• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Warsztaty „Drogi Polaków do niepodległości”

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli wychowania przedszkolnego i szkół podstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego  na warsztaty z zakresu dziedzictwa regionalnego. Prowadzący: Danuta Syrwid i Iwona Jóźwiak.

Warsztaty odbędą się w Domu „Gazety Olsztyńskiej” Oddział Muzeum Warmii i Mazur, pl. Targ Rybny 1, 10-019 Olsztyn.

Terminy warsztatów (jeden do wyboru):

 • 27 października 2018,
 • 17 listopada 2018,
 • 24 listopada 2018;

Ilość miejsc ograniczona (20 osób w każdej grupie).

Zgłoszenia proszę kierować na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub telefon 535 887 090

Plan warsztatów: 

 • 9.00-10.30 – Drogi Polaków do niepodległości –  na podstawie dostępnych źródeł, historycznych, cz. I, wykład/prezentacja, dyskusja z uczestnikami; mgr Danuta Syrwid,
 • 10.30-10.45 – przerwa kawowa,
 • 10.45-12.15 – Drogi Polaków do niepodległości –  na podstawie dostępnych źródeł, historycznych, cz. II, wykład/prezentacja, elementy zajęć warsztatowych, dyskusja z uczestnikami; mgr Danuta Syrwid,
 • 12.15-12.30 – przerwa kawowa,
 • 12.30 -15.30 – wykonanie gry planszowej o tematyce niepodległościowej; omówienie pomysłów i demonstracja wybranych gier; warsztaty, dr Iwona Jóźwiak.
 • 15.30 – podsumowanie zajęć, wręczenie certyfikatów.

POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ

Specjalnie przygotowane oferty turystyczne w obniżonych o 50% cenach – brzmi jak marzenie? Dzięki Ministerstwu Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej dwa razy do roku staje się ono rzeczywistością. Akcja POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY to kampania skierowana zarówno do branży turystycznej, jak i turystów. Dzięki niej każdy Polak może odkrywać piękno naszego kraju w korzystnych cenach.
 
Zastanawiasz się dokąd pojechać na krótki urlop?
 
Obejrzyj film i zaplanuj swój weekend za pół ceny!!!
Zapraszamy!
 
więcej informacji: https://polskazobaczwiecej.pl/

Czwartkowe Spotkania z Historią w Braniewie oraz odsłonięcie płyty poświęconej Marcinowi Laternie

Dnia 23 sierpnia 2018 r. w Spichlerzu Mariackim w Braniewie odbył się kolejny wykład w ramach „Czwartkowych Spotkań z Historią”. W tym roku wydarzenia te są współorganizowane przez Powiat Braniewski oraz Miasto Braniewo w ramach konkursu ogłoszonego dla organizacji pozarządowych.

Tym razem gościem Towarzystwa Miłośników Braniewa był o. jezuita dr Aleksander Jacyniak - proboszcz Parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce. Organizator konferencji w Braniewie w 2015 r. poświęconej 450 rocznicy przybycia jezuitów do Braniewa.

Jest On absolwentem Wydziału Filozoficznego Towarzystwa Jezusowego w Krakowie oraz  Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie - Instytutu Teologii Duchowości  (2009 doktorat). W roku 1985 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Jana Pawła II. W przeszłości dyr. Domu Rekolekcyjnego w Gdyni, dyr. Domu Formacji Duchowej w Kaliszu, przełożony (superior) kaliskiej wspólnoty ojców i braci jezuitów, kustosz Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu, wykładowca na Papieskim Wydz. Teologicznym w Warszawie oraz w Instytucie Teologiczno-Katechetycznym w Gródku Podolskim na Ukrainie, dyr. Biura Misyjnego Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej, kustosz Muzeum im. św. Andrzeja Boboli, asystent krajowy Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. Autor wielu książek, m.in. „Świat ludzkich kryzysów” „ Ze świętym Józefem na przełomie tysiącleci” „Antykryzysowy poradnik biblijny”, „Refleksje na trudny czas”  czy „Zrozumieć bliźniego”.

Czytaj więcej: Czwartkowe Spotkania z Historią w Braniewie oraz odsłonięcie płyty poświęconej Marcinowi Laternie

POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ - WEEKEND ZA PÓŁ CENY

Ruszyła rekrutacja do piątej edycji akcji "POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ - WEEKEND ZA PÓŁ CENY", która potrwa od 5 do 7 października 2018 roku. Polska Organizacja Turystyczna zaprasza hotelarzy, restauratorów, przedsiębiorców turystycznych, organizacje i instytucje związane z obsługą ruchu turystycznego, a także organizatorów eventów sportowych.

Głównym beneficjentem akcji jest branża turystyczna i okołoturystyczna. W tym momencie nie sposób nie wspomnieć o aspekcie handlowym, który przyświeca organizacji tej akcji - sprzedaży produktu poza tradycyjnym sezonem.

Akcja Polskiej Organizacji Turystycznej i Ministerstwa Sportu i Turystyki ma na celu prezentację ogólnopolskiej oferty turystycznej i zachęcenie rodaków do korzystania z atrakcji i usług turystycznych na terenie całego kraju, również poza głównym sezonem wakacyjnym. Takie działanie wpływa na pobudzanie krajowego ruchu turystycznego i zwraca uwagę Polaków na możliwość spędzania wolnego czasu w Polsce.

Rejestracja zakończy się 26 sierpnia. Sprzedaż ofert ruszy 19 września, a finał akcji zaplanowano na weekend od 5 do 7 października.

W ostatniej wiosennej edycja akcji partnerami zostało 661 podmiotów które zaangażowały się w kampanię i zaoferowały swoje produkty oraz usługi w obniżonych o 50 proc. cenach. Z akcji skorzystało ponad 132 tys. Polaków. regulamin oraz instruktaż zgłaszania ofert znajduje się na specjalnie dedykowanej temu projektowi stronie www.polskazobaczwiecej.pl i jest dostępny do 26 sierpnia 2018 roku.

Wystawa rzeźb Adolfo Wildta z kolekcji Franza Rose

Z niepamięci. Rzeźby Adolfo Wildta (1886–1931) z kolekcji Franza Rose z Dylewa.

Ekspozycja, prezentowana w Muzeum Warmii i Mazur od 29 czerwca 2018 r., przywraca pamięć o wybitnym włoskim rzeźbiarzu Adolfo Wildcie. O jego mecenasie i protektorze – Franzu Rose (1854–1912) oraz Dylewie/Döhlau, miejscu wyjątkowym na mapie dawnych Prus Wschodnich, z jego wyróżnikiem – kolekcją sztuki i oryginalnym założeniem parkowym. Na wystawie można obejrzeć kilkanaście rzeźb Wildta, wielkoformatowe wydruki zdjęć archiwalnych, szczątki rzeźb odkryte przez archeologów.

 

Wystawa rzeźb Adolfo Wildta, fot. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Dylewo należało do rodziny Rose od 1860 roku, kupione przez Ludwika Rose, architekta i budowniczego. On, a następnie jego syn Franz uczynili z Dylewa jeden z nowocześnie zarządzanych majątków w Prusach Wschodnich. Obaj interesowali się sztuką, zwłaszcza Franz, który stworzył w Dylewie ważny dla tego regionu ośrodek kulturalny.

Czytaj więcej: Wystawa rzeźb Adolfo Wildta z kolekcji Franza Rose

Relacja z warsztatów

Chcąc przyczyniać się do rzeczywistej popularyzacji regionu, tradycji i gwary, a tym samym do pogłębiania świadomości regionalnej Warmiaków, Stowarzyszenie „Dom Warmiński” zorganizowało w maju br. cztery spotkania warsztatowe, które odbyły się w miejscowościach Wilczęta (11.05.2018 r.), Gietrzwałd (17.05.2018 r.), Reszel (18.05.2018 r.) oraz Lubomino (24.05.2018 r.). 

Celem spotkań było zainteresowanie historią i poznawanie wspólnego dziedzictwa kulturowego, integracja mieszkańców Warmii i zachęta do podejmowania rozmów i działań związanych z naszą „Małą Ojczyzną”. Podczas spotkań rozmawiano o przynależności państwowej Warmii na przestrzeni wieków, o dziedzictwie Krzyżaków i biskupów warmińskich w regionie.

Uczestnicy warsztatów wysłuchali gawęd w gwarze, uczyli się słówek i piosenek warmińskich, czytali lekcje z „Elementarza warmińskiego”. Rozmawiano o genezie i specyfice gwary, a także o wpisie gwary na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ciekawostką było zaprezentowanie stroju warmińskiego. Prowadzący omówili szczegółowo wszystkie elementy stroju damskiego oraz męskiego.

Warsztaty przeprowadzili historyk i regionalista Izabela Lewandowska oraz rodowity Warmiak i znawca gwary warmińskiej Edward Cyfus. Udział w spotkaniach wzięli mieszkańcy Warmii zainteresowani zgłębianiem wiedzy o regionie. Byli to nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy IT, animatorzy kultury,  a także uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali e-book „Elementarz warmiński”.

Dziękujemy Powiatowi Braniewskiemu i Gminie Wilczęta, Gminie Gietrzwałd, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Gietrzwałdzie, Gminie Reszel  oraz Gminie Lubomino za pomoc w organizacji warsztatów.

Działanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Poniżej relacja fotograficzna

Czytaj więcej: Relacja z warsztatów

Więcej artykułów…

 1. Zapraszamy fotografów do udziału w wystawie "Warmia w kolorach"
 2. IX edycja konkursu fotograficznego "Piękno Ziemi Braniewskiej"
 3. Zaproszenie na warsztaty „Kultura ludowa Warmiaków i Mazurów”
 4. Cykl biegów BIEGAJ’MY Z DEM’A rozpoczął sezon Festiwalem Biegowym im. Mikołaja Kopernika w Lidzbarku Warmińskim
 5. Zapraszamy na warsztaty „Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”
 6. Szlakiem Mikołaja Kopernika – zgłoś swój udział w konkursie
 7. Konkurs Agro-Eko-Turystyczny ZIELONE LATO
 8. Elementarz warmiński - wersja elektroniczna
 9. Eliminacje rejonowe 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
 10. Pamiątka regionu Warmii i Mazur - konkurs
 11. Konferencja Miasta Historyczne 3.0
 12. Rok 2018 będzie należał do biegaczy!
 13. Zakończenie drugiego etapu projektu Gwara warmińska – warsztaty dla nauczycieli
 14. Folder „Szlakami zabytków Polska – Węgry”
 15. Nowa wersja aplikacji Szlaki Zamków Gotyckich
 16. Elementarz warmiński
 17. Warsztaty regionalne dla nauczycieli
 18. Konkurs multimedialny „Moje korzenie, czyli skąd jestem?”
 19. Bajkowa Warmia - fotorelacja z otwarcia wystawy
 20. Otwarcie wystawy malarstwa Anastazji Fietisowej "BAJKOWA WARMIA"
 21. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
 22. Finał Konkursu o zamkach gotyckich
 23. Konkurs filmowy „Szlak Kopernikowski nas kręci”
 24. XIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki „Kryształowa Nuta” już za nami
 25. Fotograficzna Mapa Warmii - wystawa 22 kwietnia 2017
 26. Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny!
 27. Warmiński study tour po Łynie
 28. Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika
 29. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 30. XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisława Czernika
 31. System Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Szlaku Green Velo
 32. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
 33. I Bieg im. Mikołaja Kopernika
 34. Projekt "Czas na aktywność"
 35. VIII Warmiński Jarmark Świąteczny
 36. Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole" - spotkania w Ełku
 37. Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole"
 38. Grywalizacja na Szlaku Zamków Gotyckich
 39. Relacja z konferencji "Spotkania z historią – 550-lecie II pokoju toruńskiego"
 40. Zapraszamy na konferencję "Spotkania z historią - 550-lecie II pokoju toruńskiego"
 41. Zgarniaj nagrody w konkursie filmowym!
 42. Odkrywamy Łynę, czyli relacja z wizyty studyjnej na Warmii
 43. Turystyczne Mistrzostwa Polski
 44. Głosujemy na Top 5 województwa warmińsko-mazurskiego Polska.travel
 45. Wyjdź w plener, myśl o Warmii (zaproszenie)
 46. Spędź weekend w Polsce za pół ceny
 47. Konkurs "Certyfikat POT"
 48. Finał Konkursu Wiedzy o Zamkach Krzyżackich i II Pokoju Toruńskim
 49. Co Warmiakom w duszy gra?
 50. Łyną przez Warmię - film promocyjny