• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Konkurs "Certyfikat POT"

Wystartowała kolejna edycja Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny - CERTYFIKAT Polskiej Organizacji Turystycznej. Jak co roku, w konkursie w edycji lokalnej Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna ma za zadanie wyłonić najlepsze produkty i atrakcje turystyczne Warmii i Mazur, które zostaną zgłoszone do ogólnopolskiego Konkursu, laureaci którego zostaną nagrodzeni Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej.

Wypełnienie ankiety oraz przekazanie materiałów multimedialnych jest bezpłatne!
Należy zapoznać się z Regulaminem oraz wypełnić formularz.

Pierwszy Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny zorganizowany został w 2003 r. W 2008 roku VI edycja Konkursu przebiegała według nowych zasad regulaminowych. Po raz pierwszy przyznany został Złoty Certyfikat POT. Pretendować do tej nagrody mogły produkty nagrodzone Certyfikatem w latach ubiegłych. Członkowie Kapituły wybierając laureata oceniali w tym przypadku konsekwentne i twórcze rozwinięcie działalności. Wszystkie certyfikowane produkty objęte zostały programem promocyjnym Polskiej Organizacji Turystycznej. Z kolei zdobywca Złotego Certyfikatu - programem specjalnym, którym jest sfinansowana przez Polską Organizację Turystyczną profesjonalna kampania promocyjna o wartości stu tysięcy złotych. Wnioski należy składać za pomocą Aplikacji konkursowej na stronie konkurs.pot.gov.pl.

Termin zakończenia eliminacji regionalnych: 28 października 2016 r.
W ramach Konkursu przyjmowane są zgłoszenia dotyczące produktu turystycznego, zgodne z przyjętą przez organizatorów definicją pojęcia "produktu turystycznego":

1) Produkt turystyczny - Wydarzenie cykliczne - charakteryzuje się dużą spójnością tematyczną, organizacyjną oraz konkretnym umiejscowieniem w czasie i przestrzeni.
2) Produkt turystyczny - Pakiet usług turystycznych - Impreza turystyczna - składa się z kilku usług lub usług i dóbr materialnych (rzeczy) oferowanych przez organizatorów turystyki.
3) Produkt turystyczny - Obiekt - charakteryzuje się występowaniem jednej głównej atrakcji (usługi) i dodatkowo kilku usług towarzyszących skupionych w jednym miejscu (obiekcie) mający z punktu widzenia kartograficznego charakter punktowy.
4) Produkt turystyczny - Szlak - składa się z wielu miejsc lub obiektów związanych z pewną nadrzędną ideą, połączonych ze sobą wytyczoną, zwykle oznakowaną trasą.
5) Produkt turystyczny - Obszar - wewnętrznie złożony zbiór elementów wyróżnionych ze względu na swoją konkretną lokalizację w przestrzeni, charakteryzującą się walorami turystycznymi.

Finał Konkursu Wiedzy o Zamkach Krzyżackich i II Pokoju Toruńskim

Dnia 10 czerwca 2016 r. w Urzędzie Miasta Olsztyna odbył się finał konkursu wiedzy o zamkach krzyżackich i II pokoju toruńskim. Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie gmin "Polskie zamki gotyckie" oraz Stowarzyszenie "Dom Warmiński" w ramach zadania publicznego "Spotkania z
historią - 550-lecie II pokoju toruńskiego" przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego. W finale udział wzięli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenów objętych działalnością partnerskich stowarzyszeń. Uczniowie, po napisaniu testów, zwiedzali zamek olsztyński oraz wzięli udział w warsztatach rycerskich, gdzie wysłuchali ciekawostek dotyczących stroju, zbroi i broni średniowiecznej.

Finał konkursu wiedzy o zamkach krzyżackich i II pokoju toruńskim, fot. archiwum Stowarzyszenia

Po ogłoszeniu wyników, na uczniów i opiekunów czekał wspólny obiad.

Komisja w składzie Izabela Narożniak, Iwona Jóźwiak,  Agnieszka Jaroszewicz, Joanna Dronow, Julita Majewska wyłoniła zwycięzców, którzy otrzymali nagrody w postaci tabletów, aparatów fotograficznych oraz publikacji dotyczących Warmii.

Zwycięzcy w kategorii szkół podstawowych:

 1. Natalia Kuzyk (Orneta),
 2. Kacper Zawicki (Malbork),
 3. Justyna Bieniek (Kętrzyn).

Zwycięzcy w kategorii gimnazjów:

 1. Kacper Najda (Sztum),
 2. Konrad Janicki (Gniew),
 3. Michał Bożek (Malbork).

Gratulujemy i zapraszamy uczniów na konkurs za rok.

Czytaj więcej: Finał Konkursu Wiedzy o Zamkach Krzyżackich i II Pokoju Toruńskim

Co Warmiakom w duszy gra?

Rodowici Warmiacy, ale też pasjonaci tego regionu z innych miejsc kraju oraz zagranicy - poszukiwani. We wrześniu w Lidzbarku Warmińskim i na terenie powiatu lidzbarskiego odbędą się etnologiczne badania terenowe. Temat: niematerialne dziedzictwo kulturowe Warmii. Do udziału w badaniach organizatorzy zapraszają osoby dorosłe, szczególnie studentów i absolwentów etnologii, kulturoznawstwa, socjologii oraz kierunków pokrewnych. 

W latach 2016-2017 Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, wraz z partnerami, zrealizuje szereg działań na rzecz Warmii w ramach projektu Warmio, quo vadis?, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jednym z zadań jest przeprowadzenie w dniach 2-11 września 2016 r. etnologicznych badań terenowych na terenie powiatu lidzbarskiego. Mają one na celu udokumentowanie przejawów niematerialnego dziedzictwa kulturowego charakterystycznego dla regionu Warmii.

Czytaj więcej: Co Warmiakom w duszy gra?

Łyną przez Warmię - film promocyjny

Spływ kajakowy Łyną to wspaniała przygoda w otoczeniu przyrody i historii

Zachęcamy do obejrzenia filmu i świetnej zabawy na Warmii, oczywiście z wiosłem w dłoni.

ODWIEDŹ POZNAJ KORZYSTAJ

Krajobraz z kajaka

Łyna, największa rzeka regionu Warmii i Mazur, wypływa z piasków sandrowych na północ od Nidzicy. Jej źródła znajdują się w malowniczym wąwozie w okolicy wsi Łyna, na terenie rezerwatu przyrody Źródła Rzeki Łyny im. prof. R. Kobendzy. Rzeka biegnie przez krainę Pojezierza Olsztyńskiego w kierunku północnym, przepływa przez stolicę Warmii – Olsztyn, następnie mija po drodze Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński – dawną siedzibę biskupów warmińskich, a także Bartoszyce i Sępopol. Wpada do Pregoły na terenie Obwodu Kaliningradzkiego. Jej długość to około 289 km, z czego prawie 200 km przepływa przez Polskę.

Łyna należy do najpiękniejszych i niezwykle urozmaiconych szlaków kajakowych Warmii. Płynie spokojnie pośród malowniczych łąk i leśnych pagórków, wpadając co jakiś czas do jezior, ale daje się także poznać jako rzeka o charakterze górskim. Szybkim nurtem płynie pomiędzy jeziorem Ustrych, a wsią Ruś oraz na terenie lasu miejskiego w Olsztynie.

Wspaniałym sposobem na poznanie warmińskiej przyrody jest wycieczka kajakowa szlakiem Łyny. To doskonała okazja do obserwacji ptactwa. Zobaczyć tu można m.in. czaple, liczne bociany, z których słynie nasz region, a także żurawie i kaczki krzyżówki. Dzięki pływaniu kajakiem możemy także podziwiać bobry w ich naturalnym środowisku. Na takie obserwacje polecamy szczególnie odcinek rzeki przed Lidzbarkiem Warmińskim. Gwarantujemy niesamowite widoki.

Łyna – królowa Warmii, to rzeka, która daje tyle możliwości. Spływy kajakowe Łyną to aktywny wypoczynek i pełne pozytywnych emocji spędzanie wolnego czasu oraz niesamowita okazja do obcowania z naturą. Rzeka daje także możliwość poznania miejsc ważnych w historii regionu. Trasa od Olsztyna nazywana jest szlakiem gotyckich zamków i kościołów. Naszą uwagę z pewnością przykuje Zamek Kapituły Warmińskiej, fragmenty murów obronnych z końca XIV wieku w Olsztynie; gotycki kompleks kolegiacki z XIV wieku oraz Baszta Bociania z muzeum w Dobrym Mieście; czternastowieczny gotycki zamek oraz kościół farny św. Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim.

Stowarzyszenie Dom Warmiński otacza Łynę szczególną troską, dlatego wspólnie z pięcioma samorządami: Gminą Dywity, Gminą Dobre Miasto, Powiatem Lidzbarskim, Gminą Miejską Lidzbark Warmiński oraz Gminą Miejską Bartoszyce, przy wsparciu finansowym UE, zrealizowano projekt „Kajakiem po Warmii – budowa infrastruktury na szlaku Łyny”. W ramach inwestycji powstało dziewięć przystani kajakowych, które zlokalizowane są w Dywitach, Cerkiewniku, Smolajnach, Dobrym Mieście, w miejscowościach Łaniewo i Rogóż oraz w Lidzbarku Warmińskim i Bartoszycach. Wyposażono je m.in. w pomosty pływające z trapem dojściowym, altany drewniane dające możliwość schronienia i wypoczynku, stojaki na kajaki, miejsca parkingowe oraz miejsca wyznaczone do biwakowania.

Jeśli ktoś już zasmakował przygody na kajakowym szlaku Łyny, to doskonale wie, że to wspaniały relaks w otoczeniu przyrody i historii.

Zachęcamy do wypoczynku i świetnej zabawy na łonie natury, oczywiście z wiosłem w dłoni.

Pogoń za Kopernikiem w Lidzbarku Warmińskim

Weź udział w grze miejskiej "Pogoń za Kopernikiem", dzięki której lepiej poznasz postać i osiągnięcia Wielkiego Astronoma.

W celu rozpoczęcia gry udaj się do Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim, aby odebrać kartę gry. Następnie odwiedź 5 tajemniczych miejsc w Lidzbarku Warmińskim. Odgadnij hasło i zgarnij nagrodę.

POWODZENIA

Grę miejską można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej, ul. Krasickiego 1, 11-100 Lidzbark Warmiński.

Kontakt: tel./fax: 89 519 00 52

Więcej artykułów…

 1. Konkurs na koncepcję zagospodarowania "suchej fosy" w Lidzbarku Warmińskim
 2. Zgłoś pomysł na pamiątkę regionu
 3. Kryształowa Nuta 2016
 4. Nowy obiekt sportowy w Lidzbarku Warmińskim
 5. Przekaż 1% podatku organizacjom pożytku publicznego z Warmii i Mazur
 6. XXXIV Ogólnopolskie Dni Pszczelarza - zaproszenie do przesyłania zgłoszeń
 7. VII Warmiński Jarmark Świąteczny
 8. Konkurs Turystyka Jutra 2016: można już aplikować!
 9. Wojewódzkie dożynki i konkurs na drożdżówkę
 10. Łyną przez Olsztyn
 11. Energa Varmia Musica – Słowiańska Moc
 12. W Braniewie uczczono rocznicę śmierci biskupa warmińskiego Pawła Legendorfa
 13. Koncerty letnie Pro Musica Antiqua
 14. Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy - zgłoś swój obiekt!
 15. Czas na Ser - jubileuszowa edycja, 12-14 czerwca
 16. Najlepsze gospodarstwa agroturystyczne na Warmii i Mazurach poszukiwane!
 17. XI Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 18. Pamiątka regionu Warmii i Mazur
 19. Fotograficzna mapa Warmii
 20. Konferencja Jezuitów w Braniewie
 21. Galeria sztuki AtmoSfera
 22. Konkurs „Kolorowa ekoprzygoda w Powiecie Braniewskim”
 23. Warmia w aplikacji mobilnej
 24. Zbliża się III edycja Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego
 25. Przewodnik po Warmii - aplikacja mobilna
 26. Wojskowe statki powietrzne wezmą udział w Rodzinnym Pikniku Lotniczym w Gryźlinach
 27. Scandinavian Airshow i Jurgis Kairys gwiazdami Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach
 28. Konkurs Grantowy Charytatywnie - Aktywnie 2014
 29. Rajd Grunwaldzki - Lato detektywów
 30. Piknik Lotniczy w Gryźlinach z nominacją do „Lotniczych Orłów"!
 31. Ewidencja Obiektów Turystycznych
 32. Dom Warmiński laureatem konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu
 33. Album "Łyna - Wadąg. Szlak wodny"
 34. Rusza Szkoła Przedsiębiorczości Społecznej
 35. Nowe zdjęcia w galerii fotografii
 36. Fotorelacja ze spływu na trasie Łaniewo - Rogóż
 37. Spływ na trasie Łaniewo - Rogóż - wkrótce fotorelacja
 38. Podniebne szaleństwo w Gryźlinach
 39. Darmowe pociągi i program Pikniku Lotniczego w Gryźlinach!
 40. Rzeka Łyna na trasie - Łaniewo - Rogóż - spływ kajakowy
 41. Ruszyła sprzedaż biletów na Walkirię 2013
 42. Telefon bezpieczeństwa od 2013 roku w pełni zintegrowany z Polskim Systemem Informacji Turystycznej
 43. Szkolenie IPS "Finanse w organizacjach pozarządowych"
 44. Wystawa "Artyści z kręgu szkoły wileńskiej XIX/XX"
 45. Konkurs "Drugie życie roweru"
 46. Przewodnik - kajakiem po Łynie
 47. Przyznano statuetki "Przyjaciel Warmii 2011"
 48. Zakończenie projektu Kajakiem po Warmii - budowa infrastruktury na szlaku Łyny
 49. Konkurs na projekt Logo Term Warmińskich
 50. Konkurs na logo 700-lecia Ornety