• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Krajobraz z kajaka

Łyna, największa rzeka regionu Warmii i Mazur, wypływa z piasków sandrowych na północ od Nidzicy. Jej źródła znajdują się w malowniczym wąwozie w okolicy wsi Łyna, na terenie rezerwatu przyrody Źródła Rzeki Łyny im. prof. R. Kobendzy. Rzeka biegnie przez krainę Pojezierza Olsztyńskiego w kierunku północnym, przepływa przez stolicę Warmii – Olsztyn, następnie mija po drodze Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński – dawną siedzibę biskupów warmińskich, a także Bartoszyce i Sępopol. Wpada do Pregoły na terenie Obwodu Kaliningradzkiego. Jej długość to około 289 km, z czego prawie 200 km przepływa przez Polskę.

Łyna należy do najpiękniejszych i niezwykle urozmaiconych szlaków kajakowych Warmii. Płynie spokojnie pośród malowniczych łąk i leśnych pagórków, wpadając co jakiś czas do jezior, ale daje się także poznać jako rzeka o charakterze górskim. Szybkim nurtem płynie pomiędzy jeziorem Ustrych, a wsią Ruś oraz na terenie lasu miejskiego w Olsztynie.

Wspaniałym sposobem na poznanie warmińskiej przyrody jest wycieczka kajakowa szlakiem Łyny. To doskonała okazja do obserwacji ptactwa. Zobaczyć tu można m.in. czaple, liczne bociany, z których słynie nasz region, a także żurawie i kaczki krzyżówki. Dzięki pływaniu kajakiem możemy także podziwiać bobry w ich naturalnym środowisku. Na takie obserwacje polecamy szczególnie odcinek rzeki przed Lidzbarkiem Warmińskim. Gwarantujemy niesamowite widoki.

Łyna – królowa Warmii, to rzeka, która daje tyle możliwości. Spływy kajakowe Łyną to aktywny wypoczynek i pełne pozytywnych emocji spędzanie wolnego czasu oraz niesamowita okazja do obcowania z naturą. Rzeka daje także możliwość poznania miejsc ważnych w historii regionu. Trasa od Olsztyna nazywana jest szlakiem gotyckich zamków i kościołów. Naszą uwagę z pewnością przykuje Zamek Kapituły Warmińskiej, fragmenty murów obronnych z końca XIV wieku w Olsztynie; gotycki kompleks kolegiacki z XIV wieku oraz Baszta Bociania z muzeum w Dobrym Mieście; czternastowieczny gotycki zamek oraz kościół farny św. Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim.

Stowarzyszenie Dom Warmiński otacza Łynę szczególną troską, dlatego wspólnie z pięcioma samorządami: Gminą Dywity, Gminą Dobre Miasto, Powiatem Lidzbarskim, Gminą Miejską Lidzbark Warmiński oraz Gminą Miejską Bartoszyce, przy wsparciu finansowym UE, zrealizowano projekt „Kajakiem po Warmii – budowa infrastruktury na szlaku Łyny”. W ramach inwestycji powstało dziewięć przystani kajakowych, które zlokalizowane są w Dywitach, Cerkiewniku, Smolajnach, Dobrym Mieście, w miejscowościach Łaniewo i Rogóż oraz w Lidzbarku Warmińskim i Bartoszycach. Wyposażono je m.in. w pomosty pływające z trapem dojściowym, altany drewniane dające możliwość schronienia i wypoczynku, stojaki na kajaki, miejsca parkingowe oraz miejsca wyznaczone do biwakowania.

Jeśli ktoś już zasmakował przygody na kajakowym szlaku Łyny, to doskonale wie, że to wspaniały relaks w otoczeniu przyrody i historii.

Zachęcamy do wypoczynku i świetnej zabawy na łonie natury, oczywiście z wiosłem w dłoni.

Pogoń za Kopernikiem w Lidzbarku Warmińskim

Weź udział w grze miejskiej "Pogoń za Kopernikiem", dzięki której lepiej poznasz postać i osiągnięcia Wielkiego Astronoma.

W celu rozpoczęcia gry udaj się do Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim, aby odebrać kartę gry. Następnie odwiedź 5 tajemniczych miejsc w Lidzbarku Warmińskim. Odgadnij hasło i zgarnij nagrodę.

POWODZENIA

Grę miejską można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej, ul. Krasickiego 1, 11-100 Lidzbark Warmiński.

Kontakt: tel./fax: 89 519 00 52

Konkurs na koncepcję zagospodarowania "suchej fosy" w Lidzbarku Warmińskim

Gmina Miejska Lidzbark Warmiński ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania "suchej fosy" w Lidzbarku Warmińskim

W celu aktywizacji społeczeństwa oraz podjęcia dyskusji na temat kształtowania terenów publicznych, a także zachęcenia do twórczości i kreatywnych rozwiązań Gmina Miejska Lidzbark Warmiński ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania "suchej fosy" w Lidzbarku Warmińskim (część działki nr 62/25 obręb nr 7 o powierzchni 0,85 ha). Termin zgłaszania prac konkursowych od 14 marca 2015 roku do 15 kwietnia 2016 roku. Laureat konkursu otrzyma nagrodę finansową, osoby wyróżnione nagrody rzeczowe.

"Sucha fosa", źródło: lidzbarkw.eu

Przedmiotem konkursu jest wybór najlepszej pod względem pomysłu i funkcjonalności koncepcji zagospodarowania terenu. Priorytetem jest wyeksponowanie zabytkowych murów obronnych oraz  kaskady wodnej, a także rozplanowania elementów zieleni czy małej architektury. Oczekiwanym rezultatem konkursu jest uzyskanie reprezentacyjnej przestrzeni publicznej, która mogłaby pełnić funkcję miejsca spotkań i spacerów (również dla osób niepełnosprawnych) oraz kameralnych wydarzeń kulturalnych. Dla terenu objętego konkursem obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Obszar objęty ochroną konserwatorską, wymaga wkomponowania i małej ingerencji w otoczenie.

Czytaj więcej: Konkurs na koncepcję zagospodarowania "suchej fosy" w Lidzbarku Warmińskim

Zgłoś pomysł na pamiątkę regionu

Ideą konkursu "Pamiątka regionu Warmii i Mazur" jest pozyskanie regionalnej pamiątki, kojarzącej się z naszym regionem, symbolizującej jej kulturę, tradycje regionalne i zwyczaje.

Przedmiotem mogą być: rzeźba i płaskorzeźba, grafiki, plecionkarstwo, kowalstwo artystyczne, wytwory rękodzieła artystycznego. Prace powinny promować Warmię i Mazury, nawiązywać do jej bogactwa naturalnego i kulturowego.

Warunkiem uczestnictwa jest przekazanie pracy konkursowej oraz wypełnienie karty zgłoszenia. Prace można nadsyłać do 30 czerwca 2016 roku. Wyniki zostaną ogłoszone na przełomie sierpnia i września 2016 roku.

Organizatorem przedsięwzięcia jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.


Regulamin i karta zgłoszeniowa dostępne pod adresem: https://wrota.warmia.mazury.pl/turystyka/programy-i-projekty/pamiatka-regionu

Kryształowa Nuta 2016

Dnia 16 kwietnia 2016 r. Urząd Miasta w Lidzbarku Warmińskim, Dom Środowisk Twórczych "RATUSZ" oraz Lidzbarski Dom Kultury, organizują XII OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD PIOSENKI "KRYSZTAŁOWA NUTA".

Regulamin oraz Karta Zgłoszenia dostępne są na stronach internetowych:

Zachęcamy młodych artystów do prezentacji umiejętności i przesyłania zgłoszeń. Zgłoszenia wraz z życiorysem i nagraniem Demo należy dostarczyć osobiście lub przesłać do dnia 04 kwietnia 2016 r. mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub pocztą tradycyjną na adres:

Lidzbarski Dom Kultury
ul. Słowackiego 4
11-100 Lidzbark Warmiński
z dopiskiem "KryształowaNuta2016"

Do pobrania: Karta Zgłoszenia (DOC), Regulamin (PDF).

Nowy obiekt sportowy w Lidzbarku Warmińskim

15 lutego 2016 r. oddano do użytku nowoczesną halę sportową . W ten sposób dobiegła końca kolejna inwestycja Gminy Miejskiej w Lidzbarku Warmińskim pod nazwą „Budowa i zakup wyposażenia wielofunkcyjnej infrastruktury rekreacyjno-sportowej przy ul. Bartoszyckiej w Lidzbarku Warmińskim, etap II”. Ww. projekt jest kontynuacją  inwestycji prowadzonej w latach 2008-2010, polegającej na budowie nowego kompleksu sportowo-rekreacyjnego, który, dzięki zastosowaniu sztucznych nawierzchni i nowoczesnych technologii, umożliwił mieszkańcom Lidzbarka Warmińskiego całoroczne korzystanie z obiektu.

W pierwszym etapie powstał stadion wielofunkcyjny o pojemności 1600 osób, z dwoma boiskami (głównym i treningowym), wyposażony w pełną infrastrukturę lekkoatletyczną.

Kolejny krok, podjęty w celu zwiększenia oferty rekreacyjno-sportowej Lidzbarka Warmińskiego, to zakończony właśnie drugi etap projektu, w ramach którego powstała m.in. hala sportowa o wymiarach 18m x 36m, konstrukcji łukowej, wraz z zapleczem magazynowym, przeznaczona do gry w piłkę ręczną, siatkową, koszykową oraz tenisa ziemnego, wyposażona w trybuny na 126 osób. 

Czytaj więcej: Nowy obiekt sportowy w Lidzbarku Warmińskim

Więcej artykułów…

 1. Przekaż 1% podatku organizacjom pożytku publicznego z Warmii i Mazur
 2. XXXIV Ogólnopolskie Dni Pszczelarza - zaproszenie do przesyłania zgłoszeń
 3. VII Warmiński Jarmark Świąteczny
 4. Konkurs Turystyka Jutra 2016: można już aplikować!
 5. Wojewódzkie dożynki i konkurs na drożdżówkę
 6. Łyną przez Olsztyn
 7. Energa Varmia Musica – Słowiańska Moc
 8. W Braniewie uczczono rocznicę śmierci biskupa warmińskiego Pawła Legendorfa
 9. Koncerty letnie Pro Musica Antiqua
 10. Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy - zgłoś swój obiekt!
 11. Czas na Ser - jubileuszowa edycja, 12-14 czerwca
 12. Najlepsze gospodarstwa agroturystyczne na Warmii i Mazurach poszukiwane!
 13. XI Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 14. Pamiątka regionu Warmii i Mazur
 15. Fotograficzna mapa Warmii
 16. Konferencja Jezuitów w Braniewie
 17. Galeria sztuki AtmoSfera
 18. Konkurs „Kolorowa ekoprzygoda w Powiecie Braniewskim”
 19. Warmia w aplikacji mobilnej
 20. Zbliża się III edycja Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego
 21. Przewodnik po Warmii - aplikacja mobilna
 22. Wojskowe statki powietrzne wezmą udział w Rodzinnym Pikniku Lotniczym w Gryźlinach
 23. Scandinavian Airshow i Jurgis Kairys gwiazdami Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach
 24. Konkurs Grantowy Charytatywnie - Aktywnie 2014
 25. Rajd Grunwaldzki - Lato detektywów
 26. Piknik Lotniczy w Gryźlinach z nominacją do „Lotniczych Orłów"!
 27. Ewidencja Obiektów Turystycznych
 28. Dom Warmiński laureatem konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu
 29. Album "Łyna - Wadąg. Szlak wodny"
 30. Rusza Szkoła Przedsiębiorczości Społecznej
 31. Nowe zdjęcia w galerii fotografii
 32. Fotorelacja ze spływu na trasie Łaniewo - Rogóż
 33. Spływ na trasie Łaniewo - Rogóż - wkrótce fotorelacja
 34. Podniebne szaleństwo w Gryźlinach
 35. Darmowe pociągi i program Pikniku Lotniczego w Gryźlinach!
 36. Rzeka Łyna na trasie - Łaniewo - Rogóż - spływ kajakowy
 37. Ruszyła sprzedaż biletów na Walkirię 2013
 38. Telefon bezpieczeństwa od 2013 roku w pełni zintegrowany z Polskim Systemem Informacji Turystycznej
 39. Szkolenie IPS "Finanse w organizacjach pozarządowych"
 40. Wystawa "Artyści z kręgu szkoły wileńskiej XIX/XX"
 41. Konkurs "Drugie życie roweru"
 42. Przewodnik - kajakiem po Łynie
 43. Przyznano statuetki "Przyjaciel Warmii 2011"
 44. Zakończenie projektu Kajakiem po Warmii - budowa infrastruktury na szlaku Łyny
 45. Konkurs na projekt Logo Term Warmińskich
 46. Konkurs na logo 700-lecia Ornety
 47. BOHEMA PÓŁNOCY Inter-poezja
 48. Rusza I edycja Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego
 49. 6 Cudów Bałtyku - II runda. Teraz wszystko zaczyna się od nowa!
 50. Normandia w Gierłoży na Walkirii 2012!