• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Relacja z konferencji „Warmińskie drogi do niepodległości”

W roku 100-lecia Niepodległości Polski, chcąc przybliżyć Państwu historię naszej „małej ojczyzny”, Stowarzyszenie „Dom Warmiński” przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego zorganizowało konferencję „Warmińskie drogi do niepodległości”.

Podczas konferencji - 9 listopada 2018 r. w Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim historycy oraz warmińscy działacze przedstawili nam w swoich wystąpieniach wydarzenia, które w sposób szczególny zapisały się na kartach historii.

Wyróżnieni honorowym tytułem „Przyjaciel Warmii 2017”, fot. archiwum Stowarzyszenia

Znajomość historii własnego regionu, swojej „małej ojczyzny” to jeden z najważniejszych czynników kształtujących tożsamość regionalną. Ta historia służy nam do refleksji nad sobą i bliskimi, miejscem w którym żyjemy i funkcjonujemy. Ogromny zasób dziejowy, z którego wynika kultura regionalna, ułatwia nam zrozumienie innych procesów historycznych zachodzących w sakli całego kraju, kontynentu i świata.

Uczestnicy konferencji wysłuchali następujących referatów:

 1. Biskupi warmińscy- z miłości do Rzeczypospolitej. Przyczynek do historii. - Małgorzata Jackiewicz-Garniec.
 2. Polska Warmia - Prof. dr hab. Stanisław Achremczyk.
 3. Traktat Wersalski, a sprawa polska na Warmii i Mazurach - Marcin Filipek.

Konferencję uświetnił koncert Zespołu Pro Musica Antiqua, którego członków łączy wspólne zamiłowanie do muzyki kameralnej i wysoki profesjonalizm. Na scenie pojawili się Ewa Alchimowicz – Wójcik solistka krajowych i zagranicznych scen koncertowych, Agnieszka Panasiuk (fortepian), Paweł Panasiuk (wiolonczela), Jerzy Szafrański (obój) oraz Leszek Szarzyński (dyrektor artystyczny zespołu, flet).

Podczas konferencji Prezes Stowarzyszenia Jarosław Kogut wręczył statuetki Copernicusa i wyróżnił honorowym tytułem „Przyjaciel Warmii 2017” osoby wnoszące wkład w rozwój Warmii. W intencji popularyzacji regionu, regionalnej tożsamości i krajobrazu kulturowego Warmii, niezmiennie od 2006 r. tytuł oraz statuetkę Copernicusa przyznaje Kapituła powołana przez Zarząd Stowarzyszenia „Dom Warmiński”.

Zaszczytny tytuł Przyjaciel Warmii 2017 r. otrzymali: Wojciech Śrutkowski, Gabriela Teofilak i Mirosław Teofilak, Andrzej Pilski, Małgorzata Jackiewicz – Garniec, Wojciech Jaroszek, Anastazja Fietisowa, Wojciech Zendrowski.

Wszystkim, tak licznie przybyłym gościom, bardzo serdecznie dziękujemy za udział w konferencji.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konferencji.

 

Zapraszamy na konferencję "Warmińskie drogi do niepodległości"

 
Znajomość historii własnego regionu, swojej "małej ojczyzny" to jeden z najważniejszych czynników kształtujących tożsamość regionalną. Historia służy nam do refleksji nad sobą i bliskimi, miejscem w którym żyjemy i funkcjonujemy.
 
Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji "Warmińskie drogi do niepodległości", która będzie wspaniałą okazją by przyjrzeć się historii i dziedzictwu kulturowemu Warmii.
 
9 listopada 2018 r. godz. 10.00
Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim (wielki refektarz)
 
P R E L E K C J E:
 • Biskupi warmińscy – z miłości do Rzeczypospolitej. Przyczynek do historii - Małgorzata Jackiewicz-Garniec
 • Polska Warmia - Prof. dr hab. Stanisław Achremczyk
 • Traktat Wersalski, a sprawa polska na Warmii i Mazurach - Marcin Filipek

Warsztaty „Drogi Polaków do niepodległości”

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli wychowania przedszkolnego i szkół podstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego  na warsztaty z zakresu dziedzictwa regionalnego. Prowadzący: Danuta Syrwid i Iwona Jóźwiak.

Warsztaty odbędą się w Domu „Gazety Olsztyńskiej” Oddział Muzeum Warmii i Mazur, pl. Targ Rybny 1, 10-019 Olsztyn.

Terminy warsztatów (jeden do wyboru):

 • 27 października 2018,
 • 17 listopada 2018,
 • 24 listopada 2018;

Ilość miejsc ograniczona (20 osób w każdej grupie).

Zgłoszenia proszę kierować na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub telefon 535 887 090

Plan warsztatów: 

 • 9.00-10.30 – Drogi Polaków do niepodległości –  na podstawie dostępnych źródeł, historycznych, cz. I, wykład/prezentacja, dyskusja z uczestnikami; mgr Danuta Syrwid,
 • 10.30-10.45 – przerwa kawowa,
 • 10.45-12.15 – Drogi Polaków do niepodległości –  na podstawie dostępnych źródeł, historycznych, cz. II, wykład/prezentacja, elementy zajęć warsztatowych, dyskusja z uczestnikami; mgr Danuta Syrwid,
 • 12.15-12.30 – przerwa kawowa,
 • 12.30 -15.30 – wykonanie gry planszowej o tematyce niepodległościowej; omówienie pomysłów i demonstracja wybranych gier; warsztaty, dr Iwona Jóźwiak.
 • 15.30 – podsumowanie zajęć, wręczenie certyfikatów.

POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ

Specjalnie przygotowane oferty turystyczne w obniżonych o 50% cenach – brzmi jak marzenie? Dzięki Ministerstwu Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej dwa razy do roku staje się ono rzeczywistością. Akcja POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY to kampania skierowana zarówno do branży turystycznej, jak i turystów. Dzięki niej każdy Polak może odkrywać piękno naszego kraju w korzystnych cenach.
 
Zastanawiasz się dokąd pojechać na krótki urlop?
 
Obejrzyj film i zaplanuj swój weekend za pół ceny!!!
Zapraszamy!
 
więcej informacji: https://polskazobaczwiecej.pl/

Czwartkowe Spotkania z Historią w Braniewie oraz odsłonięcie płyty poświęconej Marcinowi Laternie

Dnia 23 sierpnia 2018 r. w Spichlerzu Mariackim w Braniewie odbył się kolejny wykład w ramach „Czwartkowych Spotkań z Historią”. W tym roku wydarzenia te są współorganizowane przez Powiat Braniewski oraz Miasto Braniewo w ramach konkursu ogłoszonego dla organizacji pozarządowych.

Tym razem gościem Towarzystwa Miłośników Braniewa był o. jezuita dr Aleksander Jacyniak - proboszcz Parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce. Organizator konferencji w Braniewie w 2015 r. poświęconej 450 rocznicy przybycia jezuitów do Braniewa.

Jest On absolwentem Wydziału Filozoficznego Towarzystwa Jezusowego w Krakowie oraz  Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie - Instytutu Teologii Duchowości  (2009 doktorat). W roku 1985 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Jana Pawła II. W przeszłości dyr. Domu Rekolekcyjnego w Gdyni, dyr. Domu Formacji Duchowej w Kaliszu, przełożony (superior) kaliskiej wspólnoty ojców i braci jezuitów, kustosz Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu, wykładowca na Papieskim Wydz. Teologicznym w Warszawie oraz w Instytucie Teologiczno-Katechetycznym w Gródku Podolskim na Ukrainie, dyr. Biura Misyjnego Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej, kustosz Muzeum im. św. Andrzeja Boboli, asystent krajowy Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. Autor wielu książek, m.in. „Świat ludzkich kryzysów” „ Ze świętym Józefem na przełomie tysiącleci” „Antykryzysowy poradnik biblijny”, „Refleksje na trudny czas”  czy „Zrozumieć bliźniego”.

Czytaj więcej: Czwartkowe Spotkania z Historią w Braniewie oraz odsłonięcie płyty poświęconej Marcinowi Laternie

POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ - WEEKEND ZA PÓŁ CENY

Ruszyła rekrutacja do piątej edycji akcji "POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ - WEEKEND ZA PÓŁ CENY", która potrwa od 5 do 7 października 2018 roku. Polska Organizacja Turystyczna zaprasza hotelarzy, restauratorów, przedsiębiorców turystycznych, organizacje i instytucje związane z obsługą ruchu turystycznego, a także organizatorów eventów sportowych.

Głównym beneficjentem akcji jest branża turystyczna i okołoturystyczna. W tym momencie nie sposób nie wspomnieć o aspekcie handlowym, który przyświeca organizacji tej akcji - sprzedaży produktu poza tradycyjnym sezonem.

Akcja Polskiej Organizacji Turystycznej i Ministerstwa Sportu i Turystyki ma na celu prezentację ogólnopolskiej oferty turystycznej i zachęcenie rodaków do korzystania z atrakcji i usług turystycznych na terenie całego kraju, również poza głównym sezonem wakacyjnym. Takie działanie wpływa na pobudzanie krajowego ruchu turystycznego i zwraca uwagę Polaków na możliwość spędzania wolnego czasu w Polsce.

Rejestracja zakończy się 26 sierpnia. Sprzedaż ofert ruszy 19 września, a finał akcji zaplanowano na weekend od 5 do 7 października.

W ostatniej wiosennej edycja akcji partnerami zostało 661 podmiotów które zaangażowały się w kampanię i zaoferowały swoje produkty oraz usługi w obniżonych o 50 proc. cenach. Z akcji skorzystało ponad 132 tys. Polaków. regulamin oraz instruktaż zgłaszania ofert znajduje się na specjalnie dedykowanej temu projektowi stronie www.polskazobaczwiecej.pl i jest dostępny do 26 sierpnia 2018 roku.

Więcej artykułów…

 1. Wystawa rzeźb Adolfo Wildta z kolekcji Franza Rose
 2. Relacja z warsztatów
 3. Zapraszamy fotografów do udziału w wystawie "Warmia w kolorach"
 4. IX edycja konkursu fotograficznego "Piękno Ziemi Braniewskiej"
 5. Zaproszenie na warsztaty „Kultura ludowa Warmiaków i Mazurów”
 6. Cykl biegów BIEGAJ’MY Z DEM’A rozpoczął sezon Festiwalem Biegowym im. Mikołaja Kopernika w Lidzbarku Warmińskim
 7. Zapraszamy na warsztaty „Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”
 8. Szlakiem Mikołaja Kopernika – zgłoś swój udział w konkursie
 9. Konkurs Agro-Eko-Turystyczny ZIELONE LATO
 10. Elementarz warmiński - wersja elektroniczna
 11. Eliminacje rejonowe 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
 12. Pamiątka regionu Warmii i Mazur - konkurs
 13. Konferencja Miasta Historyczne 3.0
 14. Rok 2018 będzie należał do biegaczy!
 15. Zakończenie drugiego etapu projektu Gwara warmińska – warsztaty dla nauczycieli
 16. Folder „Szlakami zabytków Polska – Węgry”
 17. Nowa wersja aplikacji Szlaki Zamków Gotyckich
 18. Elementarz warmiński
 19. Warsztaty regionalne dla nauczycieli
 20. Konkurs multimedialny „Moje korzenie, czyli skąd jestem?”
 21. Bajkowa Warmia - fotorelacja z otwarcia wystawy
 22. Otwarcie wystawy malarstwa Anastazji Fietisowej "BAJKOWA WARMIA"
 23. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
 24. Finał Konkursu o zamkach gotyckich
 25. Konkurs filmowy „Szlak Kopernikowski nas kręci”
 26. XIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki „Kryształowa Nuta” już za nami
 27. Fotograficzna Mapa Warmii - wystawa 22 kwietnia 2017
 28. Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny!
 29. Warmiński study tour po Łynie
 30. Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika
 31. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 32. XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisława Czernika
 33. System Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Szlaku Green Velo
 34. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
 35. I Bieg im. Mikołaja Kopernika
 36. Projekt "Czas na aktywność"
 37. VIII Warmiński Jarmark Świąteczny
 38. Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole" - spotkania w Ełku
 39. Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole"
 40. Grywalizacja na Szlaku Zamków Gotyckich
 41. Relacja z konferencji "Spotkania z historią – 550-lecie II pokoju toruńskiego"
 42. Zapraszamy na konferencję "Spotkania z historią - 550-lecie II pokoju toruńskiego"
 43. Zgarniaj nagrody w konkursie filmowym!
 44. Odkrywamy Łynę, czyli relacja z wizyty studyjnej na Warmii
 45. Turystyczne Mistrzostwa Polski
 46. Głosujemy na Top 5 województwa warmińsko-mazurskiego Polska.travel
 47. Wyjdź w plener, myśl o Warmii (zaproszenie)
 48. Spędź weekend w Polsce za pół ceny
 49. Konkurs "Certyfikat POT"
 50. Finał Konkursu Wiedzy o Zamkach Krzyżackich i II Pokoju Toruńskim