• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Ruszyła sprzedaż biletów na Walkirię 2013

Informacja prasowa, 24.05.2013 r.

Wielka bitwa czołgów przed nami!

Rozpoczęła się sprzedaż biletów na Mazurski Piknik Militarny „Walkiria 2013”, podczas którego odbędą się dwa widowiska historyczne „Bitwa czołgów – Studzianki 1944”. Impreza odbędzie się 20 lipca na terenie Mazurolandii w Gierłoży k/Kętrzyna. Wejściówki dystrybuowane są za pośrednictwem sieci Ticketpro oraz Kupbilet. Liczba biletów jest ograniczona.

Walkiria to Mazurski Piknik Militarny organizowany od 2010 roku. To jedna z najlepiej ocenianych inscenizacji historycznych w Polsce zarówno przez odtwórców historycznych jak i turystów biorących udział w imprezie. Od tego roku zmienia się jej formuła - Walkiria będzie imprezą o prestiżowym charakterze, podczas której widzom zaprezentowane zostaną dwa historyczne widowiska pt. „Bitwa czołgów – Studzianki 1944”.

Cztery czołgi w jednym miejscu

W czasie Walkirii 2013 odtworzone zostaną dwa epizody walk pod wsią Studzianki z 1944 roku. Była to największa bitwa pancerna stoczona przez polskie czołgi na froncie wschodnim. W pokazach weźmie udział rekordowa ilość sprzętu ciężkiego. Widzom zaprezentowane zostaną trzy czołgi T-34 oraz jedna legendarna Pantera. Dotychczas w żadnej inscenizacji historycznej w Polsce nie wykorzystano tak dużej ilości sprzętu ciężkiego! 

- Po raz pierwszy w jednym miejscu zaprezentowane zostaną aż cztery czołgi. Wydaje mi się, że nikt w Polsce nie zorganizował jeszcze inscenizacji historycznej w tak widowiskowej formie. Z każdą kolejną edycją rozwijaliśmy imprezę, ale w tym roku przeniesiemy ją na zupełnie inny poziom jakościowy – mówi Paweł Krawiec, organizator Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria 2013”. 

W Walkirii 2013 wezmą udział również inne pojazdy drugowojenne będące tłem dla czołgów m.in. wozy pancerne, ciężarówki, działa samobieżne i motocykle.

Widowiska w filmowej oprawie

Do realizacji widowiska zaangażowani zostali aktorzy i konsultanci do spraw militarnych w takich filmach jak „Czas honoru”, „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” i „Hans Kloss - stawka większa niż śmierć”. Za narrację oraz kompleksowe prowadzenie imprezy odpowiadają polscy historycy, doktorzy habilitowani specjalizujący się w historii wojskowości i prowadzeniu imprez rekonstrukcyjnych.

Wojska biorące udział w walce będą wyposażone w autentyczną strzelającą broń odtwarzanego okresu i umundurowanie. Dopełnieniem scenografii będzie efektowna pirotechnika artystyczna wykorzystująca kilkadziesiąt wybuchów benzynowych.

- Chcemy, aby historia i militaria przestały się kojarzyć z nudą i oglądaniem statycznych zardzewiałych kawałków metalu. Dzięki opisanej formie organizacji, „Walkiria 2013” w ciekawy, przystępny i atrakcyjny sposób, przybliży całym rodzinom tajemnice nieodległej przeszłości – mówi Paweł Krawiec. - Profesjonaliści z Grup Rekonstrukcji Historycznej, którzy pomagają organizować pokazy na pewno zadbają o oprawę i widowiskowość inscenizacji. Tym bardziej, że dla nich również, ze względu na udział aż czterech czołgów, jest to bardzo prestiżowe wydarzenie – dodaje.

Walkiria to jednak nie tylko bitwy. W czasie trwania imprezy w godz. 10.00-22.00 odbywać się będą liczne pokazy broni i wyposażenia jednostek biorących udział w imprezie. Zademonstrowane zostaną m.in. karabiny Mauser oraz Mosin, pistolety maszynowe PPSh-41 i MP-38 oraz karabiny samoczynne DP-28 vs MG-42. Nie zabraknie również konkursów z nagrodami dla publiczności. Na zakończenie Walkirii przewidziano „Military Party”, czyli wspólną zabawę przy akompaniamencie muzyki lat 30. i 40.

Bilety na Mazurski Piknik Militarny Walkiria 2013 są już dostępne do nabycia w sieci sprzedaży i na stronach internetowych Ticketpro i KupBilet. Wejściówki można również kupić na bieżąco w kasie Mazurskiego Parku Atrakcji Mazurolandia w Gierłoży, a od czerwca również w kasie kętrzyńskiego Kina Gwiazda.

Kontakt dla mediów:

Paweł Krawiec
Stowarzyszenie Promocji
i Rozwoju Regionów PARK
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel. 609 933 434

Telefon bezpieczeństwa od 2013 roku w pełni zintegrowany z Polskim Systemem Informacji Turystycznej

1 czerwca rusza Telefon Bezpieczeństwa dla turystów, który w tym roku został po raz pierwszy zintegrowany z Polskim Systemem Informacji Turystycznej. W godzinach 8-22, od 1 czerwca do 30 września, do dyspozycji turystów zagranicznych będzie Contact Center, w którym w razie potrzeby będzie można uzyskać zarówno pomoc w nagłych sytuacjach (np. zagubienia paszportu), jak i wszelkie informacje dotyczące atrakcji turystycznych, noclegów, etc.

Wspólna inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Komendy Głównej Policji oraz Urzędu ds. Cudzoziemców, stanowi niezwykle istotny element Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Podpisane przez ww. instytucje w dniu 23 maja 2013 roku porozumienie przewiduje ich współpracę w tym zakresie do 2016 roku.

Informacja prasowa, 23 maja 2013 r., konferencja prasowa „Rusza Telefon Bezpieczeństwa dla Turystów Zagranicznych” (do pobrania)

 

 

Szkolenie IPS "Finanse w organizacjach pozarządowych"

Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej w Lidzbarku Warmińskim zaprasza na dwudniowe, bezpłatne szkolenie o tematyce „Finanse w organizacjach pozarządowych - działalność odpłatna statutowa i działalność gospodarcza”.

Szkolenie odbędzie się w dniach 20 – 21 kwietnia 2013 (sobota – niedziela) w siedzibie IPS w Lidzbarku Warmińskim, przy ul. Wierzbickiego 3B. Rekrutacja trwa do 16 kwietnia 2013.

Czytaj więcej: Szkolenie IPS "Finanse w organizacjach pozarządowych"

Wystawa "Artyści z kręgu szkoły wileńskiej XIX/XX"

Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim (Zamek Biskupów Warmińskich). Wernisaż 03.03.2013r.godz.10.30. Komisarz wystawy Grażyna Prusińska.

Wystawa ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur. Wystawa Artyści z kręgu szkoły wileńskiej XIX/XX

Przez ostatnie dwudziestolecie Kaziuków – Wilniuków w Lidzbarku Warmińskim jednym z jej punktów programowych była prezentacja na Zamku Biskupów Warmińskich (Muzeum Warmińskie) dorobku artystów wileńskich – plastyków, poetów, fotografików czy też artystów uprawiających piosenkę literacką. Przewinęła się potężna plejada współczesnych wileńskich artystów.

Zainspirowałem kierowniczkę Działu Sztuki Współczesnej Muzeum Warmii i Mazur, Grażynę Prusińską o zaprezentowanie  prac artystów wileńskich, które Muzeum posiada. Zapowiada się wielkie święto, okazuje się bowiem, że mamy całkiem niezłą ich kolekcję, co więcej są to dzieła malarzy w większości związanych mniej więcej od 1920 roku z  Wileńskim Towarzystwem Plastyków, które po 1931 roku się podzieliło na inne grupy.

Profesor Stanisław Lorentz (profesor USB 1929 – 1935, wykładał konserwację i ochronę zabytków, Honorowy Obywatel Lidzbarka Warmińskiego) …Pisząc o odrodzeniu życia kulturalnego w Wilnie na pierwszym miejscu wymieniłem teatr, instytucję szeroko oddziaływującą na społeczeństwo. Ale równolegle wymienić należy wielką indywidualność – Ferdynanda Ruszczyca, bo tak wielką odegrał rolę w odrodzeniu życia kulturalnego i artystycznego w Wilnie (Słowo wstępne. Wileńskie środowisko artystyczne 1919 – 1945. Olsztyn 1989r).

Czytaj więcej: Wystawa "Artyści z kręgu szkoły wileńskiej XIX/XX"

Konkurs "Drugie życie roweru"

Na bazie elementów starego roweru zbuduj pojazd wykorzystując przy tym materiały codziennego użytku.

Kto z nas nie pamięta Składaka "WIGRY" czy popularnie zwanej "UKRAINY"? Te i wiele innych rowerów po długich latach wiernej służby ląduje w zakamarkach naszych garaży czy piwnic.

W naszym konkursie możecie podarować im drugie życie i sprawić, że znów będą podziwiane!

Drugie życie roweruDrugie życie roweru

Na bazie elementów starego roweru zbuduj pojazd wykorzystując przy tym zużyte materiały codziennego użytku. Do budowy można wykorzystać elementy pochodzące z rowerów, cały rower lub kilka rowerów na raz - granicą jest wyobraźnia uczestników.

Czytaj więcej: Konkurs "Drugie życie roweru"

Przewodnik - kajakiem po Łynie

Przewodnik - kajakiem po Łynie - okładkaPrzewodnik - kajakiem po Łynie powstał w wyniku realizacji wspólnego projektu Stowarzyszenia Dom Warmiński oraz pięciu samorządów: Powiatu Lidzbarskiego, Gminy Dywity, Gminy Miejskiej Lidzbark Warmiński, Gminy Dobre Miasto oraz Gminy Miejskiej Bartoszyce. Projekt „Kajakiem po Warmii – budowa infrastruktury na szlaku Łyny” otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Rozwoju Regionalnego Warmia i Mazury na lata 2007–2013. Realizacja projektu rozpoczęła się w październiku 2009 roku. Całkowity koszt inwestycji przekroczył 1,5 mln zł, kwota dofinansowania środkami UE to blisko 1 mln zł.

W przewodniku znajdziemy: mapy szlaku kajakowego, mapki umożliwiające łatwą lokalizację 9 przystani zbudowanych w ramach projektu, opisy i zdjęcia zabytków znajdujących się na trasie. Liczne zdjęcia ukazują piękno Łyny oraz miast i wsi położonych nad jej brzegami.

Bezpłatny Przewodnik - kajakiem po Łynie można pobrać z naszej strony (plik PDF 18 MB). Wersję drukowaną można otrzymać w siedzibie Stowarzyszenia w Lidzbarku Warmińskim, ul. Wyszyńskiego 37 (budynek Starostwa Powiatowego).

Przewodnik - kajakiem po Łynie

Czytaj więcej: Przewodnik - kajakiem po Łynie