• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Spływ na trasie Łaniewo - Rogóż - wkrótce fotorelacja

29 czerwca 2013 r., na trasie Łaniewo- Rogóż odbył się spływ kajakowy, zorganizowany przez Stowarzyszenie "Dom Warmiński" oraz Spółkę Mazury PTTK, promujący powstałą na szlaku Łyny infrastrukturę. Odcinek spływu liczył około 23 km. Piękna Łyna oczarowała wszystkich uczestników spływu. Pogoda dopisała. Po 5 godzinach wiosłowania grupa odpoczywała przy stanicy wodnej w Rogóżu. Tu czekał na kajakarzy pyszny poczęstunek, na zwycięzców zawodów czekały wspaniałe nagrody.

Spływ kajakowy Łyną na trasie Łaniewo-Rogóż

Spływ kajakowy zorganizowany był przy współudziale finansowym samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony - niebawem fotorelacja ze spływu!

Na stronie Gazety Turystycznej Warmii i Mazur artykuł dotyczący sobotniej imprezy. Zapraszamy do lektury.

Podniebne szaleństwo w Gryźlinach

Najlepsza pilotka akrobacyjna świata Swietłana Kapanina, najlepszy w Polsce Artur Kielak, mistrz świata Jurgis Kairys, myśliwce Su-22, helikoptery Marynarki Wojennej, śmigłowcowa kadra Polski, formacja 3AT3, miasteczko policyjno-wojskowe, szybowce – nie sposób wymienić wszystkich atrakcji VI Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach. Widzimy się już 23 czerwca!

Czytaj więcej: Podniebne szaleństwo w Gryźlinach

Darmowe pociągi i program Pikniku Lotniczego w Gryźlinach!

Podobnie jak w latach ubiegłych mieszkańców Olsztyna i powiatu na podniebną imprezę do Gryźlin (w niedzielę 23 czerwca) dowiozą darmowe pociągi lotniczej przyjaźni. W pięciu składach (w tym ostatni powrotny - podwójny) pomieści się około 3 tysięcy osób. W rozwinięciu wiadomości znajduje się szczegółowy rozkład jazdy oraz program imprezy.

Czytaj więcej: Darmowe pociągi i program Pikniku Lotniczego w Gryźlinach!

Rzeka Łyna na trasie - Łaniewo - Rogóż - spływ kajakowy

Informujemy, iż lista uczestników na spływ kajakowy została zamknięta. Obecnie przyjmujemy zgłoszenia na listę rezerwową. W przypadku rezygnacji osoby z listy uczestników przyjmowane będą osoby z listy rezerwowej.

29 czerwca 2013 odbędzie się spływ kajakowy na trasie: przystań kajakowa Łaniewo – przystań kajakowa Rogóż. Odcinek liczy 22 km, przewidziany czas pokonania całej trasy, w zależności od sprawności uczestników, to 4-5 godzin. Dla mało sprawnych kajakarzy jest to długa trasa. Jest to prosty technicznie odcinek rzeki Łyny, nadający się dla osób niedoświadczonych w kajakarstwie. Aby go pokonać uczestnicy będą musieli zaangażować się fizycznie w wiosłowanie. Na trasie występuje jedna przenoska kajaków w Lidzbarku Warmińskim – uczestnicy we własnym zakresie będą musieli przenieść kajaki (około 50 metrów).

Uczestnictwo w spływie jest bezpłatne.

Spływ realizowany jest w ramach zadania „Organizacja imprez turystycznych promujących atrakcje i produkty turystyczne Województwa Warmińsko – Mazurskiego” przy wsparciu finansowym Zarządu Województwa Warmińsko–Mazurskiego.

Program imprezy:
8:30 - zbiórka uczestników - parking przy Starostwie Powiatowym w Lidzbarku Warmińskim, ul. Wyszyńskiego 37. (na miejsce zbiórki każdy uczestnik dojeżdża we własnym zakresie)
8:45 - wyjazd uczestników autokarem na miejsce spływu – Łaniewo.
9:00 – przejście na miejsce rozpoczęcia spływu – przystań kajakowa Łaniewo. Odprawa uczestników (omówienie trasy spływu, zasad bezpieczeństwa, podstawowych technik manewrowania kajakiem). Podział grupy na załogi, wydanie sprzetu.
9:30 – rozpoczęcie spływu kajakowego.
14:30 – zakończenie spływu i rozpoczęcie ogniska z poczęstunkiem.
16:30 - powrót uczestników autokarem do Lidzbarka Warmińskiego.
17:00 – przyjazd na parking przy Starostwie Powiatowym. Zakończenie spływu.

Spływ przygotowuję doświadczony organizator – Mazury PTTK sp. z o.o.

Do pobrania:

Ruszyła sprzedaż biletów na Walkirię 2013

Informacja prasowa, 24.05.2013 r.

Wielka bitwa czołgów przed nami!

Rozpoczęła się sprzedaż biletów na Mazurski Piknik Militarny „Walkiria 2013”, podczas którego odbędą się dwa widowiska historyczne „Bitwa czołgów – Studzianki 1944”. Impreza odbędzie się 20 lipca na terenie Mazurolandii w Gierłoży k/Kętrzyna. Wejściówki dystrybuowane są za pośrednictwem sieci Ticketpro oraz Kupbilet. Liczba biletów jest ograniczona.

Walkiria to Mazurski Piknik Militarny organizowany od 2010 roku. To jedna z najlepiej ocenianych inscenizacji historycznych w Polsce zarówno przez odtwórców historycznych jak i turystów biorących udział w imprezie. Od tego roku zmienia się jej formuła - Walkiria będzie imprezą o prestiżowym charakterze, podczas której widzom zaprezentowane zostaną dwa historyczne widowiska pt. „Bitwa czołgów – Studzianki 1944”.

Cztery czołgi w jednym miejscu

W czasie Walkirii 2013 odtworzone zostaną dwa epizody walk pod wsią Studzianki z 1944 roku. Była to największa bitwa pancerna stoczona przez polskie czołgi na froncie wschodnim. W pokazach weźmie udział rekordowa ilość sprzętu ciężkiego. Widzom zaprezentowane zostaną trzy czołgi T-34 oraz jedna legendarna Pantera. Dotychczas w żadnej inscenizacji historycznej w Polsce nie wykorzystano tak dużej ilości sprzętu ciężkiego! 

- Po raz pierwszy w jednym miejscu zaprezentowane zostaną aż cztery czołgi. Wydaje mi się, że nikt w Polsce nie zorganizował jeszcze inscenizacji historycznej w tak widowiskowej formie. Z każdą kolejną edycją rozwijaliśmy imprezę, ale w tym roku przeniesiemy ją na zupełnie inny poziom jakościowy – mówi Paweł Krawiec, organizator Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria 2013”. 

W Walkirii 2013 wezmą udział również inne pojazdy drugowojenne będące tłem dla czołgów m.in. wozy pancerne, ciężarówki, działa samobieżne i motocykle.

Widowiska w filmowej oprawie

Do realizacji widowiska zaangażowani zostali aktorzy i konsultanci do spraw militarnych w takich filmach jak „Czas honoru”, „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” i „Hans Kloss - stawka większa niż śmierć”. Za narrację oraz kompleksowe prowadzenie imprezy odpowiadają polscy historycy, doktorzy habilitowani specjalizujący się w historii wojskowości i prowadzeniu imprez rekonstrukcyjnych.

Wojska biorące udział w walce będą wyposażone w autentyczną strzelającą broń odtwarzanego okresu i umundurowanie. Dopełnieniem scenografii będzie efektowna pirotechnika artystyczna wykorzystująca kilkadziesiąt wybuchów benzynowych.

- Chcemy, aby historia i militaria przestały się kojarzyć z nudą i oglądaniem statycznych zardzewiałych kawałków metalu. Dzięki opisanej formie organizacji, „Walkiria 2013” w ciekawy, przystępny i atrakcyjny sposób, przybliży całym rodzinom tajemnice nieodległej przeszłości – mówi Paweł Krawiec. - Profesjonaliści z Grup Rekonstrukcji Historycznej, którzy pomagają organizować pokazy na pewno zadbają o oprawę i widowiskowość inscenizacji. Tym bardziej, że dla nich również, ze względu na udział aż czterech czołgów, jest to bardzo prestiżowe wydarzenie – dodaje.

Walkiria to jednak nie tylko bitwy. W czasie trwania imprezy w godz. 10.00-22.00 odbywać się będą liczne pokazy broni i wyposażenia jednostek biorących udział w imprezie. Zademonstrowane zostaną m.in. karabiny Mauser oraz Mosin, pistolety maszynowe PPSh-41 i MP-38 oraz karabiny samoczynne DP-28 vs MG-42. Nie zabraknie również konkursów z nagrodami dla publiczności. Na zakończenie Walkirii przewidziano „Military Party”, czyli wspólną zabawę przy akompaniamencie muzyki lat 30. i 40.

Bilety na Mazurski Piknik Militarny Walkiria 2013 są już dostępne do nabycia w sieci sprzedaży i na stronach internetowych Ticketpro i KupBilet. Wejściówki można również kupić na bieżąco w kasie Mazurskiego Parku Atrakcji Mazurolandia w Gierłoży, a od czerwca również w kasie kętrzyńskiego Kina Gwiazda.

Kontakt dla mediów:

Paweł Krawiec
Stowarzyszenie Promocji
i Rozwoju Regionów PARK
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel. 609 933 434

Telefon bezpieczeństwa od 2013 roku w pełni zintegrowany z Polskim Systemem Informacji Turystycznej

1 czerwca rusza Telefon Bezpieczeństwa dla turystów, który w tym roku został po raz pierwszy zintegrowany z Polskim Systemem Informacji Turystycznej. W godzinach 8-22, od 1 czerwca do 30 września, do dyspozycji turystów zagranicznych będzie Contact Center, w którym w razie potrzeby będzie można uzyskać zarówno pomoc w nagłych sytuacjach (np. zagubienia paszportu), jak i wszelkie informacje dotyczące atrakcji turystycznych, noclegów, etc.

Wspólna inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Komendy Głównej Policji oraz Urzędu ds. Cudzoziemców, stanowi niezwykle istotny element Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Podpisane przez ww. instytucje w dniu 23 maja 2013 roku porozumienie przewiduje ich współpracę w tym zakresie do 2016 roku.

Informacja prasowa, 23 maja 2013 r., konferencja prasowa „Rusza Telefon Bezpieczeństwa dla Turystów Zagranicznych” (do pobrania)