• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

XIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki „Kryształowa Nuta” już za nami

8 kwietnia 2017 roku na scenie Lidzbarskiego Domu Kultury swoje nieprzeciętne umiejętności wokalne zaprezentowało 37 uczestników m.in. z Gdańska, Wrocławia, Poznania, Olsztyna, Wałcza, Lublina, Warszawy, Torunia, Węgorzewa, Kętrzyna, Słupska, Szczytna… Zgromadzona na widowni publiczność uczestniczyła w prawdziwej uczcie muzycznej i mamy nadzieję w narodzinach przyszłych Gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Po przesłuchaniu wszystkich finalistów Jury w składzie: Przewodniczący – Ryszard Szmit oraz członkowie – Piotr Bułakowski i Aleksander Ostrowski postanowiło przyznać:

Nagrodę Grand Prix: 1500zł + Statuetka + pobyt dla 2 osób w Termach Warmińskich + Nagranie singla  w Studio Nagraniowym Radia Olsztyn - :  Nicole Kuleszy z Poznania, która znakomicie wykonała utwór własnego autorstwa „Co się śni niewidomym”, I miejsce – Monice Schaumkessel z Olsztyna, II miejsce – Patrycji Ciborowskiej z Olsztyna, III miejsce – Oktawii Bernaś z Ornety, Nagrodę Specjalną – Wiktorii Kwiatkowskiej z Warszawy, Wyróżnienia Specjalne – Paulinie Tarasińskiej z Końskiego i Martynie Tober z Augustowa oraz cztery Wyróżnienia, które otrzymali: Krzysztof Bobel z Węgorzewa, Anna Bębenek z Szydłowca, Natalia Kawszyn z Płocka oraz Kaja Kurowska z Człuchowa. Nagrodę specjalną Kamilowi Czeszelowi z Torunia przyznać postanowił Norbert Nowicki, który kibicował wszystkim uczestnikom zasiadając na widowni. Nagroda była spontanicznym gestem, doceniającym talent młodego wokalisty, który wykonał utwór „całym sobą” i zwrócił uwagę pilota kadry narodowej Aeroklubu Polskiego, mistrza motoparalotniarskich mistrzostw świata w slalomach. Gościem Muzycznym tegorocznego Przeglądu był znakomity artysta nurtu Piosenki Autorskiej – Robert Kasprzycki.

Czytaj więcej: XIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki „Kryształowa Nuta” już za nami

Fotograficzna Mapa Warmii - wystawa 22 kwietnia 2017

W imieniu Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej w Lidzbarku Warmińskim oraz Stowarzyszenia ARTWAMA serdecznie zapraszam na wernisaż wystawy Fotograficznej Mapy Warmii, który odbędzie się 22 kwietnia 2017 r. o godzinie 17:00 w Oranżerii Kultury.

„Dziś każdy jest fotografem” – teza nad którą dyskutują tęgie głowy artystów, krytyków, kreatorów kultury. Nie zmieni to jednak faktu, że praktycznie każdy posiada telefon z aparatem fotograficznym, a większość z nas na specjalne, rodzinne okazje wyciąga z szafki kompakt lub lustrzankę. Fotografują dziś wszyscy i wszędzie, a jeśli ktoś lubi też wycieczki po Warmii i jej okolicach, zwłaszcza z aparatem w ręce, przyda mu się mapa. Fotograficzna mapawarmii.pl.

 

Pomysł zapisywania najciekawszych fotograficznych lokalizacji nie jest dla fotografów krajobrazu niczym nowym. Większość pejzażystów tworzyła swoje dzienniki i pamiętniki, tak aby tych szczególnie urokliwych miejsc nie zapomnieć, utrwalić ich położenie, wracać do nich i fotografować o różnych porach roku, dnia i nocy. Kiedyś były to grube notesy, czasem mapy z naniesionymi krzyżykami. Miało to w sobie rodzaj magii, jak stare księgi zawierające mapy ukrytych skarbów, a więc ukrywane przed światem. Dziś świat się zmienił, adeptów fotografii krajobrazowej jest więcej, każdy może korzystać z postępu technologii, próbować swoich sił, uczyć się, odkrywać. Poszukiwanie jakiegoś rodzaju piękna, estetyki w otaczającym nas świecie i w przyrodzie mamy przecież „wdrukowane” i wcale nie oznacza to, że każdy chce być i będzie artystą. Nawet na zwykły, niedzielny spacer lepiej wybrać się w przysłowiowe już „piękne okoliczności przyrody”.

Czytaj więcej: Fotograficzna Mapa Warmii - wystawa 22 kwietnia 2017

Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny!

Między 31 marca a 2 kwietnia br. będzie można odwiedzić i skorzystać z oferty około 450 obiektów takich jak muzea, hotele, parki, restauracje i ośrodki spa w całej Polsce, które będą dostępne nawet o połowę taniej.

Akcja Polskiej Organizacji Turystycznej ma zachęcić Polaków do aktywnego spędzania czasu wolnego i zwiedzania naszego kraju nie tylko w sezonie wakacyjnym.

Sprawdź oferty i skorzystaj!

Pełna lista obiektów biorących udział w akcji dostępna jest na stronie www.polskazobaczwiecej.pl.

Obejrzyj filmy promujące akcję na youtube.com.

 

Warmiński study tour po Łynie

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wizyty studyjnej na Warmii, która odbyła się latem 2016 r.

Relacja pochodzi z bloga bajdarka.blogspot.com, tworzonego przez dwie przyjaciółki, których największą pasją są podróże kajakowe, miłość do przyrody i fotografia.

Sezon kajakowy coraz bliżej, tymczasem powspominajmy :)

Łyna to rzeka o różnorodnym krajobrazie. Odcinek biegnący przez zalesione tereny zrobił na nas duże wrażenie. Czujemy niedosyt po tych dwóch krótkich odcinkach. Po spływie autokar zawozi nas do Lidzbarka Warmińskiego. Teraz pora zameldować się w luksusowym hotelu Krasicki. Czeka nas tu smaczna kolacja, a potem wieczorne zwiedzanie Lidzbarka. Wspinamy się po schodach Oranżerii Krasickiego, skąd mamy fantastyczną panoramę na zabytkową starówkę. Wracając do hotelu rozmawiamy o wrażeniach z mijającego dnia i o tym co nas jeszcze czeka. 

 

Warmiński study tour po Łynie, źródło: bajdarka.blogspot.com

Relacja z tekstem na podróżniczym blogu: https://bajdarka.blogspot.com/2016/08/warminski-study-tour.html

Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika

Miasto Olsztyn przygotowało ostatnio film promocyjny z okazji 500-lecia powstania w olsztyńskim zamku słynnej tablicy astronomicznej Mikołaja Kopernika. Jest to najcenniejszy skarb na olsztyńskim zamku.

Oficjalna premiera filmu odbyła się w 544 rocznicę urodzin Astronoma.

Tablica astronomiczna jest jedynym instrumentem astronomicznym na świecie wykonanym i używanym przez Kopernika, który zachował się do naszych czasów. Tablica służyła do wskazywania rozpoczęcia pór roku.

Zachęcamy do obejrzenia spotu:

"Tablica do wyznaczania równonocy wykonana przez Mikołaja Kopernika".

"The table for determination of equinoxes made by Nicolaus Copernicus".

Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta

Już po raz trzynasty w historycznej stolicy Warmii, Urząd Miasta Lidzbark Warmiński, Lidzbarski Dom Kultury oraz Dom Środowisk Twórczych, wychodząc naprzeciw potrzebom oraz zainteresowaniom dzieci i młodzieży z całego kraju, organizują 8 kwietnia 2016 r. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta, który odbędzie się w Sali widowiskowej Lidzbarskiego Domu Kultury.

Specjalne wyróżnienie przyznane Kryształowej Nucie przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, stało się dla organizatorów motywacją do jeszcze większych starań, aby Przegląd w dalszym ciągu cieszył się dużą popularnością tym bardziej, że został wpisany na stałe do kalendarza imprez ogólnopolskich organizowanych w naszym województwie.

Organizacja tego typu przedsięwzięć kulturalnych przyczynia się w dużym stopniu do rozwijania umiejętności wokalnych młodych artystów i ich wrażliwości na piękno muzyki polskiej, a także do nawiązywania współpracy i wymiany doświadczeń między placówkami kulturalno-oświatowymi, a przede wszystkim promowania naszego regionu na terenie całej Polski.

Z roku na rok Kryształowa Nuta cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodzieży, co przekłada się na liczbę nadesłanych zgłoszeń. W roku 2016 było ich ok. 70 z czego komisja konkursowa zakwalifikowała do koncertu finałowego 35 uczestników m.in. z Kielc, Nowego Sącza, Bydgoszczy, Węgorzewa, Olsztyna, Warszawy, Torunia, Trójmiasta, Bartoszyc. Zakwalifikowani przez Komisję Konkursową uczestnicy w finale będą śpiewać po jednym utworze wyłącznie w języku polskim i walczyć będą o finansową nagrodę główną, oraz o nagrodę dodatkową - Nagranie Singla w Studiu Nagrań Radia Olsztyn PRO Studio.

Patronat Honorowy nad Kryształową Nutą objął Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego Pan Gustaw Marek Brzezin.

Regulamin oraz karta zgłoszeniowa

Więcej artykułów…

 1. XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisława Czernika
 2. System Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Szlaku Green Velo
 3. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
 4. I Bieg im. Mikołaja Kopernika
 5. Projekt "Czas na aktywność"
 6. VIII Warmiński Jarmark Świąteczny
 7. Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole" - spotkania w Ełku
 8. Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole"
 9. Grywalizacja na Szlaku Zamków Gotyckich
 10. Relacja z konferencji "Spotkania z historią – 550-lecie II pokoju toruńskiego"
 11. Zapraszamy na konferencję "Spotkania z historią - 550-lecie II pokoju toruńskiego"
 12. Zgarniaj nagrody w konkursie filmowym!
 13. Odkrywamy Łynę, czyli relacja z wizyty studyjnej na Warmii
 14. Turystyczne Mistrzostwa Polski
 15. Głosujemy na Top 5 województwa warmińsko-mazurskiego Polska.travel
 16. Wyjdź w plener, myśl o Warmii (zaproszenie)
 17. Spędź weekend w Polsce za pół ceny
 18. Konkurs "Certyfikat POT"
 19. Finał Konkursu Wiedzy o Zamkach Krzyżackich i II Pokoju Toruńskim
 20. Co Warmiakom w duszy gra?
 21. Łyną przez Warmię - film promocyjny
 22. Krajobraz z kajaka
 23. Pogoń za Kopernikiem w Lidzbarku Warmińskim
 24. Konkurs na koncepcję zagospodarowania "suchej fosy" w Lidzbarku Warmińskim
 25. Zgłoś pomysł na pamiątkę regionu
 26. Kryształowa Nuta 2016
 27. Nowy obiekt sportowy w Lidzbarku Warmińskim
 28. Przekaż 1% podatku organizacjom pożytku publicznego z Warmii i Mazur
 29. XXXIV Ogólnopolskie Dni Pszczelarza - zaproszenie do przesyłania zgłoszeń
 30. VII Warmiński Jarmark Świąteczny
 31. Konkurs Turystyka Jutra 2016: można już aplikować!
 32. Wojewódzkie dożynki i konkurs na drożdżówkę
 33. Łyną przez Olsztyn
 34. Energa Varmia Musica – Słowiańska Moc
 35. W Braniewie uczczono rocznicę śmierci biskupa warmińskiego Pawła Legendorfa
 36. Koncerty letnie Pro Musica Antiqua
 37. Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy - zgłoś swój obiekt!
 38. Czas na Ser - jubileuszowa edycja, 12-14 czerwca
 39. Najlepsze gospodarstwa agroturystyczne na Warmii i Mazurach poszukiwane!
 40. XI Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 41. Pamiątka regionu Warmii i Mazur
 42. Fotograficzna mapa Warmii
 43. Konferencja Jezuitów w Braniewie
 44. Galeria sztuki AtmoSfera
 45. Konkurs „Kolorowa ekoprzygoda w Powiecie Braniewskim”
 46. Warmia w aplikacji mobilnej
 47. Zbliża się III edycja Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego
 48. Przewodnik po Warmii - aplikacja mobilna
 49. Wojskowe statki powietrzne wezmą udział w Rodzinnym Pikniku Lotniczym w Gryźlinach
 50. Scandinavian Airshow i Jurgis Kairys gwiazdami Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach