III Letni Jarmark Sztuki w Jonkowie

Stowarzyszenie Ekologiczno-Artystyczne „Ręką Dzieło” zaprasza na III Letni Jarmark Sztuki i Rękodzieła Jonkowo 2006. Tegoroczny trzydniowy (14-16 lipca) „Jarmark” wypełniony będzie programem spod znaku etnograficznej różnorodności kulturowej świata.

Tegoroczny „Jarmark” rozpoczyna się we francuskie święto narodowe. Będzie burzenie Bastylii i francuska muzyka, przybędą zespoły amatorskie i zawodowi artyści z regionu, z kraju i ze świata, między innymi: indiańscy muzycy z Ameryki Południowej, muzycy i rękodzielnicy inspirujący się sztuką Indian Ameryki Północnej, grupa instrumentalistów ze Sierra Leone, będzie muzyka reggae, jazz, folk, i kontynuując ideę zderzenia kultur – chwila dla muzyki biesiadnej.

Będzie spontaniczne malowanie na płótnie przez uczestników, malarska akcja bezpośrednia pod nazwą „Moja wieś”; jest to autorski projekt Pani Bożeny Łochajewskiej.

Będzie budowana tradycyjna jurta mongolska z artystycznymi elementami sztuki warmińskiej, w której następnie poprowadzony zostanie program muzyczno-kulturalny, co w całości jest projektem Jacka i Alicji Hałas z Poznania.

Przewidujemy dalszą rozbudowę Parku Sztuki przy jonkowskim rynku, gdzie Jacek Adamas od dwóch lat tworzy eksponaty Wiejskiej Galerii Sztuki Współczesnej.

Plac targowy
produkty rolne oraz płody z warmińskich pól, ogrodów, sadów, łąk i lasów; przetworzone i świeże: dżemy, kompoty, herbaty ziołowe, naturalne kosmetyki, susz owocowy, warzywny, chleb, ciasto, miód, sery, jajka, mleko, owoce, warzywa, zboża – Rynek Zielonej Sztuki, w całości pochodzącej z małych gospodarstw rolnych, warsztatów i manufaktur przydomowych;

wyroby rzemieślnicze, rękodzielnicze;

twórczość ludowa;

potrawy regionalne;

oferty gospodarstw agroturystycznych;

Ponadto na Placu powstanie kilka kameralnych instalacji (jurty, tipi, namiot do projekcji filmów), w których odbywać się będą twórcze i inspirujące spotkania z innymi kulturami, przegląd oryginalnej muzyki etnicznej, storytelling, degustacja potraw orientalnych, które staną się propozycją równoległą do działań na dużej scenie.

Plac będzie też miejscem odbywania się spektakli ulicznych, performance’ów (np. „Zburzenie Bastylii” – Jarmark rozpoczyna się w dniu francuskiego święta narodowego i planujemy zburzenie – wykonanej uprzednio – tekturowej makiety. Budowa konstrukcji przez młodzież wiejską stanie się pretekstem do „krótkiego kursu historii Francji”, zaś wspólny atak na Bastylię to atrakcyjna propozycja także dla najmłodszych oraz zabawa integracyjna).

Park sztuki
Na terenie parku przylegającego do „placu jarmarcznego” powstanie pięć plenerowych pracowni, gdzie pod nadzorem uznanych artystów i rzemieślników będzie można poznać ginące zawody i techniki artystyczne, wśród których znajdą się: ceramika, rzeźba w drewnie, tkactwo, malarstwo, wiklina, kowalstwo.

Ochotnicza Galeria Bankowa
Galeria Bankowa – Wystawa: podwórze i podcienia Warmińskiego Banku Spółdzielczego, obok placu zabudowanego kramami jarmarcznymi, staną się w tych dniach unikalną Galerią Sztuki. Wystawiać w niej będą swoje prace (malarstwo, rysunek, fotografia, ceramika) znani i nieznani artyści z regionu oraz innych miast w Polsce.

Scena

14 lipca, piątek

Jurta Hałasów

scena reggae-jonalna Grzegorza Kasjaniuka:

Majestic z Gdańska
Plastic Bag  z Łodzi

DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I – Joint Venture Sound System DJ set
festiwal ognia: Art of Fire from Amsterdam, Teatr Ognia Los Fuegos z Krakowa

15 lipca, sobota 

TURNIEJ SOŁECTW

Kapela Hałasów z Poznania,

Kabaret „Głodna  Grupa ” z Krakowa,  

scena reggae-jonalna Grzegorza Kasjaniuka:

Jelenie w Terenie z Elbląga
Sadunobah Africa z Sierra Leone,

zespół folkowy z Peru,

Rajd Maszyn – 10 lat na scenie Ręką Dzieło
Niezalezny Sound-System: DJ Wroo z Wengoja; DJ  Piotronik z Warszawy

festiwal ognia: Art of Fire from Amsterdam, Teatr Ognia Los Fuegos z Krakowa

16 lipca, niedziela

Ekologiczne Forum Rolnicze – w tym roku odbędzie się w jurcie: będzie można poznać archaiczne techniki budowlane, zaadoptowane do możliwości naszych czasów, a także: jak w harmonii ze środowiskiem naturalnym pozyskiwać energię, co zrobić ze śmieciami, poznać ekologiczne metody upraw rolniczych, etc.

WIELKA  PARADA SZTUKI

w asyście artystów, muzyków, kapeli ludowych, dzieci w strojach warmińskich, żonglerów – wszyscy: mieszkańcy gminy, goście i sympatycy – zapoznamy się z tym, czego w Jonkowie nie widać na pierwszy rzut oka.

Podczas Parady, którą poprowadzi Dom Tańca Kapeli Hałasów i Schola Teatru Węgajty będziemy zatrzymywać się na „stacjach”, a tam czekać będą na nas rozmaite niespodzianki…

ARS LONGA VITA BREVIS!

Trwają rozmowy na temat udziału:
Kochanków Gwiezdnych Przestrzeni
Gendos Tchamzyryn

„Ręką Dzieło” Stowarzyszenie Ekologiczno-Artystyczne

11-042 JONKOWO, Godki 21 
tel. 0603 161479
rekadzielo@rekadzielo.art.pl   
NIP: 739-31-80-898

Nasze cele:

  • wspieranie i promocja współczesnej warmińskiej sztuki ludowej, w oprawie wydarzeń muzycznych i kulturalnych
  • wspieranie ekonomiczne i ideowe małych gospodarstw rodzinnych,
  • pomoc w zdobywaniu informacji o ekologicznych sposobach uprawy, o uprawach nietypowych, o sposobach pozyskiwania eko-energii,
  • wyrównywanie różnic w dostępie do kultury i tworzenie warunków do rozwoju twórczości, spotkanie twórców, wymiana myśli.
  • tworzenie pakietu produktów regionalnych.