• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Mieczysław Wojtkowski - Rzeźbiarstwo

Weseli Warmiacy

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Mieczysław Wojtkowski.

Rzeźbą zajmuje się od 1988 roku. Pracuje w różnych gatunkach drewna. Inspiruje go tradycja i przyroda Warmii i Mazur (serie rzeźb: smok warmiński, Warmianka wszystkich Polaków, Rybak w rybie, Warmiak „po fajrancie”, „poemat” w berecie etc.). Rzeźby wędkarzy i rybaków znalazły uznanie w postaci Honorowej Nagrody Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie na pamiątkę regionalną. Był laureatem lokalnych i krajowych przeglądów rzeźbiarskich. Brał udział w programie „Ginące zawody” pod patronatem Unii Europejskiej. Uczestniczy w wystawach, plenerach oraz warsztatach artystycznych w kraju i za granicą. Prowadzi także galerię autorską "Jama", mieszczącą się przy jego pracowni rzeźbiarskiej w Dajtkach. Realizuje również prace według projektów klienta.

Kontakt: ul. Chabrowa 12, 10-843, Olsztyn-Dajtki
Tel.: (0-89) 527-81-67;
0-603-06-51-47
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Malarstwo - Olga Anacka

Olga Anacka

Olga Anacka ur. w 1977 r. w Biskupcu. W 2004 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie pracuje w Biskupieckim Domu Kultury.

Od 2001r. wspólnie z Grzegorzem Maksimikiem prowadzi pracownię plastyczną, specjalizującą się w przedmiotach użytkowych wykonywanych z metalu według indywidualnych zamówień.

Inspiracje dla swej twórczości czerpie przede wszystkim z otoczenia; tutejszego pejzażu i szeroko pojętych form organicznych. Zajmuje się przede wszystkim rzeźbą i rysunkiem, prowadzi warsztaty dla dzieci.
Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Prace można zakupić w galerii GARBARY 48 w Poznaniu, lub bezpośrednio u artystki.


kontakt: Olga Anacka
tel. 503 41 98 23
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Twórczość

Image Image Image Image Image Image Image Image

Galeria "Synagoga"

Przez dwa tygodnie na przełomie sierpnia i września 2004r. w barczewskiej Galerii Sztuki „Synagoga” czynna była wystawa prac plastycznych twórców z gminy Barczewo i powiatu olsztyńskiego. Prezentowano grafikę, fotografię, rzeźbę, malarstwo, rysunek, tkaninę i rzemiosło artystyczne 28 autorów.


Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Twórcy

Elżbieta Bieniecka jest mieszkanką Barczewa. Tworzy delikatne rysunki i obrazy. Szczególnie lubi malować pejzaże, portrety i kwiaty.
Ewa Bieniecka, podobnie jak mama Elżbieta, maluje nie tylko pejzaże. Prace młodej adeptki sztuki podobały się zwiedzającym.
Alicja Czaplińska mieszka w Barczewie. Obrazy maluje od niedawna. Lubi przedstawiać pejzaże i zwierzęta. Z jej prac emanuje miłość do człowieka i zwierząt.
Robert Zdzisław Cieślikiewicz, uzdolniony rzeźbiarz i snycerz, malarz i rysownik z Lamkówka. W jego pracach widać to artystyczne coś, dlatego znalazły miejsce w wielu zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Dariusz Dąbrowski z Barczewa maluje nie tylko pejzaże, w których ukazuje piękne zakątki naszej przyrody, ale i martwą naturę. Swoje prace wystawiał w kraju wielokrotnie. Uczestnik licznych konkursów.
Roman Dumała maluje obrazy, pejzaże, martwą naturę. Wystawiane w „Synagodze” prace podobały się zwiedzającym.
Czesław Kisiel z Barczewa lubi malować pejzaże. Na tej wystawie, oprócz bogatego kolorytu pokazał to, co czuje.
Beata Gromiec z Barczewa. Studentka. Zajmuje się malarstwem, preferując portret, kwiaty i martwą naturę. W „Synagodze” uwagę widza zwracały fantazyjne, o żywych kolorach kwiaty. Artystka myśli również o projektowaniu odzieży.
Barbara Hulanicka z Barczewa to artystka plastyk o europejskiej renomie. Od 50 lat tka kilimy i dywany o tematyce warmińskiej. Specjalizuje się w pracach w tkaninie podwójnej. Jej dzieła zdobią zbiory w kilkunastu stolicach i metropoliach. Uczestniczyła w wielu wystawach krajowych i zagranicznych.
Kinga Karczewska z Odryt przepięknie haftuje. Jej prace to artystyczne rękodzieło, w którym można dopatrywać się warmińskich akcentów. Przyciągały uwagę nie tylko starszej generacji.
Anna Korybut-Dziemidowicz z Barczewa jest artystką plastyczką specjalizującą się w hafcie artystycznym. Projektuje i wykonuje sztandary i proporce. Pisano o niej, że wyczarowuje bajkowe hafty. Pokazywała je na wielu krajowych i zagranicznych wystawach.
Sylwia Kozłowska z Ramsowa maluje farbami olejnymi pejzaże i silnie kolorystyczne portrety. Szczególnie upodobała sobie kwiaty nie tylko te z ogródka. Jej prace przyciągały uwagę zwiedzających.
Zbigniew Kozłowski z Ramsowa, podobnie jak Sylwia maluje obrazy ukazujące przyrodę i człowieka, a także obrazy o tematyce marynistycznej.
Anna Krzywoszonek z Barczewa jest uczennicą Liceum Plastycznego. Maluje konie. Uczestniczyła już w konkursach i wystawach plastycznych. W jej pracach nie widać naśladownictwa.
Jerzy Markuszewski z Barczewka. Pedagog i bardzo zdolny rzeźbiarz. W jego pracach dominują motywy ludowe i sakralne. Rzeźbi na zamówienie. Formy i wielkości – różne.
Piotr Marzewski z Barczewa. Od dłuższego czasu rysuje człowieka i jego świat. Zaprezentowane prace podobały się zwiedzającym.
Paula Marzewska z Barczewa. Młoda adeptka sztuki. Maluje postacie, pejzaże, a także para się rysunkiem.
Agnieszka Markowicz z Barczewa. Studentka. Oprócz rzeźbienia maluje i rysuje ołówkiem człowieka i jego otoczenie.
Marta Markuszewska z Barczewka. Studentka. W „Synagodze” wystawiła m.in. swoją pracę dyplomową.
Ryszard Pietrzak rzeźbi w drewnie. Jego prace wskazują, że jest artystą bardzo uzdolnionym i wszechstronnym.
Marta Sadowska z Barczewa. Nauczycielka w szkole podstawowej, gdzie m.in. prowadzi koło twórczości artystycznej „Zabawka”. Uprawia malarstwo na szkle, wyszywa, maluje krajobrazy Warmii i Mazur.
Marian Szarama wykonuje swoje prace metodą małych witraży. Jego niepowtarzalne dzieła budziły podziw zwiedzających.
Janina Szneider z Barczewa. Rencistka. Zajmuje się odmianą tkactwa artystycznego – gobelinami. Autorka pięknych i nagradzanych prac. Brała udział w wielu wystawach ogólnopolskich i zagranicznych. Ulubiony temat to człowiek i jego otoczenie.
Teresa Walczak-Wikiert z Lamkówka. Rzeźbi duże formy w drewnie. Tematy czerpie z otaczającej ją natury, ulubione – rzeźby zwierząt (konie, małpy, ptaki) oraz spojrzenie na człowieka z innej perspektywy. Ciągle poszukuje.
Grzegorz Woźny - modelarz, specjalność modele domów i samolotów. To też wysiłek i kunszt artysty, przełamujący wiele stereotypów. Pokazał, że być modelarzem to być twórcą małych form.
Władysława Wrotek z Barczewa. Od niedawna maluje, rysuje i szkicuje techniką mieszaną. Ulubionym tematem są pejzaże, martwa natura, ostatnio kapliczki. Bardzo ciekawe prace, bogate kolorystycznie i niepowtarzalne, nakazywały zwiedzającym zatrzymać się na chwilę. Miała swój udział w wystawach.
Wiesława Zdaniuk z Barczewa. Na uwagę zasługuje jej rzemiosło artystyczne – haftuje obrusy i serwetki. Dowiodła na wystawie, że to, co nazywamy przedmiotem codziennego użytku lub dekoracji, zawsze jest dziełem sztuki. I że artysta-rzemieślnik tak samo czuje potrzebę tworzenia, jak malarz czy rzeźbiarz.
Włodzimierz Zdaniuk, znany w Barczewie fotograf-artysta. Na wystawie pokazał prace o niezwykłych ujęciach, przyciągały uwagę wielu zwiedzających.

Po obejrzeniu tej wystawy starosta olsztyński Adam Sierzputowski nazwał Barczewo kulturalną stolicą powiatu.

Galeria sztuki "RękąDzieło" w Jonkowie

Prezentacja rękodzieła w Jonkowie

Prezentacja rękodzieła w Jonkowie. Autorami zdjęć są: Jarek Poliwko, Krzysztof Skłodkowski, Mirosław Bojenko, Rafał Lipski, Tomasz Waszczuk, Jakubek, Paweł Składanek.


Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Jacek Sztorc - Warmia w fotografii

Jacek Sztorc

Ur. 1957 r. w Olsztynie, gdzie mieszka do dzisiaj. Pracuje zawodowo na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim. Fotografia jest jego pasją. Robi zdjęcia od ponad trzydziestu lat. Pejzaż należy do głównego kręgu jego zainteresowań fotograficznych. Równie chętnie fotografuje ludzi. Interesują go też krajobrazy miejskie, tzn. architektura i detal architektoniczny. Uprawia również fotografię typowo komercyjną.

Oprócz pejzażu, który utrwala najchętniej, zajmuje się fotografią do celów reklamowych, portretem oraz reportażem.

Po ustaniu działalności Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Fotograficznego nie jest zrzeszony w żadnej organizacji fotograficznej. Współpracuje stale ze Stowarzyszeniem Wspólnota Kulturowa „Borussia”.
Jest autorem zdjęć do wielu książek i folderów reklamowych, m.in.: „Zachowane – ocalone? O krajobrazie kulturowym i sposobach jego kształtowania”, red. Iwona Liżewska i Wiktor Knercer, Borussia, Olsztyn 2003, ISBN: Magdalena Bartoś, Barbara Zalewska, „Architektura w krajobrazie wiejskim Warmii i Mazur”, Borussia, Olsztyn 2003.

Jest autorem stałej wystawy w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej. Robi zdjęcia czarno-białe i kolorowe, posługuje się metodą tradycyjną, ale również korzysta z możliwości, jakie daje współczesna technologia.
Na swojej stronie internetowej prezentuje spektrum swoich zainteresowań.

Strona www.sztorc.xx.pl

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Warmia w fotografii

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Janusz Monkiewicz - Zabytki w warmińskim krajobrazie

Janusz Monkiewicz

Janusz Monkiewicz z Pisza. Jest prezesem Związku Polskich Fotografów Przyrody - Okręgu Warmińsko-Mazurskiego. Fotografuje od czterdziestu lat. Oprócz fotografowania zajmuje się grafiką komputerową i DTP. Posiada własne wydawnictwo. Jest laureatem licznych konkursów fotograficznych. W swoim archiwum ma ponad dwadzieścia tysięcy zdjęć!

Czytaj więcej: Janusz Monkiewicz - Zabytki w warmińskim krajobrazie