• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Przewodnik - Kajakiem po Łynie

„Dom Warmiński” otacza Łynę szczególna troską. W ramach projektu infrastrukturalnego, którego pomysłodawcą i realizatorem było stowarzyszenie, w 2012 roku oddano do dyspozycji kajakarzy dziewięć przystani wyposażonych w pomosty pływające i drewniane altany dające możliwość odpoczynku i schronienia. Za realizację projektu „Kajakiem po Warmii – budowa infrastruktury na szlaku Łyny” Stowarzyszenie „Dom Warmiński” zostało laureatem X edycji konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze we współdziałaniu z Polskim Związkiem Żeglarskim, pod honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki. W ramach projektu opracowano także przewodnik Kajakiem po Łynie, który był dystrybuowany przez punkty IT oraz partnerów projektu. Nakład tego wydawnictwa został wyczerpany. Biorą pod uwagę ciągłe zainteresowanie mieszkańców regionu oraz turystów z całej Polski szlakiem kajakowym Łyny, w ramach realizacji zadania publicznego i wsparcia finansowego Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego, wydano aktualizację przewodnika. Aktualizacja polegała głównie na weryfikacji tekstów i map pod zwględem zgodności informacji ze stanem faktycznym. Wersję elektroniczną przewodnika udostępniamy na stronie stowarzyszenia. Wersja papierowa dystrybuowana będzie przez Członków Stowarzyszenia.

Spływy kajakowe to popularna i niedroga forma wypoczynku, idealna dla wszystkich osób, które lubią ruch i naturę. Na szlaku kajakowym Łyny, największej rzeki regionu Warmii i Mazur, można aktywnie spędzić czas z rodziną, znajomymi i przyjaciółmi, w otoczeniu pięknej, często jeszcze nieodkrytej przyrody. Rzeka daje także możliwość poznania miejsc wyjątkowych i ważnych w historii regionu, bowiem trasa od Olsztyna, przez Dobre Miasto i Lidzbark Warmiński wiedzie szlakiem gotyckich zamków i kościołów.

Łyna należy do najpiękniejszych, niezwykle urokliwych i zarazem urozmaiconych szlaków kajakowych. Wybierając się na spływ, odcinek szlaku należy dobrać zgodnie z własnymi preferencjami, stopniem umiejętności kajakarskich, długością spływu, czy odległością od miejsca zamieszkania. Niewątpliwie pomocny w tej kwestii będzie „Przewodnik – kajakiem po Łynie”, który zawiera szczegółowe mapy z zaznaczonym kilometrażem spływu, a także zdjęcia malowniczych odcinków i atrakcji turystycznych. Stanowi kompendium wiedzy dla turysty, pozwalające na pełne korzystanie z uroków rzeki.

Jeśli ktoś już zasmakował przygody na kajakowym szlaku Łyny, to doskonale wie, że to wspaniały relaks w otoczeniu przyrody i historii. Zachęcamy do wypoczynku i świetnej zabawy na łonie natury, oczywiście z wiosłem i przewodnikiem w dłoni.

Przewodnik został wydany przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego

Do pobrania: „Przewodnik – kajakiem po Łynie” PDF (14,5 MB)

Rowerowe Dni Otwarte Funduszy Europejskich na szlaku Green Velo

Lubisz wycieczki rowerowe? Chcesz lepiej poznać nasz region?

Zapraszamy Cię w imieniu organizatora - Mazury PTTK na rajd rowerowy, który odbędzie się w terminie 10 – 12 maja 2019 r. Do pokonania jest trasa rowerowa Green Velo z Lidzbarka Warmińskiego przez Bartoszyce do Korsz. Celem rajdu jest promocja efektów wdrażania Funduszy Europejskich w woj. warmińsko-mazurskim.

Udział w rajdzie jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona!

Podczas wydarzenia zaplanowano moc atrakcji. W Lidzbarku Warmińskim uczestnicy rajdu skorzystają z Term Warmińskich, jednej z największych inwestycji współfinansowanych z Funduszy Europejskich w naszym regionie. Przekonają się również jak dawna stolica Warmii odzyskuje swój blask, dzięki rewitalizacji centrum miasta. Na trasie Green Velo uczestnicy będą zwiedzali zabytki i poznawali historię regionu Warmii i Mazur. Odwiedzą między innymi sanktuarium w Stoczku Klasztornym - warmińską perełkę architektoniczną i przepięknie utrzymany pałac w Galinach. Przewodnikiem grupy będzie znany regionalista Tomasz Sowiński, który podczas wieczoru autorskiego uchyli tajemnic dotyczących regionu. Rajd dodatkowo uatrakcyjnią warsztaty, konkursy i pokazy. Jednym z nich będzie pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczestnicy wezmą udział w rajdzie na własnych rowerach. W przypadku problemów technicznych ze sprzętem pomocą posłuży mobilny serwisant. Przewidziano przerwy regeneracyjne i posiłki, zapewniony jest transport do miejsc rozpoczęcia tras wycieczek. 

Rajd skończy się w Korszach, gdzie zorganizowane będzie ogólnodostępne Miasteczko Funduszy Europejskich z lokalnymi atrakcjami i poczęstunkiem.

Nie czekaj i już dziś zapisz się na rajd rowerowy!

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej www.mazurypttk.pl/rajd-rowerowy.

Zapraszamy na warsztaty "Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”,

LOKALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA STOWARZYSZENIE „DOM WARMIŃSKI” ZAPRASZA

wszystkie osoby zainteresowane poznawaniem dziedzictwa kulturowego ziemi warmińskiej na warsztaty „Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”, które poprowadzą historyk i regionalista Izabela Lewandowska oraz rodowity Warmiak, znawca gwary warmińskiej Edward Cyfus.


Terminy i miejsce:

10 maja 2019 r. godz. 10.00 – 13 30

Braniewo – BCK (sala nr 7), ul. Katedralna 9

22 maja 2019 r. godz. 10.00 – 13.30

Blanki – Świetlica w Blankach, Blanki 22 a

29 maja 2019 r. godz. 10.00 – 13.30

Dywity – Urząd Gminy w Dywitach ul. Olsztyńska 32

5 czerwca 2019 r. godz. 10.00 – 13.30

Orneta – Urząd Miasta w Ornecie, Plac Wolności 26

Harmonogram:

10.00 – 11.30

Przedstawienie się i swojej działalności warmińskiej, wpis gwary na listę UNESCO, pokazanie strony na facebooku, zaprezentowanie Elementarza warmińskiego i audiobooka, wysłuchanie gawędy w gwarze i próba jej zrozumienia, omówienie genezy i specyfiki gwary warmińskiej, czytanie lekcji
z Elementarza, ich tłumaczenie.

11.30 – 11.45 – przerwa kawowa

11.45 – 13.15

Gdzie leży Warmia a gdzie Mazury, czyli o przynależności państwowej obu krain na przestrzeni wieków, dziedzictwo Krzyżaków i biskupów warmińskich w regionie, Trakt biskupi w Bałdach, wysłuchanie gawędy w gwarze i próba jej zrozumienia, czytanie lekcji z Elementarza, ich tłumaczenie.

13.15 – 13.30 – Zakończenie i podsumowanie warsztatów, wręczenie uczestnikom e-booka „Elementarz warmiński”.

Ilość miejsc ograniczona.

Kontakt do organizatora: Stowarzyszenie „Dom Warmiński” 89 767 79 43, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


Zadanie realizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko–Mazurskiego

 

PERŁY DOMINIUM - wystawa

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy Perły Dominium, które odbędzie się 25 kwietnia 2019 r. o godzinie 12.00 w Muzeum Warmińskim w Lidzbarku Warmińskim.
 
Organizatorami wydarzenia jest Stowarzyszenie Sympatyków Filatelii Maltańskiej oraz Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim.  
 
Partnerzy:
Warmińsko-Mazurski Oddział PZChiO
im. Feliksa Nowowiejskiego
Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia
Dziennikarzy Polskich
Hotel Krasicki
Dom Warmiński
Ośrodek Debaty Międzynarodowej Olsztyn
Patroni medialni
„Bez Wierszówki”
„Gazeta Olsztyńska”
 
P R O G R A M :
Otwarcie: Małgorzata Jackiewicz-Garniec
 • Wprowadzenie: Zdzisław Szaflicki, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Filatelii Maltańskiej
 • Słowo o Warmii: prof. dr hab. Stanisław Achremczyk
 • Występ zespół wokalnego Musica In Via Instytutu Muzyki UWM pod dyrekcją Katarzyny Bojaruniec
 

ZIELONE LATO 2019!

Rusza tegoroczna edycja konkursu Agro-Eko-Turystycznego „Zielone Lato”. To jeden z najstarszych i najbardziej popularnych w naszym województwie konkursów, w którym o miano najlepszych z najlepszych rywalizują ze sobą obiekty turystyki wiejskiej  z  Warmii i Mazur.

Celem konkursu jest znalezienie, nagrodzenie  oraz promocja najlepszych obiektów turystycznych spośród trzech konkursowych kategorii:

- gospodarstwa gościnne – wypoczynek u rolnika,
- gospodarstwa gościnne – wypoczynek na wsi,
- zagrody edukacyjne Warmii i Mazur.

Dzięki „Zielonemu Latu” popularyzujemy  idę współpracy i przedsiębiorczości na warmińsko-mazurskiej wsi oraz promujemy  turystykę na tych obszarach. To niezmiernie ważne zadanie z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju i upowszechniania turystyki w naszym województwie – twierdzi Waldemar Buszan, Dyrektor Departamentu Turystyki, organizatora konkursu.

Zainteresowane udziałem w „Zielonym Lecie” obiekty można zgłaszać (również droga elektroniczną) do 2 maja 2019r. – wyłącznie na zamieszczonym poniżej  „arkuszu zgłoszenia obiektu”.

Informacji w sprawie konkursu  udziela Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, tel. 521 69 07 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

ELEKTRON SHOW na pierwszy dzień wiosny

Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie zaprasza na ELEKTRON SHOW, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Wiosna zaczyna się w Olsztynie”. Spotykamy się w czwartek (21 marca) o godz. 10.30 w Elektroniku przy ul. Bałtyckiej 37 A!
 
Olsztyn szczyci się najbardziej unikalną pamiątką po Mikołaju Koperniku. To znajdująca się na olsztyńskim zamku tablica astronomiczna – jedyne na świecie zachowane po dziś dzień narzędzie własnoręcznie wykonane przez wielkiego astronoma. To swoiste połączenie zegara i kalendarza słonecznego służyło mu do wyznaczania momentu równonocy wiosennej. – Na pamiątkę tego wydarzenia Olsztyn od kilku lat organizuje imprezę promocyjną pod hasłem „Wiosna zaczyna się w Olsztynie” – mówi Krzysztof Otoliński, dyrektor Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Olsztyna. –  W tym roku w porozumieniu z Zespołem Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie przygotowaliśmy multidyscyplinarną propozycję na obchody pierwszego dnia wiosny skierowaną do młodzieży szkolnej.
 
W programie wydarzenia znajdą się liczne atrakcje o charakterze edukacyjnym, sportowym, a także kulturalnym, w tym. m.in. pokazy, konkursy, otwarte zajęcia praktyczne, spotkania z pracodawcami, sportowcami oraz przedstawicielami różnych organizacji. Dodatkowo na terenie Elektronika pojawi się mobilne planetarium, w którym prezentowane będą projekcie przygotowane przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. A na deser koncert coverowej grupy KORZUH!
 
ATRAKCJE:
- pokaz saperski Jednostki Wojskowej 1460 z Orzysza
- wspinaczka na ściance
- pokaz kulturystyki
- pokaz nagłośnienia car audio
- prezentacja stanowiska numeru alarmowego 112
- prezentacja samochodów rajdowych
- symulator dachowania
- turnieje: CS:GO, piłki nożnej, szachowy, FIFA i inne konkursy (z
nagrodami)
- spotkania z pracodawcami z regionu
- otwarte zajęcia praktyczne
- oraz wiele innych atrakcji również sportowych
 
DODATKOWO:
- MOBILNE PLANETARIUM
- KONCERT ZESPOŁU KORZUH
 
Szczegółowe informacje o wydarzeniu na stronie zset.olsztyn.pl oraz profilu fb.com/zsetolsztyn

Więcej artykułów…

 1. Konkurs fotograficzny „Poznaj gminę Lidzbark Warmiński”
 2. Zaproszenie na konferencję z okazji 100-lecia praw wyborczych kobiet w Polsce
 3. Pamiątka regionu Warmii i Mazur
 4. „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”
 5. "Warmia w Kolorach" - wystawa fotografii (fotorelacja)
 6. Wystawa "Warmia w Kolorach"
 7. Relacja z konferencji „Warmińskie drogi do niepodległości”
 8. Zapraszamy na konferencję "Warmińskie drogi do niepodległości"
 9. Warsztaty „Drogi Polaków do niepodległości”
 10. POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ
 11. Czwartkowe Spotkania z Historią w Braniewie oraz odsłonięcie płyty poświęconej Marcinowi Laternie
 12. POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ - WEEKEND ZA PÓŁ CENY
 13. Wystawa rzeźb Adolfo Wildta z kolekcji Franza Rose
 14. Relacja z warsztatów
 15. Zapraszamy fotografów do udziału w wystawie "Warmia w kolorach"
 16. IX edycja konkursu fotograficznego "Piękno Ziemi Braniewskiej"
 17. Zaproszenie na warsztaty „Kultura ludowa Warmiaków i Mazurów”
 18. Cykl biegów BIEGAJ’MY Z DEM’A rozpoczął sezon Festiwalem Biegowym im. Mikołaja Kopernika w Lidzbarku Warmińskim
 19. Zapraszamy na warsztaty „Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”
 20. Szlakiem Mikołaja Kopernika – zgłoś swój udział w konkursie
 21. Konkurs Agro-Eko-Turystyczny ZIELONE LATO
 22. Elementarz warmiński - wersja elektroniczna
 23. Eliminacje rejonowe 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
 24. Pamiątka regionu Warmii i Mazur - konkurs
 25. Konferencja Miasta Historyczne 3.0
 26. Rok 2018 będzie należał do biegaczy!
 27. Zakończenie drugiego etapu projektu Gwara warmińska – warsztaty dla nauczycieli
 28. Folder „Szlakami zabytków Polska – Węgry”
 29. Nowa wersja aplikacji Szlaki Zamków Gotyckich
 30. Elementarz warmiński
 31. Warsztaty regionalne dla nauczycieli
 32. Konkurs multimedialny „Moje korzenie, czyli skąd jestem?”
 33. Bajkowa Warmia - fotorelacja z otwarcia wystawy
 34. Otwarcie wystawy malarstwa Anastazji Fietisowej "BAJKOWA WARMIA"
 35. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
 36. Finał Konkursu o zamkach gotyckich
 37. Konkurs filmowy „Szlak Kopernikowski nas kręci”
 38. XIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki „Kryształowa Nuta” już za nami
 39. Fotograficzna Mapa Warmii - wystawa 22 kwietnia 2017
 40. Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny!
 41. Warmiński study tour po Łynie
 42. Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika
 43. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 44. XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisława Czernika
 45. System Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Szlaku Green Velo
 46. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
 47. I Bieg im. Mikołaja Kopernika
 48. Projekt "Czas na aktywność"
 49. VIII Warmiński Jarmark Świąteczny
 50. Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole" - spotkania w Ełku