Eliminacje rejonowe 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza do wzięcia udziału w eliminacjach rejonowych 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Konkurs jest imprezą otwartą, skierowaną do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i osób dorosłych. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie i na stronie internetowej www.mok.olsztyn.pl w zakładce pobierz.
Zgłoszenia przyjmowane są do 25 marca 2018 r. pod adresem: Miejski Ośrodek Kultury ul. Piastowska 13, 10-900 Olsztyn bądź na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..
Dokumenty konkursu:
Pamiątka regionu Warmii i Mazur - konkurs
Samorząd Województwa Warmińsko - Mazurskiego ogłosił kolejną edycję konkursu pn. "Pamiątka regionu Warmii i Mazur"
Celem konkursu jest pozyskanie pamiątki, która kojarzy się z Warmią i Mazurami, symbolizuje jej kulturę, tradycje regionalne oraz promuje region. Propozycje prac konkursowych to: rzeźba i płaskorzeźba, grafiki, plecionkarstwo, kowalstwo artystyczne, wytwory rękodzieła artystycznego. Pamiątka winna być tak wykonana, by możliwe byto jej powielanie, gdyż istotnym przestaniem konkursu jest szerokie jej rozpowszechnienie.
Konkurs będzie trwał do 30 czerwca 2018 r.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa pełnoletnie osoby fizyczne, twórców i artystów prowadzących działalność gospodarczą samodzielnie lub zrzeszonych w związkach i stowarzyszeniach.
Informacje o konkursie, regulamin oraz kartę zgłoszenia można pobrać ze strony www.warmia.mazury.pl w zakładce Turystyka i Promocja - Programy i Projekty.
Konferencja Miasta Historyczne 3.0
W dniach 1-2 marca 2018 roku Urząd Miasta Krakowa organizuje międzynarodową Konferencję Miasta Historyczne 3.0 - „Mieszkańcy a odwiedzający – w poszukiwaniu jakości i komfortu”, która jest elementem większego, wieloletniego projektu dotyczącego rozwoju turystyki w miastach historycznych.
Celem konferencji jest m. in. wymiana doświadczeń, dobrych praktyk stosowanych w miastach o charakterze historycznym, poszukiwanie rozwiązań w aspekcie rozwoju ruchu turystycznego.
Do pobrania: Program konferencji (PDF).
Więcej informacji nt. projektu Miasta Historyczne 3.0 oraz Konferencji można znaleźć na stronie: www.historicalcity.eu
Rok 2018 będzie należał do biegaczy!
Wraz z nowym rokiem wielu z nas podejmie nowe wyzwania i postawi przed sobą nowe cele. Zanim zaplanujecie swój biegowy kalendarz zajrzyjcie na odświeżoną stronę biegajmyzdema.pl, gdzie właśnie ruszyły zapisy na tegoroczne festiwale biegowe.
Wszystko rozpocznie się już w kwietniu. Wraz z pierwszymi oznakami wiosny, w malowniczym Lidzbarku Warmińskim wystartuje Festiwal Biegowy. W ramach tego wydarzenia biegacze będą mogli zmierzyć się na dwóch dystansach: 5 i 10 km. Oprócz tego po raz pierwszy wystartuje bieg dla dzieci. Festiwal Biegowy im. Mikołaja Kopernika odbędzie się 15 kwietnia i rozpocznie Biegową Triadę Biegaj’My z DEM’a.
Miesiąc później, 22 maja czeka nas kolejne wydarzenie, tym razem w Kazimierzu Dolnym. W ramach Festiwalu Biegowego im. Jana Pawła II, biegacze także będą mogli zmierzyć się na „szybkiej 5” oraz standardowej „dyszce”. W zmaganiach będą mogły uczestniczyć też najmłodsi.
Wreszcie czerwiec, a wraz z nim Festiwal Biegowy im. Piotra Nurowskiego w Konstancinie-Jeziornie. Tam, podziwiając uroki miejscowego uzdrowiska, będzie można analogicznie biegać na dwóch dystansach. Ponadto wystartuje kolejna, 2. edycja biegu dla dzieci. Tym razem jednak na nieco dłuższym dystansie tj. na 500 m.
Zakończenie drugiego etapu projektu Gwara warmińska – warsztaty dla nauczycieli
W dniu 25 listopada br. zakończył się drugi etap projektu Gwara warmińska – warsztaty dla nauczycieli, realizowanego przez Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie” wspólnie z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, Stowarzyszeniem „Dom Warmiński”. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Kultura ludowa i tradycyjna.
Druga część projektu obejmowała takie zagadnienia jak: szlaki turystyczne Warmii i Mazur, oświata regionu po II wojnie światowej czy warsztaty muzyczne prowadzone przez solistę zespołu Babsztyl – Cezarego Makiewicza. Pozostałymi prowadzącymi byli: dr hab. Izabela Lewandowska (UWM), dr hab. Janusz Hochleitner (UWM), dr Iwona Jóźwiak (ODN) oraz gawędziarz, regionalista Edward Cyfus.
Projekt Gwara warmińska – warsztaty dla nauczycieli
Efektem szkolenia jest nie tylko wzbogacenie działań sieci współpracy Regionalizm – patriotyzm jutra, funkcjonującej w Ośrodku od 2016 r., ale także zainspirowanie nauczycieli do pisania innowacji pedagogicznych oraz autorskich programów nauczania uwzględniających niematerialne dziedzictwo regionu. Przykładowe prace zostały umieszczone na stronie internetowej (https://pl-pl.facebook.com/PodrecznikRegionalnyDlaWarmiiIMazur/) i mogą stanowić przykłady dobrych praktyk dla wszystkich zainteresowanych nauczycieli.
Uczestnicy projektu otrzymali e-booki pt. Dzieje i kultura ziem pruskich, Olsztyn 2017, Wydawnictwo ElSet, (e-book został przygotowany na podstawie podręcznika Dziedzictwo ziem pruskich. Dzieje i kultura Warmii i Mazur. Podręcznik dla młodzieży, red. I. Lewandowska, Olsztyn 2012) oraz Elementarz warmiński (współautorzy: I. Lewandowska, E. Cyfus, ilustracje A. Rok, Wydawnictwo ElSet, Olsztyn 2017).
Czytaj więcej: Zakończenie drugiego etapu projektu Gwara warmińska – warsztaty dla nauczycieli
Folder „Szlakami zabytków Polska – Węgry”
Zapraszamy do lektury publikacji „Szlakami zabytków Polska – Węgry” prezentującej wybrane trasy turystyczne, wiodące po zabytkach, zlokalizowanych w północno-wschodniej Polsce oraz na terenie Szabolcs-Szatmár-Bereg, najdalej wysuniętym na wschód komitacie Węgier, od północnego wschodu graniczącym z Ukrainą, zaś od południowego wschodu z Rumunią. Osoby zainteresowane odwiedzeniem tych terenów znajdą w publikacji nie tylko propozycje kilkudniowych czy jednodniowych tras turystycznych, ale także będą mogły zapoznać się z ofertą kulturalną i turystyczną przygotowaną przez gospodarzy zamków i innych zabytków, adresowaną do różnych grup wiekowych. W opracowaniu odnaleźć można również informacje o dodatkowych atrakcjach organizowanych w poszczególnych miejscowościach: warsztatach, zajęciach edukacyjnych, turniejach rycerskich, festiwalach, jarmarkach, różnorodnych formach aktywnego wypoczynku czy też parkach rozrywki zlokalizowanych w pobliżu wybranych obiektów architektury świeckiej i sakralnej.
Publikacja dofinansowana jest w ramach Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej prowadzonego przez Ambasadę Węgier w Warszawie.
wersja audio dostępna jest: www.youtube.com
link do publikacji: zamkigotyckie.org.pl (PDF)
Więcej artykułów…
- Nowa wersja aplikacji Szlaki Zamków Gotyckich
- Elementarz warmiński
- Warsztaty regionalne dla nauczycieli
- Konkurs multimedialny „Moje korzenie, czyli skąd jestem?”
- Bajkowa Warmia - fotorelacja z otwarcia wystawy
- Otwarcie wystawy malarstwa Anastazji Fietisowej "BAJKOWA WARMIA"
- Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
- Finał Konkursu o zamkach gotyckich
- Konkurs filmowy „Szlak Kopernikowski nas kręci”
- XIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki „Kryształowa Nuta” już za nami
- Fotograficzna Mapa Warmii - wystawa 22 kwietnia 2017
- Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny!
- Warmiński study tour po Łynie
- Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika
- Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
- XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisława Czernika
- System Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Szlaku Green Velo
- Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
- I Bieg im. Mikołaja Kopernika
- Projekt "Czas na aktywność"
- VIII Warmiński Jarmark Świąteczny
- Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole" - spotkania w Ełku
- Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole"
- Grywalizacja na Szlaku Zamków Gotyckich
- Relacja z konferencji "Spotkania z historią – 550-lecie II pokoju toruńskiego"
- Zapraszamy na konferencję "Spotkania z historią - 550-lecie II pokoju toruńskiego"
- Zgarniaj nagrody w konkursie filmowym!
- Odkrywamy Łynę, czyli relacja z wizyty studyjnej na Warmii
- Turystyczne Mistrzostwa Polski
- Głosujemy na Top 5 województwa warmińsko-mazurskiego Polska.travel
- Wyjdź w plener, myśl o Warmii (zaproszenie)
- Spędź weekend w Polsce za pół ceny
- Konkurs "Certyfikat POT"
- Finał Konkursu Wiedzy o Zamkach Krzyżackich i II Pokoju Toruńskim
- Co Warmiakom w duszy gra?
- Łyną przez Warmię - film promocyjny
- Krajobraz z kajaka
- Pogoń za Kopernikiem w Lidzbarku Warmińskim
- Konkurs na koncepcję zagospodarowania "suchej fosy" w Lidzbarku Warmińskim
- Zgłoś pomysł na pamiątkę regionu
- Kryształowa Nuta 2016
- Nowy obiekt sportowy w Lidzbarku Warmińskim
- Przekaż 1% podatku organizacjom pożytku publicznego z Warmii i Mazur
- XXXIV Ogólnopolskie Dni Pszczelarza - zaproszenie do przesyłania zgłoszeń
- VII Warmiński Jarmark Świąteczny
- Konkurs Turystyka Jutra 2016: można już aplikować!
- Wojewódzkie dożynki i konkurs na drożdżówkę
- Łyną przez Olsztyn
- Energa Varmia Musica – Słowiańska Moc
- W Braniewie uczczono rocznicę śmierci biskupa warmińskiego Pawła Legendorfa