• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Wystawa fotografii "Ku chwale przyrody!"

Stowarzyszenie "Dom Warmiński" wraz z Miejską Biblioteką Pedagogiczną w Lidzbarku Warmińskim zapraszają na wystawę fotografii pt. "Ku chwale przyrody!".
 
 
Wydarzenie zaplanowano na 08.08.2019 r. o godzinie 19.00 w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim. Autorem wystawy jest Paweł Ulaniuk. Leśnik z wykształcenia, fotograf z zamiłowania. Uczestnik wielu wystaw fotograficznych. Działalność fotograficzna autora jest regularnie wyróżniana w różnego rodzaju konkursach. Jego inspiracją jest środowisko przyrodnicze oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo regionu Warmii i Mazur.
 
Serdecznie zapraszamy!
 

Święto Warmii w Bałdach za nami! (fotorelacja)

W gminie Purda, w Bałdach znajduje się symboliczna granica między Warmią i Mazurami - Wrota Warmii i Mazur. Tu przed wiekami uroczyście witano przybyłych na Warmię nowo mianowanych biskupów. Powitaniom towarzyszyły śpiewy, muzyka, niesiono chorągwie. Na pamiątkę tych wydarzeń w 2006 roku utworzono Trakt Biskupi. W poboczach starej alei lipowej ustawione są tablice z biogramami biskupów, głazy pamiątkowe i plansze z mapami oraz krótką historią Warmii. Co roku podczas Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy odsłaniane są kolejne głazy wraz z tablicami, poświęcone biskupom warmińskim.
 
W tym roku, podczas XII Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach, odsłonięto głaz upamiętniający biskupa Jana Stanisława Zbąskiego, który kierował diecezją warmińską w latach 1688-1697. Biskup Zbąski był m.in. sekretarzem króla Jana Kazimierza i bliskim współpracownikiem króla Jana III Sobieskiego. W historii Warmii zapisał się tym, że ufundował dzwony, szaty liturgiczne i budynki gospodarcze w Stoczku Klasztornym. Konsekrował także kościół w Świętej Lipce.
 
Kiermas rozpoczął się w południe mszą świętą w Kościele w Butrynach. Tradycyjnie po mszy goście honorowi przejechali bryczkami do Bałd. Następnie odbyła się inscenizacja powitania biskupa warmińskiego Michała Stefana Radziejowskiego przez "wszystkie stany". W inscenizacji udział wzięli aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Nie zabrakło muzyki i folkloru warmińskiego. Jak zawsze wydarzeniu towarzyszyła biesiada nawiązująca do regionalnych obyczajów, prezentacje tradycyjnego rzemiosła oraz potraw lokalnej kuchni.
 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. (Fot . Piotr Pawlik)

Poszukiwane dobre praktyki oferty turystycznej na polskiej wsi – rusza konkurs „Na wsi najlepiej”

Rozpoczyna się konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej, który ma wyłonić dwanaście najlepszych atrakcji turystyki wiejskiej w Polsce. Ubiegłoroczna edycja cieszyła się dużym powodzeniem, a wyłonieni laureaci oraz zgłoszone kandydatury jasno wskazały, że w polskiej wsi tkwi szeroki potencjał turystyczny.

Polska Organizacja Turystyczna rozpoczyna drugą edycję konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”, którego celem jest wyłonienie najciekawszych miejsc i atrakcji związanych z turystyką wiejską. Wszystko, by promować dobre praktyki, wymieniać się doświadczeniami i wspierać lokalnych przedsiębiorców oraz społeczności. Celem działań POT jest zwiększenie zainteresowania taką formą turystyki i aktywizowanie gospodarcze obszarów wiejskich, bazując na ich potencjale.

Polska wieś to wyjątkowe połączenie: tradycji, zróżnicowanej przyrody, smacznej kuchni, natury, spokoju i życzliwych ludzi. Staje się modnym kierunkiem podróży, a terminy w najlepszych gospodarstwach agroturystycznych, będących laureatami poprzedniej edycji, zarezerwowane są nawet rok wcześniej. Baza noclegowa i gastronomiczna wraz z ofertą uzupełniającą stale się rozwijają, ścigając światowe trendy —mówi prezes POT Robert Andrzejczyk.

Czytaj więcej: Poszukiwane dobre praktyki oferty turystycznej na polskiej wsi – rusza konkurs „Na wsi najlepiej”

Relacja z warsztatów

Chcąc przyczyniać się do rzeczywistej popularyzacji regionu, tradycji i gwary, a tym samym do pogłębiania świadomości regionalnej Warmiaków, Stowarzyszenie "Dom Warmiński" już po raz kolejny zorganizowało spotkania warsztatowe. Tym razem odwiedziliśmy Braniewo (10.05.2019 r.), Blanki (22.05.2019 r.), Dywity (29.05.2019 r.) oraz Ornetę (05.06.2019 r.). Warsztaty przeprowadzili historyk i regionalista Izabela Lewandowska oraz rodowity Warmiak i znawca gwary warmińskiej Edward Cyfus. Udział w spotkaniach wzięli mieszkańcy Warmii zainteresowani zgłębianiem wiedzy o regionie. Byli to nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy IT, animatorzy kultury, a także uczniowie szkół podstawowych i średnich.

Podczas spotkań rozmawiano o przynależności państwowej Warmii na przestrzeni wieków, o dziedzictwie Krzyżaków i biskupów warmińskich w regionie. Dzięki takim inicjatywom możemy pogłębiać naszą wiedzę i często dowiedzieć się o zupełnie nieznanych fragmentach warmińskiej spuścizny.

Uczestnicy warsztatów wysłuchali gawęd w gwarze, uczyli się słówek i piosenek warmińskich, czytali lekcje z „Elementarza warmińskiego”. Rozmawiano o genezie i specyfice gwary, a także o wpisie gwary na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO - listę najcenniejszych skarbów kultury niematerialnej.

Celem spotkań było zainteresowanie historią i poznawanie wspólnego dziedzictwa kulturowego, integracja mieszkańców Warmii i zachęta do podejmowania rozmów i działań związanych z naszą „Małą Ojczyzną”.

Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali e-book „Elementarz warmiński” – wyjątkowe narzędzie edukacyjne, które pokazuje bogactwo dziedzictwa kulturowego Warmii. Może z niego korzystać każdy, kto interesuje się historią Warmii i czuje się związany z naszym regionem.

Dziękujemy Gminie Miejskiej Braniewo i Gminie Lidzbark Warmiński, Gminie Dywity oraz Gminie Orneta za pomoc w organizacji warsztatów.

Działanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Poniżej relacja fotograficzna:

Czytaj więcej: Relacja z warsztatów

Kiermas - informacje dla wystawców

Serdecznie zapraszamy wystawców do udziału w XII Warmińskim Kiermasie Tradycji, Dialogu, Zabawy. W sobotę 6 lipca 2019 roku spotkamy się w Bałdach (gmina Purda), nieopodal symbolicznych Wrót Warmii, gdzie zrekonstruowano fragment dawnego traktu z Warszawy do Lidzbarka Warmińskiego.

Celem Kiermasu jest promowanie Warmii – jej tradycji, zwyczajów, walorów turystycznych. Zwracamy się więc szczególnie do twórców, artystów ludowych, rzemieślników, których wyroby mieszczą się w tradycji ludowej naszego regionu.

Prosimy o zgłoszenia udziału na załączonym formularzu. Zgłoszenia przyjmują: Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Południowa Warmia” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Purdzie (dokładne dane podajemy w karcie zgłoszenia). Zgłoszenia przyjmujemy do 28 czerwca 2019 r.

Do pobrania: regulamin (PDF), karta zgłoszenia (DOC) lub karta zgłoszenia (DOCX).

Przewodnik - Kajakiem po Łynie

„Dom Warmiński” otacza Łynę szczególna troską. W ramach projektu infrastrukturalnego, którego pomysłodawcą i realizatorem było stowarzyszenie, w 2012 roku oddano do dyspozycji kajakarzy dziewięć przystani wyposażonych w pomosty pływające i drewniane altany dające możliwość odpoczynku i schronienia. Za realizację projektu „Kajakiem po Warmii – budowa infrastruktury na szlaku Łyny” Stowarzyszenie „Dom Warmiński” zostało laureatem X edycji konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze we współdziałaniu z Polskim Związkiem Żeglarskim, pod honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki. W ramach projektu opracowano także przewodnik Kajakiem po Łynie, który był dystrybuowany przez punkty IT oraz partnerów projektu. Nakład tego wydawnictwa został wyczerpany. Biorą pod uwagę ciągłe zainteresowanie mieszkańców regionu oraz turystów z całej Polski szlakiem kajakowym Łyny, w ramach realizacji zadania publicznego i wsparcia finansowego Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego, wydano aktualizację przewodnika. Aktualizacja polegała głównie na weryfikacji tekstów i map pod zwględem zgodności informacji ze stanem faktycznym. Wersję elektroniczną przewodnika udostępniamy na stronie stowarzyszenia. Wersja papierowa dystrybuowana będzie przez Członków Stowarzyszenia.

Spływy kajakowe to popularna i niedroga forma wypoczynku, idealna dla wszystkich osób, które lubią ruch i naturę. Na szlaku kajakowym Łyny, największej rzeki regionu Warmii i Mazur, można aktywnie spędzić czas z rodziną, znajomymi i przyjaciółmi, w otoczeniu pięknej, często jeszcze nieodkrytej przyrody. Rzeka daje także możliwość poznania miejsc wyjątkowych i ważnych w historii regionu, bowiem trasa od Olsztyna, przez Dobre Miasto i Lidzbark Warmiński wiedzie szlakiem gotyckich zamków i kościołów.

Łyna należy do najpiękniejszych, niezwykle urokliwych i zarazem urozmaiconych szlaków kajakowych. Wybierając się na spływ, odcinek szlaku należy dobrać zgodnie z własnymi preferencjami, stopniem umiejętności kajakarskich, długością spływu, czy odległością od miejsca zamieszkania. Niewątpliwie pomocny w tej kwestii będzie „Przewodnik – kajakiem po Łynie”, który zawiera szczegółowe mapy z zaznaczonym kilometrażem spływu, a także zdjęcia malowniczych odcinków i atrakcji turystycznych. Stanowi kompendium wiedzy dla turysty, pozwalające na pełne korzystanie z uroków rzeki.

Jeśli ktoś już zasmakował przygody na kajakowym szlaku Łyny, to doskonale wie, że to wspaniały relaks w otoczeniu przyrody i historii. Zachęcamy do wypoczynku i świetnej zabawy na łonie natury, oczywiście z wiosłem i przewodnikiem w dłoni.

Przewodnik został wydany przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego

Do pobrania: „Przewodnik – kajakiem po Łynie” PDF (14,5 MB)

Więcej artykułów…

 1. Rowerowe Dni Otwarte Funduszy Europejskich na szlaku Green Velo
 2. Zapraszamy na warsztaty "Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”,
 3. PERŁY DOMINIUM - wystawa
 4. ZIELONE LATO 2019!
 5. ELEKTRON SHOW na pierwszy dzień wiosny
 6. Konkurs fotograficzny „Poznaj gminę Lidzbark Warmiński”
 7. Zaproszenie na konferencję z okazji 100-lecia praw wyborczych kobiet w Polsce
 8. Pamiątka regionu Warmii i Mazur
 9. „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”
 10. "Warmia w Kolorach" - wystawa fotografii (fotorelacja)
 11. Wystawa "Warmia w Kolorach"
 12. Relacja z konferencji „Warmińskie drogi do niepodległości”
 13. Zapraszamy na konferencję "Warmińskie drogi do niepodległości"
 14. Warsztaty „Drogi Polaków do niepodległości”
 15. POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ
 16. Czwartkowe Spotkania z Historią w Braniewie oraz odsłonięcie płyty poświęconej Marcinowi Laternie
 17. POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ - WEEKEND ZA PÓŁ CENY
 18. Wystawa rzeźb Adolfo Wildta z kolekcji Franza Rose
 19. Relacja z warsztatów
 20. Zapraszamy fotografów do udziału w wystawie "Warmia w kolorach"
 21. IX edycja konkursu fotograficznego "Piękno Ziemi Braniewskiej"
 22. Zaproszenie na warsztaty „Kultura ludowa Warmiaków i Mazurów”
 23. Cykl biegów BIEGAJ’MY Z DEM’A rozpoczął sezon Festiwalem Biegowym im. Mikołaja Kopernika w Lidzbarku Warmińskim
 24. Zapraszamy na warsztaty „Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”
 25. Szlakiem Mikołaja Kopernika – zgłoś swój udział w konkursie
 26. Konkurs Agro-Eko-Turystyczny ZIELONE LATO
 27. Elementarz warmiński - wersja elektroniczna
 28. Eliminacje rejonowe 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
 29. Pamiątka regionu Warmii i Mazur - konkurs
 30. Konferencja Miasta Historyczne 3.0
 31. Rok 2018 będzie należał do biegaczy!
 32. Zakończenie drugiego etapu projektu Gwara warmińska – warsztaty dla nauczycieli
 33. Folder „Szlakami zabytków Polska – Węgry”
 34. Nowa wersja aplikacji Szlaki Zamków Gotyckich
 35. Elementarz warmiński
 36. Warsztaty regionalne dla nauczycieli
 37. Konkurs multimedialny „Moje korzenie, czyli skąd jestem?”
 38. Bajkowa Warmia - fotorelacja z otwarcia wystawy
 39. Otwarcie wystawy malarstwa Anastazji Fietisowej "BAJKOWA WARMIA"
 40. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
 41. Finał Konkursu o zamkach gotyckich
 42. Konkurs filmowy „Szlak Kopernikowski nas kręci”
 43. XIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki „Kryształowa Nuta” już za nami
 44. Fotograficzna Mapa Warmii - wystawa 22 kwietnia 2017
 45. Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny!
 46. Warmiński study tour po Łynie
 47. Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika
 48. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 49. XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisława Czernika
 50. System Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Szlaku Green Velo