• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Czas na Rebelię Kultury!

Czas na Warmię! Czas na Rebelię Kultury! Przez 4 miesiące na Warmii: 10 festiwali, 50 koncertów, 2000 godzin warsztatów, z udziałem 100 artystów z kilkunastu krajów. Muzyka, Street art., kosmos, performance, film, design, literatura! Już od lipca do października i to wszystko na Warmii!

To Warmia, nie Mazury

Po trzyletniej kampanii „Mazury Cud Natury” (2009-2011) rok 2012 i następne mają być czasem, w którym samorząd województwa chce promować region ukazując kolejne atuty – tym razem potencjał i możliwości Warmii. Spoiwem łączącym prezentację tej części regionu jest kampania pn. „Warmia: Rebelia Kultury”.

W ostatnim czasie podejmowane były próby zwiększenia świadomości marki „Warmia” (działania miasta Olsztyna, powiatu olsztyńskiego czy Stowarzyszenia „Dom Warmiński”). Projekty te skupiły się m.in. na postaci Mikołaja Kopernika czy podkreślaniu faktu, że na Warmii, podobnie jak na Mazurach, jest wiele jezior i lasów, choć odwiedzający zaznają tu innego rodzaju atrakcji w porównaniu z Mazurami.

Projekt „Warmia: Rebelia Kultury” zakłada ukazanie Warmii jako miejsca niebanalnych wydarzeń artystycznych, zaś sam termin „Rebelia Kultury” ma oznaczać „bunt” wobec ograniczania Warmii do roli jedynie „innej wersji Mazur” z takimi samymi lub podobnymi jeziorami i lasami, niewnoszącej żadnego dodatkowego, wartościowego elementu do prezentacji regionu. Rebelia ma być też swoistym manifestem i przykładem tego, że Warmia jest jednym z najciekawszych miejsc w Polsce do uczestnictwa w niebanalnych wydarzeniach artystycznych.

Nowe” i „stare”

W ścisły program rebelii wchodzą zupełnie nowe, powstałe specjalnie na potrzeby kampanii projekty artystyczne, ale i te już istniejące, które udowadniają, że na Warmii dzieją się rzeczy niezwykłe. W tle kampanii będzie też mowa o odbywających się od kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat uznanych wydarzeniach kulturalnych z obszaru Warmii. Będziemy zapraszać, korzystając zwłaszcza z mediów społecznościowych, na takie wydarzenia jak Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy poezję” czy Koncerty Organowe we Fromborku.

Już o nas słychać…

Pod koniec czerwca wystartowała radiowa kampania promocyjna projektu „Warmia: Rebelia Kultury”. Zachętę do udziału w wydarzeniach rebelii usłyszą mieszkańcy Polski m.in. w Radiu ZET, Chilli ZET, Antyradiu, Radiu Planeta FM i Radiu Plus. Dodatkowo o naszych działaniach będzie informować Polskie Radio Olsztyn. Patronaty medialne objęła: TVP Kultura, TVP Historia, TVP Olsztyn, iTV Olsztyn i Rebel TV.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku i NK.pl.

Co w programie

Kampania „Warmia: Rebelia Kultury” to festiwale, przeglądy, warsztaty, konkursy, wystawy czy artystyczne toury.

Dużo muzyki

Już na początku lipca rusza kilka przedsięwzięć związanych z muzyką. Zupełnie nowym projektem będzie cykl wieczornych spotkań z jazzem. Od 6 lipca do 25 sierpnia zapraszamy na cotygodniowe spotkania w ramach „Lidzbarskich Wieczorów Jazzowych”. Podczas czternastu wieczornych koncertów odbywających się na scenie plenerowej przy Wysokiej Bramie w Lidzbarku Warmińskim wystąpią m.in.: Ewa Bem & kwartet Andrzeja Jagodzińskiego, Kasia Rodowicz Trio, Retro Dunk, Atom Strong Quartet, Leszek Możdżer  czy Siergiej Kriuczkov & Riverboat Jazz Ramblers.

W połowie lipca wystartuje „Dobremiastock Rebel Festival” wraz z „Ogólnopolskim Festiwalem Muzyki Alternatywnej”. Do udziału w tym ostatnim zgłosiło się niemal dwieście zespołów z Polski i zagranicy, choć jury festiwalu mogło zakwalifikować jedynie sześć kapel. Szczęśliwcami okazały się zespoły: Italian Scooters, Chilli, Dead on time, & INNI, Make Progress i  Bubble Chaber.

Kolejną nowością na warmińskiej mapie muzycznej będzie festiwal fanów muzyki basowej pt. „Rebelia Niskich Tonów”. Podczas trzydniowego spotkania zawita gwiazda muzyki basowej TM Stevens (USA), a także Pascal Mulen (Francja) czy Mieczysław Jurecki, znany przede wszystkim z „Budki Suflera”. W ramach festiwalu odbędą się warsztaty muzyczne oraz minitargi sprzętu muzycznego. Więcej informacji już wkrótce.

Street art. i performance

W dniach od 3 do 13 lipca rusza kolejna edycja największego festiwalu kultury ulicznej w Polsce „BRUK Festival”. To jedno ze sztandarowych wydarzeń kampanii „Warmia: Rebelia Kultury”, które przez swoją formułę oraz udział międzynarodowych artystów pokazuje, że Warmia jest miejscem wyjątkowym na realizację niebanalnych projektów artystycznych.

W programie imprezy znajdą się warsztaty taneczne, beatboxowe, intrumentalne i dj’skie, a także warsztaty wokalne oraz cykl zajęć dla młodych filmowców – MillionYou Film & TV. Niezwykle ważną częścią festiwalu będą również zawody, które będą rozegrane aż w pięciu kategoriach – dj, beatbox, dancehall, taniec hip-hop oraz breakdance.

Zwieńczeniem dziesięciu festiwalowych dni będzie Wielki Finał, w ramach którego zobaczymy dwa niezwykłe spektakle teatralne – Bruk Mega Show w wykonaniu warsztatowiczów oraz Fuzję Stylów z udziałem brukowych instruktorów i gwiazd. Podczas imprezy odbędzie się także Finał Breakdance European Challenge, w którym udział wezmą najlepsze światowe ekipy bboys. Wielki Finał Bruk Festivalu 2012 obejrzeć będzie można na żywo na antenach 4Fun.tv, Orange Sport oraz na platformie ipla.

W planie Rebelii Kultury znalazły się także projekty z szeroko rozumianej sztuki performance.

Zapraszamy do Olsztyna na: dwudniowy Festiwal Improwizacji „Dzianie się” (23-24 sierpnia), podczas którego wystąpi gwiazda tego gatunku – David Cassel (Kanada/USA), „Festiwal Filozofii” – spotkanie poświęcone problemowi duchowej kondycji współczesnego człowieka oraz kwestii oblicza ideowego społeczeństwa, polityki, sztuki, nauki i samej filozofii (3-8 września), „Rebelię w gotyku” – nowy projekt łączący muzykę, architekturę i performance (6, 13, 20 października).

W sposób szczególny zapraszamy do udziału w projektach teatralnych i tanecznych.

Na czoło wysuwa się Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Demoludy” (15-20 października), który swoją formułą już zainteresował artystów z Polski i zagranicy.

Zapraszamy także do udziału w cyklu warsztatów teatralnych organizowanych przez olsztyńską „Otwartą Scenę Tańca”, a także do nowego projektu „Nowy taniec” z udziałem Marysi Stokłosy – kierownik Domu Pracy Twórczej i Fundacji „Burdąg”, na granicy Warmii i Mazur w Burdągu.

Kosmicznie i filmowo

Trudno nie wykorzystać związku działań ludzi zajmującymi się astronomią właśnie na Warmii. Swoista tradycja sięgająca czasów Mikołaja Kopernika odżywa na nowo i w nowoczesny sposób.

W ramach kampanii „Warmia: Rebelia Kultury” realizowany będzie specjalny tour mobilnego astrolabium po miastach Warmii. Odbiorcy będą mogli zapoznać się z profesjonalnymi instrumentami astronomicznymi, a także wziąć udział w praktycznych zajęciach z tego zakresu.

Olsztyńskie Planetarium będzie także gospodarzem drugiej edycji Space VJ Meeting Poland (6-9 września) - międzynarodowego spotkania artystów sztuk wizualnych, miksujących wideo na żywo, reprezentujących nowe trendy i nowe media, takie jak: VJing, czyli videomapping 3D, live cinema, wideo, wideo expo, tworzenie na żywo. Swój udział w festiwalu zapowiedzieli już artyści z Belgii, Wielkiej Brytanii, Węgier, Australii, Niemiec i Polski.

We wrześniu zapraszamy do Olsztyna na nowe wydarzenie pt. „BlueBox” – Przegląd Scenografii Cyfrowej i Efektów Specjalnych. Na przegląd zaproszonych zostanie dwanaście najlepszych polskich firm postprodukcyjnych. Pokażą one, wykorzystując nowoczesną aparaturę planetarium, specjalnie przygotowane na przegląd filmy oraz w ramach specjalnych warsztatów – najciekawsze efekty specjalne, jakie pojawiły się w polskim kinie w ostatnich latach.

Na pokazach specjalnych zaprezentowanych zostanie sześć najciekawszych artystycznie filmów wykorzystujących cyfrową scenografię i efekty specjalne, a po seansach odbędą się spotkania z producentami, twórcami scenografii i efektów specjalnych. W ramach przeglądu, we współpracy z Sekcją Scenografów Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych odbędzie się cykl filmów pokazujących szczególne osiągnięcia w polskiej scenografii filmowej.

Przeglądowi Cyfrowej Scenografii Filmowej i Efektów Specjalnych towarzyszyć będzie przegląd prac studenckich pod hasłem wirtualna scenografia i efekty specjalne jako element współczesnej narracji medialnej i naukowej organizowany przez Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wrześniowy „kalendarz filmowy” Rebelii Kultury zamkną jeszcze dwa wydarzenia.

Pierwsze z nich to dwudniowy przegląd kina niemego z muzyką (i nie tylko) na żywo pt. „Nowe dźwięki w starym kinie” (27-28 września). Spotkanie z początkami kina organizuje społeczna inicjatywa „Tu Się Movie”, która wraz z artystami związanymi z Warmią  przygotuje muzykę do kinowych hitów sprzed 100 lat. Miejsce projekcji filmów niech na razie zostanie niespodzianką.

Drugim wydarzeniem filmowym będzie Festiwal „Filozofia Filmowo” – drugi festiwal filmu filozoficznego w Polsce. Pierwszą tego typu imprezą w kraju jest krakowski Festiwal Filmu Filozoficznego. Festiwal adresowany jest do wszystkich, którzy interesują się edukacją filozoficzną, procesem oddziaływania między filozofią, filmem i ambitnymi obrazami filmowymi. Prezentowane filmy mają prowadzić do refleksji nad ludzkim istnieniem, wartościami czy służyć orientacji w świecie.

Festiwal będzie poświęcony życiu i twórczości dwóch wybitnych myślicieli, znanych i cenionych na świecie Leszkowi Kołakowskiemu i Slavojowi Žižkowi. Organizatorzy festiwalu - Instytut Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - chcą zapoznać publiczność z biografiami tych słynnych filozofów i ich myślą.

Rebelia designu

Współczesna nowoczesna kultura nie może obyć się bez pojęcia i działań z zakresu „design”. W ramach Rebelii Kultury będziemy pokazywać możliwości wykorzystania tej dziedziny sztuki w życiu codziennym.

Celem pierwszego projektu pt. „Warmia nju dizajn” jest przybliżenie i przedstawienie historycznego stroju warmińskiego oraz regionalnego wzornictwa w sposób nowoczesny i potraktowanie ich jako nowego źródła inspiracji. Na projekt złoży się 14 obiektów malarskich na płótnie wykonanych w technikach mieszanych i zaskakująco przeniesionych na sztukę użytkową.

„Warmia nju dizajn” udowadnia, że Warmia to nie tylko natura, ale całe bogactwo wzornictwa, a poza tym ma szeroko pojęty charakter edukacyjny i dotyka tematyki, która jest tuż obok, a jednak ciągle jest niedostrzegana. Projekt ma na celu odkrycie warmińskiego wzornictwa dla młodych pokoleń i udowodnienie, że jest ono olbrzymim źródłem inspiracji i stanowić może doskonały materiał do tworzenia designerskiej sztuki współczesnej.

Pierwsza wystawa projektu „Warmia nju dizajn” zaplanowana jest na 23 października 2012 r. Następne odbędą się w Warszawie i Wrocławiu. Ponieważ celem projektu jest promowanie twórczości regionalnej oraz debiutów artystycznych, materiał, który powstanie w wyniku realizacji projektu, będzie „odwiedzał” wiele miejsc zarówno w kraju jak i zagranicą.

Innym działaniem będzie spotkanie w reszelskiej galerii „Zamek” (25 października), gdzie odbędzie się „Rebelia designu”. To projekt, w skład którego wejdzie wystawa prac polskich designerów, spotkanie z przedstawicielami tej sztuki, a także wernisaż prac zgłoszonych do konkursu „Warmia: Rebelia Kultury”.

Kampania społeczna – Rebelia czytania

Większość Polaków przyznaje się do tego, że w ogóle nie czyta książek. Czas więc na prawdziwą kulturalną rewolucję. Wyłamiemy się z intelektualnej atrofii, przywrócimy naszym oczom i mózgom zdolność czytania. Pójdziemy bez wahania jeszcze dalej - udowodnimy, że czytanie jest przyjemne!

Jeśli przeciętny obywatel szerokim łukiem omija półki z książkami, nie ma potrzeby lub czasu na czytanie, odmawia sobie jednej z największych życiowych przyjemności.
Rebelia czytania - kampania społeczna promująca czytelnictwo - powstała na Warmii w ramach Rebelii kultury, ale jej oddziaływania na inne regiony nie sposób będzie zatrzymać.

W ramach Rebelii czytania literatura pojawi się w miejscach publicznych. Często w miejscu i czasie, w których nikt się jej nie spodziewa...

Akcje w ramach Rebelii czytania:

Inwazja czytania (lipiec - wrzesień 2012) - głośne czytanie na scenach plenerowych imprez masowych, w tym koncertach i festiwalach. Głównym celem akcji jest pokazanie, że osoby publiczne, będące bohaterami masowej wyobraźni, spędzają wolne chwile nad książką i potrafią pokazać innym, że czytanie nie jest passé, a wręcz przeciwnie - jest cool i trendy.

Czytanie na śniadanie (wrzesień - październik 2012) - podczas tej akcji literatura znajdzie Cię tam, gdzie się tego wcale nie spodziewasz: w pracy, w sklepie, na szkolnej przerwie. Nie powiemy jak, z pewnością Cię to zaskoczy. Nawet nie wiesz, kiedy staniesz się wytrawnym czytelnikiem.

A kto poczyta dorosłym? (sierpień - październik 2012) - akcja, której punktem wyjścia jest projekt Białego Teatru, zainspirowany dobrze znaną akcją „Cała Polska czyta dzieciom”. Badania naukowe potwierdzają, że czytanie na głos buduje mocną więź między dorosłym a dzieckiem, zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, wzmacnia poczucie własnej wartości, poszerza wiedzę, uczy wartości moralnych, zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów itp.
A zatem jeśli głośne czytanie ma tak pozytywny wpływ na rozwój dzieci, dorosłym na pewno nie zaszkodzi.
W akcji wezmą udział nie tylko osoby profesjonalnie zajmujące się prezentacją tekstów literackich, tj. aktorzy, animatorzy, dziennikarze, nauczyciele, ale także wszyscy, którzy zechcą poczytać innym.

Finał, kluby, radio

Czteromiesięczną kampanię zakończy koncert finałowy (27 października). Organizatorzy wydarzenia zapewniają, że zarówno formuła koncertu (miejsce, scenografia), jak i wartość artystyczna (artyści, program) będzie wyjątkowa.

Spoiwem łączącym wszystkie wydarzenia kampanii będą comiesięczne spotkania w ramach tzw. „Klubów Rebelii”. Podczas spotkań w kameralnym wystroju Single Malt Bar w hotelu Dyplomat w Olsztynie zaproszeni goście ze świata kultury, sztuki oraz nauki będą poruszać tematy związane i z samą kulturą, jak i kulturą na Warmii.

Inauguracyjne spotkanie już 3 lipca o godz. 18.00.

W sposób szczególny zapraszamy też do słuchania „Radia Rebelia” na antenie Radia Planeta FM (Olsztyn, Iława, Giżycko, Mrągowo). Piątkowa audycja przybliży słuchaczom bieżące informacje z „poligonu rebelii kultury”, a także będzie czasem rozmowy o kulturze.

Audycji będzie można wysłuchać także na stronie www.RebeliaKultury.pl w zakładce „Radio Rebelia”.

Share