Architektura drewniana – Gmina Purda

Architektura drewniana – Gmina Purda

Marcinkowo

Chałupa nr 1 z drugiej połowy XIX w. Drewniana na podmurówce z kamieni polnych, węgłowany na tzw. jaskółczy ogon, usytuowana kalenicowo do ulicy. Od frontu cztery otwory okienne i jeden otwór drzwiowy, w ścianie szczytowej dwa okna od wschodu, a od zachodu jedno okno normalne i drugie stanowiące połowę pierwszego. Dach dwuspadowy kryty dachówką, szczyty deskowane.

Chałupa nr 2 z drugiej połowy XIX w. Drewniana na planie prostokąta, na podmurówce z kamieni polnych, węgłowana na tzw. jaskółczy ogon, usytuowana kalenicowo do ulicy. Dach dwuspadowy kryty dachówką, szczyty deskowane pionowo z oknami. Od ulicy oszklony ganek (po środku) i cztery otwory okienne.

Nowa Kaletka

Chałupa nr 11 z drugiej połowy XIX w. Drewniana, na planie prostokąta, na podmurówce z kamieni polnych, węgłowana na tzw. Jaskółczy ogon, usytuowana kalenicowo od ulicy. Od frontu trzy okna i otwór drzwiowy (zabity deskami). Dach dwuspadowy kryty dachówką.

Butryny

Chałupa z II poł. XIX w. Drewniana, na planie prostokąta, z dachem dwuspadowym, usytuowana kalenicowo do ulicy. Poniżej linii dachu element zdobniczy w postaci tzw. „pruskiego muru”.

Nowa wieś

Chałupa drewniana, z pocz. XX w., o konstrukcji zrębowej, na podmurówce z cegieł, usytuowana kalenicowo, z przeszklonym gankiem.

Chałupa drewniana, z II poł. XIX w., uytuowana szczytowo, o konstrukcji zrębowej. Obecnie w bardzo złym stanie.

Przykop

Chałupa drewniana, z pocz. XX w., na podmurówce z cegieł, z dachem dwuspadowym, usytuowana kalenicowo.

Zgniłocha

Chałupa drewniana, z pocz. XX w., o konstrukcji zrębowej, z daszkiem dwuspadowym, na podmurówce z otynkowanych cegieł, usytuowana kalenicowo.