• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Myśliwce F-16 zaprezentują się na Rodzinnym Pikniku Lotniczym w Gryźlinach!

Polskie „Jastrzębie” przebiją warmińskie niebo

Tego jeszcze nie było na Warmii i Mazurach! W czasie piątego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach publiczności zaprezentuje się para legendarnych myśliwców F-16 będących na wyposażeniu Sił Powietrznych RP. – Miłośnicy lotnictwa już teraz powinni sobie zarezerwować termin 24 czerwca, bo lotniczych atrakcji będzie zdecydowanie więcej – mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.

Myśliwce F-16, fot. Mariusz Adamski (www.air2air.net)Myśliwce F-16, fot. Mariusz Adamski, www.air2air.net

Ta informacja powinna zelektryzować wszystkich fanów lotnictwa, ale także osoby, które średnio interesują się tematyką lotniczą.

- Myśliwce F-16 to legendarne, a w pewnych kręgach wręcz kultowe wielozadaniowe samoloty bojowe, które brały udział w wielu operacjach militarnych na całym świecie – mówi Jakub Woźniak, pełnomocnik starosty olsztyńskiego ds. zarządzania lądowiskiem w Gryźlinach. – To w tej chwili najpopularniejszy i najbardziej rozpowszechniony samolot bojowy na świecie. I w tym roku parę takich myśliwców będzie można zobaczyć już 24 czerwca na gryźlińskim niebie!

Uatrakcyjnią imprezę lotniczą

Udział pary samolotów F-16 w Rodzinnym Pikniku Lotniczym w Gryźlinach to znakomity prezent na piąte urodziny imprezy. Przelot i pokazy w locie polskich „Jastrzębi” są możliwe dzięki współpracy Starostwa Powiatowego w Olsztynie z Dowództwem Sił Powietrznych RP.

- Dowódca Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski przyjął nasze zaproszenie do udziału w imprezie, co z całą pewnością podniesie jeszcze rangę największej powiatowej imprezy, która powoli wybija się na jedną z największych imprez plenerowych w całym regionie – mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.

Dowódca Sił Powietrznych zgodził się na przelot pary samolotów F-16 w czasie Pikniku w Gryźlinach.

- Jestem głęboko przekonany, że udział najnowszych statków powietrznych będących na wyposażeniu Sił Powietrznych w znacznym stopniu uatrakcyjni organizowaną w Gryźlinach imprezę lotniczą oraz stanie się doskonałym elementem promującym lotnictwo wśród mieszkańców Warmii i Mazur – stwierdził generał broni pilot Lech Majewski.

Podniebni Bandyci szykują coś specjalnego

W tej chwili Siły Powietrzne RP dysponują 48 myśliwcami F-16, które są rozlokowane w Krzesinach pod Poznaniem i Łasku pod Łodzią. Co ważne F-16 dla polskich Sił Powietrznych są najnowocześniejszą wersją tego samolotu w Europie. Bardziej zaawansowane są jedynie  wersje przygotowane dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Izraela.

Podniebni Bandyci, fot. archiwum Starostwa OlsztyńskiegoPodniebni Bandyci, fot. archiwum Starostwa Olsztyńskiego

Podniebni Bandyci, fot. archiwum Starostwa Olsztyńskiego

Podniebni Bandyci, fot. archiwum Starostwa Olsztyńskiego

Yakersi, fot. archiwum Starostwa Olsztyńskiego

Yakersi, fot. archiwum Starostwa Olsztyńskiego

- Każdy kto w tym roku odwiedzi Piknik w Gryźlinach na pewno może się spodziewać wspaniałych efektów wizualnych i mocnych wrażeń dźwiękowych – mówi Mariusz Kwas, dyrektor promocji olsztyńskiego starostwa.

Pokaz F-16 to nie jedyna spektakularna atrakcja zaplanowana na jubileusz Pikniku Lotniczego w Gryźlinach. Na niebie pojawi się ulubieniec gryźlińskiej publiczności, czyli litewski mistrz świata w akrobacji Jurgis Kairys razem z formacją „Air Bandits”, czyli dwoma rumuńskimi pilotami na Yakach 52.

Jurgis Kairys, fot. archiwum Starostwa OlsztyńskiegoJurgis Kairys, fot. archiwum Starostwa Olsztyńskiego

Jurgis Kairys, fot. archiwum Starostwa Olsztyńskiego

Jurgis Kairys, fot. archiwum Starostwa Olsztyńskiego

- Widownia pokochała niesamowitego Litwina i jego „Podniebnych Bandytów”, a Kairys odwzajemnił to uczucie – mówi Mariusz Kwas. – Jurgis mówi, że już nie może się doczekać przylotu do Gryźlin. W tym roku „Air Bandits” szykują coś specjalnego, coś czego nie było jeszcze w tej części kraju. Wkrótce poinformujemy o szczegółach ich występu.

Nowy współorganizator

Warto podkreślić, że do grona organizatorów Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach, czyli Starostwa Powiatowego w Olsztynie i gminy Stawiguda dołączył w tym roku również Urząd Miasta w Olsztynie.

IV Piknik Lotniczy w Gryźlinach, 2011 r., fot. archiwum Starostwa OlsztyńskiegoIV Piknik Lotniczy w Gryźlinach, 2011 r., fot. archiwum Starostwa Olsztyńskiego

- Atrakcyjna impreza w aglomeracji olsztyńskiej, która odbędzie się w czasie finałów Euro 2012 wpisuje się w kampanię „Olsztyn miasto wolne od futbolu” – mówi Marek Ciesielski, dyrektor promocji olsztyńskiego ratusza. – To będzie fajna alternatywa dla osób, które nie interesują się futbolem i całym zgiełkiem związanym z piłkarskimi mistrzostwami.

Share