• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

BOHEMA PÓŁNOCY Inter-poezja

Dzięki nam będziesz mógł zobaczyć poezję, usłyszeć obraz, poczuć muzykę!Bohema Północy

W skład grupy Bohema Północy wchodzą wykonawcy związani przede wszystkim z olsztyńskim środowiskiem artystycznym: poeci, muzycy, aktorzy, literaci, tancerze, animatorzy.

W ramach październikowych działań, planowana jest realizacja 5 koncertów w pięciu miastach na Warmii.

Premiera 5 października w Dobrym Mieście (Stodoła Kultury, godz. 19:00), następnie 7 października – Lidzbark Warmiński (LDK, godz. 19:00), 8 października -
Braniewo (Braniewskie Centrum Kultury, godz. 19:00), 9 października - Pieniężno (MDK, godz. 19:00) oraz 10 października - Orneta (MDK, godz. 19:00).
Projekt uwieńczy prezentacja dokumentacji wydarzeń oraz koncert w Klubie Rebelii w Olsztynie, 12 października.

"Inter - poezja" to instalacja artystyczna, projekt interdyscyplinarny, interaktywny, łączący w sobie kilka dziedzin sztuki: muzykę, videoart, performance, poezję, teatr, ruch, improwizację. Wychodzi poza konwencje koncertu , spektaklu czy wieczoru poetyckiego. Jest swoistym, finezyjnym połączeniem poetyckich potyczek , improwizacji muzycznej do obrazu i odwrotnie: obrazu do muzyki, poezji śpiewanej na pograniczu muzyki i teatru.
Widz znajdzie się w swoistej przestrzeni, w której będzie mógł skosztować poezji w interdyscyplinarnym wydaniu, będzie miał możliwość obejrzenia żywych, "gadających" eksponatów. Będzie mógł stworzyć poemat, który stanie się collagem wierszy znanych poetów/wierszokletów Warmii.
Poezja wyświetlana będzie na zwiewnych materiach, ścianach, czytana, recytowana, mówiona, krzyczana, szeptana, śpiewana. Wszystko to uzupełnia muzyka elektroniczna, grana na żywo oraz performatywne, happeningowe działania aktorskie.

Czytaj więcej: BOHEMA PÓŁNOCY Inter-poezja

Rusza I edycja Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego

Warmia stała kiedyś browarnictwem Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego

Przegląd Kapel Piwny(cznych), warmińskie przekąski piwne, czyli słodkie fafernuchy i słone nowolatki, Objazdowe Muzeum Piwowarstwa, przegląd filmów o tematyce piwnej, domowi piwowarzy – to tylko garść atrakcji pierwszej edycji Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego. Pierwsza impreza już w weekend 29-30 września w Braniewie. Kolejne w Biskupcu (6-7 października) i Olsztynie (13 października).

 

Takiego festiwalu jeszcze na Warmii i Mazurach nie było! Powiat Olsztyński wspólnie z partnerami (gminą Olsztyn, gminą Biskupiec i powiatem Braniewskim) postanowił sięgnąć do bogatych tradycji piwowarskich regionu i przypomnieć w atrakcyjnej formule silne związki Warmii z dziedzictwem browarniczym.

- Dzięki różnorodnym i komplementarnym działaniom festiwal będzie promował Warmię w kilku nietypowych aspektach, rozpoczynając od piwno-historycznego przez edukacyjny, kulturalny i kulinarny – mówi Mariusz Kwas, dyrektor promocji w olsztyńskim starostwie.

Niszowy projekt

Festiwal to nowy produkt regionalny, który za sprawą swojej niszowości i oryginalności ma szanse, co roku ściągać na Warmię rzesze odbiorców.

- Co prawda ze względu na późny termin przyznania pieniędzy unijnych premierowa edycja odbędzie się na przełomie września i października, kiedy pogoda potrafi płatać figle, ale kolejne dwie edycje odbędą się już w pełni sezonu, czyli od czerwca do sierpnia – mówi Mariusz Kwas.

Pierwsza impreza festiwalowa odbędzie się w najbliższy weekend 29-30 września w Braniewie (amfiteatr i jego okolice oraz Braniewskie Centrum Kultury). Kolejne imprezy zaplanowano na weekend 6-7 października w Biskupcu (amfiteatr i jego okolice, Biskupiecki Dom Kultury i budynek browaru) oraz 13 października w Olsztynie (Targ Rybny, okolice starego ratusza i sala kameralna pod amfiteatrem).

Czytaj więcej: Rusza I edycja Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego

6 Cudów Bałtyku - II runda. Teraz wszystko zaczyna się od nowa!

Zachęcamy do głosowania w drugiej rundzie konkursu 6 cudów Bałtyku. Termin upływa 31 sierpnia.

W rywalizacji o ten tytuł pozostało 9 polskich atrakcji turystycznych na 33 wyłonione w  wyniku głosowania w I rundzie. W pierwszym etapie najwięcej głosów padło na Mierzeję Kurońską, Wilno oraz Tallin. Z polskich atrakcji najwyżej uplasowały się Mazury (8 miejsce w klasyfikacji ogólnej). Każda z 9 atrakcji z Polski ma równe szanse na znalezienie się w finałowej szóstce. Zachęcamy do głosowania na obiekty dziedzictwa kulturowego i turystycznego przez stronę http://www.6-bsr-wonders.net/ .

Czytaj więcej: 6 Cudów Bałtyku - II runda. Teraz wszystko zaczyna się od nowa!

Normandia w Gierłoży na Walkirii 2012!

walkiria.com.plPo inscenizacjach walk w Prusach Wschodnich, w tym roku w dn. 21-22 lipca, podczas Walkirii 2012 - po raz pierwszy będzie można spotkań wojska alianckie, a wraz z nimi dywizję generała Stanisława Maczka. To już trzecia edycja Walkirii – największego pikniku militarnego na Warmii i Mazurach.

Już w sobotę rano, Park Militariów oraz Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży, obok legendarnego Wilczego Szańca, zamienią się w prawdziwy obóz wojskowy. Do Gierłoży przyjadą Grupy Rekonstrukcji Historycznej, aby w nowatorski sposób przybliżyć widzom historię walk w Normandii z 1944 roku.

Walkiria organizowana po raz trzeci na stale wpisała się w kalendarz najciekawszych wydarzeń na Warmii i Mazurach.

Walkiria organizowana po raz trzeci na stale wpisała się w kalendarz najciekawszych wydarzeń na Warmii i Mazurach.

Temat przewodni imprezy został wybrany nieprzypadkowo. W tym roku przypada 120 rocznica urodzin generała Stanisława Maczka, który w składzie 2 Korpusu Kanadyjskiego, dowodził swą dywizją w zwycięskiej bitwie pod Falaise we Francji. Odtworzenie tej bitwy zaplanowano na niedzielne popołudnie. Maczek prowadził swe oddziały do zwycięstw w kolejnych bitwach, a w 1945 roku został odznaczony Komandorią Krzyża Legii Honorowej.

Czytaj więcej: Normandia w Gierłoży na Walkirii 2012!

Czas na Łynę. Kajakarze mają stanice

Na Łynie, na odcinku od Brąswałdu do Bartoszyc powstało dziewięć przystani kajakowych

Obraz niedocenianej i nieodkrytej dotychczas Łyny już wkrótce się zmieni. Stowarzyszenie „Dom Warmiński” oddało do dyspozycji turystów i miłośników kajakarstwa osiem, z dziewięciu stanic wyposażonych w pomosty pływające, drewniane altany, toalety,  kosze na śmieci, parkingi, stojaki na kajaki, pola biwakowe z miejscami na ognisko.

Fot. Archiwum UG Dywity

Czytaj więcej: Czas na Łynę. Kajakarze mają stanice

Zabytkowe obiekty Barczewa będą wyremontowane

Kościół poewangelicki, Muzeum im. Feliksa Nowowiejskiego i ratusz – wszystkie te obiekty dziedzictwa kulturowego w warmińskim Barczewie doczekają się renowacji za unijne pieniądze. Gmina pozyskała ponad 3,2 mln zł na prace adaptacyjne. – Dzięki temu atrakcyjność turystyczna gminy Barczewo na pewno wzrośnie – cieszą się władze Barczewa.

Fot. Wojciech Wójcik

Czytaj więcej: Zabytkowe obiekty Barczewa będą wyremontowane