• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Projekt "Czas na aktywność"

Jesteś w wieku 15-29 lat i posiadasz wykształcenie nie wyższe niż średnie?

U nas zdobędziesz umiejętności zawodowe szyte na miarę lokalnego rynku pracy!

Fundacja Rozwoju Społeczno – Gospodarczego zaprasza do udziału w projekcie „Czas na aktywność”, który jest współfinansowany ze środków UE w ramach EFS, Poddziałanie: 1.2.2. Wsparcie udzielane z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.

Do projektu zapraszamy osoby:

- w wieku 15-29 lat,

- niezarejestrowane w urzędach pracy, w tym niepełnosprawne,

- pozostające bez pracy, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu, tzw. młodzież NEET, oraz które zamieszkują na obszarze subregionu olsztyńskiego w rozumieniu przepisów KC (tj. z powiatów: bartoszyckiego, kętrzyńskiego, lidzbarskiego, mrągowskiego, nidzickiego, olsztyńskiego, szczycieńskiego oraz m. Olsztyna.

W ramach projektu oferujemy:

- Opracowanie indywidualnych planów działania i poradnictwo zawodowe,

- szkolenia zawodowe, w tym wypłatę stypendium szkoleniowego,

- płatne staże zawodowe,

- pośrednictwo pracy.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny!

Liczba miejsc ograniczona!

Chcesz uzyskać więcej szczegółów? Nic prostszego – umów się z nami!

Tel. Tel. 886 468 299 mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

VIII Warmiński Jarmark Świąteczny

Dajmy się porwać atmosferze Świąt Bożego Narodzenia! Już po raz ósmy - od 15 do 18 grudnia olsztyńską starówkę wypełnią świątecznie przystrojone stragany i wystawcy ze specjalnie dobranym asortymentem: rękodziełem, przysmakami, ozdobami choinkowymi. Kolejny raz flagowe wydarzenie zimy w Olsztynie zapowiada się na mocny przedświąteczny akcent!

Przez cztery dni olsztyńska starówka będzie magicznym miejscem pełnym zimowych atrakcji. W ten piękny przedświąteczny weekend, w atmosferze zbliżającego się Bożego Narodzenia będzie można zrobić wspaniałe gwiazdkowe zakupy.

Serdecznie zapraszamy!

Program Jarmarku

http://www.jarmark.olsztyn.eu/pl/home#timeline

Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole" - spotkania w Ełku

Podczas spotkania szkoleniowego w Ełku uczestnicy wysłuchali wykładu prof. Witolda Gieszczyńskiego "Dzieje powojenne regionu ze szczególnym uwzględnieniem ziemi ełckiej". Edward Cyfus opowiadał o zwyczajach, tradycjach i obrzędach oraz różnicach między Warmiakami i Mazurami. Nie zabrakło także gwary warmińskiej i mazurskiej. Uczestnicy pracowali nad tworzeniem scenariuszy zajęć i kart pracy, ćwiczeń i zadań edukacyjnych.W ostatnim dniu szkolenia dr Marta Wasilewska - Frągnowska poprowadziła zajęcia warsztatowe dotyczące malowania na szkle. Uczestnicy poznali tajniki techniki malowania na szkle i stworzyli własne obrazy nawiązujące do wzorów i motywów regionalnych.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Czytaj więcej: Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole"...

Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole"

Dzięki współpracy Stowarzyszenia "Dom Warmiński", Stowarzyszenia gmin "Polskie zamki gotyckie", Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie oraz Kuratorium Oświaty w Olsztynie w dniach 22-23.10.2016 r. odbyły się pierwsze dwa warsztaty regionalne (kolejne zaplanowane są na listopad) dla nauczycieli z Województwa Warmińsko-Mazurskiego pn. "Regionalizm - patriotyzm jutra".

Warsztaty "Regionalizm - patriotyzm jutra", fot. archiwum Stowarzyszenia

Celem warsztatów jest utworzenie sieci współpracy nauczycieli przedmiotów humanistycznych na rzecz przygotowania konspektów zajęć edukacyjnych uwzględniających tematykę niematerialnego dziedzictwa historycznego Warmii i Mazur w edukacji historycznej.

Podczas pierwszego dnia szkolenia rozmawiano o inspiracjach regionalnych w pracy nauczyciela, przynależności państwowej Warmii i Mazur na przestrzeni wieków, zwyczajach, tradycjach i obrzędach, stroju ludowym i genezie gwary warmińskiej. Grupa wysłuchała także wykładu naukowego prof. Stanisława Achremczyka - Genius loci Olsztyna. Drugi dzień rozpoczęto od praktycznej nauki gwary warmińskiej, tworzono scenariusze zajęć i kart pracy. Zajęcia przeprowadzili: dr Iwona Jóźwiak, prof. Izabela Lewandowska oraz rodowity Warmiak Edward Cyfus.

Czytaj więcej: Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole"

Grywalizacja na Szlaku Zamków Gotyckich

Aplikacja mobilna Szlaki Zamków Gotyckich doczekała się potężnej aktualizacji, jest teraz grą turystyczną na szlakach kulturowych Pomorza oraz Warmii i Mazur, która jest już dostępna na smartfony i tablety z systemami Android i iOS.

Rozbudowa aplikacji o questy, czyli gry terenowe i zabawy edukacyjne stworzone w oparciu o przygotowane scenariusze i wykorzystanie modułu GPS, stała się możliwa dzięki staraniom Stowarzyszenia gmin „Polskie zamki gotyckie” – pomysłodawcy projektu - oraz Samorządowi Województwa Pomorskiego i Stowarzyszeniu „Dom Warmiński”, które wsparły go finansowo.   

Ideą przyświecającą rozbudowie aplikacji było nadanie sprawdzonym szlakom turystycznym nowego oblicza oraz umożliwienie użytkownikom aktywnego i przyjemniejszego zwiedzania.  Dzięki wstrzyknięciu elementów frajdy i rywalizacji historia i walory edukacyjne związane z danym miejscem są przedstawione w atrakcyjnej formie i bardziej zapadają w pamięć. Szlaki Zamków Gotyckich to 114 wyselekcjonowanych, unikatowych obiektów w sześciu questach i tematycznych szlakach turystycznych: Szlak zamków gotyckich, Zamki gotyckie obwodu kaliningradzkiego, Szlak kopernikowski, Szlak latarni morskich, Szlak zabytków hydrotechniki, Szlak bursztynowy.

Twórcy aplikacji zadbali również, aby nie zatraciła ona swojego przewodnikowego charakteru. W dalszym ciągu jest ona prawdziwym kompendium wiedzy z bogatymi opisami historycznymi, ciekawostkami i galeriami zdjęć oraz doskonale spełnia się jako podręczna informacja turystyczna z listą wydarzeń oraz bazą obiektów turystycznych i handlowo-usługowych w okolicy.

Aplikacja Szlaki Zamków Gotyckich – gra turystyczna na szlakach kulturowych Pomorza, Warmii i Mazur-  jest bezpłatna i można ją pobrać na swoje urządzenie ze sklepów Google Play i AppStore.

Przekierowanie do gry turystycznej na szlakach kulturowych Pomorza oraz Warmii i Mazur możliwe jest także z "Przewodnika po Warmii" - aplikacji mobilnej przygotowanej przez Stowarzyszenie "Dom Warmiński".

Zachęcamy do korzystania.

 

Relacja z konferencji "Spotkania z historią – 550-lecie II pokoju toruńskiego"

W 2016 r. obchodziliśmy po raz dwudziesty czwarty Europejskie Dni Dziedzictwa. Jest to największy projekt społeczny i edukacyjny poświęcony dziedzictwu kultury, realizowany w Europie. Rok 2016 to także obchody pięćset pięćdziesiątej rocznicy przyłączenia Warmii do Polski. To doskonała okazja, by przypomnieć historię i utrwalić ją w pamięci.

W związku z powyższym 6 października 2016 r. w Zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Stowarzyszenie „Dom Warmiński” oraz Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie” w ramach projektu „Spotkania z historią – 550-lecie II pokoju toruńskiego” wspieranego przez Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego”.

Profesor Stanisław Achremczyk, fot. archiwum Stowarzyszenia

W programie konferencji znalazły się wykłady dotyczące Warmii, związane z okresem wojny trzynastoletniej i drugiego pokoju toruńskiego, które zostały zaprezentowane przez wspaniałych historyków, warmińskich działaczy, przyjaciół naszej małej ojczyzny.

„Warmia w Koronie – trudne początki wspólnego bytu” to tytuł wystąpienia prof. dr hab. Stanisława Achremczyka, które otworzyło konferencję. Następnie Ks. prof. Andrzej Kopiczko opowiedział o Diecezji Warmińskiej w czasie podpisania II pokoju toruńskiego. Z kolei dr Tomasz Chwietkiewicz przybliżył nam postać biskupa Pawła Legendorfa, zaś Pani Małgorzata Jackiewicz – Garniec wspaniale mówiła o zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim w okresie wojny trzynastoletniej.

Czytaj więcej: Relacja z konferencji "Spotkania z historią – 550-lecie II pokoju toruńskiego"

Więcej artykułów…

 1. Zapraszamy na konferencję "Spotkania z historią - 550-lecie II pokoju toruńskiego"
 2. Zgarniaj nagrody w konkursie filmowym!
 3. Odkrywamy Łynę, czyli relacja z wizyty studyjnej na Warmii
 4. Turystyczne Mistrzostwa Polski
 5. Głosujemy na Top 5 województwa warmińsko-mazurskiego Polska.travel
 6. Wyjdź w plener, myśl o Warmii (zaproszenie)
 7. Spędź weekend w Polsce za pół ceny
 8. Konkurs "Certyfikat POT"
 9. Finał Konkursu Wiedzy o Zamkach Krzyżackich i II Pokoju Toruńskim
 10. Co Warmiakom w duszy gra?
 11. Łyną przez Warmię - film promocyjny
 12. Krajobraz z kajaka
 13. Pogoń za Kopernikiem w Lidzbarku Warmińskim
 14. Konkurs na koncepcję zagospodarowania "suchej fosy" w Lidzbarku Warmińskim
 15. Zgłoś pomysł na pamiątkę regionu
 16. Kryształowa Nuta 2016
 17. Nowy obiekt sportowy w Lidzbarku Warmińskim
 18. Przekaż 1% podatku organizacjom pożytku publicznego z Warmii i Mazur
 19. XXXIV Ogólnopolskie Dni Pszczelarza - zaproszenie do przesyłania zgłoszeń
 20. VII Warmiński Jarmark Świąteczny
 21. Konkurs Turystyka Jutra 2016: można już aplikować!
 22. Wojewódzkie dożynki i konkurs na drożdżówkę
 23. Łyną przez Olsztyn
 24. Energa Varmia Musica – Słowiańska Moc
 25. W Braniewie uczczono rocznicę śmierci biskupa warmińskiego Pawła Legendorfa
 26. Koncerty letnie Pro Musica Antiqua
 27. Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy - zgłoś swój obiekt!
 28. Czas na Ser - jubileuszowa edycja, 12-14 czerwca
 29. Najlepsze gospodarstwa agroturystyczne na Warmii i Mazurach poszukiwane!
 30. XI Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 31. Pamiątka regionu Warmii i Mazur
 32. Fotograficzna mapa Warmii
 33. Konferencja Jezuitów w Braniewie
 34. Galeria sztuki AtmoSfera
 35. Konkurs „Kolorowa ekoprzygoda w Powiecie Braniewskim”
 36. Warmia w aplikacji mobilnej
 37. Zbliża się III edycja Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego
 38. Przewodnik po Warmii - aplikacja mobilna
 39. Wojskowe statki powietrzne wezmą udział w Rodzinnym Pikniku Lotniczym w Gryźlinach
 40. Scandinavian Airshow i Jurgis Kairys gwiazdami Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach
 41. Konkurs Grantowy Charytatywnie - Aktywnie 2014
 42. Rajd Grunwaldzki - Lato detektywów
 43. Piknik Lotniczy w Gryźlinach z nominacją do „Lotniczych Orłów"!
 44. Ewidencja Obiektów Turystycznych
 45. Dom Warmiński laureatem konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu
 46. Album "Łyna - Wadąg. Szlak wodny"
 47. Rusza Szkoła Przedsiębiorczości Społecznej
 48. Nowe zdjęcia w galerii fotografii
 49. Fotorelacja ze spływu na trasie Łaniewo - Rogóż
 50. Spływ na trasie Łaniewo - Rogóż - wkrótce fotorelacja