• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Kapliczki przydrożne - Gmina Świątki

Świątki

Image

Kapliczka przydrożna Neogotycka, wzniesiona w 1916. Murowana i otynkowana, na rzucie kwadratu, z daszkiem dwuspadowym, krytym dachówką ceramiczną. W ostrołukowej niszy – drewniany krucyfiks. Zabytek.

 

ImageImage

Kapliczka przydrożna
Neobarakowa, wzniesiona, w XIX. Murowana i otynkowana, z daszkiem dwuspadowym, krytym dachówką ceramiczną. W półokrągłej niszy umieszczono drewniany krucyfiks. W górnej części kwadratowa płycina. Zabytek.

ImageImage

Kapliczka przydrożna
Wzniesiona w XIX. Murowana z czerwonej cegły, na rzucie prostokąta, z daszkiem dwuspadowym, kryty dachówką ceramiczną. W części środkowej półokrągła nisza, w której umieszczono krucyfiks i figury świętych. Zabytek.

Image

Kapliczka z dzwonniczką
Wzniesiona w 19894. Murowana z czerwonej cegły, na rzucie kwadratu, z daszkiem wielospadowym, krytym papą. W części dolnej, nisza ostrołukowa, z umieszczonymi figurami świętych, w części górnej ostrołukowa dzwonniczka z metalowym krzyżem. Zabytek.

Image

Kapliczka przy kościele parafialnym

Świątki-kapliczka neogotycka

Kapliczka neogotycka. Usytuowana przy prywatnej posesji.

Skolity

Skolity-kapliczka klasycyzująca

Kapliczka przydrożna
Neoklasycystyczna, wzniesiona w XIX w. Murowana i otynkowana, na rzucie kwadratu, z daszkiem dwuspadowym krytym dachówką ceramiczną. W ostrołukowanej niszy umieszczona figura NMP. Zabytek.

Skolity - kapliczka przydrożna

Kapliczka przydrożna
Neoklasycystyczna, wzniesiona w XIX w. Murowana i otynkowana, na rzucie kwadratu, z daszkiem dwuspadowym, krytym dachówką ceramiczną i zwieńczonym metalowym krzyżem. W dolnej kondygnacji kwadratowa płycina, w górnej nisza zamknięta łukiem odcinkowym, z figurą świętego. Kondygnacje rozdzielone gzymsem profilowanym. Zabytek.

Skolity - kapliczka przydrożna

Kapliczka przydrożna
Neoklasycystyczna, wzniesiona w końcu XIX w. Murowana i otynkowana, z daszkiem dwuspadowym, krytym dachówką ceramiczną i zwieńczonym metalowym krzyżem z chorągiewką. W półokrągłej niszy figura MB Królowej Polski. Zabytek.

Skolity - kapliczka przydrożna

Kapliczka, przy kościele parafialnym
Wzniesiona na początku XX, neogotycka, murowana z czerwonej cegły, częściowo otynkowana na biało. Daszek dwuspadowy, naczółkowy, kryty dachówką ceramiczną. W ostrołukowej niszy figura NMP. W narożnikach kapliczki przypory. Zabytek.

Skolity - kapliczka przydrożna

Kapliczka przydrożna
W pobliżu kościoła, przy drodze do Garzewa. Murowana z cegły, z daszkiem wielospadowym zwieńczonym sterczyną z metalowym krzyżem. W ścianie frontowej nisza ostrołukowa z figurą św. Józefa z Jezusem. Pod niszą w płycinie tablica z tekstem w jęz. Niemieckim z datą 1920 r. Wokół kapliczki metalowe ogrodzenie z prętów. Kapliczka przydrożna
Przy drodze do Brąswałdu. Murowana z cegły, na cokole z kamienia polnego. Daszek jednospadowy. W niszy ostrołukowej figura NMP, pod niszą płycina z datą 1894 r., nad niszą w płycinie prostokątnej, płycina w formie krzyża. Kalenica zwieńczona dwiema kamiennymi kulami.

Kapliczka przydrożna
Wzniesiona w XIX. Murowana z czerwonej cegły, na rzucie kwadratu, z daszkiem wielospadowym, krytym płytkami ceramicznymi, zwieńczonym metalowym krzyżem. W części środkowej półokrągła nisza z figurą NMP. W dolnej części kwadratowe płyciny. Zabytek.

Dzwonniczka przydrożna
Neogotycka, wzniesiona w 1880. Murowana z czerwonej cegły, na rzucie kwadratu, stopniowo zwężająca się ku górze, z daszkiem wielospadowym, krytym płytkami ceramicznymi i zwieńczonym metalową chorągiewką z datą 1880. W części górnej półokrągły, wysmukła nisza otwarta z metalowym krucyfiksem. Zabytek.

Dąbrówka

Dąbrówka-kapliczka barokowaDąbrówka-kapliczka barokowa

Kapliczka z dzwonniczką, barokowa, wybudowana na planie koła. Usytuowana na wzniesieniu nad rzeką Pasłęką - tuż nad granicą historycznej Warmii. Jest bardzo wysoka - ponad 7,5 m. Szczyt zwieńczony czterema pięknymi, kutymi krzyżami z metalowymi chorągiewkami i kulami, oraz jednym centralnie umocowanym krzyżem z figurką Chrystusa. U góry kapliczka posiada wielokierunkowy prześwit z prawdopodobnie wtórnie umocowanym dzwonkiem (loretańskim?). Obok kapliczki znajduje się tablica przygotowanego przez Program "Dom Warmiński" szlaku napoleońskiego.

Garzewo

ImageImage

Kaplica neoklasycystyczna

Garzewo-kapliczka z dzwonniczką

Kapliczka z dzwonniczką, neogotycka. Zwieńczona wielospadowym daszkiem. Trójkondygnacyjna. W części górnej wielokierunkowy prześwit z dzwonkiem. W dolnej kondygnacji pełnołukowy, zamknięty prześwit.

Różynka

Image

Kapliczka przy Parafii św. Mateusza

Share