• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Bajkowa Warmia - fotorelacja z otwarcia wystawy

12 października 2017 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Bajkowa Warmia" malarstwa Anastazji Fietisowej - malarki pochodzącej z Brześcia na Białorusi, która od 2000 r. związała swoje życie z Polską. Wędrując maluje portrety polskich miast i panoramy.

W 2016 r. na zaproszenie Stowarzyszenia "Dom Warmiński" przybyła na Warmię, krainę z wielowiekową historią, bogatymi tradycjami i niepowtarzalną przyrodą. Podczas rocznej rezydencji artystycznej w Lidzbarku Warmińskim powstały wyjątkowe obrazy, pejzaże ukazujące piękno warmińskich zakątków, wizerunki miast, miasteczek i wsi.

Tę wspaniałą artystyczną dokumentację - malarski portret Warmii podziwiać można w Galerii na poddaszu w Zamku Biskupów w Lidzbarku Warmińskim do 24 lutego 2018 r.


Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wernisażu. Zdjęcia: Paweł Ulaniuk

 

Czytaj więcej: Bajkowa Warmia - fotorelacja z otwarcia wystawy

Otwarcie wystawy malarstwa Anastazji Fietisowej "BAJKOWA WARMIA"

Stowarzyszenie "Dom Warmiński" oraz Muzeum w Lidzbarku Warmińskim - Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy malarstwa Anastazji Fietisowej "BAJKOWA WARMIA".

Uroczysty wernisaż odbędzie się w Zamku Biskupów w Lidzbarku Warmińskim 12 października 2017 r. o godzinie 16:00.

Anastazja Fietisowa, malarka, projektantka wnętrz, dyrygentka. Urodziła się w Brześciu, na Białorusi. Córka znanego malarza Iwana Fietisowa. Matka była grafikiem, plakacistą. Po szkole średniej ukończyła muzyczny collage w Mińsku i wykonywała zawód dyrygenta. W 1982 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku i przez osiem kolejnych lat pracowała jako projektant wnętrz. W 1993 r. podwyższyła swoje kwalifikacje w zakresie sztuk wizualnych w eksperymentalnej uczelni plastycznej prof. Eugeniusza Rosenbluma. Od 1996 r. zajmuje się wyłącznie malarstwem sztalugowym i eksperymentalnym (malowanie emalii na miedzi). Swoją twórczość prezentowała na wystawach w Polsce, Rosji, Niemczech, na Białorusi i we Francji. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz muzealnych w Grodnie, Brześciu i Mińsku. Wykonała serię obrazów nieistniejącego średniowiecznego Brześcia na podstawie archiwalnych map oaz makietę dawnego grodu, w miejscu którego powstała Twierdza Brzeska. Te obrazy i makieta znajdują się w miejscowym muzeum.
Od 2000 r. związała swoje życie z Polską, wędrując maluje portrety polskich miast i panoramy.

Anastazja Fietisowa, fot. archiwum Domu Warmińskiego

Anastazja Fietisowa na zaproszenie Stowarzyszenia "Dom Warmiński" w 2016 r. przyjechała na Warmię. Od tego czasu Artystka miała możliwość spotykać i poznawać mieszkańców Warmii, którzy stali się przewodnikami po ziemi warmińskiej i jej historii. Wszystkie te doświadczenia pozwoliły stworzyć niezwykły portret Warmii - powstały obrazy obiektów, miejsc i postaci ważnych w historii tego obszaru, a także tych współcześnie kształtujących wizerunek i charakter Warmii. 

Zwieńczeniem jej pobytu na Warmii jest wystawa ukazująca piękno ziemi warmińskiej widzianej oczyma artystki.

Serdecznie zapraszamy.

Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny

Kolejna, trzecia edycja akcji "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny", której organizatorem jest Polska Organizacja Turystyczna odbędzie się już jesienią.

W dniach 6-8 października 2017 r. na terenie całego kraju dostępne będą produkty i usługi turystyczne w promocyjnych, obniżonych cenach.

„Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” to wykorzystanie sprawdzonej formuły weekendowych akcji zniżkowych organizowanych przez polskie miasta i regiony i przeniesienie jej na poziom krajowy. Pierwszą inicjatywą wykorzystującą pomysł weekendowych obniżek do promocji turystycznej była akcja „Poznań za pół ceny”, która jest organizowana corocznie od 2008 roku przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną.

Akcja Polskiej Organizacji Turystycznej ma na celu prezentację ogólnopolskiej oferty turystycznej i zachęcenia rodaków do korzystania z atrakcji i usług turystycznych na terenie całego kraju, również poza głównym sezonem wakacyjnym.

Zostań partnerem akcji! Zgłoś swoją ofertę!

Więcej informacji oraz regulamin znajduje się na stronie https://polskazobaczwiecej.pl/o-akcji

Finał Konkursu o zamkach gotyckich

Dnia 8 czerwca 2017 r. w sali Wielki Refektarz lidzbarskiego zamku odbył się finał konkursu o zamkach gotyckich zorganizowany przez Stowarzyszenie "Dom Warmiński" oraz Stowarzyszenie gmin "Polskie zamki gotyckie". W finale udział wzięło 80 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenów objętych działalnością partnerskich stowarzyszeń. Uczniowie po napisaniu testów zwiedzali lidzbarski zamek z przewodnikiem.

Finał konkursu o zamkach gotyckich, fot. archiwum Stowarzyszenia

Decyzją komisji wyłoniono zwycięzców:

W kategorii szkoły podstawowe

1. Maciej Baranowski - Lębork
2. Filip Świniarski - Działdowo
3. Milan Safader - Sztum

W kategorii Gimnazjum

1. Zuzanna Wtulich - Kętrzyn
2. Katarzyna Dreger - Kwidzyn
3. Natalia Kuzyk - Orneta

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

Czytaj więcej: Finał Konkursu o zamkach gotyckich

Konkurs filmowy „Szlak Kopernikowski nas kręci”

Zapis zabawnej historii, wywiad, reportaż, spot promocyjny, a może film animowany? Technika oraz forma realizacji filmu jest dowolna. Konkurs organizowany jest przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Aby wziąć udział w konkursie, należy nakręcić maks. 5 minutowy film promujący Szlak Kopernikowski przebiegający przez Warmię, uwzględniając w nim postać Mikołaja Kopernika.

Organizator liczy na kreatywność oraz nowatorskie i ciekawe przedstawienie tematu, a także na oryginalność (wszelkie plagiaty zabronione). Laureaci, których filmy zostaną uznane przez Komisję Konkursową za najciekawsze, otrzymają nagrody pieniężne.

Konkurs jest ogólnopolski i adresowany do wszystkich osób fizycznych, które ukończyły 13 lat.

Prace konkursowe należy przesłać do 29 września 2017 roku na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – Departament Turystyki, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, z dopiskiem „Szlak Kopernikowski nas kręci”.

Do pobrania: 

Regulamin konkursu
Zgłoszenie
Oświadczenie dla osoby pełnoletniej
Oświadczenie dla osoby niepełnoletniej 
Wzór umowy o przekazanie praw autorskich

XIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki „Kryształowa Nuta” już za nami

8 kwietnia 2017 roku na scenie Lidzbarskiego Domu Kultury swoje nieprzeciętne umiejętności wokalne zaprezentowało 37 uczestników m.in. z Gdańska, Wrocławia, Poznania, Olsztyna, Wałcza, Lublina, Warszawy, Torunia, Węgorzewa, Kętrzyna, Słupska, Szczytna… Zgromadzona na widowni publiczność uczestniczyła w prawdziwej uczcie muzycznej i mamy nadzieję w narodzinach przyszłych Gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Po przesłuchaniu wszystkich finalistów Jury w składzie: Przewodniczący – Ryszard Szmit oraz członkowie – Piotr Bułakowski i Aleksander Ostrowski postanowiło przyznać:

Nagrodę Grand Prix: 1500zł + Statuetka + pobyt dla 2 osób w Termach Warmińskich + Nagranie singla  w Studio Nagraniowym Radia Olsztyn - :  Nicole Kuleszy z Poznania, która znakomicie wykonała utwór własnego autorstwa „Co się śni niewidomym”, I miejsce – Monice Schaumkessel z Olsztyna, II miejsce – Patrycji Ciborowskiej z Olsztyna, III miejsce – Oktawii Bernaś z Ornety, Nagrodę Specjalną – Wiktorii Kwiatkowskiej z Warszawy, Wyróżnienia Specjalne – Paulinie Tarasińskiej z Końskiego i Martynie Tober z Augustowa oraz cztery Wyróżnienia, które otrzymali: Krzysztof Bobel z Węgorzewa, Anna Bębenek z Szydłowca, Natalia Kawszyn z Płocka oraz Kaja Kurowska z Człuchowa. Nagrodę specjalną Kamilowi Czeszelowi z Torunia przyznać postanowił Norbert Nowicki, który kibicował wszystkim uczestnikom zasiadając na widowni. Nagroda była spontanicznym gestem, doceniającym talent młodego wokalisty, który wykonał utwór „całym sobą” i zwrócił uwagę pilota kadry narodowej Aeroklubu Polskiego, mistrza motoparalotniarskich mistrzostw świata w slalomach. Gościem Muzycznym tegorocznego Przeglądu był znakomity artysta nurtu Piosenki Autorskiej – Robert Kasprzycki.

Czytaj więcej: XIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki „Kryształowa Nuta” już za nami

Więcej artykułów…

 1. Fotograficzna Mapa Warmii - wystawa 22 kwietnia 2017
 2. Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny!
 3. Warmiński study tour po Łynie
 4. Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika
 5. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 6. XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisława Czernika
 7. System Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Szlaku Green Velo
 8. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
 9. I Bieg im. Mikołaja Kopernika
 10. Projekt "Czas na aktywność"
 11. VIII Warmiński Jarmark Świąteczny
 12. Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole" - spotkania w Ełku
 13. Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole"
 14. Grywalizacja na Szlaku Zamków Gotyckich
 15. Relacja z konferencji "Spotkania z historią – 550-lecie II pokoju toruńskiego"
 16. Zapraszamy na konferencję "Spotkania z historią - 550-lecie II pokoju toruńskiego"
 17. Zgarniaj nagrody w konkursie filmowym!
 18. Odkrywamy Łynę, czyli relacja z wizyty studyjnej na Warmii
 19. Turystyczne Mistrzostwa Polski
 20. Głosujemy na Top 5 województwa warmińsko-mazurskiego Polska.travel
 21. Wyjdź w plener, myśl o Warmii (zaproszenie)
 22. Spędź weekend w Polsce za pół ceny
 23. Konkurs "Certyfikat POT"
 24. Finał Konkursu Wiedzy o Zamkach Krzyżackich i II Pokoju Toruńskim
 25. Co Warmiakom w duszy gra?
 26. Łyną przez Warmię - film promocyjny
 27. Krajobraz z kajaka
 28. Pogoń za Kopernikiem w Lidzbarku Warmińskim
 29. Konkurs na koncepcję zagospodarowania "suchej fosy" w Lidzbarku Warmińskim
 30. Zgłoś pomysł na pamiątkę regionu
 31. Kryształowa Nuta 2016
 32. Nowy obiekt sportowy w Lidzbarku Warmińskim
 33. Przekaż 1% podatku organizacjom pożytku publicznego z Warmii i Mazur
 34. XXXIV Ogólnopolskie Dni Pszczelarza - zaproszenie do przesyłania zgłoszeń
 35. VII Warmiński Jarmark Świąteczny
 36. Konkurs Turystyka Jutra 2016: można już aplikować!
 37. Wojewódzkie dożynki i konkurs na drożdżówkę
 38. Łyną przez Olsztyn
 39. Energa Varmia Musica – Słowiańska Moc
 40. W Braniewie uczczono rocznicę śmierci biskupa warmińskiego Pawła Legendorfa
 41. Koncerty letnie Pro Musica Antiqua
 42. Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy - zgłoś swój obiekt!
 43. Czas na Ser - jubileuszowa edycja, 12-14 czerwca
 44. Najlepsze gospodarstwa agroturystyczne na Warmii i Mazurach poszukiwane!
 45. XI Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 46. Pamiątka regionu Warmii i Mazur
 47. Fotograficzna mapa Warmii
 48. Konferencja Jezuitów w Braniewie
 49. Galeria sztuki AtmoSfera
 50. Konkurs „Kolorowa ekoprzygoda w Powiecie Braniewskim”