Festiwal Pod Brzozą

Letni festiwal teatrów wiejskich

„Teatr Prawie Dorosły” z Bartąga zaprasza 16 września 2006 r. na II Letni Festiwal Teatrów Wiejskich „POD BRZOZĄ”. Kontynuacja ubiegłorocznego debiutu zapowiada się niezwykle interesująco.

Wystąpią m.in. Teatr „Mimo Wszystko” z Dywit oraz „Wspaniały Teatr Bez Nazwy” z Gietrzwałdu. Smakowitym dodatkiem będą regionalne delikatesy – domowej roboty smalec i ogórki małosolne, dzień uświetnią kapele wiejskie i prezentacje lokalnych artystów i rękodzielników.
Oto, jak powstanie „Teatru Prawie Dorosłego” opisuje Bogumiła Radaszewska, znana animatorka kultury w gminie Stawiguda:

Teatr Prawie Dorosły z Bartąga powstał z potrzeby chwili: wyjść z domu, zostawić troski, doświadczyć czegoś nowego. Ta chwila trwa już trzeci rok. Jesteśmy kobietami w różnym wieku, pracujemy w odmiennych zawodach, to, co nas łączy to zapał do teatralnych igraszek.

I tak wbrew niedowiarkom i przeciwnym wiatrom, dzięki niezwykłej energii, która pchała do przodu wystawiliśmy „Igraszki z diabłem” wg Jana Drdy w reżyserii Dominiki Radaszewskiej. Sprawiało nam to tyle radości i niesamowitych emocji, ale jak się okazało również spektakl spodobał się mieszkańcom naszej miejscowości i okolicznych wsi.

Zaczęliśmy jeździć z przedstawieniem zapraszani do Jedwabna, Kieźlin, Nowej Kaletki, Star-Dadaju i Olsztyna. Naszymi działaniami zainteresowały się ogólnopolskie media, czego efektem był emitowany jesienią 2004r. w programie drugim „TVP reportaż” „Teatr Kobiet”. Chcąc zarazić naszą pasją innych ludzi zorganizowaliśmy w lipcu ubiegłego roku I LETNI Festiwal TEATRÓW WIEJSKICH „POD BRZOZĄ” w Bartągu. Wystąpiły amatorskie grupy takie jak: Wspaniały Teatr Bez Nazwy z Gietrzwałdu („Pułkownik Ptak”), Teatr z Ośrodka Pomocy Społecznej z Grazym, który przepięknie wzruszająco przedstawił nam „Małego Księcia”. My, Teatr Prawie Dorosły ,wystąpiliśmy z „Igraszkami…”.

W przerwach między spektaklami przygrywała nam i ogromnej publiczności „Kapela Krótka Polka” z Dywit. Był przepyszny smalec i ogórki małosolne, było ognisko, gdzie dzieliliśmy się z aktorami-amatorami swoimi doświadczeniami. To była naprawdę piękna impreza, a tłumy, które przybyły na Festiwal i z gminy i z przeważającej części z Olsztyna uświadomiły nam jak potrzebne i ważne są nasze działania. To była ogromna praca, sami nie wiemy jak nam się to udało.

Nasze działania wspiera finansowo dyrektor GOK w Stawigudzie. Obecnie jesteśmy Stowarzyszeniem, pracujemy nad nowym przedstawieniem. 16 września 2006 r. odbędzie się II Letni Festiwal Teatrów Wiejskich „POD BRZOZĄ”. Zależy nam na reklamie Festiwalu. Wysłaliśmy zaproszenia do amatorskich grup teatralnych naszego regionu, wiemy już, że wymiernym efektem naszego festiwalu jest nowa grupa teatralna z Dywit – „Teatr Mimo Wszystko „, który potwierdził swój udział pod naszą BRZOZĄ. Wystąpi też „Wspaniały Teatr Bez Nazwy” z Gietrzwałdu, a dalej jeszcze nie wiemy. Potrzebujemy też wsparcia finansowego bo potrzeby są duże: zbudowanie sceny pod brzozą, reflektory teatralne, plakaty, poczęstunek i wiele innych…

Będziemy wdzięczni za każdą formę wsparcia.

Kontakt Bogumiła Radaszewska
tel.089 541 03 23 Świetlica Bartąg
tel. dom. 089 541 02 33

STOWARZYSZENIE „TEATR PRAWIE DOROSŁY”
BARTĄG 18, 10-687 OLSZTYN
NIP 739 353 86 73 REGON 280085060