• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Pamiątka regionu Warmii i Mazur - konkurs

Samorząd Województwa Warmińsko - Mazurskiego ogłosił kolejną edycję konkursu pn. "Pamiątka regionu Warmii i Mazur"

Celem konkursu jest pozyskanie pamiątki, która kojarzy się z Warmią i Mazurami, symbolizuje jej kulturę, tradycje regionalne oraz promuje region. Propozycje prac konkursowych to: rzeźba i płaskorzeźba, grafiki, plecionkarstwo, kowalstwo artystyczne, wytwory rękodzieła artystycznego. Pamiątka winna być tak wykonana, by możliwe byto jej powielanie, gdyż istotnym przestaniem konkursu jest szerokie jej rozpowszechnienie.
Konkurs będzie trwał do 30 czerwca 2018 r.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa pełnoletnie osoby fizyczne, twórców i artystów prowadzących działalność gospodarczą samodzielnie lub zrzeszonych w związkach i stowarzyszeniach.

Informacje o konkursie, regulamin oraz kartę zgłoszenia można pobrać ze strony www.warmia.mazury.pl w zakładce Turystyka i Promocja - Programy i Projekty.

Konferencja Miasta Historyczne 3.0

W dniach 1-2 marca 2018 roku Urząd Miasta Krakowa organizuje międzynarodową Konferencję Miasta Historyczne 3.0 - „Mieszkańcy a odwiedzający – w poszukiwaniu jakości i komfortu”, która jest elementem większego, wieloletniego projektu dotyczącego rozwoju turystyki w miastach historycznych.

Celem konferencji jest m. in. wymiana doświadczeń, dobrych praktyk stosowanych w miastach o charakterze historycznym, poszukiwanie rozwiązań w aspekcie rozwoju ruchu turystycznego.

Do pobrania: Program konferencji (PDF).

Więcej informacji nt. projektu Miasta Historyczne 3.0 oraz Konferencji można znaleźć na stronie: www.historicalcity.eu

 

Rok 2018 będzie należał do biegaczy!

Wraz z nowym rokiem wielu z nas podejmie nowe wyzwania i postawi przed sobą nowe cele. Zanim zaplanujecie swój biegowy kalendarz zajrzyjcie na odświeżoną stronę biegajmyzdema.pl,  gdzie właśnie ruszyły zapisy na tegoroczne festiwale biegowe.

Wszystko rozpocznie się już w kwietniu. Wraz z pierwszymi oznakami wiosny, w malowniczym Lidzbarku Warmińskim wystartuje Festiwal Biegowy. W ramach tego wydarzenia biegacze będą mogli zmierzyć się na dwóch dystansach: 5 i 10 km. Oprócz tego po raz pierwszy wystartuje bieg dla dzieci. Festiwal Biegowy im. Mikołaja Kopernika odbędzie się 15 kwietnia i rozpocznie  Biegową Triadę Biegaj’My z DEM’a.

Miesiąc później, 22 maja czeka nas kolejne wydarzenie, tym razem w Kazimierzu Dolnym. W ramach Festiwalu Biegowego im. Jana Pawła II, biegacze także będą mogli zmierzyć się na „szybkiej 5” oraz standardowej „dyszce”. W zmaganiach będą mogły uczestniczyć też najmłodsi.

Wreszcie czerwiec, a wraz z nim Festiwal Biegowy im. Piotra Nurowskiego w Konstancinie-Jeziornie. Tam, podziwiając uroki miejscowego uzdrowiska, będzie można analogicznie biegać na dwóch dystansach. Ponadto wystartuje kolejna, 2. edycja biegu dla dzieci. Tym razem jednak na nieco dłuższym dystansie tj. na 500 m.

Czytaj więcej: Rok 2018 będzie należał do biegaczy!

Zakończenie drugiego etapu projektu Gwara warmińska – warsztaty dla nauczycieli

W dniu 25 listopada br. zakończył się drugi etap projektu Gwara warmińska – warsztaty dla nauczycieli, realizowanego przez Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie” wspólnie z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, Stowarzyszeniem „Dom Warmiński”. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Kultura ludowa i tradycyjna.

Druga część projektu obejmowała takie zagadnienia jak: szlaki turystyczne Warmii i Mazur, oświata regionu po II wojnie światowej czy warsztaty muzyczne prowadzone przez solistę zespołu Babsztyl – Cezarego Makiewicza. Pozostałymi prowadzącymi byli: dr hab. Izabela Lewandowska (UWM), dr hab. Janusz Hochleitner (UWM), dr Iwona Jóźwiak (ODN) oraz gawędziarz, regionalista Edward Cyfus.

Projekt Gwara warmińska – warsztaty dla nauczycieli

Efektem szkolenia jest nie tylko wzbogacenie działań sieci współpracy Regionalizm – patriotyzm jutra, funkcjonującej w Ośrodku od 2016 r., ale także zainspirowanie nauczycieli do pisania innowacji pedagogicznych oraz autorskich programów nauczania uwzględniających niematerialne dziedzictwo regionu. Przykładowe prace zostały umieszczone na stronie internetowej (https://pl-pl.facebook.com/PodrecznikRegionalnyDlaWarmiiIMazur/) i mogą stanowić przykłady dobrych praktyk dla wszystkich zainteresowanych nauczycieli.

Uczestnicy projektu otrzymali e-booki pt. Dzieje i kultura ziem pruskich, Olsztyn 2017, Wydawnictwo ElSet, (e-book został przygotowany na podstawie podręcznika Dziedzictwo ziem pruskich. Dzieje i kultura Warmii i Mazur. Podręcznik dla młodzieży, red. I. Lewandowska, Olsztyn 2012) oraz Elementarz warmiński (współautorzy: I. Lewandowska, E. Cyfus, ilustracje A. Rok, Wydawnictwo ElSet, Olsztyn 2017).

Czytaj więcej: Zakończenie drugiego etapu projektu Gwara warmińska – warsztaty dla nauczycieli

Folder „Szlakami zabytków Polska – Węgry”

Zapraszamy do lektury publikacji „Szlakami zabytków Polska – Węgry”  prezentującej wybrane trasy turystyczne, wiodące po zabytkach, zlokalizowanych w północno-wschodniej Polsce oraz na terenie Szabolcs-Szatmár-Bereg, najdalej wysuniętym na wschód komitacie Węgier, od północnego wschodu graniczącym z Ukrainą, zaś od południowego wschodu z Rumunią. Osoby zainteresowane odwiedzeniem tych terenów znajdą w publikacji nie tylko propozycje kilkudniowych czy jednodniowych tras turystycznych, ale także będą mogły zapoznać się z ofertą kulturalną i turystyczną przygotowaną przez gospodarzy zamków i innych zabytków, adresowaną do różnych grup wiekowych. W opracowaniu odnaleźć można również informacje o dodatkowych atrakcjach organizowanych w poszczególnych miejscowościach: warsztatach, zajęciach edukacyjnych, turniejach rycerskich, festiwalach, jarmarkach, różnorodnych formach aktywnego wypoczynku czy też parkach rozrywki zlokalizowanych w pobliżu wybranych obiektów architektury świeckiej i sakralnej.

 

Publikacja dofinansowana jest w ramach Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej prowadzonego przez Ambasadę Węgier w Warszawie. 

wersja audio dostępna jest: www.youtube.com

link do publikacji: zamkigotyckie.org.pl (PDF)

Nowa wersja aplikacji Szlaki Zamków Gotyckich

Szlaki Zamków Gotyckich – aplikacja mobilna stworzona przez Grupę WM, to prawdziwe kompendium wiedzy dla aktywnych turystów chcących mieć w swoim smartfonie zarówno dostęp do bogatych opisów historycznych, ciekawostek i galerii zdjęć odwiedzanych miejsc, a także pełną informację turystyczną z zestawem przydatnych informacji nt. noclegów, restauracji, wydarzeń oraz spisem innych atrakcji turystycznych.

Aplikacja doczekała się kolejnej aktualizacji. Już w sklepie Google Play oraz App Store pojawiła się nowa wersja aplikacji.

Nowością w aplikacji są  questy o pozostałościach zamków państwa krzyżackiego na terenie obwodu kaliningradzkiego, dawniej wchodzących w skład jednego państwa, a  obecnie w granicach Polski oraz obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. Nowością są też wersje językowe: ENG, RU, DE. Chcemy trafić do turystów zagranicznych, zachęcić do przyjazdu na Pomorze, Warmię, Mazury. Chcemy pokazać gotowe szlaki kulturowe zawierające dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, przechodzące przez obszar pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz obwodu kaliningradzkiego wraz z miejscami do zwiedzania. Są to: Szlak zamków gotyckich, Zamki obwodu kaliningradzkiego, Szlak kopernikowski, Szlak latarni morskich, Szlak zabytków hydrotechniki, Szlak bursztynowy. Mamy nadzieję, że aplikacja spotka się z uznaniem turystów zagranicznych.

Czytaj więcej: Nowa wersja aplikacji Szlaki Zamków Gotyckich

Więcej artykułów…

 1. Elementarz warmiński
 2. Warsztaty regionalne dla nauczycieli
 3. Konkurs multimedialny „Moje korzenie, czyli skąd jestem?”
 4. Bajkowa Warmia - fotorelacja z otwarcia wystawy
 5. Otwarcie wystawy malarstwa Anastazji Fietisowej "BAJKOWA WARMIA"
 6. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
 7. Finał Konkursu o zamkach gotyckich
 8. Konkurs filmowy „Szlak Kopernikowski nas kręci”
 9. XIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki „Kryształowa Nuta” już za nami
 10. Fotograficzna Mapa Warmii - wystawa 22 kwietnia 2017
 11. Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny!
 12. Warmiński study tour po Łynie
 13. Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika
 14. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 15. XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisława Czernika
 16. System Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Szlaku Green Velo
 17. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
 18. I Bieg im. Mikołaja Kopernika
 19. Projekt "Czas na aktywność"
 20. VIII Warmiński Jarmark Świąteczny
 21. Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole" - spotkania w Ełku
 22. Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole"
 23. Grywalizacja na Szlaku Zamków Gotyckich
 24. Relacja z konferencji "Spotkania z historią – 550-lecie II pokoju toruńskiego"
 25. Zapraszamy na konferencję "Spotkania z historią - 550-lecie II pokoju toruńskiego"
 26. Zgarniaj nagrody w konkursie filmowym!
 27. Odkrywamy Łynę, czyli relacja z wizyty studyjnej na Warmii
 28. Turystyczne Mistrzostwa Polski
 29. Głosujemy na Top 5 województwa warmińsko-mazurskiego Polska.travel
 30. Wyjdź w plener, myśl o Warmii (zaproszenie)
 31. Spędź weekend w Polsce za pół ceny
 32. Konkurs "Certyfikat POT"
 33. Finał Konkursu Wiedzy o Zamkach Krzyżackich i II Pokoju Toruńskim
 34. Co Warmiakom w duszy gra?
 35. Łyną przez Warmię - film promocyjny
 36. Krajobraz z kajaka
 37. Pogoń za Kopernikiem w Lidzbarku Warmińskim
 38. Konkurs na koncepcję zagospodarowania "suchej fosy" w Lidzbarku Warmińskim
 39. Zgłoś pomysł na pamiątkę regionu
 40. Kryształowa Nuta 2016
 41. Nowy obiekt sportowy w Lidzbarku Warmińskim
 42. Przekaż 1% podatku organizacjom pożytku publicznego z Warmii i Mazur
 43. XXXIV Ogólnopolskie Dni Pszczelarza - zaproszenie do przesyłania zgłoszeń
 44. VII Warmiński Jarmark Świąteczny
 45. Konkurs Turystyka Jutra 2016: można już aplikować!
 46. Wojewódzkie dożynki i konkurs na drożdżówkę
 47. Łyną przez Olsztyn
 48. Energa Varmia Musica – Słowiańska Moc
 49. W Braniewie uczczono rocznicę śmierci biskupa warmińskiego Pawła Legendorfa
 50. Koncerty letnie Pro Musica Antiqua