• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Zabytki techniki

Aktywność ludzka manifestuje się w kilku dziedzinach. Są to dziedziny niezbędne do życia, konieczne, bądź też zaspokajające inne potrzeby człowieka, wynikające z jego funkcji społecznej, z jego socjalizacji (np. sfera religijna). Aktywność gospodarcza człowieka należy do tej pierwszej kategorii, jest bowiem absolutnie konieczna do funkcjonowania w świecie. Dlatego człowiek od najdawniejszych czasów przejawiał działalność gospodarczą, w wyraźny sposób zmieniając środowisko przyrodnicze wokół siebie. Dlatego zabytki techniki są tak istotne dla współczesnych ludzi, stanowią bowiem dowód pomysłowości i mocy twórczej tworzących je ludzi – naszych przodków. Zabytków takich nie brakuje i na Warmii – są to tak narzędzia rolnicze, dawne sprzęty domowe, jak i budowle przemysłowe, czy inne twory architektoniczne. Do najważniejszych tego typu obiektów zaliczyć niewątpliwie należy zespół zabytkowy – skansen w Olsztynku. Znajdują się tam nagromadzone celowo w celu udostępniania turystom budynki przemysłowe (np. wiatrak), maszyny rolnicze, oraz bogata kolekcja artykułów gospodarstwa domowego i sztuki ludowej. Obok skansenu w Olsztynku w powiecie olsztyńskim możemy natrafić m.in. na zabytkowe młyny – w Klimkowie, Kajnach, Pajtunach, Rusi, wiatraki – m.in. w Silicach i najpiękniejszy warmiński wiatrak – w Bęsi, elektrownie wodne – chociażby w Brąswałdzie, oraz inne zabytki techniki, w tym unikalne, piętrowe skrzyżowanie dwóch kanałów wodnych – Klebarskiego i Elżbiety w Silicach.

ImageImage

Zabytki techniki - Gmina Kolno

Bęsia

Image Image

Wiatrak holenderski Wiatrak holenderski z początku XIX w. W dolnej części murowany, wyżej drewniany, czterokondygnacyjny. Odnowiony i adaptowany w latach 1973 – 1974. Obecnie nieużytkowany popada w błyskawiczną ruinę. W obecnej chwili nie ma już nawet ani jednego całego ramienia. Jedno z jego ramion wraz z metalowym osprzętem i okuciami butwieje w krzakach obok wiatraka.

Czytaj więcej: Zabytki techniki - Gmina Kolno

Zabytki techniki - Gmina Olsztynek

Olsztynek

Muzeum budownictwa ludowego

Olsztynecki skansen Należy do najstarszych w Polsce. Jego początki sięgają 1909 roku, kiedy to władze Królewca podjęły decyzję o stworzeniu muzeum na wolnym powietrzu. Wiosną 1937 roku zarząd administracyjny prowincji wschodniopruskiej zdecydował przenieść muzealne obiekty z Królewca pod Olsztynek.

Olsztynecki Park Etnograficzny Usytuowany na północnych obrzeżach miasta, zajmuje obszar 39 ha. Lokalizacja Muzeum okazała się niezwykle trafną, a teren jest w mikroskali odzwierciedleniem środowiska przyrodniczego Warmii i Mazur. Jest bowiem pięknie urzeźbiony, skrajem przepływa rzeczka Jemiołówka, są też oczka wodne, oazy leśne i bagienne, pola uprawne, łąki kośne i pastwiska. Do tego ożywiająca krajobraz zwierzyna: konie, w tym koniki polskie z rodziny tarpanów, krowy, kozy, owce, króliki, ptactwo.

Czytaj więcej: Zabytki techniki - Gmina Olsztynek

Zabytki techniki - Gmina Purda

Pajtuny

ImageImage

Młyn wodny Murowano-drewniany z XV w. Klasyczna “ Młynarzówka “ z XVIII- XIX w.

Czytaj więcej: Zabytki techniki - Gmina Purda

Zabytki techniki - Gmina Stawiguda

Ruś

Ruś-dawny młyn wodnyRuś-dawny młyn wodny

Młyn wodny Drewniany, zbudowany nad rz. Łyną na początku XX. Jako młyn, był wykorzystywany do wybuchu II wojny świat. Budynek główny, dwupiętrowy, oszalowany pionowo deskami, z dachem dwuspadowym, krytym dachówką. Podmurówka z cegły, otynkowana. Przy młynie, trójkomorowy jaz, a ponadto wybudowane po wojnie hodowlane stawy rybne.

Czytaj więcej: Zabytki techniki - Gmina Stawiguda