• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Fotorelacja ze spływu na trasie Łaniewo - Rogóż

 

Podróż rzeką Łyną na odcinku Łaniewo-Rogóż, to wyśmienita propozycja dla każdego, kto pragnie poznać jej walory przyrodnicze, a w nagrodę za mały wysiłek trafić z biegiem rzeki wprost do średniowiecznej Warmii.

W dniu 29 czerwca 2013 r. odbył się spływ kajakowy rzeką Łyną, który został zrealizowany w ramach zadania pn. „Organizacja imprez turystycznych promujących atrakcje i produkty turystyczne Województwa Warmińsko-Mazurskiego” przy wsparciu finansowym Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Organizatorem tej wspaniałej imprezy było Stowarzyszenie Dom Warmiński, realizatorem zaś Spółka Mazury PTTK. O godzinie 8.45 wyruszyliśmy autokarem spod Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim do miejsca startu przy przystani kajakowej w Łaniewie.

W całkowicie darmowym spływie udział wzięła kilkudziesięcioosobowa grupa składająca się z chętnych w różnym wieku.

Na darmowy spływ bardzo szybko zapisało się wiele osób. Nowe stanice wodne wybudowane z inicjatywy Stowarzyszenia Dom Warmiński umożliwiają podróż także osobom z małymi dziećmi i tym, niezaprawionym jeszcze kajakarzom, pragnącym poznać walory tej wspaniałej formy rekreacji.

Podróżowanie Łyną wciąż jest mało rozpowszechnione, a tymczasem Łyna jest największa rzeka na Warmii, a jedenasta pod względem długości rzeka w Polsce. Jej źródła znajdują się na wschodnich stokach Garbu Lubawskiego, niedaleko Nidzicy. Po prawie 200 km bardzo malowniczego i niezwykle interesującego biegu, przekracza granice Polski z Rosją i pod nazwą Ława, jako jej lewobrzeżny dopływ uchodzi do Pregoły.

 

Rzeka płynąc przez Pojezierze Olsztyńskie i Nizinę Sępopolska, w obrębie regionu mija takie miasta jak: Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce i Sępopol. Najważniejszymi dopływami lewobrzeżnymi są Marózka, Kortówka i Elma, prawobrzeżnymi zaś Wadąg, Symsarna, Pisa Północna i Guber.

Przed Lidzbarkiem, skąd wyruszamy, Łyna wędruje przez wspaniałe Lasy Wichrowskie. W okolicy Lidzbarka Warmińskiego meandruje dość głęboka miejscami, wąska i zielona dolina. W tym mieście wpada do Łyny Symsarna, kolejna rzeka Pojezierza Olsztyńskiego, tworząca przed Lidzbarkiem malowniczy przełom, który podziwialiśmy na tym fantastycznym, wodnym szlaku.

 

Spływ na odcinku Łaniewo-Rogóż zaczęliśmy w nowej stanicy wodnej. Na lewym brzegu Łyny znajduje się bowiem nowopowstała przystań kajakowa Łaniewo. Znajdują się tu: wygodny do wodowania pomost i wszelkie udogodnienia jak drewniane altany, stojaki na kajaki, miejsce do biwakowania.

 

Rzeka silnie meandruje, ale nurt nie był bystry tak, aby nie poradziły sobie z nim także osoby niewprawione. Wyruszyliśmy w świetnych nastrojach, pogoda dopisywała – nie było gorąco ani zimno, świeciło łagodne, warmińskie słonko.

 

Meandrując, ze stosunkowo wartkim nurtem, mogliśmy sprawdzić swoje, często amatorskie umiejętności. Poza małymi przygodami, kiedy nurt znosił młode kajakarki na brzeg, albo kiedy powstał mały, pełen radosnych okrzyków zator złożony z kilku kajaków, obyło się bez poważnych problemów. Spływ zabezpieczali przesympatyczni ratownicy i osoby odpowiedzialne za pilotaż grupy, regularnie 'śmigając' miedzy uczestnikami zabawy.

 

Niezwykle wartościowym elementem naszej kilkugodzinnej wyprawy, była możliwość podziwiania zabytków Warmii, często perełek gotyckiej architektury. Oglądanie pojawiających się na brzegu, zanurzonych w zieleni budowli daje niesamowite wrażenia. Czuliśmy się jak w odległych czasach, kiedy ich widoku nie zaburzały współczesne zabudowania.

 

Prąd Łyny był tu stosunkowo wartki, ale krajobraz, coraz bardziej malowniczy wynagradzał wszelkie 'trudy'. Na tym etapie strome brzegi porastają przepiękne lasy gradowe, natomiast tereny płaskie zajmują łęgi, czasem ustępujące miejsca szeroko rozwiniętym, uprawnym polom widocznym z poziomu kajaka.

 

W nagrodę za wytrwałe meandrowanie, po niedługim czasie koryto rzeki staje się mniej kręte. Z oddali wynurzają się zabudowania Lidzbarka Warmińskiego, wyglądającego jak miasto zatrzymane w czasie.

Chwilę potem mijamy już kładkę na ścieżce łączącej lidzbarskie osiedla mieszkaniowe. Zaczynają się zabudowania miasta. My, dobijamy na krótką przerwę do nowopowstałej przystani kajakowej w Lidzbarku Warmińskim – w pełni oświetloną i zagospodarowana na wszelkie wodniackie spotkania, znajduje się na lewym brzegu, przy ul. Kalinowskiego.

 

 

Dalej przepływamy pod mostem drogowym w Lidzbarku Warmińskim. Płyniemy przez centrum. Na lewym brzegu doskonale widoczne jest Stare Miasto, które w nowy sposób podziwiać można właśnie od strony rzeki. Za chwilkę, po prawej stronie, w całej okazałości pojawia się bowiem gotycki zamek biskupów warmińskich, którego widok z rzeki jest naprawdę wyjątkowy.

 

Chwile potem przepłynęliśmy pod dwuprzęsłowym mostem, przed którym następuje rozwidlenie koryta rzeki. Za mostem na prawej odnodze widoczna już jest pierwsza elektrownia. Wpływamy w lewą odnogę, na końcu której stoi druga elektrownia. Za mostem lądujemy na grobli położonej z prawej strony kanału i przenosimy kajak do płynącej niżej rzeki. Z prawej strony widoczne jest ujście Symsarny. Przenoska odbyła się bardzo sprawnie, poradzili sobie wszyscy i mali i duzi.

 

Rozochoceni dotychczasowymi sukcesami mijamy wysoki, stalowy, kratownicowy most kolejowy wsparty na murowanych filarach dawnej linii Górowo Iławeckie - Czerwonka. Dalej prąd wody zwalnia, brzegi porasta tu czarny bez i Barszcz Sosnowskiego. Pamiętajmy - należy zachować ostrożność, kontakt z tą rośliną powoduje silne oparzenia skóry. Przy brzegach i tuż obok, już w nurcie rzeki pojawia się tutaj wiele malowniczych, starych drzew i konarów tworzących urokliwe 'bramy'.

 

 

Dalej napotykamy kolejny, kratownicowy, stary most kolejowy wsparty na murowanych filarach dawnej linii kolejowej. Pojawia się tzw. cofka elektrowni wodnej Wojdyty. Wybudowana w 2002 r. elektrownia Wojdyty, jest pierwszym stopniem projektowanej kaskady Łyny miedzy Lidzbarkiem Warmińskim, a granicą państwa w Stopkach. Ciekawostką jest fakt, iż na odcinku o długości 65 km różnica poziomów rzeki wynosi tam około 30 m

 

Oto przed nami pojawia się jezioro zaporowe elektrowni Wojdyty. Miejsce okazało się wyśmienite do rozegrania zaplanowanych zawodów z atrakcyjnymi nagrodami, jak również wykonania pamiątkowego zdjęcia.

 

 

Po zakończeniu szalonej rywalizacji lądujemy na brzegu, gdzie czeka nowopowstała przystań kajakowa Rogóż. Wygodna stanica oferuje miejsce na posiłek, ognisko, toalety.

 

Tam, dwie miłe panie czekały z termosem pełnym bigosu, kiełbaskami – płonęło już ognisko, i innymi wyśmienitymi specjałami. Dziękując Organizatorom za rzeczywiście trafiony wypoczynek, już planujemy wyprawy kolejnymi odcinkami Łyny, na której tak naprawdę wielu z nas, mieszkańców regionu wypoczywało pierwszy raz. Także odwiedzający Warmię, mogą śmiało planować aktywny relaks na nowo odkrywanej Łynie – to działa!

Na koniec: jeśli chcemy płynąć dalej, kajak przenosimy 50 m i wodujemy poniżej zapory. Miejsce przenoski jest oznakowane, pomost ułatwia pokonanie przeszkody.

Spływ na trasie Łaniewo - Rogóż - wkrótce fotorelacja

29 czerwca 2013 r., na trasie Łaniewo- Rogóż odbył się spływ kajakowy, zorganizowany przez Stowarzyszenie "Dom Warmiński" oraz Spółkę Mazury PTTK, promujący powstałą na szlaku Łyny infrastrukturę. Odcinek spływu liczył około 23 km. Piękna Łyna oczarowała wszystkich uczestników spływu. Pogoda dopisała. Po 5 godzinach wiosłowania grupa odpoczywała przy stanicy wodnej w Rogóżu. Tu czekał na kajakarzy pyszny poczęstunek, na zwycięzców zawodów czekały wspaniałe nagrody.

Spływ kajakowy Łyną na trasie Łaniewo-Rogóż

Spływ kajakowy zorganizowany był przy współudziale finansowym samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony - niebawem fotorelacja ze spływu!

Na stronie Gazety Turystycznej Warmii i Mazur artykuł dotyczący sobotniej imprezy. Zapraszamy do lektury.

Podniebne szaleństwo w Gryźlinach

Najlepsza pilotka akrobacyjna świata Swietłana Kapanina, najlepszy w Polsce Artur Kielak, mistrz świata Jurgis Kairys, myśliwce Su-22, helikoptery Marynarki Wojennej, śmigłowcowa kadra Polski, formacja 3AT3, miasteczko policyjno-wojskowe, szybowce – nie sposób wymienić wszystkich atrakcji VI Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach. Widzimy się już 23 czerwca!

Czytaj więcej: Podniebne szaleństwo w Gryźlinach

Darmowe pociągi i program Pikniku Lotniczego w Gryźlinach!

Podobnie jak w latach ubiegłych mieszkańców Olsztyna i powiatu na podniebną imprezę do Gryźlin (w niedzielę 23 czerwca) dowiozą darmowe pociągi lotniczej przyjaźni. W pięciu składach (w tym ostatni powrotny - podwójny) pomieści się około 3 tysięcy osób. W rozwinięciu wiadomości znajduje się szczegółowy rozkład jazdy oraz program imprezy.

Czytaj więcej: Darmowe pociągi i program Pikniku Lotniczego w Gryźlinach!

Rzeka Łyna na trasie - Łaniewo - Rogóż - spływ kajakowy

Informujemy, iż lista uczestników na spływ kajakowy została zamknięta. Obecnie przyjmujemy zgłoszenia na listę rezerwową. W przypadku rezygnacji osoby z listy uczestników przyjmowane będą osoby z listy rezerwowej.

29 czerwca 2013 odbędzie się spływ kajakowy na trasie: przystań kajakowa Łaniewo – przystań kajakowa Rogóż. Odcinek liczy 22 km, przewidziany czas pokonania całej trasy, w zależności od sprawności uczestników, to 4-5 godzin. Dla mało sprawnych kajakarzy jest to długa trasa. Jest to prosty technicznie odcinek rzeki Łyny, nadający się dla osób niedoświadczonych w kajakarstwie. Aby go pokonać uczestnicy będą musieli zaangażować się fizycznie w wiosłowanie. Na trasie występuje jedna przenoska kajaków w Lidzbarku Warmińskim – uczestnicy we własnym zakresie będą musieli przenieść kajaki (około 50 metrów).

Uczestnictwo w spływie jest bezpłatne.

Spływ realizowany jest w ramach zadania „Organizacja imprez turystycznych promujących atrakcje i produkty turystyczne Województwa Warmińsko – Mazurskiego” przy wsparciu finansowym Zarządu Województwa Warmińsko–Mazurskiego.

Program imprezy:
8:30 - zbiórka uczestników - parking przy Starostwie Powiatowym w Lidzbarku Warmińskim, ul. Wyszyńskiego 37. (na miejsce zbiórki każdy uczestnik dojeżdża we własnym zakresie)
8:45 - wyjazd uczestników autokarem na miejsce spływu – Łaniewo.
9:00 – przejście na miejsce rozpoczęcia spływu – przystań kajakowa Łaniewo. Odprawa uczestników (omówienie trasy spływu, zasad bezpieczeństwa, podstawowych technik manewrowania kajakiem). Podział grupy na załogi, wydanie sprzetu.
9:30 – rozpoczęcie spływu kajakowego.
14:30 – zakończenie spływu i rozpoczęcie ogniska z poczęstunkiem.
16:30 - powrót uczestników autokarem do Lidzbarka Warmińskiego.
17:00 – przyjazd na parking przy Starostwie Powiatowym. Zakończenie spływu.

Spływ przygotowuję doświadczony organizator – Mazury PTTK sp. z o.o.

Do pobrania:

Ruszyła sprzedaż biletów na Walkirię 2013

Informacja prasowa, 24.05.2013 r.

Wielka bitwa czołgów przed nami!

Rozpoczęła się sprzedaż biletów na Mazurski Piknik Militarny „Walkiria 2013”, podczas którego odbędą się dwa widowiska historyczne „Bitwa czołgów – Studzianki 1944”. Impreza odbędzie się 20 lipca na terenie Mazurolandii w Gierłoży k/Kętrzyna. Wejściówki dystrybuowane są za pośrednictwem sieci Ticketpro oraz Kupbilet. Liczba biletów jest ograniczona.

Walkiria to Mazurski Piknik Militarny organizowany od 2010 roku. To jedna z najlepiej ocenianych inscenizacji historycznych w Polsce zarówno przez odtwórców historycznych jak i turystów biorących udział w imprezie. Od tego roku zmienia się jej formuła - Walkiria będzie imprezą o prestiżowym charakterze, podczas której widzom zaprezentowane zostaną dwa historyczne widowiska pt. „Bitwa czołgów – Studzianki 1944”.

Cztery czołgi w jednym miejscu

W czasie Walkirii 2013 odtworzone zostaną dwa epizody walk pod wsią Studzianki z 1944 roku. Była to największa bitwa pancerna stoczona przez polskie czołgi na froncie wschodnim. W pokazach weźmie udział rekordowa ilość sprzętu ciężkiego. Widzom zaprezentowane zostaną trzy czołgi T-34 oraz jedna legendarna Pantera. Dotychczas w żadnej inscenizacji historycznej w Polsce nie wykorzystano tak dużej ilości sprzętu ciężkiego! 

- Po raz pierwszy w jednym miejscu zaprezentowane zostaną aż cztery czołgi. Wydaje mi się, że nikt w Polsce nie zorganizował jeszcze inscenizacji historycznej w tak widowiskowej formie. Z każdą kolejną edycją rozwijaliśmy imprezę, ale w tym roku przeniesiemy ją na zupełnie inny poziom jakościowy – mówi Paweł Krawiec, organizator Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria 2013”. 

W Walkirii 2013 wezmą udział również inne pojazdy drugowojenne będące tłem dla czołgów m.in. wozy pancerne, ciężarówki, działa samobieżne i motocykle.

Widowiska w filmowej oprawie

Do realizacji widowiska zaangażowani zostali aktorzy i konsultanci do spraw militarnych w takich filmach jak „Czas honoru”, „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” i „Hans Kloss - stawka większa niż śmierć”. Za narrację oraz kompleksowe prowadzenie imprezy odpowiadają polscy historycy, doktorzy habilitowani specjalizujący się w historii wojskowości i prowadzeniu imprez rekonstrukcyjnych.

Wojska biorące udział w walce będą wyposażone w autentyczną strzelającą broń odtwarzanego okresu i umundurowanie. Dopełnieniem scenografii będzie efektowna pirotechnika artystyczna wykorzystująca kilkadziesiąt wybuchów benzynowych.

- Chcemy, aby historia i militaria przestały się kojarzyć z nudą i oglądaniem statycznych zardzewiałych kawałków metalu. Dzięki opisanej formie organizacji, „Walkiria 2013” w ciekawy, przystępny i atrakcyjny sposób, przybliży całym rodzinom tajemnice nieodległej przeszłości – mówi Paweł Krawiec. - Profesjonaliści z Grup Rekonstrukcji Historycznej, którzy pomagają organizować pokazy na pewno zadbają o oprawę i widowiskowość inscenizacji. Tym bardziej, że dla nich również, ze względu na udział aż czterech czołgów, jest to bardzo prestiżowe wydarzenie – dodaje.

Walkiria to jednak nie tylko bitwy. W czasie trwania imprezy w godz. 10.00-22.00 odbywać się będą liczne pokazy broni i wyposażenia jednostek biorących udział w imprezie. Zademonstrowane zostaną m.in. karabiny Mauser oraz Mosin, pistolety maszynowe PPSh-41 i MP-38 oraz karabiny samoczynne DP-28 vs MG-42. Nie zabraknie również konkursów z nagrodami dla publiczności. Na zakończenie Walkirii przewidziano „Military Party”, czyli wspólną zabawę przy akompaniamencie muzyki lat 30. i 40.

Bilety na Mazurski Piknik Militarny Walkiria 2013 są już dostępne do nabycia w sieci sprzedaży i na stronach internetowych Ticketpro i KupBilet. Wejściówki można również kupić na bieżąco w kasie Mazurskiego Parku Atrakcji Mazurolandia w Gierłoży, a od czerwca również w kasie kętrzyńskiego Kina Gwiazda.

Kontakt dla mediów:

Paweł Krawiec
Stowarzyszenie Promocji
i Rozwoju Regionów PARK
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel. 609 933 434