Projekt zrealizowany w 2011 roku przez Powiat Lidzbarski, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007 – 2013.
Długość trasy: ok. 28 km
Przebieg trasy:
Lidzbark Warmiński – Długołęka – Bobrownik – Łaniewo – Poborowo – Wolnica – Opin – Krosno – Orneta
Średni czas przejazdu: 2 godziny
Ścieżka rowerowa szlakiem kolejowym – to trasa rowerowa o długości 27,86 km i szerokości 2 metrów, łącząca Lidzbark Warmiński z Ornetą. Ścieżka przebiega po starym nasypie kolejowym linii Orneta – Lidzbark Warmiński – Sątopy Samulewo, funkcjonującej w latach 1905 – 1945.
Trasa rozpoczyna się w Lidzbarku Warmińskim, od drogi wojewódzkiej nr 513 i prowadzi wzdłuż rzeki Łyny, w rejonie wsi Długołęka i Bobrownik.
Cały szlak biegnie wśród pól uprawnych i lasów, charakteryzujących się równinnym, na przemian z pagórkowatym ukształtowaniem terenu, stwarzając w ten sposób idealne warunki dla rekreacji i wypoczynku.
Dodatkowym urozmaiceniem rowerowych wędrówek są liczne wiadukty i przydrożne kapliczki o dużych walorach historycznych i krajobrazowych. Na całej długości ścieżki znajdziemy tabliczki informujące o przebiegu trasy oraz okolicznych miejscach wartych zobaczenia.
Po przejechaniu ok. 7 km dojeżdżamy do pierwszej „stacji” – Łaniewo. Znajduje się tu strefa wypoczynkowa dla rowerzystów, z wyznaczonym miejscem do grillowania, ławeczkami i stolikami.
Kolejne miejsce wypoczynkowe, w okolicy 21 km, to „stacja” Opin. Tu również znajdziemy drewnianą stacyjkę kolejową.
W Ornecie szlak rowerowy przecina drogę wojewódzką nr 513, po czym podąża byłym nasypem kolejowym, zmierzając do końca ścieżki – ul. Krośnieńskiej.
Miejsca, które warto odwiedzić:
- SANKTUARIUM Maryjne w Krośnie – oszczędzony przez II wojnę światową cenny zabytek sakralny. Na zespół pielgrzymkowy w Krośnie, wzorowany na św. Lipce, składają się: barokowy kościół, konsekrowany w 1720 r., obejścia krużgankowe z kaplicami narożnymi oraz dom księży emerytów.
- Kościół św. Krzyża w Opinie – konsekrowany w 1400 r. gotycki kościół, po pożarze w 1880 r. wyposażony w stylu barokowym. To również cenne miejsce często odwiedzane przez pielgrzymów.