• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole" - spotkania w Ełku

Podczas spotkania szkoleniowego w Ełku uczestnicy wysłuchali wykładu prof. Witolda Gieszczyńskiego "Dzieje powojenne regionu ze szczególnym uwzględnieniem ziemi ełckiej". Edward Cyfus opowiadał o zwyczajach, tradycjach i obrzędach oraz różnicach między Warmiakami i Mazurami. Nie zabrakło także gwary warmińskiej i mazurskiej. Uczestnicy pracowali nad tworzeniem scenariuszy zajęć i kart pracy, ćwiczeń i zadań edukacyjnych.W ostatnim dniu szkolenia dr Marta Wasilewska - Frągnowska poprowadziła zajęcia warsztatowe dotyczące malowania na szkle. Uczestnicy poznali tajniki techniki malowania na szkle i stworzyli własne obrazy nawiązujące do wzorów i motywów regionalnych.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Czytaj więcej: Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole"...

Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole"

Dzięki współpracy Stowarzyszenia "Dom Warmiński", Stowarzyszenia gmin "Polskie zamki gotyckie", Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie oraz Kuratorium Oświaty w Olsztynie w dniach 22-23.10.2016 r. odbyły się pierwsze dwa warsztaty regionalne (kolejne zaplanowane są na listopad) dla nauczycieli z Województwa Warmińsko-Mazurskiego pn. "Regionalizm - patriotyzm jutra".

Warsztaty "Regionalizm - patriotyzm jutra", fot. archiwum Stowarzyszenia

Celem warsztatów jest utworzenie sieci współpracy nauczycieli przedmiotów humanistycznych na rzecz przygotowania konspektów zajęć edukacyjnych uwzględniających tematykę niematerialnego dziedzictwa historycznego Warmii i Mazur w edukacji historycznej.

Podczas pierwszego dnia szkolenia rozmawiano o inspiracjach regionalnych w pracy nauczyciela, przynależności państwowej Warmii i Mazur na przestrzeni wieków, zwyczajach, tradycjach i obrzędach, stroju ludowym i genezie gwary warmińskiej. Grupa wysłuchała także wykładu naukowego prof. Stanisława Achremczyka - Genius loci Olsztyna. Drugi dzień rozpoczęto od praktycznej nauki gwary warmińskiej, tworzono scenariusze zajęć i kart pracy. Zajęcia przeprowadzili: dr Iwona Jóźwiak, prof. Izabela Lewandowska oraz rodowity Warmiak Edward Cyfus.

Czytaj więcej: Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole"

Grywalizacja na Szlaku Zamków Gotyckich

Aplikacja mobilna Szlaki Zamków Gotyckich doczekała się potężnej aktualizacji, jest teraz grą turystyczną na szlakach kulturowych Pomorza oraz Warmii i Mazur, która jest już dostępna na smartfony i tablety z systemami Android i iOS.

Rozbudowa aplikacji o questy, czyli gry terenowe i zabawy edukacyjne stworzone w oparciu o przygotowane scenariusze i wykorzystanie modułu GPS, stała się możliwa dzięki staraniom Stowarzyszenia gmin „Polskie zamki gotyckie” – pomysłodawcy projektu - oraz Samorządowi Województwa Pomorskiego i Stowarzyszeniu „Dom Warmiński”, które wsparły go finansowo.   

Ideą przyświecającą rozbudowie aplikacji było nadanie sprawdzonym szlakom turystycznym nowego oblicza oraz umożliwienie użytkownikom aktywnego i przyjemniejszego zwiedzania.  Dzięki wstrzyknięciu elementów frajdy i rywalizacji historia i walory edukacyjne związane z danym miejscem są przedstawione w atrakcyjnej formie i bardziej zapadają w pamięć. Szlaki Zamków Gotyckich to 114 wyselekcjonowanych, unikatowych obiektów w sześciu questach i tematycznych szlakach turystycznych: Szlak zamków gotyckich, Zamki gotyckie obwodu kaliningradzkiego, Szlak kopernikowski, Szlak latarni morskich, Szlak zabytków hydrotechniki, Szlak bursztynowy.

Twórcy aplikacji zadbali również, aby nie zatraciła ona swojego przewodnikowego charakteru. W dalszym ciągu jest ona prawdziwym kompendium wiedzy z bogatymi opisami historycznymi, ciekawostkami i galeriami zdjęć oraz doskonale spełnia się jako podręczna informacja turystyczna z listą wydarzeń oraz bazą obiektów turystycznych i handlowo-usługowych w okolicy.

Aplikacja Szlaki Zamków Gotyckich – gra turystyczna na szlakach kulturowych Pomorza, Warmii i Mazur-  jest bezpłatna i można ją pobrać na swoje urządzenie ze sklepów Google Play i AppStore.

Przekierowanie do gry turystycznej na szlakach kulturowych Pomorza oraz Warmii i Mazur możliwe jest także z "Przewodnika po Warmii" - aplikacji mobilnej przygotowanej przez Stowarzyszenie "Dom Warmiński".

Zachęcamy do korzystania.

 

Relacja z konferencji "Spotkania z historią – 550-lecie II pokoju toruńskiego"

W 2016 r. obchodziliśmy po raz dwudziesty czwarty Europejskie Dni Dziedzictwa. Jest to największy projekt społeczny i edukacyjny poświęcony dziedzictwu kultury, realizowany w Europie. Rok 2016 to także obchody pięćset pięćdziesiątej rocznicy przyłączenia Warmii do Polski. To doskonała okazja, by przypomnieć historię i utrwalić ją w pamięci.

W związku z powyższym 6 października 2016 r. w Zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Stowarzyszenie „Dom Warmiński” oraz Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie” w ramach projektu „Spotkania z historią – 550-lecie II pokoju toruńskiego” wspieranego przez Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego”.

Profesor Stanisław Achremczyk, fot. archiwum Stowarzyszenia

W programie konferencji znalazły się wykłady dotyczące Warmii, związane z okresem wojny trzynastoletniej i drugiego pokoju toruńskiego, które zostały zaprezentowane przez wspaniałych historyków, warmińskich działaczy, przyjaciół naszej małej ojczyzny.

„Warmia w Koronie – trudne początki wspólnego bytu” to tytuł wystąpienia prof. dr hab. Stanisława Achremczyka, które otworzyło konferencję. Następnie Ks. prof. Andrzej Kopiczko opowiedział o Diecezji Warmińskiej w czasie podpisania II pokoju toruńskiego. Z kolei dr Tomasz Chwietkiewicz przybliżył nam postać biskupa Pawła Legendorfa, zaś Pani Małgorzata Jackiewicz – Garniec wspaniale mówiła o zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim w okresie wojny trzynastoletniej.

Czytaj więcej: Relacja z konferencji "Spotkania z historią – 550-lecie II pokoju toruńskiego"

Zapraszamy na konferencję "Spotkania z historią - 550-lecie II pokoju toruńskiego"

Stowarzyszenie "Dom Warmiński oraz Stowarzyszenie gmin "Polskie zamki gotyckie" zapraszają na konferencję zorganizowaną dzięki wsparciu Samorządu Warmińsko-Mazurskiego w ramach projektu "Spotkania z historią - 550-lecie II pokoju toruńskiego, która odbędzie się 6 października 2016 r. o godzinie 10.00 w Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim (wielki refektarz)

P R O G R A M K O N F E R E N C J I

 • godz. 9.30 – 10.00 rejestracja uczestników
 • godz. 10.00 – otwarcie konferencji Jarosław Kogut Prezes Stowarzyszenia „Dom Warmiński
 • prof. dr hab. Stanisław Achremczyk, Warmia w Koronie – trudne początki wspólnego bytu
 • ks. prof. Andrzej Kopiczko, Diecezja Warmińska w czasie podpisania II pokoju toruńskiego
 • przerwa kawowa, poczęstunekdr
 • Tomasz Chwietkiewicz, O życiu doczesnym, geopolitycznych wyborach oraz losach pochówku biskupa warmińskiego Pawła Legendorfa
 • Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim w okresie wojny trzynastoletniej 1454-1466
 • Koncert kameralnego zespołu muzycznego Pro Musica Antiqua

 

Zgarniaj nagrody w konkursie filmowym!

27 września startuje „Turystyczna Stopklatka” czyli kolejny organizowany przez Polską Organizację Turystyczną konkurs. Tym razem do udziału w nim zaproszono tych z Was, którzy tworzą filmy promujące walory turystyczne Polski. POT zachęca do wzięcia w nim udziału i przesyłania autorskich filmików pokazujących to, co w Polsce najpiękniejsze. Nagrody w konkursie wyjątkowe, bo oprócz zestawu gadżetów POT, zwycięskie filmy będą wyświetlane w Multimedialnej Strefie Turystycznej – „Odkryj Polskę” Polskiej Organizacji Turystycznej i MT Targi Polska podczas targów TT Warsaw w dniach 24-26 listopada 2016 r.

Aby wziąć udział w konkursie należy wysłać film przy użyciu formularza konkursowego znajdującego się pod adresem www.polska.travel/pl/turystyczna-stopklatka. 

Wszelkie szczegóły dotyczące konkursu na fanpage ’u POT: www.facebook.com/PolskaOrganizacjaTurystycznaOficjalnyFanPage.

Polska Organizacja Turystyczna zaprasza do udziału w konkursie.

Więcej artykułów…

 1. Odkrywamy Łynę, czyli relacja z wizyty studyjnej na Warmii
 2. Turystyczne Mistrzostwa Polski
 3. Głosujemy na Top 5 województwa warmińsko-mazurskiego Polska.travel
 4. Wyjdź w plener, myśl o Warmii (zaproszenie)
 5. Spędź weekend w Polsce za pół ceny
 6. Konkurs "Certyfikat POT"
 7. Finał Konkursu Wiedzy o Zamkach Krzyżackich i II Pokoju Toruńskim
 8. Co Warmiakom w duszy gra?
 9. Łyną przez Warmię - film promocyjny
 10. Krajobraz z kajaka
 11. Pogoń za Kopernikiem w Lidzbarku Warmińskim
 12. Konkurs na koncepcję zagospodarowania "suchej fosy" w Lidzbarku Warmińskim
 13. Zgłoś pomysł na pamiątkę regionu
 14. Kryształowa Nuta 2016
 15. Nowy obiekt sportowy w Lidzbarku Warmińskim
 16. Przekaż 1% podatku organizacjom pożytku publicznego z Warmii i Mazur
 17. XXXIV Ogólnopolskie Dni Pszczelarza - zaproszenie do przesyłania zgłoszeń
 18. VII Warmiński Jarmark Świąteczny
 19. Konkurs Turystyka Jutra 2016: można już aplikować!
 20. Wojewódzkie dożynki i konkurs na drożdżówkę
 21. Łyną przez Olsztyn
 22. Energa Varmia Musica – Słowiańska Moc
 23. W Braniewie uczczono rocznicę śmierci biskupa warmińskiego Pawła Legendorfa
 24. Koncerty letnie Pro Musica Antiqua
 25. Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy - zgłoś swój obiekt!
 26. Czas na Ser - jubileuszowa edycja, 12-14 czerwca
 27. Najlepsze gospodarstwa agroturystyczne na Warmii i Mazurach poszukiwane!
 28. XI Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 29. Pamiątka regionu Warmii i Mazur
 30. Fotograficzna mapa Warmii
 31. Konferencja Jezuitów w Braniewie
 32. Galeria sztuki AtmoSfera
 33. Konkurs „Kolorowa ekoprzygoda w Powiecie Braniewskim”
 34. Warmia w aplikacji mobilnej
 35. Zbliża się III edycja Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego
 36. Przewodnik po Warmii - aplikacja mobilna
 37. Wojskowe statki powietrzne wezmą udział w Rodzinnym Pikniku Lotniczym w Gryźlinach
 38. Scandinavian Airshow i Jurgis Kairys gwiazdami Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach
 39. Konkurs Grantowy Charytatywnie - Aktywnie 2014
 40. Rajd Grunwaldzki - Lato detektywów
 41. Piknik Lotniczy w Gryźlinach z nominacją do „Lotniczych Orłów"!
 42. Ewidencja Obiektów Turystycznych
 43. Dom Warmiński laureatem konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu
 44. Album "Łyna - Wadąg. Szlak wodny"
 45. Rusza Szkoła Przedsiębiorczości Społecznej
 46. Nowe zdjęcia w galerii fotografii
 47. Fotorelacja ze spływu na trasie Łaniewo - Rogóż
 48. Spływ na trasie Łaniewo - Rogóż - wkrótce fotorelacja
 49. Podniebne szaleństwo w Gryźlinach
 50. Darmowe pociągi i program Pikniku Lotniczego w Gryźlinach!