Warmia na bank!

Wizyta w Osnabrück

Warmia na bank!

Warmia przeniosła się do Niemiec. W Osnabrück można oglądać wystawę polskich artystów. Jej temat to miłość do Warmii. Tą miłością od 7 lat niemieckich partnerów zaraża Adam Sierzputowski, starosta powiatu olsztyńskiego.

Jeszcze nie wystawiałem prac w banku, ale moi koledzy owszem – opowiadał Marek Świątecki, kurator wystawy „Kochajmy Warmię”, którą do 7 lipca można oglądać w Sparkasse w Osnabrück. – Jestem przeciwnikiem takich tradycyjnych galerii. Miejsce, w którym ogląda się sztukę powinno żyć, budować atmosferę.
W banku można oglądać rzeźby, obrazy i kafle wykonane przez 30 artystów zakochanych w Warmii. Ale miłości do Warmii nie kryli też ci, którzy przyszli oglądać wystawę. Otworzył ją Bernd-Josef Hentschel, dyrektor banku.

Sztuka miłości
Później – nie tyle o wystawie, co o uczuciu do Warmii – mówił Manfred Hugo, starosta Osnabrück.
– Warmia to niezwykłe miejsce. Miejsce magiczne, które trudno zapomnieć i do którego chce się wracać – opowiadał Hugo. – Ale nie chodzi tylko o przyrodę. Klimat tej ziemi tworzą ludzie. To dzięki nim chce się wracać. Mam tam prawdziwych przyjaciół, jak choćby starosta Sierzputowski.
Adam Sierzputowski odwdzięczał się w życzliwości i wyrazach sympatii.
– Każde uczucie poza nienawiścią wymaga pielęgnacji, a środkiem pielęgnowania miłości może być sztuka. Ta sztuka, z którą dzisiaj obcujemy jest przepełniona miłością – mówił starosta olsztyński – Ale zamiast przedłużać, oglądajmy.
O to, żeby oglądanie prac trzydziestu warmińskich artystów odbywało się w jeszcze przyjemniejszej atmosferze zadbała Olsztyńska Orkiestra Salonowa.

Magiczne miejsce
– Dostaliśmy zaproszenie i po prostu nie mogliśmy opuścić tej wystawy – mówi Jutta Börger, która przyszła na wernisaż z mężem Bernem. – W zeszłym roku byliśmy na Warmii i mogliśmy obejrzeć te wszystkie miejsca, które tutaj przedstawili artyści.
– Warmia to naprawdę magiczne miejsce, gdzie mam nadzieję jeszcze wrócić – dodaje Bernd Börger.
– Natomiast nie jestem do końca przekonana, czy gdybyśmy wcześniej nie byli na Warmii, ta wystawa przemawiałby do nas – tłumaczy pani Jutta, która sama maluje – Nie wszystkie przedstawione tu prace dużo mówią o Warmii.
Ale chętnych nie tylko do obejrzenia prac, ale i do ich kupienia nie brakowało. Bo wszystkie prace zostały wystawione na sprzedaż.
– Z tą wystawą byliśmy już wcześniej w Offenburgu i we Francji chociaż nie była to do końca ta sama wystawa, bo i tam sprzedało się trochę prac – mówił Marek Świątecki.

Zawieszenie broni
Otwarcie wystawy było pierwszym punktem wizyty starosty olsztyńskiego w Osnabrück. Chociaż początkowo zaplanowano, że wizyta rozpocznie się od wspólnego oglądania meczów otwierających mistrzostwa świata w piłce nożnej. Niestety, z powodu spóźnienia na samolot, polska delegacja dotarła do Osnabrück dopiero w sobotę rano.
– Nie rozmawiajmy o piłce nożnej do czasu meczu Polska-Niemcy. Proponuję zawieszenie broni na te kilka dni – propozycja starosty Sierzputowskiego spotkała się z ogólnią aprobatą gospodarzy.
Dzięki temu kolejne spotkanie przedstawicieli dwóch współpracujących ze sobą powiatów przebiegło w sympatycznej atmosferze. Wspołpraca powiatu olsztyńskiego i Osnabrück trwa od siedmiu lat. Przez ten czas przeprowadzano wiele wspólnych projektów, projektów m.in. renowację kapliczek warmińskich.

Anna Szapiel