• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Tamara Bołdak-Janowska - Chodźmy, generale! cz.3

Warmia i Mazury, nr 7/2001, Chodźmy, generale! cz.3

Proza Olsztyna... (czy też Warmii i Mazur; dla oszczędności miejsca będę używać Olsztyn - i w skrócie, O.)... Znowu muszę poruszyć kilka spraw globalnych, abyśmy nie macali ciemności. Zmienię mój punkt widzenia spraw.

Badacze literatury pięknej autorów z Olsztyna uzależniają ją od tematu warmińsko-mazurskiego. Otóż temat nie jest przyczyną doniosłości utworu. Dobra literatura nie zna tematów tabu, natomiast dobrze zna temat jako pretekst.

Literatura zależy od talentu (wiedzy, wrażliwości) autora, lecz także - od istnienia przy niej jej infrastruktury, czyli kompetentnego i uczciwego wydawcy - krytyka - dystrybutora. Bez tego -choćby powstawała i była genialna - jest martwa. Jej czytelnikiem jest piwnica (szafa - strych).

Czytaj więcej: Tamara Bołdak-Janowska - Chodźmy, generale! cz.3

Tożsamość, ludowość, popkultura - wywiad z prof. Wojciechem J. Bursztą

Warmia i Mazury, nr 7/2001, Tożsamość, ludowość, popkultura

Z prof. Wojciechem J. Bursztą, antropologiem i teoretykiem kultury, o potrzebie (lub nie) posiadania tożsamości, o małych i dużych ojczyznach, pozornej integracji i upragnionej wielokulturowości, o Olsztynie jako szczególnej prowincji, syndromie Ślimaka i kosmopolityzmie oraz o kotlecie schabowym i pizzy w przyszłej Polsce rozmawia Joanna Wilengowska.

- Zacznijmy naszą rozmowę od pojęcia „tożsamości". Trudno jest żyć bez udzielenia sobie odpowiedzi na pytania: kim jestem?, gdzie jest moje miejsce?, skąd pochodzę?, do jakiego narodu należę? Czy Polacy będą musieli sobie na nowo na nie odpowiedzieć, pod naciskiem przemian współczesnego świata, zjawisk, takich jak: konsumpcjonizm, postmodernizm, globalizm czy chociażby wobec wstąpienia Polski do Unii Europejskiej?

Czytaj więcej: Tożsamość, ludowość, popkultura - wywiad z prof. Wojciechem J. Bursztą

Krystyna Stasiewicz - Między długami a dwoma królami

Warmia i Mazury, nr 8-9/2001-2002, Między długami a dwoma królami

Zamek w Lidzbarku, wg.F Von Quasta

Powszechnie wiadomo, że Ignacy Krasicki był ulubieńcem ostatniego króla Polski. Młodszy zaledwie o trzy lata od Stanisława Poniatowskiego, wiele miał z nim wspólnego: urok osobisty, otwartość umysłu, zainteresowania, a jako kapelan królewski i autor planu tematycznego „Monitora", pisma lansującego reformy państwa, był Poniatowskiemu szczególnie bliski.

Dzięki staraniom króla został w grudniu 1776 r. koadiutorem biskupa warmińskiego Adama Grabowskiego z prawem następstwa, a po jego śmierci, jeszcze tego miesiąca, biskupem. Sakry udzielił Krasickiemu w kościele Teatynów w Warszawie nuncjusz apostolski Antonio Eugenio Visconti. Na uroczystości obecny był król. Po Nowym Roku biskup Ignacy złożył przysięgę senatorską i od tej chwili zajmował szóste miejsce w senacie. W imieniu nominata obowiązki na Warmii pełnił kanonik Tomasz Szczepański.

Czytaj więcej: Krystyna Stasiewicz - Między długami a dwoma królami