• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Finał Konkursu Wiedzy o Zamkach Krzyżackich i II Pokoju Toruńskim

Dnia 10 czerwca 2016 r. w Urzędzie Miasta Olsztyna odbył się finał konkursu wiedzy o zamkach krzyżackich i II pokoju toruńskim. Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie gmin "Polskie zamki gotyckie" oraz Stowarzyszenie "Dom Warmiński" w ramach zadania publicznego "Spotkania z
historią - 550-lecie II pokoju toruńskiego" przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego. W finale udział wzięli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenów objętych działalnością partnerskich stowarzyszeń. Uczniowie, po napisaniu testów, zwiedzali zamek olsztyński oraz wzięli udział w warsztatach rycerskich, gdzie wysłuchali ciekawostek dotyczących stroju, zbroi i broni średniowiecznej.

Finał konkursu wiedzy o zamkach krzyżackich i II pokoju toruńskim, fot. archiwum Stowarzyszenia

Po ogłoszeniu wyników, na uczniów i opiekunów czekał wspólny obiad.

Komisja w składzie Izabela Narożniak, Iwona Jóźwiak,  Agnieszka Jaroszewicz, Joanna Dronow, Julita Majewska wyłoniła zwycięzców, którzy otrzymali nagrody w postaci tabletów, aparatów fotograficznych oraz publikacji dotyczących Warmii.

Zwycięzcy w kategorii szkół podstawowych:

 1. Natalia Kuzyk (Orneta),
 2. Kacper Zawicki (Malbork),
 3. Justyna Bieniek (Kętrzyn).

Zwycięzcy w kategorii gimnazjów:

 1. Kacper Najda (Sztum),
 2. Konrad Janicki (Gniew),
 3. Michał Bożek (Malbork).

Gratulujemy i zapraszamy uczniów na konkurs za rok.

Czytaj więcej: Finał Konkursu Wiedzy o Zamkach Krzyżackich i II Pokoju Toruńskim

Co Warmiakom w duszy gra?

Rodowici Warmiacy, ale też pasjonaci tego regionu z innych miejsc kraju oraz zagranicy - poszukiwani. We wrześniu w Lidzbarku Warmińskim i na terenie powiatu lidzbarskiego odbędą się etnologiczne badania terenowe. Temat: niematerialne dziedzictwo kulturowe Warmii. Do udziału w badaniach organizatorzy zapraszają osoby dorosłe, szczególnie studentów i absolwentów etnologii, kulturoznawstwa, socjologii oraz kierunków pokrewnych. 

W latach 2016-2017 Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, wraz z partnerami, zrealizuje szereg działań na rzecz Warmii w ramach projektu Warmio, quo vadis?, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jednym z zadań jest przeprowadzenie w dniach 2-11 września 2016 r. etnologicznych badań terenowych na terenie powiatu lidzbarskiego. Mają one na celu udokumentowanie przejawów niematerialnego dziedzictwa kulturowego charakterystycznego dla regionu Warmii.

Czytaj więcej: Co Warmiakom w duszy gra?

Łyną przez Warmię - film promocyjny

Spływ kajakowy Łyną to wspaniała przygoda w otoczeniu przyrody i historii

Zachęcamy do obejrzenia filmu i świetnej zabawy na Warmii, oczywiście z wiosłem w dłoni.

ODWIEDŹ POZNAJ KORZYSTAJ

Krajobraz z kajaka

Łyna, największa rzeka regionu Warmii i Mazur, wypływa z piasków sandrowych na północ od Nidzicy. Jej źródła znajdują się w malowniczym wąwozie w okolicy wsi Łyna, na terenie rezerwatu przyrody Źródła Rzeki Łyny im. prof. R. Kobendzy. Rzeka biegnie przez krainę Pojezierza Olsztyńskiego w kierunku północnym, przepływa przez stolicę Warmii – Olsztyn, następnie mija po drodze Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński – dawną siedzibę biskupów warmińskich, a także Bartoszyce i Sępopol. Wpada do Pregoły na terenie Obwodu Kaliningradzkiego. Jej długość to około 289 km, z czego prawie 200 km przepływa przez Polskę.

Łyna należy do najpiękniejszych i niezwykle urozmaiconych szlaków kajakowych Warmii. Płynie spokojnie pośród malowniczych łąk i leśnych pagórków, wpadając co jakiś czas do jezior, ale daje się także poznać jako rzeka o charakterze górskim. Szybkim nurtem płynie pomiędzy jeziorem Ustrych, a wsią Ruś oraz na terenie lasu miejskiego w Olsztynie.

Wspaniałym sposobem na poznanie warmińskiej przyrody jest wycieczka kajakowa szlakiem Łyny. To doskonała okazja do obserwacji ptactwa. Zobaczyć tu można m.in. czaple, liczne bociany, z których słynie nasz region, a także żurawie i kaczki krzyżówki. Dzięki pływaniu kajakiem możemy także podziwiać bobry w ich naturalnym środowisku. Na takie obserwacje polecamy szczególnie odcinek rzeki przed Lidzbarkiem Warmińskim. Gwarantujemy niesamowite widoki.

Łyna – królowa Warmii, to rzeka, która daje tyle możliwości. Spływy kajakowe Łyną to aktywny wypoczynek i pełne pozytywnych emocji spędzanie wolnego czasu oraz niesamowita okazja do obcowania z naturą. Rzeka daje także możliwość poznania miejsc ważnych w historii regionu. Trasa od Olsztyna nazywana jest szlakiem gotyckich zamków i kościołów. Naszą uwagę z pewnością przykuje Zamek Kapituły Warmińskiej, fragmenty murów obronnych z końca XIV wieku w Olsztynie; gotycki kompleks kolegiacki z XIV wieku oraz Baszta Bociania z muzeum w Dobrym Mieście; czternastowieczny gotycki zamek oraz kościół farny św. Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim.

Stowarzyszenie Dom Warmiński otacza Łynę szczególną troską, dlatego wspólnie z pięcioma samorządami: Gminą Dywity, Gminą Dobre Miasto, Powiatem Lidzbarskim, Gminą Miejską Lidzbark Warmiński oraz Gminą Miejską Bartoszyce, przy wsparciu finansowym UE, zrealizowano projekt „Kajakiem po Warmii – budowa infrastruktury na szlaku Łyny”. W ramach inwestycji powstało dziewięć przystani kajakowych, które zlokalizowane są w Dywitach, Cerkiewniku, Smolajnach, Dobrym Mieście, w miejscowościach Łaniewo i Rogóż oraz w Lidzbarku Warmińskim i Bartoszycach. Wyposażono je m.in. w pomosty pływające z trapem dojściowym, altany drewniane dające możliwość schronienia i wypoczynku, stojaki na kajaki, miejsca parkingowe oraz miejsca wyznaczone do biwakowania.

Jeśli ktoś już zasmakował przygody na kajakowym szlaku Łyny, to doskonale wie, że to wspaniały relaks w otoczeniu przyrody i historii.

Zachęcamy do wypoczynku i świetnej zabawy na łonie natury, oczywiście z wiosłem w dłoni.

Pogoń za Kopernikiem w Lidzbarku Warmińskim

Weź udział w grze miejskiej "Pogoń za Kopernikiem", dzięki której lepiej poznasz postać i osiągnięcia Wielkiego Astronoma.

W celu rozpoczęcia gry udaj się do Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim, aby odebrać kartę gry. Następnie odwiedź 5 tajemniczych miejsc w Lidzbarku Warmińskim. Odgadnij hasło i zgarnij nagrodę.

POWODZENIA

Grę miejską można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej, ul. Krasickiego 1, 11-100 Lidzbark Warmiński.

Kontakt: tel./fax: 89 519 00 52

Konkurs na koncepcję zagospodarowania "suchej fosy" w Lidzbarku Warmińskim

Gmina Miejska Lidzbark Warmiński ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania "suchej fosy" w Lidzbarku Warmińskim

W celu aktywizacji społeczeństwa oraz podjęcia dyskusji na temat kształtowania terenów publicznych, a także zachęcenia do twórczości i kreatywnych rozwiązań Gmina Miejska Lidzbark Warmiński ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania "suchej fosy" w Lidzbarku Warmińskim (część działki nr 62/25 obręb nr 7 o powierzchni 0,85 ha). Termin zgłaszania prac konkursowych od 14 marca 2015 roku do 15 kwietnia 2016 roku. Laureat konkursu otrzyma nagrodę finansową, osoby wyróżnione nagrody rzeczowe.

"Sucha fosa", źródło: lidzbarkw.eu

Przedmiotem konkursu jest wybór najlepszej pod względem pomysłu i funkcjonalności koncepcji zagospodarowania terenu. Priorytetem jest wyeksponowanie zabytkowych murów obronnych oraz  kaskady wodnej, a także rozplanowania elementów zieleni czy małej architektury. Oczekiwanym rezultatem konkursu jest uzyskanie reprezentacyjnej przestrzeni publicznej, która mogłaby pełnić funkcję miejsca spotkań i spacerów (również dla osób niepełnosprawnych) oraz kameralnych wydarzeń kulturalnych. Dla terenu objętego konkursem obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Obszar objęty ochroną konserwatorską, wymaga wkomponowania i małej ingerencji w otoczenie.

Czytaj więcej: Konkurs na koncepcję zagospodarowania "suchej fosy" w Lidzbarku Warmińskim

Więcej artykułów…

 1. Zgłoś pomysł na pamiątkę regionu
 2. Kryształowa Nuta 2016
 3. Nowy obiekt sportowy w Lidzbarku Warmińskim
 4. Przekaż 1% podatku organizacjom pożytku publicznego z Warmii i Mazur
 5. XXXIV Ogólnopolskie Dni Pszczelarza - zaproszenie do przesyłania zgłoszeń
 6. VII Warmiński Jarmark Świąteczny
 7. Konkurs Turystyka Jutra 2016: można już aplikować!
 8. Wojewódzkie dożynki i konkurs na drożdżówkę
 9. Łyną przez Olsztyn
 10. Energa Varmia Musica – Słowiańska Moc
 11. W Braniewie uczczono rocznicę śmierci biskupa warmińskiego Pawła Legendorfa
 12. Koncerty letnie Pro Musica Antiqua
 13. Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy - zgłoś swój obiekt!
 14. Czas na Ser - jubileuszowa edycja, 12-14 czerwca
 15. Najlepsze gospodarstwa agroturystyczne na Warmii i Mazurach poszukiwane!
 16. XI Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 17. Pamiątka regionu Warmii i Mazur
 18. Fotograficzna mapa Warmii
 19. Konferencja Jezuitów w Braniewie
 20. Galeria sztuki AtmoSfera
 21. Konkurs „Kolorowa ekoprzygoda w Powiecie Braniewskim”
 22. Warmia w aplikacji mobilnej
 23. Zbliża się III edycja Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego
 24. Przewodnik po Warmii - aplikacja mobilna
 25. Wojskowe statki powietrzne wezmą udział w Rodzinnym Pikniku Lotniczym w Gryźlinach
 26. Scandinavian Airshow i Jurgis Kairys gwiazdami Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach
 27. Konkurs Grantowy Charytatywnie - Aktywnie 2014
 28. Rajd Grunwaldzki - Lato detektywów
 29. Piknik Lotniczy w Gryźlinach z nominacją do „Lotniczych Orłów"!
 30. Ewidencja Obiektów Turystycznych
 31. Dom Warmiński laureatem konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu
 32. Album "Łyna - Wadąg. Szlak wodny"
 33. Rusza Szkoła Przedsiębiorczości Społecznej
 34. Nowe zdjęcia w galerii fotografii
 35. Fotorelacja ze spływu na trasie Łaniewo - Rogóż
 36. Spływ na trasie Łaniewo - Rogóż - wkrótce fotorelacja
 37. Podniebne szaleństwo w Gryźlinach
 38. Darmowe pociągi i program Pikniku Lotniczego w Gryźlinach!
 39. Rzeka Łyna na trasie - Łaniewo - Rogóż - spływ kajakowy
 40. Ruszyła sprzedaż biletów na Walkirię 2013
 41. Telefon bezpieczeństwa od 2013 roku w pełni zintegrowany z Polskim Systemem Informacji Turystycznej
 42. Szkolenie IPS "Finanse w organizacjach pozarządowych"
 43. Wystawa "Artyści z kręgu szkoły wileńskiej XIX/XX"
 44. Konkurs "Drugie życie roweru"
 45. Przewodnik - kajakiem po Łynie
 46. Przyznano statuetki "Przyjaciel Warmii 2011"
 47. Zakończenie projektu Kajakiem po Warmii - budowa infrastruktury na szlaku Łyny
 48. Konkurs na projekt Logo Term Warmińskich
 49. Konkurs na logo 700-lecia Ornety
 50. BOHEMA PÓŁNOCY Inter-poezja