• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Zabytki techniki

Aktywność ludzka manifestuje się w kilku dziedzinach. Są to dziedziny niezbędne do życia, konieczne, bądź też zaspokajające inne potrzeby człowieka, wynikające z jego funkcji społecznej, z jego socjalizacji (np. sfera religijna). Aktywność gospodarcza człowieka należy do tej pierwszej kategorii, jest bowiem absolutnie konieczna do funkcjonowania w świecie. Dlatego człowiek od najdawniejszych czasów przejawiał działalność gospodarczą, w wyraźny sposób zmieniając środowisko przyrodnicze wokół siebie. Dlatego zabytki techniki są tak istotne dla współczesnych ludzi, stanowią bowiem dowód pomysłowości i mocy twórczej tworzących je ludzi – naszych przodków. Zabytków takich nie brakuje i na Warmii – są to tak narzędzia rolnicze, dawne sprzęty domowe, jak i budowle przemysłowe, czy inne twory architektoniczne. Do najważniejszych tego typu obiektów zaliczyć niewątpliwie należy zespół zabytkowy – skansen w Olsztynku. Znajdują się tam nagromadzone celowo w celu udostępniania turystom budynki przemysłowe (np. wiatrak), maszyny rolnicze, oraz bogata kolekcja artykułów gospodarstwa domowego i sztuki ludowej. Obok skansenu w Olsztynku w powiecie olsztyńskim możemy natrafić m.in. na zabytkowe młyny – w Klimkowie, Kajnach, Pajtunach, Rusi, wiatraki – m.in. w Silicach i najpiękniejszy warmiński wiatrak – w Bęsi, elektrownie wodne – chociażby w Brąswałdzie, oraz inne zabytki techniki, w tym unikalne, piętrowe skrzyżowanie dwóch kanałów wodnych – Klebarskiego i Elżbiety w Silicach.

ImageImage

Zabytki techniki - Gmina Barczewo

Barczewo

ImageImageImage

Fortyfikacje miejskie w Barczewie. Fragmenty murów miejskich i baszt wzdłuż ul. Grunwaldzkiej, przy kościele św. Andrzeja i przy ul. R. Traugutta, gotyckie z 1376 – 1401 r. Nieznaczne fragmenty bramy miejskiej przy ul. Mostowej, gotyckiej z końca XIV w.

Czytaj więcej: Zabytki techniki - Gmina Barczewo

Zabytki techniki - Gmina Biskupiec

Biskupiec

Biskupiec - wieża ciśnieńBiskupiec - wieża ciśnień

Biskupiec - zabytkowa wieża ciśnień, zbudowana w latach 1912-1913 w stylu neogotyckim.

Czytaj więcej: Zabytki techniki - Gmina Biskupiec

Zabytki techniki - Gmina Dobre Miasto

Dobre Miasto

Image

Wieża ciśnień Zbudowana w 1905 roku, przy uruchamianiu na terenie miasta sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Murowana z czerwonej cegły, w części dolnej sześcioboczna, wyżej okrągła. Główny zbiornik wody otynkowany. Dach baniasty zwieńczony latarnią. Zabytek.

Czytaj więcej: Zabytki techniki - Gmina Dobre Miasto

Zabytki techniki - Gmina Dywity

Barkweda

ImageImage

Młyn wodny z 1907 roku. W młynie zachowały się oryginalne urządzenia.

Czytaj więcej: Zabytki techniki - Gmina Dywity

Zabytki techniki - Gmina Jeziorany

Jeziorany

Image

Spichlerz przy ul. Kajki 2 Dawny spichlerz z XVIII/XIX w., klasycystyczny, adaptowany na początku XX w. Na mieszkania. Usytuowany kalenicowo w narożniku zwartej zabudowy. Murowany z cegły, otynkowany, na podmurówce z kamienia. Stropy i więźba dachowa drewniana. Dwukondygnacyjny z czterospadowym dachem pokrytym dachówką holenderką. Elewacja frontowa czteroosiowa. W przyziemiu, w prawej bocznej osi, drzwi do sieni z klatką schodową. Stan zachowania dobry.

Czytaj więcej: Zabytki techniki - Gmina Jeziorany

Zabytki techniki - Gmina Jonkowo

Kajny

Zabytkowy młyn na Łynie

Pompa wodna

Łomy

Łomy-budynek kuźni

Zabytkowa kuźnia. Zabytkowy budynek kuźni, zniszczony i przebudowany na warsztat. Obecnie budynek stoi pusty.