• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

700 lat Pieniężna

Siedemset lat temu, w 1312 roku, Melzak, dzisiejsze Pieniężno otrzymało prawa miejskie. Przez cały rok 2012 rok odbywać się będą różne działania związane z obchodami. W styczniu został ogłoszony konkurs na logo obchodów i konkurs fotograficzny: „Gmina Pieniężno na tle zmieniających się pór roku”. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony konkurs plastyczny i literacki, którego główną tematyką będzie nasze miasteczko.

Główne uroczystości związane z obchodami 700-lecia nadania praw miejskich Pieniężnu odbędą się w dniach 1-3 czerwca 2012 roku. Impreza objęta jest honorowym patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Mariana Podziewskiego, oraz Starosty Braniewskiego Krzysztofa Kowalskiego.

700 lat Pieniężna

Liczymy, że przygotowany program artystyczny i promocja imprezy pozwoli nam gościć na obchodach kilka tysięcy osób. Główną gwiazdą obchodów będzie BAD BOYS BLUE, niemiecki zespół popularny w latach 80-tych. Grupa Bad Boys Blue powstała w 1984 roku w Kolonii w RFN z inicjatywy niemieckiego producenta Tony'ego Hendrika oraz jego żony Karin van Harren. Zespół miał stanowić przeciwwagę dla odnoszącego ogromne sukcesy duetu Modern Talking. Sukces nadszedł w 1985 roku wraz z drugim singlem zespołu, zatytułowanym "You're A Woman", który uplasował się w pierwszych dziesiątkach notowań w wielu krajach Europy. W tym samym roku premierę miał debiutancki album Bad Boys Blue - "Hot Girls - Bad Boys".

 

Poza gwiazdą wieczoru na scenie wystąpi polski zespół ZERO zespół z Wrocławia grający muzykę dance. Zespół powstał w 1998 roku i zasłynął utworem „Bania u Cygana”. Utwór został uznany przez DJ's magazine za najlepszy kawałek roku 1998, zaś sama grupa zajęła drugie miejsce w kategorii Zespół Roku. Obchodom towarzyszyć także będzie występ zespołu rockowo - folkowego BIŁYJ BEREH. Zespół powstał w 2005 roku w  SZzUJN
w Górowie Iławeckim. Zespół swój repertuar oparł na ludowych ukraińskich piosenkach, aktualnie gra swoje autorskie piosenki. W godzinach nocnych towarzyszyć Jubileuszowi będzie ALCHEMIST PROJECT. Duet Alchemist powstał z inicjatywy braci Rolanda i Radosława Rasińskich pod koniec lat 90-tych. W 2004 roku bracia podpisali pierwszy kontrakt płytowy z hiszpańską wytwórnią Dubplate Records gdzie wydali debiutancki singiel. Występowi towarzyszyć będzie pokaz laserowy. Trzeciego dnia obchodów – 3 czerwca, wystąpi Ewelina Saszenko z Litwy, litewska piosenkarka jazzowa i popowa narodowości polskiej. Urodziła się i zamieszkuje na Litwie. Od urodzenia była uczona języka polskiego i litewskiego. Doskonale mówi w obydwu językach. W dzieciństwie uczęszczała do polsko-litewskich szkół. Swoją karierę zaczęła od małego dziecka. W 2010 brała udział w litewskich preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji, w którym zajęła 3 miejsce. W 2011 ponownie wzięła udział litewskich preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji, które wygrała z piosenką C´est ma vie. W wielkim finale Eurowizji Ewelina zajęła 19 miejsce. W Pieniężnie wystąpi z repertuarem jazzowym. Nie zabraknie na scenie również lokalnych artystów.

Trzydniowym obchodom będzie towarzyszyć wiele działań, miedzy innymi warsztaty animacyjne prowadzone przez animatorów z Kaczego Bagna Miejsca Inicjatyw Pozytywnych. Po raz XI ulicami Pienięzna przebiegnie około tysiąca osób w „Biegu ku Słońcu”. W sobotę na stadionie miejskim wszyscy chętni wrażeń będą mogli skoczyć na bungee, z dźwigu o wysokości 55 metrów, zaś w Rezerwacie Przyrody „Dolina Rzeki Wałszy” odbędzie się rodzinny rajd rowerowy pn. „Rowerem na 700 lat Pieniężna”. Ulicami miasta przejedzie parada samochodów rajdowych, każdy będzie mógł z bliska obejrzeć samochód wewnątrz, a także zakładając alkogogle zobaczyć jak przeszkadza alkohol w zachowaniu równowagi. Wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z „przejażdżki” na symulatorze zderzeń, który uświadamia jak ważne jest zapinanie pasów w samochodzie podczas jazdy.

Poza rozrywkami dla ciała wszyscy zainteresowani historią i dziejami miasta oraz osobami powiązanymi z Pieniężnem będą mogli przyjść na konferencję, podczas której między innymi wygłosi swój wykład historyczny profesor Stanisław Achremczyk, jeden z największych znawców Warmii, dyrektor Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Dodatkowo będzie można wysłuchać historii o Sewerynie Pieniężnym, na część, którego naszemu miastu nadano 1947 roku nazwę Pieniężno, który wygłosi redaktor naczelna Gazety Olsztyńskiej Ewa Bartnikowska. Referat wygłosi także ojciec duchowny z Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie.

W niedzielę zostanie odprawiona uroczysta msza święta oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Na stadionie zaśpiewają lokalni artyści oraz wystąpi Ewelina Saszenko.

 

Do Pieniężna zapraszają :

Bad Boys Blue

http://www.youtube.com/watch?v=MlNGwlgw1pI&context=C42c937fADvjVQa1PpcFPl_JjFqbaRr2XbLgHKPHzC4-pcRtNERXo=

Alchemist Project

http://www.youtube.com/watch?v=HoUhvZGXWZk&feature=context&context=C42c937fADvjVQa1PpcFPl_JjFqbaRr2XbLgHKPHzC4-pcRtNERXo=

Biłyj Berech

http://www.youtube.com/watch?v=Jf60fWLpgjM&feature=context&context=C42c937fADvjVQa1PpcFPl_JjFqbaRr2XbLgHKPHzC4-pcRtNERXo=

Zespół Zero

http://www.youtube.com/watch?v=XYeMortcU1g

polecamy też do zobaczenia część pozyskanych od mieszkańców starych fotografii Pieniężna przed działaniami wojennymi. Z zebranych zdjęć przygotujemy galerię i zaprezentujemy podczas obchodów.

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.272475909492574.62748.271348322938666&type=1

Share