• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Krystyna Tarnacka - Rękodzieło

Krystyna Tarnacka

Krystyna Tarnacka

Kontakt: Krystyna Tarnacka
ul. Poznańska 12
11-100 Lidzbark Warmiński
Polska
tel.: 607 392 382

Krystyna Tarnacka
"Trochę o sobie"

Jeszcze w szkole średniej zabłysło na moment zainteresowanie, malarstwem, historią, strojem warmińskim. Haft, koronka to „utrapienie” lat dziecinnych. Do dnia dzisiejszego w rodzinie humorystycznie jest traktowany rok 1997, a to z racji komety, na której to ogonie przyleciała wena twórcza i przysiadła na ramieniu mamy.

A było to tak. Ktoś poprosił o naprawę bardzo poważnych uszkodzeń w starym hafcie. Nie byłabym sobą, gdybym nie dotarła do źródeł, skąd, co i jak. Okazało się, że to są fragmenty czepca. Wobec tego trzeba zrobić czepiec. A jak czepiec, to i strój. Na podstawie książki Teodory Modzelewskiej pt. „Stroje ludowe Warmii i Mazur” w ciągu tygodnia szyję strój i od Dni Lidzbarka w 1998 r pieczętuję się Warmianką z zasiedzenia. Przybywa wiadomości o Warmii, literatury, zdjęć. Motywy z czepców, z taką maestrią wykonane, po prostu śnią się po nocach i wpadam na pomysł malowania na czym się tylko da. Wiadomo, czepce są i praco- i czasochłonne i drogie, ale drobiazg z motywem czepcowym to już co innego. Maluję szkło użytkowe i dekoracyjne, maluję porcelit i porcelanę, motywy czepcowe przenoszę na tkaninę malowaną i haftowaną, powstają serwety, serwetki, wykorzystuję te same motywy w koronce igłowej, na bąbkach i wydmuszkach. Ktoś zamawia strój odświętny dla lalki Barbie i Kena. Na jarmarkach sztuki ludowej coraz częściej budzi zachwyt i nie tylko, lniana odzież wzorowana na starych wzorach, np. koszul przyramkowych, spódnic, męskich spodni czy sukman. Bardzo wielu pracom nie zdążyłam zrobić zdjęć, szybko znajdowały nowych właścicieli.

W międzyczasie inni zapaleńcy organizują kursy haftu, haftu czepcowego, koronkarstwa, plecionkarstwa z traw i sitowia, na których uczę tego wszystkiego co sama umiem. Jak policzyłam, to 100 osobom w Polsce przekazałam swoje umiejętności, z tego co wiem, ktoś z tej setki nawet został uznany twórcą ludowym. Pokazy malowania pisanek na wydmuszkach we Francji, Niemczech i Włoszech budzą inspiracje ich pisankarek.

Największą satysfakcję jednak sprawiały zajęcia, w ramach ścieżek edukacyjnych, z przedszkolakami. Uśmiechnięte buzie, mądre pytania, a potem piękne rysunki. Jedno z takich mądrych pytań zobowiązało niejako do natychmiastowego wymyślenia bajki, dlaczego to tylko denko czepca jest haftowane. Potem była następna bajka i następna. Nie, nie, jeszcze nie wydane, Ale o tym potem.

Szkło

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porcelana

Image Image Image Image Image Image

Warmińskie czepce

Image Image Image Image

Koronka

Image Image Image

Warmiński strój

Lalka Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Galeria rękodzieła "Bastlerka"

Bastlerka

Image Image Image Image Image Image Image Image

Galeria sztuki "Bastlerka" powstała w roku 2004 w pięknej, wypoczynkowej miejscowości Łajs k. Nowej Wsi w gminie Purda. Prezentują w niej swe prace liczni artyści z Warmii i Mazur zajmujący się głównie rękodziełem ludowym.

W sezonie turystycznym galeria czynna jest w godzinach 10-22. Oprócz wystawy rękodzieła w "Bastlerce" można również zjeść - czynny jest tam punkt gastronomiczny, jak i wynająć po niewygórowanych cenach wygodne pokoje - jest to bowiem zarazem gospodarstwo agroturystyczne na bardzo wysokim poziomie. Właścicielem i założycielem "Bastlerki" jest p. Waldemar Narowski. Warto dodać, że zarówno p. Narowski, jak i twórcy skupieni wokół galerii w 2004 roku reprezentowali Polskę na międzynarodowych targach sztuki ludowej w Verano we Włoszech.

kontakt: Waldemar Narowski
Łajs 4
telefon: 89 513-30-37

Dom Artysty - Lamkowo

Dom Artysty - Lamkowo

Teresa Walczak-Wikiert Zdzislaw Robert Cieślikiewicz

Dom Artysty w Lamkowie powstał w 2003 roku staraniem artystów - p. Teresy Walczak-Wikiert, rzeźbiarki i malarki i p. Roberta Zdzisława Cieślikiewicza, malarza, rzeźbiarza i snycerza. Galeria mieści się w historycznym budynku, w którym niegdyś swą siedzibę miało Towarzystwo Czytelni Ludowych pod kierownictwem Franciszka Szczepańskiego - bojownika o polskość Warmii i jednego z założycieli "Gazety Olsztyńskiej". W ostatnich latach budynek popadał w coraz większą ruinę, gdyby nie inicjatywa Pani Walczak-Wikiert i Pana Cieślikiewicza wkrótce zostałaby z niego sterta gruzu. Artyści zwrócili się jednak do gminy o przekazanie obiektu, a gmina wyraziła na to zgodę. W ten sposób zarazem ocalono historyczną budowlę, jak i przyczyniono się do rozwoju kultury w gminie.

Obecnie, chociaż budynek ciągle jeszcze jest w remoncie, czynna jest już wystawa malarstwa, rzeźby, oraz przedmiotów używanych niegdyś w warmińskim gospodarstwie domowym. Z dzieł sztuki prezentowane jest tam m.in. malarstwo olejne, rysunki ołówkiem, rzeźby, haft obrazowy, gobeliny, wyklejanki, obrazy wykonane techniką kolażu, oraz kolekcja ramek do obrazów autorstwa Amerykanina Kenta Monta. Oprócz niego i wyżej wspomnianych założycieli galerii, na wystawie możemy obejrzeć także prace autorstwa Krzysztofa Rawdanica i Jasi Buras (hafty), oraz rzeźbiarza i muzyka Waldermara Ciukszy. Na uwagę zwracają także piękne meble wykonywane na zamówienie przez p. Cieślikiewicza, zajmującego się także snycerką. O ich klasie świadczyć może fakt, że wykonany przezeń fotel służył poprzedniemu papieżowi podczas mszy, które odprawiał będąc z pielgrzymką w naszym regionie.

Sala galerii pełni również funkcje użyteczne dla miejscowej społeczności lokalnej - głównie dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Wystawę można zwiedzać codziennie, organizatorzy proszą jednak o wcześniejszy kontakt: Lamkowo 28, tel. 514-79-40.

Prezentacja dzieł z Lamkowa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image