• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Zaproszenie na warsztaty „Kultura ludowa Warmiaków i Mazurów”

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli prowadzących zajęcia z dziećmi i młodzieżą nawiązujące do dziedzictwa regionu, ze wszystkich typów szkół oraz przedszkoli z województwa warmińsko-mazurskiego na warsztaty z zakresu dziedzictwa regionalnego. Prowadzący: dr Iwona Jóźwiak i dr Marta Wasilewska- Frągnowska. Warsztaty odbędą się w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, ul. Turowskiego 3. Termin warsztatów (jeden do wyboru): 4 czerwca 2018 r. lub 5 czerwca 2018 r. Każda grupa liczy 20 osób.

Zgłoszenia za pomocą linku do dnia 28 maja 2018 r. https://goo.gl/forms/EgWQgqdjzd3e1dhy1 – 4 czerwca 2018 r. i https://goo.gl/forms/fnWRk0d3BIs54ngZ2 – 5 czerwca 2018 r. Ilość miejsc ograniczona.

Harmonogram: 

15.15-15.30 – przywitanie i zapoznanie z tematyką zajęć

15.30-17.00 – Wybrane zwyczaje i obrzędy dawnych Warmiaków i Mazurów, wykład/prezentacja, dr Iwona Jóźwiak

17.00-17.15 – przerwa kawowa

17.15-18.00 – warsztaty malowania lalki warmińskiej/mazurskiej na drewnie, dr Marta Wasilewska-Frągnowska

18.00 – podsumowanie zajęć, wręczenie certyfikatów

Zadanie pn. „Dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją w pracy z dziećmi i młodzieżą” sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Kontakt: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, 10-685 Olsztyn, ul. Turowskiego 3,  tel/fax (89) 534-96-90 www.odn.olsztyn.pl e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Cykl biegów BIEGAJ’MY Z DEM’A rozpoczął sezon Festiwalem Biegowym im. Mikołaja Kopernika w Lidzbarku Warmińskim

W niedzielę 15 kwietnia 2018 roku DEM’a Promotion Polska w ramach cyklu biegów BIEGAJ’MY Z DEM’A rozbiegała kolejny raz Lidzbark Warmiński. To pierwsze tegoroczne wydarzenie marki BIEGAJ’MY Z DEM’A, rozpoczynające zarówno sezon biegowy, jak i słynną triadę biegową, na którą składają się starty w Lidzbarku Warmińskim, Kazimierzu Dolnym (20 maja) oraz w Konstancinie-Jeziornie (24 czerwca).

Festiwal Biegowy im. Mikołaja Kopernika w Lidzbarku Warmińskim, fot. Michał Misztal

W wydarzeniu wzięło udział blisko 500 zawodników dorosłych i dzieci. Festiwal Biegowy im. Mikołaja Kopernika w Lidzbarku Warmińskim, tak jak Festiwal Biegowy im. Jana Pawła II w Kazimierzu Dolnym (20 maja) i Festiwal Biegowy im. Piotra Nurowskiego (24 czerwca) składał się z biegów na trasach atestowanych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, na trasach 5 km i 10 km. Na najmłodszych czekały zmagania na odcinkach około 400m i 700m w dwóch kategoriach 5-8 lat oraz 9-13 lat.

Pilotem biegu był dwukrotny medalista mistrzostw świata, złoty i srebrny medalista igrzysk olimpijskich, reprezentant Polski w Piłce Nożnej Grzegorz Lato. Towarzyszył mu Andrzej Bobo Bobowski i “Mikołaj Kopernik”. Wśród Ambasadorów imprezy znaleźli się również Norbert Nowicki (wicemistrz świata w motoparalotniarstwie) i Bartosz Olszewski (zwycięzca międzynarodowej rywalizacji charytatywnej WINGS FOR LIFE 2017, Mediolan - pokonane 88 km). Do Lidzbarka Warmińskiego przybył również Burmistrz Kazimierza Dolnego Andrzej Pisula, który uraczył uczestników grą na saksofonie oraz na liściu.

Czytaj więcej: Cykl biegów BIEGAJ’MY Z DEM’A rozpoczął sezon Festiwalem Biegowym im. Mikołaja Kopernika w...

Zapraszamy na warsztaty „Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”

Lokalna Organizacja Turystyczna Stowarzyszenie "Dom Warmiński" zaprasza wszystkie osoby zainteresowane poznawaniem dziedzictwa kulturowego ziemi warmińskiej  na warsztaty „Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”,  które poprowadzą historyk i regionalista Izabela Lewandowska   oraz rodowity Warmiak, znawca gwary warmińskiej Edward Cyfus.

Terminy i miejsce:

 • 11 maja 2018 r. godz. 10.00 – 14.30 Wilczęta,  Urząd Gminy, Wilczęta 84  
 • 17 maja 2018 r. godz. 10.00 – 14.30 Gietrzwałd – Gminny Ośrodek Kultury, ul. Kościelna 1  
 • 18 maja 2018 r. godz. 10.00 – 14.30 Reszel – Urząd Gminy w Reszlu (sala konferencyjna), ul Rynek 24
 • 24 maja 2018 r. godz. 10.00 – 14.30 Lubomino – Zespół Szkół w Lubominie, ul. Kopernika 4

 Harmonogram:

10.00 – 11.30: Przywitanie i zapoznanie się z tematyką warsztatów, wpis gwary na listę UNESCO, zaprezentowanie Elementarza warmińskiego i audiobooka, wysłuchanie gawędy w gwarze i próba jej zrozumienia, prezentacja genezy i specyfiki gwary warmińskiej, czytanie lekcji z Elementarza, ich tłumaczenie.

11.30 – 11.45: przerwa kawowa

11.45 – 13.15: Gdzie leży Warmia a gdzie Mazury, czyli o przynależności państwowej obu krain na przestrzeni wieków, dziedzictwo Krzyżaków i biskupów warmińskich w regionie, Trakt biskupi w Bałdach, wysłuchanie gawędy w gwarze i próba jej zrozumienia, czytanie lekcji z Elementarza, ich tłumaczenie

13.15 – 13.30: przerwa kawowa

13.30 – 14.15: Prezentacja stroju warmińskiego, powtarzanie słówek związanych ze strojem, wysłuchanie piosenek warmińskich, tłumaczenie, wspólne śpiewanie.

14.15 – 14.30: zakończenie warsztatów i wręczenie uczestnikom e-booka „Elementarz warmiński” (warunkiem otrzymania e-booka jest wpis na listę obecności oraz pełny udział w warsztatach)

Ilość miejsc ograniczona Kontakt do organizatora: Stowarzyszenie „Dom Warmiński” 89 767 79 43, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zadanie realizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Szlakiem Mikołaja Kopernika – zgłoś swój udział w konkursie

Konkurs informatyczny, który organizuje samorząd województwa, skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Warmii i Mazur.

Ideą przedsięwzięcia „Szlakiem Mikołaja Kopernika” jest rozwijanie wśród młodzieży umiejętności wykorzystywania nowych technologii, jak również pogłębianie wiedzy z zakresu historii, nauki, kultury, filozofii, religii oraz astronomii.

Każdy może zgłosić jedną pracę z zakresu szeroko pojętych nowych technologii np. aplikacje (w tym aplikacje mobilne), strony internetowe, gry, programy, robotyka/automatyka lub innych innowacyjnych rozwiązań informatycznych nawiązujących do życia, twórczości, działalności naukowej czy osiągnięć Mikołaja Kopernika. Praca może być wykonana samodzielnie lub grupowo – maksymalnie 5 osób. Z kolei każda szkoła może zgłosić maksymalnie trzy prace konkursowe wyłonione w wewnątrzszkolnych eliminacjach.

Zgłoszenia przyjmowane są do 25 maja 2018 roku osobiście lub za pośrednictwem poczty w sekretariacie Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego przy ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn, pokój nr 1. Ogłoszenie wyników odbędzie się 16 czerwca 2018 roku podczas uroczystej gali.

Źródło: warmiamazury.pl

Konkurs Agro-Eko-Turystyczny ZIELONE LATO

ZIELONE LATO to nazwa konkursu, w ramach, którego samorząd województwa rokrocznie wybiera najlepsze obiekty turystyczne zlokalizowane na obszarach wiejskich Warmii i Mazur.

W ramach ZIELONEGO LATA nagrody przyznawane są najlepszym z najlepszych w trzech kategoriach:

 • gospodarstwa gościnne – wypoczynek u rolnika (agroturystyka),
 • gospodarstwa gościnne – wypoczynek na wsi (turystyka wiejska),
 • zagrody edukacyjne Warmii i Mazur.

W ramach Konkursu Agro-Eko-Turystycznego ZIELONE LATO komisja konkursowa sprawdza m.in.: standard zakwaterowania i wyposażenia, jakość świadczonych usług rekreacyjnych, stan obiektów, a także możliwości żywienia gości i metody promocji poszczególnych obiektów.

Czytaj więcej: Konkurs Agro-Eko-Turystyczny ZIELONE LATO

Elementarz warmiński - wersja elektroniczna

Stowarzyszenie "Dom Warmiński" przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego zrealizowało zadanie publiczne, w ramach którego opracowano i wydano e-book na podstawie wersji papierowej "Elementarza warmińskiego". Forma e-booka ułatwi rozpowszechnienie i korzystanie z elementarza. To doskonałe narzędzie edukacyjne, służące popularyzacji gwary, historii, obyczajowości i tradycji Warmii.

Okładka Elementarza warmińskiego

Mogą z niego korzystać zarówno uczniowie, jaki i nauczyciele, czy animatorzy kultury oraz wszyscy zainteresowani bogactwem dziedzictwa kulturowego Warmii. Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie zadania, wersja elektroniczna elementarza zostanie przekazana do szkolnych bibliotek ne terenie działania Stowarzyszenia "Dom Warmiński".

Wierzymy, że Elementarz dotrze do szerokiego grona odbiorców i zainteresuje wszystkich miłośników ziemi warmińskiej.
Zachęcamy do poznawania i promowania Warmii i warmińskości.

Do pobrania: Broszura informacyjna (PDF)

Więcej artykułów…

 1. Eliminacje rejonowe 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
 2. Pamiątka regionu Warmii i Mazur - konkurs
 3. Konferencja Miasta Historyczne 3.0
 4. Rok 2018 będzie należał do biegaczy!
 5. Zakończenie drugiego etapu projektu Gwara warmińska – warsztaty dla nauczycieli
 6. Folder „Szlakami zabytków Polska – Węgry”
 7. Nowa wersja aplikacji Szlaki Zamków Gotyckich
 8. Elementarz warmiński
 9. Warsztaty regionalne dla nauczycieli
 10. Konkurs multimedialny „Moje korzenie, czyli skąd jestem?”
 11. Bajkowa Warmia - fotorelacja z otwarcia wystawy
 12. Otwarcie wystawy malarstwa Anastazji Fietisowej "BAJKOWA WARMIA"
 13. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
 14. Finał Konkursu o zamkach gotyckich
 15. Konkurs filmowy „Szlak Kopernikowski nas kręci”
 16. XIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki „Kryształowa Nuta” już za nami
 17. Fotograficzna Mapa Warmii - wystawa 22 kwietnia 2017
 18. Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny!
 19. Warmiński study tour po Łynie
 20. Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika
 21. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 22. XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisława Czernika
 23. System Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Szlaku Green Velo
 24. Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny
 25. I Bieg im. Mikołaja Kopernika
 26. Projekt "Czas na aktywność"
 27. VIII Warmiński Jarmark Świąteczny
 28. Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole" - spotkania w Ełku
 29. Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole"
 30. Grywalizacja na Szlaku Zamków Gotyckich
 31. Relacja z konferencji "Spotkania z historią – 550-lecie II pokoju toruńskiego"
 32. Zapraszamy na konferencję "Spotkania z historią - 550-lecie II pokoju toruńskiego"
 33. Zgarniaj nagrody w konkursie filmowym!
 34. Odkrywamy Łynę, czyli relacja z wizyty studyjnej na Warmii
 35. Turystyczne Mistrzostwa Polski
 36. Głosujemy na Top 5 województwa warmińsko-mazurskiego Polska.travel
 37. Wyjdź w plener, myśl o Warmii (zaproszenie)
 38. Spędź weekend w Polsce za pół ceny
 39. Konkurs "Certyfikat POT"
 40. Finał Konkursu Wiedzy o Zamkach Krzyżackich i II Pokoju Toruńskim
 41. Co Warmiakom w duszy gra?
 42. Łyną przez Warmię - film promocyjny
 43. Krajobraz z kajaka
 44. Pogoń za Kopernikiem w Lidzbarku Warmińskim
 45. Konkurs na koncepcję zagospodarowania "suchej fosy" w Lidzbarku Warmińskim
 46. Zgłoś pomysł na pamiątkę regionu
 47. Kryształowa Nuta 2016
 48. Nowy obiekt sportowy w Lidzbarku Warmińskim
 49. Przekaż 1% podatku organizacjom pożytku publicznego z Warmii i Mazur
 50. XXXIV Ogólnopolskie Dni Pszczelarza - zaproszenie do przesyłania zgłoszeń