewie odbył się kolejny wykład w ramach „Czwartkowych Spotkań z Historią”. W tym roku wydarzenia te są współorganizowane przez Powiat Braniewski oraz Miasto Braniewo w ramach konkursu ogłoszonego dla organizacji pozarządowych.
Tym razem gościem Towarzystwa Miłośników Braniewa był o. jezuita dr Aleksander Jacyniak - proboszcz Parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce. Organizator konferencji w Braniewie w 2015 r. poświęconej 450 rocznicy przybycia jezuitów do Braniewa.
Jest On absolwentem Wydziału Filozoficznego Towarzystwa Jezusowego w Krakowie oraz Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie - Instytutu Teologii Duchowości (2009 doktorat). W roku 1985 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Jana Pawła II. W przeszłości dyr. Domu Rekolekcyjnego w Gdyni, dyr. Domu Formacji Duchowej w Kaliszu, przełożony (superior) kaliskiej wspólnoty ojców i braci jezuitów, kustosz Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu, wykładowca na Papieskim Wydz. Teologicznym w Warszawie oraz w Instytucie Teologiczno-Katechetycznym w Gródku Podolskim na Ukrainie, dyr. Biura Misyjnego Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej, kustosz Muzeum im. św. Andrzeja Boboli, asystent krajowy Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. Autor wielu książek, m.in. „Świat ludzkich kryzysów” „ Ze świętym Józefem na przełomie tysiącleci” „Antykryzysowy poradnik biblijny”, „Refleksje na trudny czas” czy „Zrozumieć bliźniego”.
POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ - WEEKEND ZA PÓŁ CENY
Ruszyła rekrutacja do piątej edycji akcji "POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ - WEEKEND ZA PÓŁ CENY", która potrwa od 5 do 7 października 2018 roku. Polska Organizacja Turystyczna zaprasza hotelarzy, restauratorów, przedsiębiorców turystycznych, organizacje i instytucje związane z obsługą ruchu turystycznego, a także organizatorów eventów sportowych.
Głównym beneficjentem akcji jest branża turystyczna i okołoturystyczna. W tym momencie nie sposób nie wspomnieć o aspekcie handlowym, który przyświeca organizacji tej akcji - sprzedaży produktu poza tradycyjnym sezonem.
Akcja Polskiej Organizacji Turystycznej i Ministerstwa Sportu i Turystyki ma na celu prezentację ogólnopolskiej oferty turystycznej i zachęcenie rodaków do korzystania z atrakcji i usług turystycznych na terenie całego kraju, również poza głównym sezonem wakacyjnym. Takie działanie wpływa na pobudzanie krajowego ruchu turystycznego i zwraca uwagę Polaków na możliwość spędzania wolnego czasu w Polsce.
Rejestracja zakończy się 26 sierpnia. Sprzedaż ofert ruszy 19 września, a finał akcji zaplanowano na weekend od 5 do 7 października.
W ostatniej wiosennej edycja akcji partnerami zostało 661 podmiotów które zaangażowały się w kampanię i zaoferowały swoje produkty oraz usługi w obniżonych o 50 proc. cenach. Z akcji skorzystało ponad 132 tys. Polaków. regulamin oraz instruktaż zgłaszania ofert znajduje się na specjalnie dedykowanej temu projektowi stronie www.polskazobaczwiecej.pl i jest dostępny do 26 sierpnia 2018 roku.
Wystawa rzeźb Adolfo Wildta z kolekcji Franza Rose
Z niepamięci. Rzeźby Adolfo Wildta (1886–1931) z kolekcji Franza Rose z Dylewa.
Ekspozycja, prezentowana w Muzeum Warmii i Mazur od 29 czerwca 2018 r., przywraca pamięć o wybitnym włoskim rzeźbiarzu Adolfo Wildcie. O jego mecenasie i protektorze – Franzu Rose (1854–1912) oraz Dylewie/Döhlau, miejscu wyjątkowym na mapie dawnych Prus Wschodnich, z jego wyróżnikiem – kolekcją sztuki i oryginalnym założeniem parkowym. Na wystawie można obejrzeć kilkanaście rzeźb Wildta, wielkoformatowe wydruki zdjęć archiwalnych, szczątki rzeźb odkryte przez archeologów.
Wystawa rzeźb Adolfo Wildta, fot. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Dylewo należało do rodziny Rose od 1860 roku, kupione przez Ludwika Rose, architekta i budowniczego. On, a następnie jego syn Franz uczynili z Dylewa jeden z nowocześnie zarządzanych majątków w Prusach Wschodnich. Obaj interesowali się sztuką, zwłaszcza Franz, który stworzył w Dylewie ważny dla tego regionu ośrodek kulturalny.
Czytaj więcej: Wystawa rzeźb Adolfo Wildta z kolekcji Franza Rose
Relacja z warsztatów
Chcąc przyczyniać się do rzeczywistej popularyzacji regionu, tradycji i gwary, a tym samym do pogłębiania świadomości regionalnej Warmiaków, Stowarzyszenie „Dom Warmiński” zorganizowało w maju br. cztery spotkania warsztatowe, które odbyły się w miejscowościach Wilczęta (11.05.2018 r.), Gietrzwałd (17.05.2018 r.), Reszel (18.05.2018 r.) oraz Lubomino (24.05.2018 r.).
Celem spotkań było zainteresowanie historią i poznawanie wspólnego dziedzictwa kulturowego, integracja mieszkańców Warmii i zachęta do podejmowania rozmów i działań związanych z naszą „Małą Ojczyzną”. Podczas spotkań rozmawiano o przynależności państwowej Warmii na przestrzeni wieków, o dziedzictwie Krzyżaków i biskupów warmińskich w regionie.
Uczestnicy warsztatów wysłuchali gawęd w gwarze, uczyli się słówek i piosenek warmińskich, czytali lekcje z „Elementarza warmińskiego”. Rozmawiano o genezie i specyfice gwary, a także o wpisie gwary na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ciekawostką było zaprezentowanie stroju warmińskiego. Prowadzący omówili szczegółowo wszystkie elementy stroju damskiego oraz męskiego.
Warsztaty przeprowadzili historyk i regionalista Izabela Lewandowska oraz rodowity Warmiak i znawca gwary warmińskiej Edward Cyfus. Udział w spotkaniach wzięli mieszkańcy Warmii zainteresowani zgłębianiem wiedzy o regionie. Byli to nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy IT, animatorzy kultury, a także uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali e-book „Elementarz warmiński”.
Dziękujemy Powiatowi Braniewskiemu i Gminie Wilczęta, Gminie Gietrzwałd, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Gietrzwałdzie, Gminie Reszel oraz Gminie Lubomino za pomoc w organizacji warsztatów.
Działanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
Poniżej relacja fotograficzna
Zapraszamy fotografów do udziału w wystawie "Warmia w kolorach"
Fotografujesz amatorsko lub profesjonalnie? Stwórz z nami kolorowy portret Warmii. Wyślij do nas zajęcia i zgłoś swój udział w wystawie fotografii "WARMIA W KOLORACH"
Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2018 r.
Więcej informacji znajduje się w regulaminie (dokument PDF do pobrania).
ZAPRASZAMY
IX edycja konkursu fotograficznego "Piękno Ziemi Braniewskiej"
Punkt Informacji Turystycznej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie serdecznie zaprasza miłośników fotografii i nie tylko do udziału w IX edycji konkursu fotograficznego "Piękno Ziemi Braniewskiej". Główne cele konkursu to: zachęcenie do poznania uroków Ziemi Braniewskiej, promocja walorów krajobrazowych i architektonicznych Powiatu Braniewskiego.
Patronat medialny: IKAT Gazeta Braniewska.
Termin i miejsce dostarczania prac to: 5 czerwca 2018 - Informacja Turystyczna w Braniewie, ul. Katedralna 7.
Regulamin i karta zgłoszenia dostępne na stronach:
http://www.biblioteka.braniewo.pl/wydarzenia/469-konkurs-fotograficzny-2
Więcej artykułów…
- Zaproszenie na warsztaty „Kultura ludowa Warmiaków i Mazurów”
- Cykl biegów BIEGAJ’MY Z DEM’A rozpoczął sezon Festiwalem Biegowym im. Mikołaja Kopernika w Lidzbarku Warmińskim
- Zapraszamy na warsztaty „Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”
- Szlakiem Mikołaja Kopernika – zgłoś swój udział w konkursie
- Konkurs Agro-Eko-Turystyczny ZIELONE LATO
- Elementarz warmiński - wersja elektroniczna
- Eliminacje rejonowe 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
- Pamiątka regionu Warmii i Mazur - konkurs
- Konferencja Miasta Historyczne 3.0
- Rok 2018 będzie należał do biegaczy!
- Zakończenie drugiego etapu projektu Gwara warmińska – warsztaty dla nauczycieli
- Folder „Szlakami zabytków Polska – Węgry”
- Nowa wersja aplikacji Szlaki Zamków Gotyckich
- Elementarz warmiński
- Warsztaty regionalne dla nauczycieli
- Konkurs multimedialny „Moje korzenie, czyli skąd jestem?”
- Bajkowa Warmia - fotorelacja z otwarcia wystawy
- Otwarcie wystawy malarstwa Anastazji Fietisowej "BAJKOWA WARMIA"
- Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
- Finał Konkursu o zamkach gotyckich
- Konkurs filmowy „Szlak Kopernikowski nas kręci”
- XIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki „Kryształowa Nuta” już za nami
- Fotograficzna Mapa Warmii - wystawa 22 kwietnia 2017
- Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny!
- Warmiński study tour po Łynie
- Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika
- Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
- XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisława Czernika
- System Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Szlaku Green Velo
- Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
- I Bieg im. Mikołaja Kopernika
- Projekt "Czas na aktywność"
- VIII Warmiński Jarmark Świąteczny
- Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole" - spotkania w Ełku
- Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole"
- Grywalizacja na Szlaku Zamków Gotyckich
- Relacja z konferencji "Spotkania z historią – 550-lecie II pokoju toruńskiego"
- Zapraszamy na konferencję "Spotkania z historią - 550-lecie II pokoju toruńskiego"
- Zgarniaj nagrody w konkursie filmowym!
- Odkrywamy Łynę, czyli relacja z wizyty studyjnej na Warmii
- Turystyczne Mistrzostwa Polski
- Głosujemy na Top 5 województwa warmińsko-mazurskiego Polska.travel
- Wyjdź w plener, myśl o Warmii (zaproszenie)
- Spędź weekend w Polsce za pół ceny
- Konkurs "Certyfikat POT"
- Finał Konkursu Wiedzy o Zamkach Krzyżackich i II Pokoju Toruńskim
- Co Warmiakom w duszy gra?
- Łyną przez Warmię - film promocyjny
- Krajobraz z kajaka
- Pogoń za Kopernikiem w Lidzbarku Warmińskim