• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Kapliczki przydrożne - Gmina Purda

Butryny

Image

Kapliczka murowana
Klasycystyczna z drugiej połowy XVIII w.

Image

Kapliczka murowana
Neoklasycystyczna z drugiej połowy XIX w.

Klewki

Kapliczka z dzwonniczką
murowana z 1863 r.

Kapliczka z dzwonniczką

Murowana z 1890 r.

Kapliczka przykościelna

Kapliczka przykościelna, neogotycka, usytuowana w północno-zachodnim narożniku kościoła. Jej konstrukcja jest niemal identyczna z kapliczką stojącą w północno-wschodnim narożniku kościoła. Jest jednakże od niej nieco wyższa - jej dwie kondygnacje przedzielona zostały bowiem trzecią, oddzieloną od pozostałych niewielkimi fryzami. Zamiast chorągiewki z datą kapliczka posiada metalowy szpikulec, a z krzyża w prześwicie zachował się jedynie trzon.

Klewki

Kapliczka przykościelna, neogotycka, na planie kwadratu, dwukondygnacyjna usytuowana w północno-wschodnim narożniku kościoła. Dolna kondygnacja posiada łukową, zamkniętą niszę, górna - prześwit z krucyfiksem. Kształt kapliczki podkreślony dodatkowo przez narożne ryzality zakończone sterczynami. Daszek wielospadowy z centralną sterczyną zakończoną chorągiewką z datą - 1718 r. Chorągiewka ta jest prawdopodobnie starsza od samej kapliczki. Być może jest to chorągiewka, która umocowana była w zwieńczeniu kapliczki stojącej poprzednio w tym samym miejscu.

Kaborno

Kaplica filialna z końca XIX w.
Murowana z cegły na rzucie prawie kwadratu, nie otynkowana. W ścianach bocznych po jednym otworze okiennym; wejście w zachodniej ścianie szczytowej, dach dwuspadowy kryty dachówką. Na szczycie wschodnim niewielka dzwonniczka, na zachodniej metalowy krzyż.

Kapliczka z dzwonniczką
Murowana z drugiej połowy XIX w.

Klebark Wielki

Kapliczka w pobliżu kościoła

Kapliczka w pobliżu kościoła
Neogotycka z początku XX w., murowana z cegły, nietynkowana, ze skarpami po bokach. W części środkowej duża wnęka z ostrołukowa z Pietą, w części górnej mała wnęka z krucyfiksem. Pokrycie daszków z blachy, częściowo zniszczone.

Klebark Mały

Kapliczka murowana z XIX w.

Image

Kapliczka murowana
Neogotycka z 1894 r. Wysoka, trzykondygnacyjna. Część bazowa z niewielkimi przyporami, środkowa z przeszklona niszą z figurą Matki Boskiej, górna z czterokierunkowym prześwitem i osadzonym wewnątrz metalowym krzyżem, zwieńczona jedną centralną sterczyną z metalową choragiewką z datą 1894 r.

Marcinkowo

Marcinkowo-kapliczka z 1872r.

Kapliczka murowana z 1872 r.

Kapliczka murowana

Marcinkowo-dzwonniczka przy kapliczceMarcinkowo-kapliczka obok dzwonniczki


Neogotycka z drugiej połowy XIX w. Obok niej wolnostojąca dzwonniczka.

Nowa Kaletka

Image

Kapliczka murowana z XIX w.
z dzwonniczką. Dwukondygnacyjna, z daszkiem wielospadowym zwieńczonym metalowym krzyżem. Najwyższa kondygnacja z wielokierunkowym prześwitem z metalowym krzyżem i dzwonniczką.

Image

Kapliczka neogotycka, stojąca na prywatnej posesji. Jednostronna, od frontu w ostrołukowej niszy figura NMP. Na wschodniej ścianie korpusu drewniany krzyż osłonięty ostrołukowym daszkiem okapowym.

Nowa Wieś

Image

Kapliczka murowana, neogotycka z końca XIX w., usytuowana na kolonii. Kapliczka w chwili obecnej jest niemal zupełnie zrujnowana.

Pajtuny

Pajtuny

Kapliczka murowana z końca XIX w.
Przy drodze na Patryki.

Patryki

Image

Dzwonniczka słupowa
Drewniana z drugiej połowy XIX w. „Widełki” górnej części słupa z niewielkim dzwonem przykryte daszkiem dwuspadowym, krytym blachą.

Prejłowo

Kapliczka z dzwonniczką
Murowana, neogotycka z 1901 r.

Przykop

Image

Kapliczka z dzwonniczką
Murowana z końca XIX w.

Image

Kapliczka murowana z XIX/XX w.

Kapliczka murowana z początku XX w.

Purda

Image

Kapliczka murowana z XIX w., stojąca przy kościele.

Image

Kapliczka neogotycka, usytuowana przy remizie strażackiej. Korpus posiada pełnołukowe nisze - w jednej współczesna figura Matki Boskiej, w drugiej drewniany krzyż. zwieńczona daszkiem wielospadowym z jedną, niską centralną sterczyną z metalowym krzyżem.

Purdka

Kapliczka murowana
Neogotycka z końca XIX w.

Szczęsne

Image

Kapliczka murowana
Neogotycka z XIX w.

Szczęsne-kapliczka z dzwonniczką

Kapliczka przydomowa, neogotycka, z kończ XIX wieku, z umieszczoną w wieżowym daszku oryginalną, jednokierunkową dzwonniczką. Kapliczka posiada dwie kondygnacje; jej kształt podkreślają narożne ryzality zakończone sterczynami.

Image

Kapliczka przydrożna, usytuowana przy trasie Olsztyn-Pasym. Prostej konstrukcji, od frontu posiada łukowo zakończoną, otwartą niszę ze współczesnymi figurkami św. Antoniego i NMP. W szczycie krzyż wgłębny.

Szczęsne-kapliczka przydomowa

Kapliczka przydomowa, neogotycka usytuowana na prywatnej posesji przy wyjeździe ze wsi w kierunku na Pasym.

Image

Krzyż przydomowy, drewniany z metalową figurą Chrystusa osłoniętą ozdobnym daszkiem.

Trękus

Trękus - kapliczka barokowa

Kapliczka murowana
barokowa z 1792 r.

Trękus-kapliczka z dzwonniczką

Kapliczka z dzwonniczką
Murowana, neogotycka z końca XIX w., usytuowana przy leśnej drodze do Kaborna. Wybudowana na planie kwadratu, w narożnikach ryzality zakończone sterczynami. Od frontu ostrołukowe płyciny, a w nich zamknięta nisza z figurą MAdonny z Dzieciątkiem. Daszek wieżowy, zwieńczony krzyżem. W daszku prześwit jednokierunkowy, w którym niegdyż znajdował się dzwonek.

Trękus-kapliczka neogotycka

Kapliczka murowana
Neogotycka z końca XIX w. Usytuowana przy sklepie w centrum wsi. Wymurowana na wysokiej, dwudzielnej bazie, w której usytuowano kwadratowe płyciny. W korpusie kapliczki ostrołukowa nisza z figurami Madonny z Dzieciątkiem i Najświętszego serca Pana Jezusa.

Trękus-kapliczka neogotycka

Kapliczka neogotycka. Usytuowana na prywatnym terenie przy wyjeździe w kierunku Linowa. Kapliczka otynkowana, z daszkiem namiotowym płaskim zwieńczonym krzyżem. W narożnikach przypory. W korpusie ostrołukowe, zamknięte nisze, powyżej nich prześwit.

Trękusek

Kapliczka z dzwonniczką
Murowana, neogotycka z 1909 r.

Zgniłocha

Zgniłocha - kapliczka neogotycka

Kapliczka neogotycka,z 1948 roku.

Stary Olsztyn

Stary Olsztyn-krzyż przydrożny

Krzyż przydrożny. Drewniany, stary krzyż przydrożny z oryginalną ciesielką, przy drodze w kierunku wsi Szczęsne.

Stara Kaletka

Stara Kaletka-kapliczka z dzwonniczką

Kapliczka z dzwonniczką. Neogotycka, usytuowana na wydzielonym terenie otoczonym drewnianym płotkiem. W niskiej bazie prostokątne blendy, korpus dwukondygnacyjny, w dolnej kondygnacji ostrołukowa, zamknięta nisza z figurą M.B., w górnej czterokierunkowy prześwit z dzwonkiem. Daszek płaski, czterospadowy zwieńczony kutym krzyżem.

Giławy

Giławy-kapliczka neogotycka

Kapliczka neogotycka, usytuowana przy sklepie.

Image

Kapliczka neogotycka, usytuowana w centrum wsi. Część bazowa węższa od korpusu, z kazdej strony ostrołukowe nisze ze współczesnymi figurami, daszek wielospadowy ze sterczynami.

Pokrzywy

Pokrzywy-kapliczka neoklasycystyczna

Kapliczka neoklasycystyczna, usytuowana na prywatnej posesji.

Linowo

Linowo-kaplicaLinowo-kaplica

Kaplica neogotycka, wybudowana w latach 20-tych XX wieku jako filię parafii w Klewkach. Po wojnie przebudowywana, m.in. zmieniono wówczas ostrołukowe wejście na prostokątne. Od frontu ładna figura Matki Boskiej z Dzeiciątkiem umieszczona w ostrołukowej niszy.

Share