• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Termy Warmińskie
  Termy Warmińskie
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Konkurs Grantowy Charytatywnie - Aktywnie 2014

Wciąż spełniamy marzenia…
nie tylko nasze!

Ogłaszamy 5. Edycję Konkursu Grantowego „Charytatywnie-Aktywnie”.

Do udziału w konkursie zapraszamy grupy formalne i nieformalne z powiatu lidzbarskiego, które chcą twórczo realizować swoje zainteresowania, aktywnie i radośnie  spędzać czas lub szerzyć ideę wolontariatu. Nie ma barier wiekowych, ani ograniczeń w zakresie działania.

W poprzednich edycjach rozpiętość wiekowa obdarowanych przez Stowarzyszenie grup była duża -  od wieku przedszkolnego do seniorów. Wśród wyróżnionych grup pojawiły się te, które działały w sporcie, sztuce, fotografii, rękodziele i turystyce. Zachęcamy zatem grupy przedszkolne, dzieci i młodzież szkolną, samorządy, koła naukowe, grupy muzyczne i teatralne oraz sportowe do korzystania z naszej oferty. Wystarczy mieć dobry pomysł, dobry cel, zapał, wspólną ideę i chęć do wspólnego działania (również na rzecz innych), a Stowarzyszenie wspomoże działania tych, których oferta okaże się najbardziej interesująca.

Do tej pory przekazałyśmy łącznie 10 tysięcy 500 złotych na działania uczestników konkursu.  W tym roku chcemy obdarować pięć grup i na każdą przeznaczyć po 500 złotych. Pieniądze przeznaczone do podziału zostały podarowane naszemu Stowarzyszeniu  przez uczestniczki naszych rajdów i zabaw oraz uczestników obojga płci, pozostałych akcji, m. in.: widzów naszych spektakli, słuchaczy koncertów, uczestników i widzów wystawy „Jej Portret”.
Dziękujemy im wszystkim  za dar, który wesprze tych, którzy chcą być aktywni!

Grupy ubiegające się o dofinansowanie powinny, po zapoznaniu się z regulaminem, wypełnić formularz,  który  należy dostarczyć do dnia
9 maja 2014  r., na adres ul. Gdańska 21 w Lidzbarku Warmińskim (liczy się data stempla pocztowego). O decyzji komisji konkursowej  zainteresowani zostaną powiadomieni pisemnie.

Regulamin przyznawania środków oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.miejmarzenia.org.pl

Zapraszamy do udziału!

Stowarzyszenie Miej Marzenia

Do pobrania regulamin konkursu (DOC i PDF) i formularz wniosku (DOC i ODT).

Rajd Grunwaldzki - Lato detektywów

Letnie ścieżki miłośników zagadek historycznych krzyżują się na północnym Mazowszu,  południowo-zachodnich Mazurach oraz w ziemi dobrzyńskiej i michałowskiej. Na początku lipca każdego roku odbywają tam oni swoją 5-dniową wyprawę, pełną przygód niczym z filmów o Indianie Jonesie czy książek o Panu Samochodziku.

Wszystko to za sprawą Rajdu Grunwaldzkiego – ogólnopolskiej imprezy turystyczno-edukacyjnej dla młodzieży, która w ciągu minionych 5 lat stała się największym tego rodzaju przedsięwzięciem w kraju. Ostatnie jej edycje gromadziły po 1000 uczestników, przybywających ze wszystkich polskich województw, a także z Kanady, Litwy i Białorusi. Uczestnicy Rajdu Grunwaldzkiego, podzieleni na kilkuosobowe patrole, przez 5 wakacyjnych dni pieszo, rowerami, kajakami i koleją przemierzają mało znane, lecz malownicze zakątki na pograniczu województw mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, dowiadując się po drodze, jak bogate może być dziedzictwo kulturowe obszarów nietkniętych stopą „masowego turysty”. Odkrywają lokalną historię, pełną barwnych postaci, niezwykłych wydarzeń i bezcennych pamiątek.

Czytaj więcej: Rajd Grunwaldzki - Lato detektywów

Piknik Lotniczy w Gryźlinach z nominacją do „Lotniczych Orłów"!

Rodzinny Piknik Lotniczy w Gryźlinach – VI edycja wydarzenia w 2013 roku – nominowany został do prestiżowej nagrody portalu lotniczapolska.pl w kategorii Lotnicza Impreza Roku.

Od piątku 4 kwietnia 2014 r. Internauci mogą głosować na nominowanych w 13 kategoriach, m. in. Aeroklub Roku, Linia Lotnicza Roku czy Polski Port Lotniczy Roku. Głosowanie potrwa do 27 kwietnia 2014 r. Swój głos na Rodzinny Piknik Lotniczy w Gryźlinach można oddać na stronie internetowej www.lotniczeorly.pl .

W czasie VI edycji Rodzinnego Pikniku Lotniczego w 2013 roku widzowie mogli podziwiać najlepszą pilotkę akrobacyjną świata Swietlanę Kapaninę z Rosji, mistrza świata Jurgisa Kairysa oraz najlepszego w Polsce Artura Kielaka. Impreza odbywa się na jedynym samorządowym lądowisku w Polsce, a jej organizatorem jest Powiat Olsztyński.

Dzięki zaangażowaniu pracowników Starostwa Powiatowego oraz pasjonatów i miłośników lotnictwa, co roku turyści i mieszkańcy Warmii mogą liczyć na uczestniczenie w profesjonalnym wydarzeniu lotniczym!

 

Zachęcamy do wsparcia!

Ewidencja Obiektów Turystycznych

Od 2009 r. na mocy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - o usługach turystycznych, urzędy miast i gmin objęte zostały obowiązkiem przekazywania informacji w formie elektronicznej o obiektach świadczących usługi noclegowe.

W celu ułatwienia tego zadania opracowano aplikację pozwalającą na rejestrację i bieżącą aktualizację danych o obiektach świadczących usługi noclegowe - "Ewidencja Obiektów Turystycznych" (EOT).

Osoby świadczące usługi hotelarskie w innych obiektach niż obiekty hotelarskie zobowiązane są przed rozpoczęciem działalności zgłosić taki obiekt do ewidencji prowadzonej w gminie właściwej ze względu na miejsce położenia obiektu. Obowiązek ten dotyczy wszystkich, którzy świadczą usługi hotelarskie w obiektach, które nie są obiektami hotelarskimi (czyli nie są: hotelem, motelem, pensjonatem, kempingiem, domem wycieczkowym, schroniskiem młodzieżowym, schroniskiem). Zgodnie z ustawą usługi hotelarskie to: krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych. Inne obiekty mogące świadczyć usługi hotelarskie są to ośrodki wczasowe, ośrodki kolonijne, ośrodki szkoleniowo wypoczynkowe, kwatery agroturystyczne, pokoje gościnne, internaty i szkoły zamienione w czasie wakacji i ferii na schroniska. Świadczeniem usług hotelarskich jest także wynajmowanie przez rolników pokoi i miejsca na gospodarstwach rolnych. Zatem należy pamiętać, iż rolnicy prowadzący gospodarstwa agroturystyczne są także zobowiązani do dokonania zgłoszenia.

Pismo GUS w sprawie Ewidencji Obiektów Turystycznych (PDF)

Dom Warmiński laureatem konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu

Z przyjemnością informujemy, że decyzją Jury konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu Stowarzyszenie "Dom Warmiński", za realizację projektu "Kajakiem po Warmii - budowa infrastruktury na szlaku Łyny" zostało laureatem tegorocznej - X edycji konkursu.
Gala wręczenia nagród odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie, podczas Targów Sportów Wodnych  i Rekreacji WIATR i WODA w dniu 5 kwietnia 2014 r.Konkurs o Nagrodę Przyjaznego Brzegu organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze we współdziałaniu z Polskim Związkiem Żeglarskim i innymi partnerami, pod Honorowym Patronatem Ministra Sportu i Turystyki.

Celem nagrody jest uhonorowanie osób fizycznych i prawnych zagospodarowujących polskie brzegi, promujących atrakcje wodniackie Polski oraz wyróżnianie najbardziej aktywnych odważnie zwracających się w stronę rzek, jezior i Bałtyku.

Prezentacja do pobrania (PowerPoint PPTPDF)

Album "Łyna - Wadąg. Szlak wodny"

„Łyna – Wadąg” - to kolejna wspaniała publikacja niezwykłego cyklu o dawnych szlakach wodnych i wędrownych naszego regionu. Album zawiera unikalne fotografie i pocztówki, dodatkowo opatrzone opisem autora – Wojciecha Kujawskiego, wzbogacone cytatami zaczerpniętymi z klasycznych opracowań krajoznawczych dotyczących Warmii (autorstwa ks. Barczewskiego, dr. M. Orłowicza i W. Ogrodzińskiego).

Okładka albumu "Łyna - Wadąg"

Okładka albumu "Łyna - Wadąg"

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją, która w sposób szczególny oddaje charakter nadłyńskiej przyrody i krajobrazu kulturowego.

Wojciech Kujawski jest autorem serii albumów-przewodników. Dotychczas książki tego autora dotyczyły szlaków mazurskich. Przewodniki te cechuje oryginalność, ponieważ nie są skupione na wielkich miastach i ośrodkach turystycznych, lecz na małych wioskach i zacisznych miejscach, często położonych na uboczu utartych szlaków i czekających dopiero na odkrycie przez szersze grono miłośników Warmii i Mazur.

Recenzja pierwszych trzech tomów albumu opublikowana przez kwartalnik BORUSSIA. Autorem recenzji jest Adam Jankiewicz.

Czytaj więcej: Album "Łyna - Wadąg. Szlak wodny"

Więcej artykułów…

 1. Rusza Szkoła Przedsiębiorczości Społecznej
 2. Nowe zdjęcia w galerii fotografii
 3. Fotorelacja ze spływu na trasie Łaniewo - Rogóż
 4. Spływ na trasie Łaniewo - Rogóż - wkrótce fotorelacja
 5. Podniebne szaleństwo w Gryźlinach
 6. Darmowe pociągi i program Pikniku Lotniczego w Gryźlinach!
 7. Rzeka Łyna na trasie - Łaniewo - Rogóż - spływ kajakowy
 8. Ruszyła sprzedaż biletów na Walkirię 2013
 9. Telefon bezpieczeństwa od 2013 roku w pełni zintegrowany z Polskim Systemem Informacji Turystycznej
 10. Szkolenie IPS "Finanse w organizacjach pozarządowych"
 11. Wystawa "Artyści z kręgu szkoły wileńskiej XIX/XX"
 12. Konkurs "Drugie życie roweru"
 13. Przewodnik - kajakiem po Łynie
 14. Przyznano statuetki "Przyjaciel Warmii 2011"
 15. Zakończenie projektu Kajakiem po Warmii - budowa infrastruktury na szlaku Łyny
 16. Konkurs na projekt Logo Term Warmińskich
 17. Konkurs na logo 700-lecia Ornety
 18. BOHEMA PÓŁNOCY Inter-poezja
 19. Rusza I edycja Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego
 20. 6 Cudów Bałtyku - II runda. Teraz wszystko zaczyna się od nowa!
 21. Normandia w Gierłoży na Walkirii 2012!
 22. Czas na Łynę. Kajakarze mają stanice
 23. Zabytkowe obiekty Barczewa będą wyremontowane
 24. Powiat olsztyński pozyskał środki na organizację Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego
 25. Czas na Rebelię Kultury!
 26. Kolorowe boisko dla szkoły w Purdzie
 27. II Powiatowy Turniej Warcabowy Osób Niepełnosprawnych
 28. Konkurs Fotograficzny dla Fotografów Amatorów
 29. 700 lat Pieniężna
 30. Turniej Łuczniczy SMOKI WARMII
 31. Myśliwce F-16 zaprezentują się na Rodzinnym Pikniku Lotniczym w Gryźlinach!