• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Normandia w Gierłoży na Walkirii 2012!

walkiria.com.plPo inscenizacjach walk w Prusach Wschodnich, w tym roku w dn. 21-22 lipca, podczas Walkirii 2012 - po raz pierwszy będzie można spotkań wojska alianckie, a wraz z nimi dywizję generała Stanisława Maczka. To już trzecia edycja Walkirii – największego pikniku militarnego na Warmii i Mazurach.

Już w sobotę rano, Park Militariów oraz Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży, obok legendarnego Wilczego Szańca, zamienią się w prawdziwy obóz wojskowy. Do Gierłoży przyjadą Grupy Rekonstrukcji Historycznej, aby w nowatorski sposób przybliżyć widzom historię walk w Normandii z 1944 roku.

Walkiria organizowana po raz trzeci na stale wpisała się w kalendarz najciekawszych wydarzeń na Warmii i Mazurach.

Walkiria organizowana po raz trzeci na stale wpisała się w kalendarz najciekawszych wydarzeń na Warmii i Mazurach.

Temat przewodni imprezy został wybrany nieprzypadkowo. W tym roku przypada 120 rocznica urodzin generała Stanisława Maczka, który w składzie 2 Korpusu Kanadyjskiego, dowodził swą dywizją w zwycięskiej bitwie pod Falaise we Francji. Odtworzenie tej bitwy zaplanowano na niedzielne popołudnie. Maczek prowadził swe oddziały do zwycięstw w kolejnych bitwach, a w 1945 roku został odznaczony Komandorią Krzyża Legii Honorowej.

W sobotę każda z Grup Rekonstrukcji Historycznej przygotuje dla turystów własną dioramę tematyczną. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w licznych zabawach i konkursach, a także wcielić się w rolę rekruta przyjmowanego do wojska amerykańskiego, niemieckiego lub polskiego. Dioramę przygotuje również Agencja Mienia Wojskowego.

Udział w Walkirii biorą wyselekcjonowane Grupy Inscenizacji Historycznej

Udział w Walkirii biorą wyselekcjonowane Grupy Inscenizacji Historycznej

Podczas Walkirii 2012 odbędą się również pokazy pojazdów, które zawsze są atrakcją dla zwiedzających. Zobaczyć będzie można m.in. niemiecki półgąsienicowy transporter opancerzony Sdkfz 251 produkowany w latach 1939-1945, pierwszą ciężarówkę wykorzystującą olej napędowy - Magirus S3000, samochód Renault Primaquatre w niespotykanej wersji pick-up, a także najbardziej znane pojazdy alianckie – Jeep Willys MB, Ford GPW oraz Dodge WC.

Walkiria zasłynęła już z unikalnych pojazdów, które co roku biorą udział w inscenizacji

Walkiria zasłynęła już z unikalnych pojazdów, które co roku biorą udział w inscenizacji

W nocy z 21 na 22 lipca na terenie pikniku po raz pierwszy w historii odbędzie się Przegląd Filmów Wojennych i Historycznych w formie polowego maratonu filmowego. Od godz. 21.00 widzowie zobaczą siedem produkcji prezentujących ciekawostki i mało znane fakty z czasu II wojny światowej. Ponadto, w ramach partnerstwa z Centrum Szkolenia Straży Granicznej z Kętrzyna, podczas Przeglądu Filmów Wojennych i Historycznych nastąpi premiera dwóch filmów kętrzyńskiej produkcji poświęconych pracy „pograniczników”.

W niedzielę, 24 lipca jednostki ponownie rozbiją swoje przyfrontowe obozowiska w Parku Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży, 900 m za legendarnym Wilczym Szańcem, jednak uwaga widzów zostanie w dużej mierze skupiona na pokazie 15 Brygady zmechanizowanej Wojska Polskiego im. Zawiszy Czarnego z Giżycka. Jednostka, która w ostatnich miesiącach prowadziła działania w Afganistanie zaprezentuje m.in. pojazdy bojowe BRDM oraz Hummer i wojskowe quady. Zaplanowano również pokazy aktywne.

Najważniejszym i najbardziej widowiskowym elementem imprezy będzie jednak inscenizacja historyczna. W tym roku zostanie poświęcona wydarzeniom z lipca i sierpnia 1944 roku, które miały miejsce w Normandii, kiedy wojska alianckie przełamały obronę niemiecką pod St. Lô (operacja "Cobra"). 7 VIII niemieckie wojska pancerne uderzyły w kierunku Argentan – Mortain. Dowództwo alianckich wojsk postanowiło okrążyć wojska nieprzyjacielskie, działające w Normandii,  a 2. Korpusowi Kanadyjskiemu pod dowództwem generała Maczka przypadła rola zamknięcia dróg odwrotu przez opanowanie ważnego węzła komunikacyjnego - Falaise. W nocy z 7 na 8 VIII 1944r. dywizja zajęła podstawy wyjściowe na południowym skraju Caen, a 8 VIII w połowie dnia rozpoczęła natarcie czołowe wzdłuż szosy Caen – Falaise...

W walkach wykorzystana zostanie broń oraz profesjonalna pirotechnika. Podczas inscenizacji wykorzystanych zostanie kilkadziesiąt sztuk broni ślepej wraz z tysiącem nabojów. Dodatkowo organizatorzy zabezpieczyli udział m.in. moździerzy, pancerfaustów, karabinów samoczynnych DP 28 oraz dział samoczynnych FlaK.

Plan Walkirii 2012:

Dzień 1, sobota 21 lipca

- godz. 10.00 – 17.00 dioramy Grup Rekonstrukcji Historycznych oraz Centrum Szkolenia Straży Granicznej i Agencji Mienia Wojskowego

 • pokazy musztry
 • ćwiczenie postaw strzeleckich
 • treningi rzutu granatem
 • zwiedzanie okopów
 • konserwacja ekwipunku
 • nauka władania bronią
 • układanie linii telefonicznej
 • inne przygotowane atrakcje

 - godz. 13.00 – 14.00 - pokazy pojazdów zabytkowych

 • Sdkfz 251
 • Magirus S3000
 • Jeep Wllys MB
 • Ford GPW
 • Dodge WC
 • Renault Primaquatre pick-up
 • BMW R75
 • BMW R12

 - godz. 21.00-03.00 - Przegląd Filmów Wojennych i Historycznych w formie maratonu filmowego  w miasteczku polowym

 

Dzień 2, niedziela 22 lipca

- godz. 10.00 – 16.00 - dioramy Grup Rekonstrukcji Historycznych oraz 15 Brygady Zmechanizowanej Wojska Polskiego im. Zawiszy Czarnego, Centrum Szkolenia Straży Granicznej i Agencji Mienia Wojskowego

 • pokazy musztry
 • zabawy z bronią – ćwiczenie prawidłowych postaw strzeleckich
 • treningi rzutu granatem
 • zwiedzanie okopów
 • zabezpieczanie pola minowego
 • konserwacja ekwipunku
 • układanie linii telefonicznej
 • nauka władania bronią białą

- godz. 11.30 - 12.30 – pokazy desantu, artylerii, technik wojskowych i ratownictwa medycznego prowadzone przez 15. Giżycką Brygadę Zmechanizowaną im. Zawiszy Czarnego – BRDM, HUMMER, QUADY

- godz. 13.00 – 14.00 – wielka inscenizacja historyczna

25 VII wojska alianckie przełamały obronę niemiecką pod St. Lô (operacja "Cobra"). W lukę weszła 3 armia amerykańska, która jednym zagonem poszła w kierunku Brestu, drugim zaś szerokim łukiem w kierunku Le Mans. 7 VIII wojska pancerne nieprzyjaciela uderzyły w kierunku Argentan - Mortain z zamiarem odcięcia 3 armii amerykańskiej. Dowództwo alianckich wojsk inwazyjnych postanowiło dwustronnym oskrzydleniem okrążyć wojska niemieckie, działające w Normandii. 1 armii kanadyjskiej przypadła rola zamknięcia nieprzyjacielowi dróg odwrotu przez opanowanie ważnego węzła komunikacyjnego Falaise. Zadaniem 1 Dywizji Pancernej, nacierającej na skrajnym wschodnim skrzydle 1 armii kanadyjskiej, było zdobyć - wspólnie z 4 Dywizją Pancerną kanadyjską - miasto Falaise. W nocy z 7 na 8 VIII 1944r. dywizja zajęła podstawy wyjściowe na południowym skraju Caen, a 8 VIII w połowie dnia rozpoczęła natarcie czołowe wzdłuż szosy Caen – Falaise.

Scenariusz Przeglądu Filmów Wojennych i Historycznych, 21.07.2012r.

g. 21.00 – Trzy dni w przedsionku piekła – bitwy tomaszowskie (40 min)

Gdyby w historii można było stosować klasyfikację sportową należy tę bitwę zaliczyć do pierwszej trójki bitew decydujących o przebiegu kampanii wrześniowej. Gdyby zsumować to, co o niej napisano i powiedziano okaże się, że w pamięci społecznej jej nie ma. Nie pasowała ze swym niezwykłym heroizmem do obrazu września, jaki chciała trwale ukształtować peerelowska polityka historyczna. Dopiero w 2008 zorganizowano pierwszą rekonstrukcję, która podziałała jak zapalnik. Film przedstawia przebieg walk pod Tomaszowem i waleczną obronę, która rozegrała się na Roztoczu.

g. 22.00 – Polskie Termopile. Obrona Wizny (30 min)

Obrona Wizny rozegrała się w dniach 7-10 września 1939 roku w rejonie Wizny na północny wschód od Łomży. Punkt oporu w okolicach Wizny nazywany jest Polskimi Termopilami. Kompanią dowodził kpt. Władysław Raginis.

g. 22.45 – 2 filmy Centrum szkolenia Straży Granicznej (ok. 50 min)

g. 0.00 – Latający Holender. Tadeusz Andersz

Film dokumentalny przedstawiający sylwetkę dowódcy myśliwskiego Dywizjonu 315. Film wyróżniają unikalne zdjęcia filmowe z fotokarabinów zamieszczonych w maszynach bojowych polskich lotników.

g. 00.45 – Partyzanci trzech puszcz (30 min)

1 grudnia 1943 r., podczas odprawy, na której miano ustalić zasady współdziałania na terenie Puszczy Nalibockiej i wspólnej walki z oddziałami niemieckimi i policji białoruskiej, Rosjanie zdradziecko aresztowali oficerów polskiej delegacji. Następnie rozbroili część oddziału stacjonującą w Drywieźnie. Stawiających opór zastrzelono, pięciu oficerów przewieziono samolotem do Moskwy, a większość polskich partyzantów siłą wcielono do oddziałów radzieckich. 
Adolf Pilch ps. 'Góra', 'Dolina' utworzył z 40 ocalałych z pogromu akowców Polski Oddział Partyzancki pod swoim dowództwem. Wkrótce, zawiązał on taktyczny sojusz z okupantem niemieckim przeciwko kilkunastotysięcznym zgrupowaniom sowieckim, co początkowo zostało odebrane przez Komendę Główną AK jako rokosz

g. 01.30 – Fotograf partyzantów (30 min)

Bohaterem filmu jest Edward Buczek, który w czasie II wojny prowadził w Biłgoraju własny zakład fotograficzny. Z jego usług korzystali mieszkańcy i okupujący te tereny żołnierze niemieccy. Bohater  utrwalił klimat i nastrój tamtych dni a jego fotografie tworzą niezwykłą opowieść o partyzantach. Większość fotografii wykonał wiosną 1944 roku. Udało mu się zatrzymać w kadrze ludzi, którzy w większości zginęli w walce. Był także zaprzysiężonym fotoreporterem partyzanckim, na terenie biłgorajskiego obwodu AK, z prawem przebywania w obozach i oddziałach stacjonujących w okolicznych lasach. Są to najlepsze zdjęcia zrobione partyzantom podczas wojny na terenie Polski, pokazujące życie i działania oddziałów partyzanckich. Autor robił zdjęcia w różnych sytuacjach, np. w czasie szkoleń i podczas różnych uroczystości.

Park Miniatur Warmii i Mazur otwarty jest codziennie w godzinach 9:00 - 19:00, od
1 maja do 31 października. Cena biletów: normalny 14zł, ulgowy 10zł, dzieci do lat
4 gratis. Więcej informacji na stronach: www.walkiria.com.pl i www.miniatury.com.pl.

 

Kontakt prasowy:

Paweł Krawiec

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel. kom. 504 218 011

Share