• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Kochajmy Warmię - Artyści

Poniżej prezentujemy artystów zrzeszonych w projekcie "Kochajmy Warmię":

 • Jerzy Wojciech Bielecki, tel. 606131322, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • Małgorzata Bojarska-Waszczuk, tel.: (0-89) 527 94 66
 • Mirosław Micia Bojenko, tel. 604522500, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • Iwona Bolińska-Walendzik, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • Elisabeth Boniecka-Milowicz, tel. (0-89) 526 569, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • Waldemar Cichoń, tel. (0-55) 2320569, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • Krzysztof Janicki, tel. (0-89) 5126278, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • Adam Kurlowicz, tel. (0-89) 5260204, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • Ewa Lubieniecka-Plichta, tel. (0-89) 5272427, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • Mira Bielecka-Smerek, tel. (0-89) 5410575, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • Marek Świątecki, tel. (0-89) 5131541, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • Julita Wiench, tel. (0-89) 5260204, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • Bogdan Żukowski, tel. (0-89) 6253057
 • Waldemar Majcher, tel. (0-89) 523-80-66, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • Anna i Wojciech Kmieciowie, tel. 606732270
 • Zbigniew Opalewski, tel. (0-55) 236 22 84, tel. 0602 65 25 81
 • Mieczysław Wieliczko, tel. (0-89) 535 74 68, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

kontakt: Marek Świątecki
Zielona Dolina 21
11-036 Gronity
Polska
phone: 0048 89 5131541
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Jerzy Wojciech Bielecki

Image Image

Urodzony w 1955 roku w Sejnach. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierunkiem profesora Edmunda Piotrowicza. Tworzy obrazy, grafikę, rysunki i ilustracje. Miał przeszło 30 wystaw indywidualnych w Olsztynie, Gdyni, Warszawie, Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu, a także w miastach innych państw: w Los Angeles, Anaheim, Garden Grove, Santa Anna i w Paryżu. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych z których najważniejsze to: "Dziesięciu polskich malarzy" (Ateny, 1998r.), "Art-Expo" (Los Angeles 1992r.), "Jesteomy" (Santa Anna). W 1984 roku otrzymał grant z Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Galerii BWA w Olsztynie, MKiS w Warszawie, oraz w prywatnych kolekcjach Europy Zachodniej, USA, RPA i Japonii.

Mirosław Micia Bojenko

Image Image

Fotograf. Urodzony w 1954 roku w Szczecinie. Od 1992 roku mieszka na Warmii. Stypendysta Ministerstwa Kultury na rok 2003. Jego prace prezentowane są w wielu popularnych magazynach, jak Voyage, Enter, oraz w publicznej telewizji. Wykorzystywano je także w filmach. Ważniejsze wystawy: Bohema Jazz Club (Olsztyn), Zaułek (Olsztyn), ZPAP (Olsztyn), Galeria MDK (Olsztyn), Galeria M&M Pileckich (Olsztyn), Galeria Zamkowa (Nidzica), Kulturzentrum Ostpreussen Ellingen (Osnabruck), Galeria Obora, Ręką Dzieło (Jonkowo).

Iwona Bolińska-Walendzik

Image Image

Urodzona w 1970 roku w Morągu. Dyplom grafika uzyskała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie w roku 1992. W 1996 roku uzyskała dyplom z malarstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tworzy w szkle, tkaninach, zajmuje się także projektami graficznymi. Brała udział w ponad 20 zbiorowych wystawach, oraz 10 indywidualnych m.in. w Wilnie (2002r.), Bejrucie, i w szeregu wystaw na Dolnym Śląsku w latach 2002-2004. W roku 2000 została wyróżniona w "Konkursie milenijnym" organizowanym przez MOK w Olsztynie pod patronatem prezydenta miasta, oraz II Przeglądzie Malarstwa i Oryginalnych Ubrań w Gdańsku (w kategorii ubrania). W 2003 roku otrzymała stypendium miasta Olsztyna. W tkaninie robi od 1999 roku. Jak do tej pory stworzyła następujące kolekcje w tkaninach: Zodiak, Konie, Romańskie Opowieści, Obrazy, Nokturn, Zamek olsztyński zatrzymany w czasie.

Elisabeth Boniecka-Milowicz

Image Image

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku w roku 1982. Studiowała na Wydziale Wystroju Wnętrz. Była wprowadzana w tajniki malarstwa przez słynnego malarza i wielkiego mistrza prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Od czasów studiów zajmuje się projektowaniem wnętrz, rysunkiem i malarstwem sztalugowym. W swoich pracach miesza wiele różnych technik malarstwa, jak malarstwo olejne, akwarelę, suche pastele i ołówek.. Jej rysunki i obrazy znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Od roku 1982 brała udział w wielu wystawach w Polsce, a także w Danii, Niemczech, Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Od roku 2003 jest członkiem grupy artystycznej Trykot.

Waldemar Cichoń

Image Image

Urodzony w roku 1955. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie studiował rzeźbę pod kierunkiem prof. Franciszka Duszeńki. Tamże w roku 1997 obronił doktorat, a jego promotorem także był prof. Duszeńko. Zajmuje się głównie rzeźbą, ale nieobca jest mu takze ceramika. Zwykle pracuje w drewnie (buk, dąb, mahoń), kamieniu, brązie i śniegu. Brał udział w wielu wystawach i plenerach warsztatowych w Polsce i poza jej granicami. Jest regularnym uczestnikiem międzynarodowych konkursów rzeźby w śniegu, gdzie często zdobywał nagrody, np. w Finlandii, USA, Kanadzie, Szwecji.

Krzysztof Janicki

Image Image

Urodzony w Olsztynie w roku 1954. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, na fakultecie malarstwa i grafiki. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni doc. Jerzego Krechowicza. Jego domena to rysunek, grafika i malarstwo olejne. Najważniejsze nagrody:
1981 r.- laureat l Nagrody w konkursie na plakat w Niemczech.
2000 r.- I i II Nagroda za plakat promujący Olsztyn.

Adam Kurlowicz

Image Image

Ukończył liceum plastyczne w Gdyni, oraz Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku w roku 1983. Studiował tam malarstwo i grafikę. Od 1990 roku jest członkiem ZPAP-u. Jest ilustratorem książek, malarzem i rysownikiem. Zaprojektował i zilustrował ponad 70 książek, tworzy ilustrację do magazynów i czasopism. Brał również udział w tworzeniu ilustracji do dwóch filmów animowanych. Brał udział w licznych wystawach. W latach 1990-96 współpracował z berlińskim artystą Piotrem Nathanem przy realizacjach z dziedziny sztuki obiektu i instalacji, współtworząc wystawy w Berlinie, Köln, Kassel, Rotterdamie, Paryżu i Londynie. Prezentował swoje prace na ponad 80 wystawach zbiorowych i 5 wystawach indywidualnych na terenie Polski, Belgii, Czech, Iranu, Jugosławii, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Szwecji i Włoch. Laureat 9 nagród za ilustrację, plakat oraz grafikę warsztatową. Członek grup twórczych: Grupy „Narol" i Grupy „Czworosmok".

Ewa Lubieniecka-Plichta

Image Image

Urodziła się, mieszka i pracuje w Olsztynie. Ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Maluje, rysuje i projektuje niewielkie grafiki do celów wydawniczych. Prezentowała swoje prace na wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach. w tym m.in.:
- Galeria UP Freiburg 1990,
- BWA Olsztyn 1991, 2001.

Mira Smerek-Bielecka

Image Image

Urodziła się w Giżycku na Mazurach, ale od 1978 roku mieszka i pracuje w Olsztynie. Studiowała malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie uzyskała dyplom pod kierunkiem prof. Mieczysława Wiśniewskiego. Jest autorką ponad 30 wystaw indywidualnych. Reprezentowała Olsztyn na wystawach krajowych i międzynarodowych, najczęściej na Jesiennym Salonie w Paryżu. W 1984 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało jej grant. Wraz z mężem odbyła artystyczną podróż do USA na zaproszenie galerii sztuki z Los Angeles, oraz do Bretonii we Francji na zaproszenie władz Cotes D’Armor. Brała udział w licznych krajowych i międzynarodowych warsztatach artystycznych. Od 20 lat angażuje się również w działalność edukacyjną na międzynarodowych obozach sztuki, gdzie uczy malarstwa dzieci i młodzież.

Marek Świątecki

Image Image

Szukając swego miejsca w życiu podejmowałem się wielu bardzo różnych zajęć i właściwie zawsze znajdowałem w tym dużą przyjemność. Miałem swój zespół muzyczny, w którym grałem na flecie. Byłem aktorem eksperymentalnego teatru studenckiego; byłem akustykiem i „nadwornym” scenografem legendarnego „NIEBA”, w którym czasem także śpiewałem i grywałem na instrumentach perkusyjnych. Jako instruktor k-o szkoliłem gospodynie klubów wiejskich. Organizowałem widownię i zajmowałem się reklamą Teatru w Olsztynie. Malowałem i sprzedawałem obrazy na ulicach Paryża. Byłem dyrektorem programowym Radia WAMA, a dla Radia Olsztyn pisałem i nagrywałem satyryczne „Poradniki dla prawdziwych mężczyzn”. Zaprojektowałem też kilka plakatów, kalendarzy i okładek płyt. Mam „na sumieniu” scenografie i dyrektorowanie Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, a także scenariusz, scenografię i produkcję widowiska do obrazów Edvarda Muncha „Taniec życia” (także dla TVP). Nade wszystko jednak największą przyjemność sprawia mi malarstwo, z którym „przyjaźnię się” od ponad 30 lat. Moje „spécialité de la maison” to portret, w którym penetruję głębie charakterów moich modeli, a od niedawna także pejzaż, malowany pastelami, medium do tego wprost idealnym. Obrazy z mojego najnowszego cyklu „W stronę lasu”, publikowane notabene w amerykańskim „International Artist Magazine”, to właściwie forma dokumentacji miejsca, w jakim od niedawna mieszkam, piękna jakim mam przyjemność cieszyć się każdego dnia.

Julita Wiench

Image Image

Ukończyła liceum plastyczne w Gdyni i Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie studiowała malarstwo i grafikę. Tworzy ilustrację do książek, plakaty i komiksy. Miała swoje liczne wystawy, m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Szwecji. Uczestniczyła jako animator w tworzeniu dwóch filmów animowanych. Zdobywała liczne nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach plastycznych.

Bogdan Żukowski

Image Image

Urodzony w 1962 roku, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu w klasie prof. Lucjana Mianowskiego. Miał 9 indywidualnych wystaw i wiele wystaw zbiorowych. Otrzymał nagrodę za rysunek na II Biennale Sztuki w Olsztynie.

Małgorzata Bojarska-Waszczuk

Image Image

W 1996 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, malarstwem i fotografią. Jest członkiem ZPAP od 1997 roku. Uczestniczy w prezentacjach zbiorowych i międzynarodowych. Jest autorka wielu wystaw indywidualnych, m.in. w Poznaniu (m.in. Dom Bretanii), w Galerii „Pod Belką” na Zamku w Nidzicy, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz w prywatnej „Galerii Obora” w Głotowie. W trzeciej edycji Olsztyńskiego Biennale Plastyki „O Medal Prezydenta” otrzymała trzecią nagrodę za zestaw fotografii, powstałych z inspiracji światłem, przestrzenią i formą architektoniczną opactw cysterskich i benedyktyńskich znajdujących się na terenie Francji. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych.

Waldemar Majcher

Image Image

Urodził się w 1956 roku w Olsztynie, gdzie mieszka i pracuje. Zajmuje się malarstwem na szkle, dużo eksperymentuje tworząc niepowtarzalne efekty końcowe. W 2003-2004r. przy pomocy Ministerstwa Kultury odbył podróż artystyczną do Kanady i USA. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Słowacji, Czechach, Kanadzie i USA. Miał także liczne wystawy indywidualne, z których ważniejsze to: Niemcy - Bad-Lear (2000), Instytut Kultury Chrześcijańskiej (Olsztyn 2001), Galeria Steinwerk (Niemcy, Schiedehausen), Glaeria Landhaus (Berlin 2002), Ambasada RP w Ottawie (2004), Galeria Wallington Exchange (USA), XI Marian Festival (Great Meadows, USA). O jego twórczości powstała praca magisterska na UMK w Toruniu, a TVP "Polonia" zrealizowała film. Jego prace znajdują się w muzeach w Polsce i za granicą, oraz w kolekcjach prywatnych na wszystkich kontynentach.

Zbigniew Opalewski

Image Image

Urodzony w 1953r. Studia w PWSSP w Gdańsku. Dyplom na Wydziale Grafiki w zakresie projektowania graficznego u prof. J. Krechowicza w 1979r. Po ukończeniu studiów zajmuje się malarstwem, grafiką i rysunkiem. W latach 1979-2005 brał udział w ponad 138 wystawach zbiorowych okręgowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Komisarz kilku i uczestnik kilkunastu plenerów malarskich ogólnopolskich i międzynarodowych. Autor 32 wystaw indywidualnych min. w Elbląg, Warszawa, Rotenburg/Wüme (Niemcy), Sittensen (Niemcy), Wolbeck (Niemcy), Gdańsk, Braniewo, Młynary, Dzierzgoń, Pasłęk, Olkusz, Miechów, Nowy Targ Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za swoją twórczość (rysunek, grafika).
Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1987 roku. Od 1998 r. dyrektor Centrum Sztuki Geleria EL.
Prace w zbiorach muzealnych w Polsce oraz w zbiorach prywatnych w kraju, Niemczech, Francji, Szwecji, Holandii, USA, Kanadzie i Australii.

Wioletta Jaskólska

Image Image

Urodzona w 1969 r. w Lidzbarku Warmińskim. Studia na Wydziale Artystycznym WSP w Olsztynie, później na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Dyplom z grafiki w pracowni Prof. M. Snocha w 1995r. Od 1996 roku pracuje na WSP w Olsztynie, w pracowni prof. Wojciecha Sadleya, obecnie na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie na stanowisku adiunkta w Katedrze Sztuk Pięknych. Zamknięcie przewodu doktoranckiego w zakresie malarstwa przeprowadzone na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2003 r. Uprawia malarstwo sztalugowe, malarstwo na jedwabiu i rysunek. W dorobku ma 17 wystaw indywidualnych i 25 wystaw zbiorowych. Najważniejsze nagrody i stypendia: 2001 - stypendium Fonds d’Aide Aux Lettres Polonaises Independantes w Paryżu (stypendium pobytowe we Włoszech). 2002 - stypendium Fondazione Giovanni Paolo II (stypendium pobytowe w Rzymie). 2002 - nagroda za malarstwo na wystawie WMRGiR- Gdańsk-Oliwa 2003 - stypendium Rektora UWM 2004 - stypendium miasta Olsztyna 2004 - wyróżnienie w internetowym konkursie „Festiwal Sztuk Sacrum”.

Wiesław Wachowski

Image Image

Urodził się w 1948 r. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni profesora Edmunda Piotrowicza otrzymał w 1973 r. Od 1973 r. mieszka i pracuje w Olsztynie, jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Uczestniczył w większości wystaw zbiorowych środowiska olsztyńskich plastyków. Brał udział w wystawach zbiorowych: „Kartoteka 91”, „50 lat Plastyki na Warmii i Mazurach” (1997), I Biennale Plastyki Olsztyńskiej (1998), II Biennale Plastyki Olsztyńskiej - O Medal Prezydenta (2000) oraz w III Biennale Plastyki Olsztyńskiej (2003). Pracuje w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych Olsztynie. Dwukrotny stypendysta Rady Miasta Olsztyna. (2001, 2004). W roku 2005 otrzymał nagrodę artystyczną Prezydenta Miasta Olsztyn.

Mieczysław Wieliczko

Image Image

Urodził się w 1949 r. w Olsztynie. Ukończył studia pedagogiczne w olsztyńskiej WSN a następnie Uniwersytet Gdański. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Wielokrotny laureat głównych nagród na Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach: Wielokrotny zdobywca głównych nagród w krajowych konkursach fotograficznych. Uczestnik licznych wystawach zbiorowych organizowanych w kraju i za granicą oraz autor wielu wystaw indywidualnych. Najważniejsze nagrody za całokształt twórczości fotograficznej: - medal 150-lecia fotografii – w uznaniu zasług dla rozwoju fotografii - 1985 - nagroda Gazety Olsztyńskiej 1997 – „Laur 97” – wybitna postać roku - nagroda Wojewody Olsztyńskiego za promocję Warmii i Mazur 1998,” - nagroda honorowa Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za fotografie w albumach prezentowanych w konkursach „Najpiękniejsze Książki Roku” 1998, - nagroda Prezydenta miasta Olsztyn za twórczość fotograficzną - 1999 i 2001. Autor bardzo wielu albumów fotograficznych przedstawiających piękno krajobrazu Warmii i Mazur.

Joanna Milewicz

Image Image

Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w pracowni malarstwa prof. Rajmunda Ziemskiego i w pracowni tkaniny prof. Zbigniewa Gostomskiego w 1982 roku. Uprawia malarstwo, rysunek a także scenografię, wzornictwo artystyczne, projektuje wydawnictwa, okładki płyt. Prace w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Udział w licznych wystawach zbiorowych. Autorka wielu wystaw indywidualnych, min. w Düsseldorf, Warszawie, Elblšgu, Kassel, Olsztynie, Sydney, Sopocie i Berlinie

Anna i Wojciech Kmieciowie

Image Image

Technolodzy ceramiki. Ukończyli Policealne Studium Ceramiki w Krotoszynie w 1978 roku, do 1990 r. związani z Manufakturą Ceramiczną w Bartoszycach, wchodzącą w skład Pracowni Sztuk Plastycznych w Olsztynie. Współpraca dotyczy technologii realizacji, kolorystyki szkliw i szkliwienia. Projekty realizowane w tym czasie to elewacje budynków, ceramiczne elementy wystroju wnętrz, klatki schodowe, sklepy, przejścia podziemne, baseny, hotele, kina, kościoły itp. Ceramikę zamontowano w wielu miastach min. w Toruniu, Warszawie, Sosnowcu, Tarnobrzegu, Suwałkach, Mławie, Krakowie, Rzymie. Ania i Wojtek prowadzą szeroką edukację w zakresie ceramiki artystycznej na różnego rodzajach warsztatach ceramicznych, także w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie. Do ważniejszych projektów zrealizowanych ostatnio należą mozaika na elewacji domu w Redykajnach oraz instalacja ceramiczna w budynku Rybołówstwa śródlądowego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie "Ławica Ryb". Prowadzą własną Pracownię Ceramiki - Centrum Ceramiki i Technologii w Olsztynie.

Share