Architektura mieszkalna – Gmina Stawiguda

Architektura mieszkalna – Gmina Stawiguda

Bartąg

Dom nr 26 Zbudowany ok. 1910, przez rodzinę bogatych właścicieli ziemskich. Wzniesiony z cegły i kamienia, otynkowany, z licznymi zdobieniami, półkolistą mansardą, gankiem z dwoma arkadami. Dach mansardowy.

Ruś

Dom nr 30 Murowano – drewniany. Zbudowany częściowo na zrąb w jaskółczy ogon, częściowo z cegły (otynkowanej) w kształcie litery “L”. Dach dwuspadowy kryty czerwoną dachówką nad częścią drewnianą, mansardowy nad częścią murowaną. Ganek drewniany wieloboczny.

Stawiguda

Dom nr 171 Zbudowany w 1908 r., w części wsi zwanej Starą Stawiugudą. Wzniesiony z cegły, otynkowany, z dużym gankiem i mansardą. Dach dwuspadowy, kryty eternitem. Otwory okienne, od dołu, zdobione kolumienkami.

Gryźliny

Dom nr 20 Zbudowany z czerwonej cegły. Dach dwuspadowy kryty dachówką z dwuokienną mansardą. Ozdobne portale okien i drzwi. W części górnej ozdobny pas z kamienia. Podmurówka z kamienia polnego i cegły.

Dom bliźniaczy Zbudowany z czerwonej cegły na początku XX w. Dach dwuspadowy z mansardą dwuokienną kryty dachówką. Portale okienne z cegły białej i czerwonej. W części górnej ozdobny pas ceglany. Podmurówka z kamienia polnego i cegły.