• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Architektura mieszkalna


Warning: copy() [function.copy]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /plugins/content/mavikthumbnails/mavikthumbnails.php on line 668

Warning: copy(http://domwarminski.plimages/stories/arch_mieszkalna/pow_olsztynski/gm_barczewo/architektura_mieszkalna_barczewo1_w.jpg) [function.copy]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /plugins/content/mavikthumbnails/mavikthumbnails.php on line 668

Obok ziemiańskich dworków – najświetniejszych przykładów dawnego budownictwa mieszkalnego Warmii, obok charakterystycznych warmińskich chat – reprezentujących architekturę ludową warmińskich wsi, do zabytków architektury mieszkalnej regionu zaliczyć możemy także i kamienice mieszczańskie. Mimo zniszczeń spowodowanych pod koniec II wojny światowej głównie przez wkraczającą na Warmię Armię Czerwoną, w części miast zachowały się, wpisane w jeszcze średniowieczny układ ulic, XVIII i XIX-wieczne kamienice.

Image

Są to, nieliczne niestety, obiekty późnobarokowe, w większej ilości natomiast neoklasycystyczne, secesyjne, eklektyczne i in. Warmińskie zabytki architektury mieszkalnej świadczą niewątpliwie o bogatej w tradycje i style przeszłości ziemi warmińskiej, stanowią także dużą atrakcję turystyczną.

ImageImage

Architektura mieszkalna - Gmina Jonkowo

Jonkowo

Dom nr 8-9 Dawna wójtówka, neoklasycystyczny, zbudowany w poł. XIX. Murowany, otynkowany, parterowy z dużą mansardą w części środkowej, z dachem dwuspadowym, krytym dachówką. Zabytek.

ImageImage

Dom nr 3 Dawny hotel z gospodą, zbudowany w poł. XIX. Murowany, otynkowany. Jednopiętrowy (piętro mansardowe), z gankiem wspartym na 4 kolumnach przechodzącym w dużą mansardę wysuniętą. Dach mansardowy, kryty dachówką.

Architektura mieszkalna - Gmina Olsztynek

Olsztynek

Dom nr 31 Zbudowany w kształcie litery „L” na początku XX w. w stylu eklektycznym. W jednej części parterowy z mansardą, w części drugiej z poddaszem tworzącym piętro. W Części szczytowej stylizowany na mur pruski. Okna dolne półokrągłe, przed wejściem drewniany ganek. Dach dwuspadowy kryty dachówką. Zabytek.

ImageImage

Kamieniczka nr 2 przy ul. K. C. Mrongowiusza Zbudowana na początku XX w. – wielostylowa. Jednopiętrowa z mansardami i dużą facjatą. Dach dwuspadowy, mansardowy, kryty dachówką. Facjata bardzo bogato zdobiona. W części parterowej, lokale handlowe, w pozostałej części przeznaczone na cele mieszkalne.

Czytaj więcej: Architektura mieszkalna - Gmina Olsztynek

Architektura mieszkalna - Gmina Stawiguda

Bartąg

ImageImage

Dom nr 26 Zbudowany ok. 1910, przez rodzinę bogatych właścicieli ziemskich. Wzniesiony z cegły i kamienia, otynkowany, z licznymi zdobieniami, półkolistą mansardą, gankiem z dwoma arkadami. Dach mansardowy.

Ruś

Dom nr 30 Murowano – drewniany. Zbudowany częściowo na zrąb w jaskółczy ogon, częściowo z cegły (otynkowanej) w kształcie litery “L”. Dach dwuspadowy kryty czerwoną dachówką nad częścią drewnianą, mansardowy nad częścią murowaną. Ganek drewniany wieloboczny.

Czytaj więcej: Architektura mieszkalna - Gmina Stawiguda

Architektura mieszkalna - Gmina Świątki

Skolity

Dom Wzniesiony w XIX. Murowany i otynkowany / boniowany/, parterowy z zabudowanym poddaszem, z dachem dwuspadowym, krytym dachówką ceramiczną. Usytuowany kalenicowo, dwutraktowy, w układzie siedmioosiowym. Zabytek. Dom Wzniesiony w XIX. Murowany i otynkowany, parterowy, z zabudowanym poddaszem, z dachem dwuspadowym krytym dachówką ceramiczna. Otwory okienne zamknięte łukami odcinkowymi. Usytuowany kalenicowo, trójtraktowy, w układzie trójosiowym. Zabytek.

Włodowo

Image

Dawny budynek karczmy.