• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Tablica geograficzna Warmii

Tablica geograficzna Warmii

Tablicę geograficzną Warmii napisał ks. Joachim Kalnassy, osobisty sekretarz Księcia Biskupa Ignacego Krasickiego i ofiarował mu ją 18 grudnia 1786 roku, w dwudziestą rocznicę ingresu Krasickiego do diecezji. Tablica... została napisana w języku francuskim. Prezentowane tu fragmenty przetłumaczył i podał do druku biskup Jan Obłąk. Tekst ukazał się w XIX tomie "Studiów Warmińskich".

Joachim Kalnassy
Tablica geograficzna Warmii (1786) - fragmenty

Niegdyś Warmia była w posiadaniu dawnych Prusów, jeszcze pogan. Całkowicie została zniszczona przez krwawe wojny, które owym Prusom wydali Kawalerowie Zakonu Krzyżackiego. Z pomocą różnych książąt doprowadzili w końcu do zajęcia tego kraju, zanim powstało biskupstwo, powierzone przez papieża Innocentego IV Anzelmowi, członkowi Zakonu św. Franciszka. Konsekrowany przez legata papieskiego w r. 1242 w Toruniu, był pierwszym biskupem Warmii. Od tego momentu biskupi byli gospodarzami tego kraju.

Czytaj więcej: Tablica geograficzna Warmii

Robert Syrwid - Protokół inspekcji powiatu olsztyńskiego r. 1945

Protokół inspekcji powiatu olsztyńskiego - 1945r.

Prezentujemy Państwu Protokół inspekcji powiatu olsztyńskiego z 1945 roku. Materiał został opracowany przez Pana doktora Roberta Syrwida i opubliokowany w Komunikatach Mazursko - Warmińskich. Autorowi dziękujemy za udostępnienie materiałów.

 Matariał dostępny jest w plikach PDF

 Robert Syrwid, Protokół inspekcji powiatu olsztyńskiego - wstęp, PDF

 Protokół inspekcji powiatu olsztyńskiego z 1945 roku, PDF