• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Wojskowe statki powietrzne wezmą udział w Rodzinnym Pikniku Lotniczym w Gryźlinach

Huk, moc i siła, czyli wojsko w Gryźlinach!

Myśliwiec MIG-29 w pokazie dynamicznym i śmigłowiec SH-2G Kaman w pokazie statycznym – to wojskowe statki powietrzne, jakie pojawią się na VII Rodzinnym Pikniku Lotniczym w Gryźlinach w niedzielę 15 czerwca. Będzie bardzo widowiskowo i głośno!MIG-29, fot. Sławomir "Hesja" Krajniewski

MIG-29, fot. Sławomir "Hesja" Krajniewski

Znakomita informacja dla wszystkich miłośników lotnictwa i fanów wojskowych maszyn! Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Lech Majewski wyraził zgodę na udział wojskowych statków powietrznych podczas VII Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach. Mirosław Pampuch, starosta olsztyński otrzymał pisemne potwierdzenie w tej sprawie.

- Na warmińskim niebie w pokazie dynamicznym zaprezentuje się myśliwiec MIG-29 z Mińska Mazowieckiego – mówi starosta Mirosław Pampuch. - Zobaczyć i usłyszeć  możliwości tego samolotu oraz kunszt pilotażu polskich lotników to rzecz bezcenna.

 

W Berlinie wzbudził sensację

Dwusilnikowy odrzutowiec będzie na pewno najgłośniejszym i jednym z najbardziej widowiskowych statków powietrznych w Gryźlinach. MIGi-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim to pokazowy towar eksportowy Sił Powietrznych RP. Jeden z dwóch mińskich „Smokerów”, jak za sprawą charakterystycznej smugi czarnego dymu z silników nazywane są MIGi-29, reprezentował polskie lotnictwo wojskowe na prestiżowych targach lotniczo-obronnych ILA 2014 w Berlinie pod koniec maja. Widowiskowe pokazy w wykonaniu ppłk Piotra „Kumana” Iwaszko wzbudziły prawdziwą sensację (Piotr „Kuman” Iwaszko wystąpi z pokazem dynamicznym MIGa-29 także w Gryźlinach – red.). Drugi z wojskowych statków powietrznych, jakie będą obecne w Gryźlinach to śmigłowiec SH-2G Kaman Marynarki Wojennej RP. Wielozadaniowa morska maszyna zaprezentuje się w wystawie statycznej.

MIG-29, fot. Sławomir "Hesja" Krajniewski

MIG-29, fot. Sławomir "Hesja" Krajniewski

- Udział statków powietrznych z biało-czerwoną szachownicą w znacznym stopniu uatrakcyjni imprezę lotniczą w Gryźlinach oraz przyczyni się do umocnienia pozytywnego wizerunku Sił Powietrznych wśród publiczności – uważa generał dywizji pilot Jan Śliwka z Inspektoratu Sił Powietrznych.

Bezpłatne pociągi i gwiezdne miasteczko

Innymi gwiazdami VII Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach będą Scandinavian Airshow ze Szwecji z pokazem chodzenia po skrzydłach Catwalks i Vikingiem, najmocniejszym dwupłatem na świecie. Nie zabraknie mistrza świata i ulubieńca widzów, Jurgisa Kairysa, będzie formacja Aeroklubu Warszawskiego 3AT3, samoloty zabytkowe z duszą, śmigłowce, samoloty ultralekkie. Na widzów czekać będą loty widokowe, które będą realizowane 12-miejscowym Antonowem 2 (popularnym „Antkiem”) i 3-miejscową Wilgą – z cenami odpowiednio: 90 i 120 zł za podniebną wycieczkę. Jak co roku mieszkańców Olsztyna, Olszynka i mieszkańców gminy Stawiguda dowiozą i odwiozą z pikniku darmowe pociągi, których szczegółowy rozkład zostanie podany kilka dni przed imprezą. Dla dzieci młodszych i starszych organizatorzy przygotowują Park Zabaw i Rozrywki, a dla ciekawych świata powstanie specjalne Gwiezdne Miasteczko z mobilnym planetarium, obserwowaniem słońca, czy warsztatami radiowymi. Na scenie zaprezentują się zdolni twórcy z powiatu.

- Zapraszamy już dziś na wielkie święto awiacji na Warmii i Mazurach – zachęca Jakub Woźniak, pełnomocnik starosty olsztyńskiego ds. zarządzania lądowiskiem w Gryźlinach.  

Organizatorzy imprezy:

Powiat Olsztyński, Stowarzyszenie „Dom Warmiński”, Gmina Stawiguda

Sponsorzy:

Galeria Warmińska, Obram Olsztyn, Turkan Olsztyn, Benjamin Moore Paints, Skoda PolbisAuto Olsztyn, Spręcograf, Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe Kormoran w Mierkach, Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie, FUH Alternatywa Olsztyn, Specjal, Coca-Cola

Partnerzy:

Miasto Olsztyn, Lotto, Gmina Olsztynek, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, MDK Olsztynek, GOK Stawiguda, KMP Olsztyn, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, UKSW PIRS Powiatu Olsztyńskiego, KM PSP Olsztyn,

Patronat medialny:

TVP Olsztyn, Radio ZET Gold Olsztyn, Gazeta Olsztyńska, Nasz Olsztyniak, orientacja.pl, Gazeta Warmińska, olsztyn24.com, Kurier Olsztyński, Przegląd Lotniczy, sky-watcher.pl 

Share