• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Rajd Grunwaldzki - Lato detektywów

Letnie ścieżki miłośników zagadek historycznych krzyżują się na północnym Mazowszu,  południowo-zachodnich Mazurach oraz w ziemi dobrzyńskiej i michałowskiej. Na początku lipca każdego roku odbywają tam oni swoją 5-dniową wyprawę, pełną przygód niczym z filmów o Indianie Jonesie czy książek o Panu Samochodziku.

Wszystko to za sprawą Rajdu Grunwaldzkiego – ogólnopolskiej imprezy turystyczno-edukacyjnej dla młodzieży, która w ciągu minionych 5 lat stała się największym tego rodzaju przedsięwzięciem w kraju. Ostatnie jej edycje gromadziły po 1000 uczestników, przybywających ze wszystkich polskich województw, a także z Kanady, Litwy i Białorusi. Uczestnicy Rajdu Grunwaldzkiego, podzieleni na kilkuosobowe patrole, przez 5 wakacyjnych dni pieszo, rowerami, kajakami i koleją przemierzają mało znane, lecz malownicze zakątki na pograniczu województw mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, dowiadując się po drodze, jak bogate może być dziedzictwo kulturowe obszarów nietkniętych stopą „masowego turysty”. Odkrywają lokalną historię, pełną barwnych postaci, niezwykłych wydarzeń i bezcennych pamiątek.

Czytaj więcej: Rajd Grunwaldzki - Lato detektywów

Piknik Lotniczy w Gryźlinach z nominacją do „Lotniczych Orłów"!

Rodzinny Piknik Lotniczy w Gryźlinach – VI edycja wydarzenia w 2013 roku – nominowany został do prestiżowej nagrody portalu lotniczapolska.pl w kategorii Lotnicza Impreza Roku.

Od piątku 4 kwietnia 2014 r. Internauci mogą głosować na nominowanych w 13 kategoriach, m. in. Aeroklub Roku, Linia Lotnicza Roku czy Polski Port Lotniczy Roku. Głosowanie potrwa do 27 kwietnia 2014 r. Swój głos na Rodzinny Piknik Lotniczy w Gryźlinach można oddać na stronie internetowej www.lotniczeorly.pl .

W czasie VI edycji Rodzinnego Pikniku Lotniczego w 2013 roku widzowie mogli podziwiać najlepszą pilotkę akrobacyjną świata Swietlanę Kapaninę z Rosji, mistrza świata Jurgisa Kairysa oraz najlepszego w Polsce Artura Kielaka. Impreza odbywa się na jedynym samorządowym lądowisku w Polsce, a jej organizatorem jest Powiat Olsztyński.

Dzięki zaangażowaniu pracowników Starostwa Powiatowego oraz pasjonatów i miłośników lotnictwa, co roku turyści i mieszkańcy Warmii mogą liczyć na uczestniczenie w profesjonalnym wydarzeniu lotniczym!

 

Zachęcamy do wsparcia!

Ewidencja Obiektów Turystycznych

Od 2009 r. na mocy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - o usługach turystycznych, urzędy miast i gmin objęte zostały obowiązkiem przekazywania informacji w formie elektronicznej o obiektach świadczących usługi noclegowe.

W celu ułatwienia tego zadania opracowano aplikację pozwalającą na rejestrację i bieżącą aktualizację danych o obiektach świadczących usługi noclegowe - "Ewidencja Obiektów Turystycznych" (EOT).

Osoby świadczące usługi hotelarskie w innych obiektach niż obiekty hotelarskie zobowiązane są przed rozpoczęciem działalności zgłosić taki obiekt do ewidencji prowadzonej w gminie właściwej ze względu na miejsce położenia obiektu. Obowiązek ten dotyczy wszystkich, którzy świadczą usługi hotelarskie w obiektach, które nie są obiektami hotelarskimi (czyli nie są: hotelem, motelem, pensjonatem, kempingiem, domem wycieczkowym, schroniskiem młodzieżowym, schroniskiem). Zgodnie z ustawą usługi hotelarskie to: krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych. Inne obiekty mogące świadczyć usługi hotelarskie są to ośrodki wczasowe, ośrodki kolonijne, ośrodki szkoleniowo wypoczynkowe, kwatery agroturystyczne, pokoje gościnne, internaty i szkoły zamienione w czasie wakacji i ferii na schroniska. Świadczeniem usług hotelarskich jest także wynajmowanie przez rolników pokoi i miejsca na gospodarstwach rolnych. Zatem należy pamiętać, iż rolnicy prowadzący gospodarstwa agroturystyczne są także zobowiązani do dokonania zgłoszenia.

Pismo GUS w sprawie Ewidencji Obiektów Turystycznych (PDF)

Dom Warmiński laureatem konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu

Z przyjemnością informujemy, że decyzją Jury konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu Stowarzyszenie "Dom Warmiński", za realizację projektu "Kajakiem po Warmii - budowa infrastruktury na szlaku Łyny" zostało laureatem tegorocznej - X edycji konkursu.
Gala wręczenia nagród odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie, podczas Targów Sportów Wodnych  i Rekreacji WIATR i WODA w dniu 5 kwietnia 2014 r.Konkurs o Nagrodę Przyjaznego Brzegu organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze we współdziałaniu z Polskim Związkiem Żeglarskim i innymi partnerami, pod Honorowym Patronatem Ministra Sportu i Turystyki.

Celem nagrody jest uhonorowanie osób fizycznych i prawnych zagospodarowujących polskie brzegi, promujących atrakcje wodniackie Polski oraz wyróżnianie najbardziej aktywnych odważnie zwracających się w stronę rzek, jezior i Bałtyku.

Prezentacja do pobrania (PowerPoint PPTPDF)

Album "Łyna - Wadąg. Szlak wodny"

„Łyna – Wadąg” - to kolejna wspaniała publikacja niezwykłego cyklu o dawnych szlakach wodnych i wędrownych naszego regionu. Album zawiera unikalne fotografie i pocztówki, dodatkowo opatrzone opisem autora – Wojciecha Kujawskiego, wzbogacone cytatami zaczerpniętymi z klasycznych opracowań krajoznawczych dotyczących Warmii (autorstwa ks. Barczewskiego, dr. M. Orłowicza i W. Ogrodzińskiego).

Okładka albumu "Łyna - Wadąg"

Okładka albumu "Łyna - Wadąg"

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją, która w sposób szczególny oddaje charakter nadłyńskiej przyrody i krajobrazu kulturowego.

Wojciech Kujawski jest autorem serii albumów-przewodników. Dotychczas książki tego autora dotyczyły szlaków mazurskich. Przewodniki te cechuje oryginalność, ponieważ nie są skupione na wielkich miastach i ośrodkach turystycznych, lecz na małych wioskach i zacisznych miejscach, często położonych na uboczu utartych szlaków i czekających dopiero na odkrycie przez szersze grono miłośników Warmii i Mazur.

Recenzja pierwszych trzech tomów albumu opublikowana przez kwartalnik BORUSSIA. Autorem recenzji jest Adam Jankiewicz.

Czytaj więcej: Album "Łyna - Wadąg. Szlak wodny"

Rusza Szkoła Przedsiębiorczości Społecznej

Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej w Lidzbarku Warmińskim ogłasza nabór do Szkoły Przedsiębiorczości Społecznej, skierowanej do młodzieży w wieku 18-24 lata z terenu powiatu lidzbarskiego. Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2013 r.

Szkoła Przedsiębiorczości Społecznej, to cykl szkoleniowy składający się z pięciu dwudniowych szkoleń i jednej wizyty studyjnej, umożliwiających zdobycie wiedzy i umiejętności m.in. z zakresu zakładania i funkcjonowania spółdzielni socjalnych lub organizacji pozarządowych, tworzenia biznesplanu, wypracowania produktów i usług, podstaw księgowości, zagadnień  kadrowych, aspektów prawnych, budowania i zarządzania zespołem, marketingu.

Czytaj więcej: Rusza Szkoła Przedsiębiorczości Społecznej

Więcej artykułów…

 1. Nowe zdjęcia w galerii fotografii
 2. Fotorelacja ze spływu na trasie Łaniewo - Rogóż
 3. Spływ na trasie Łaniewo - Rogóż - wkrótce fotorelacja
 4. Podniebne szaleństwo w Gryźlinach
 5. Darmowe pociągi i program Pikniku Lotniczego w Gryźlinach!
 6. Rzeka Łyna na trasie - Łaniewo - Rogóż - spływ kajakowy
 7. Ruszyła sprzedaż biletów na Walkirię 2013
 8. Telefon bezpieczeństwa od 2013 roku w pełni zintegrowany z Polskim Systemem Informacji Turystycznej
 9. Szkolenie IPS "Finanse w organizacjach pozarządowych"
 10. Wystawa "Artyści z kręgu szkoły wileńskiej XIX/XX"
 11. Konkurs "Drugie życie roweru"
 12. Przewodnik - kajakiem po Łynie
 13. Przyznano statuetki "Przyjaciel Warmii 2011"
 14. Zakończenie projektu Kajakiem po Warmii - budowa infrastruktury na szlaku Łyny
 15. Konkurs na projekt Logo Term Warmińskich
 16. Konkurs na logo 700-lecia Ornety
 17. BOHEMA PÓŁNOCY Inter-poezja
 18. Rusza I edycja Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego
 19. 6 Cudów Bałtyku - II runda. Teraz wszystko zaczyna się od nowa!
 20. Normandia w Gierłoży na Walkirii 2012!
 21. Czas na Łynę. Kajakarze mają stanice
 22. Zabytkowe obiekty Barczewa będą wyremontowane
 23. Powiat olsztyński pozyskał środki na organizację Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego
 24. Czas na Rebelię Kultury!
 25. Kolorowe boisko dla szkoły w Purdzie
 26. II Powiatowy Turniej Warcabowy Osób Niepełnosprawnych
 27. Konkurs Fotograficzny dla Fotografów Amatorów
 28. 700 lat Pieniężna
 29. Turniej Łuczniczy SMOKI WARMII
 30. Myśliwce F-16 zaprezentują się na Rodzinnym Pikniku Lotniczym w Gryźlinach!