• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Wyjdź w plener, myśl o Warmii (zaproszenie)

Dlaczego wieś warmińska jest wyjątkowa? Co ją wyróżnia na tle kraju i Europy? Kim byli dawni Warmiacy i kim są dzisiejsi? Co można uznać za materialne i niematerialne ślady dziedzictwa kulturowego Warmii i Warmiaków? Na te pytania poszukają odpowiedzi uczestnicy pleneru artystycznego, który odbędzie się pod koniec sierpnia w Godkach, niedaleko Olsztyna. Dołącz do ekipy!

Do udziału w plenerze organizatorzy zapraszają osoby pełnoletnie, które nie są profesjonalistami, ale zapoznały się z technikami pracy w zakresie: rzeźby i płaskorzeźby w drewnie, ceramiki i malarstwa, a szczególnie uczniów i studentów szkół plastycznych oraz uczelni artystycznych, jak również uczestników sekcji twórczych działających w ośrodkach kultury z terenu województwa warmińsko-mazurskiego i kraju.

- Szukamy 15 osób, które zaczęły już tworzyć, w takich technikach artystycznych, jak rzeźba, malarstwo czy ceramika, a dodatkowo interesują się dziedzictwem kulturowym - mówią organizatorzy. - Plener odbywa się w ramach projektu Warmio, quo vadis? i to właśnie Warmia ma być inspiracją dla artystów.  

Wypełnioną kartę zgłoszenia, zawierającą także informacje o portfolio dostępnym online, należy do 29 lipca (do godz. 16) przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.Jeśli zgłaszający nie posiada portfolio dostępnego online, może przesłać zdjęcia prac w formacie jpg, w plikach dołączonych do maila, w którym prześle kartę zgłoszenia. Można przesłać maksymalnie sześć zdjęć.

Czytaj więcej: Wyjdź w plener, myśl o Warmii (zaproszenie)

Spędź weekend w Polsce za pół ceny

Pilotażowa akcja "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny" Ministerstwa Sportu i Turystyki potrwa od 23 do 25 września 2016 roku. Obecnie trwa rekrutacja partnerów.

Kampania ma na celu prezentację polskiej oferty turystycznej i zachęcenia do korzystania z atrakcji i usług turystycznych, również w okresie poza głównym sezonem wakacyjnym.

Akcja to wykorzystanie sprawdzonej formuły weekendowych kampanii zniżkowych organizowanych przez polskie miasta i regiony i przeniesienie jej na poziom krajowy.

Założeniem przedsięwzięcia jest stworzenie banku ofert produktów i usług turystycznych w atrakcyjnych, obniżonych cenach. Do akcji mogą być zgłoszone obiekty noclegowe (hotele, pensjonaty, schroniska, pola namiotowe, kempingi i inne), obiekty gastronomiczne (restauracje), muzea, skanseny, obiekty kultury, obiekty sportowo-rekreacyjne, przewoźnicy oraz usługodawcy turystyczni.

Zgłoszenia przyjmowane są do 31 lipca 2016 roku.

Pliki do pobrania:

Więcej informacji pod linkiem:

http://www.msport.gov.pl/aktualnosci/polska-zobacz-wiecej

Konkurs "Certyfikat POT"

Wystartowała kolejna edycja Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny - CERTYFIKAT Polskiej Organizacji Turystycznej. Jak co roku, w konkursie w edycji lokalnej Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna ma za zadanie wyłonić najlepsze produkty i atrakcje turystyczne Warmii i Mazur, które zostaną zgłoszone do ogólnopolskiego Konkursu, laureaci którego zostaną nagrodzeni Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej.

Wypełnienie ankiety oraz przekazanie materiałów multimedialnych jest bezpłatne!
Należy zapoznać się z Regulaminem oraz wypełnić formularz.

Pierwszy Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny zorganizowany został w 2003 r. W 2008 roku VI edycja Konkursu przebiegała według nowych zasad regulaminowych. Po raz pierwszy przyznany został Złoty Certyfikat POT. Pretendować do tej nagrody mogły produkty nagrodzone Certyfikatem w latach ubiegłych. Członkowie Kapituły wybierając laureata oceniali w tym przypadku konsekwentne i twórcze rozwinięcie działalności. Wszystkie certyfikowane produkty objęte zostały programem promocyjnym Polskiej Organizacji Turystycznej. Z kolei zdobywca Złotego Certyfikatu - programem specjalnym, którym jest sfinansowana przez Polską Organizację Turystyczną profesjonalna kampania promocyjna o wartości stu tysięcy złotych. Wnioski należy składać za pomocą Aplikacji konkursowej na stronie konkurs.pot.gov.pl.

Termin zakończenia eliminacji regionalnych: 28 października 2016 r.
W ramach Konkursu przyjmowane są zgłoszenia dotyczące produktu turystycznego, zgodne z przyjętą przez organizatorów definicją pojęcia "produktu turystycznego":

1) Produkt turystyczny - Wydarzenie cykliczne - charakteryzuje się dużą spójnością tematyczną, organizacyjną oraz konkretnym umiejscowieniem w czasie i przestrzeni.
2) Produkt turystyczny - Pakiet usług turystycznych - Impreza turystyczna - składa się z kilku usług lub usług i dóbr materialnych (rzeczy) oferowanych przez organizatorów turystyki.
3) Produkt turystyczny - Obiekt - charakteryzuje się występowaniem jednej głównej atrakcji (usługi) i dodatkowo kilku usług towarzyszących skupionych w jednym miejscu (obiekcie) mający z punktu widzenia kartograficznego charakter punktowy.
4) Produkt turystyczny - Szlak - składa się z wielu miejsc lub obiektów związanych z pewną nadrzędną ideą, połączonych ze sobą wytyczoną, zwykle oznakowaną trasą.
5) Produkt turystyczny - Obszar - wewnętrznie złożony zbiór elementów wyróżnionych ze względu na swoją konkretną lokalizację w przestrzeni, charakteryzującą się walorami turystycznymi.

Finał Konkursu Wiedzy o Zamkach Krzyżackich i II Pokoju Toruńskim

Dnia 10 czerwca 2016 r. w Urzędzie Miasta Olsztyna odbył się finał konkursu wiedzy o zamkach krzyżackich i II pokoju toruńskim. Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie gmin "Polskie zamki gotyckie" oraz Stowarzyszenie "Dom Warmiński" w ramach zadania publicznego "Spotkania z
historią - 550-lecie II pokoju toruńskiego" przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego. W finale udział wzięli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenów objętych działalnością partnerskich stowarzyszeń. Uczniowie, po napisaniu testów, zwiedzali zamek olsztyński oraz wzięli udział w warsztatach rycerskich, gdzie wysłuchali ciekawostek dotyczących stroju, zbroi i broni średniowiecznej.

Finał konkursu wiedzy o zamkach krzyżackich i II pokoju toruńskim, fot. archiwum Stowarzyszenia

Po ogłoszeniu wyników, na uczniów i opiekunów czekał wspólny obiad.

Komisja w składzie Izabela Narożniak, Iwona Jóźwiak,  Agnieszka Jaroszewicz, Joanna Dronow, Julita Majewska wyłoniła zwycięzców, którzy otrzymali nagrody w postaci tabletów, aparatów fotograficznych oraz publikacji dotyczących Warmii.

Zwycięzcy w kategorii szkół podstawowych:

 1. Natalia Kuzyk (Orneta),
 2. Kacper Zawicki (Malbork),
 3. Justyna Bieniek (Kętrzyn).

Zwycięzcy w kategorii gimnazjów:

 1. Kacper Najda (Sztum),
 2. Konrad Janicki (Gniew),
 3. Michał Bożek (Malbork).

Gratulujemy i zapraszamy uczniów na konkurs za rok.

Czytaj więcej: Finał Konkursu Wiedzy o Zamkach Krzyżackich i II Pokoju Toruńskim

Co Warmiakom w duszy gra?

Rodowici Warmiacy, ale też pasjonaci tego regionu z innych miejsc kraju oraz zagranicy - poszukiwani. We wrześniu w Lidzbarku Warmińskim i na terenie powiatu lidzbarskiego odbędą się etnologiczne badania terenowe. Temat: niematerialne dziedzictwo kulturowe Warmii. Do udziału w badaniach organizatorzy zapraszają osoby dorosłe, szczególnie studentów i absolwentów etnologii, kulturoznawstwa, socjologii oraz kierunków pokrewnych. 

W latach 2016-2017 Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, wraz z partnerami, zrealizuje szereg działań na rzecz Warmii w ramach projektu Warmio, quo vadis?, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jednym z zadań jest przeprowadzenie w dniach 2-11 września 2016 r. etnologicznych badań terenowych na terenie powiatu lidzbarskiego. Mają one na celu udokumentowanie przejawów niematerialnego dziedzictwa kulturowego charakterystycznego dla regionu Warmii.

Czytaj więcej: Co Warmiakom w duszy gra?

Łyną przez Warmię - film promocyjny

Spływ kajakowy Łyną to wspaniała przygoda w otoczeniu przyrody i historii

Zachęcamy do obejrzenia filmu i świetnej zabawy na Warmii, oczywiście z wiosłem w dłoni.

ODWIEDŹ POZNAJ KORZYSTAJ

Więcej artykułów…

 1. Krajobraz z kajaka
 2. Pogoń za Kopernikiem w Lidzbarku Warmińskim
 3. Konkurs na koncepcję zagospodarowania "suchej fosy" w Lidzbarku Warmińskim
 4. Zgłoś pomysł na pamiątkę regionu
 5. Kryształowa Nuta 2016
 6. Nowy obiekt sportowy w Lidzbarku Warmińskim
 7. Przekaż 1% podatku organizacjom pożytku publicznego z Warmii i Mazur
 8. XXXIV Ogólnopolskie Dni Pszczelarza - zaproszenie do przesyłania zgłoszeń
 9. VII Warmiński Jarmark Świąteczny
 10. Konkurs Turystyka Jutra 2016: można już aplikować!
 11. Wojewódzkie dożynki i konkurs na drożdżówkę
 12. Łyną przez Olsztyn
 13. Energa Varmia Musica – Słowiańska Moc
 14. W Braniewie uczczono rocznicę śmierci biskupa warmińskiego Pawła Legendorfa
 15. Koncerty letnie Pro Musica Antiqua
 16. Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy - zgłoś swój obiekt!
 17. Czas na Ser - jubileuszowa edycja, 12-14 czerwca
 18. Najlepsze gospodarstwa agroturystyczne na Warmii i Mazurach poszukiwane!
 19. XI Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 20. Pamiątka regionu Warmii i Mazur
 21. Fotograficzna mapa Warmii
 22. Konferencja Jezuitów w Braniewie
 23. Galeria sztuki AtmoSfera
 24. Konkurs „Kolorowa ekoprzygoda w Powiecie Braniewskim”
 25. Warmia w aplikacji mobilnej
 26. Zbliża się III edycja Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego
 27. Przewodnik po Warmii - aplikacja mobilna
 28. Wojskowe statki powietrzne wezmą udział w Rodzinnym Pikniku Lotniczym w Gryźlinach
 29. Scandinavian Airshow i Jurgis Kairys gwiazdami Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach
 30. Konkurs Grantowy Charytatywnie - Aktywnie 2014
 31. Rajd Grunwaldzki - Lato detektywów
 32. Piknik Lotniczy w Gryźlinach z nominacją do „Lotniczych Orłów"!
 33. Ewidencja Obiektów Turystycznych
 34. Dom Warmiński laureatem konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu
 35. Album "Łyna - Wadąg. Szlak wodny"
 36. Rusza Szkoła Przedsiębiorczości Społecznej
 37. Nowe zdjęcia w galerii fotografii
 38. Fotorelacja ze spływu na trasie Łaniewo - Rogóż
 39. Spływ na trasie Łaniewo - Rogóż - wkrótce fotorelacja
 40. Podniebne szaleństwo w Gryźlinach
 41. Darmowe pociągi i program Pikniku Lotniczego w Gryźlinach!
 42. Rzeka Łyna na trasie - Łaniewo - Rogóż - spływ kajakowy
 43. Ruszyła sprzedaż biletów na Walkirię 2013
 44. Telefon bezpieczeństwa od 2013 roku w pełni zintegrowany z Polskim Systemem Informacji Turystycznej
 45. Szkolenie IPS "Finanse w organizacjach pozarządowych"
 46. Wystawa "Artyści z kręgu szkoły wileńskiej XIX/XX"
 47. Konkurs "Drugie życie roweru"
 48. Przewodnik - kajakiem po Łynie
 49. Przyznano statuetki "Przyjaciel Warmii 2011"
 50. Zakończenie projektu Kajakiem po Warmii - budowa infrastruktury na szlaku Łyny