Izba Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rogóż to miejscowość w pobliżu Lidzbarska Warmińskiego, przy drodze krajowej nr 51, prowadzącej w stronę granicy państwa (na trasie między Lidzbarkiem Warmińskim a Bartoszycami). W Rogóżu znajduje się Izba Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Izba została założona w przypominającej dworek prywatnej posesji państwa Haliny i Józefa Zysków. Od 1999 roku gromadzone są tam pamiątki związane z życiem i działalnością Komendanta Pierwszej Brygady i żołnierzy legionistów. W pomieszczeniach stylizowanych na sztab polowy Marszałka znajduje się kilkadziesiąt eksponatów, m.in. radiostacja polowa, przedwojenne mapy, szkice, zdjęcia, reprodukcje obrazów.

Wszyscy goście, którzy przybywają tu po raz pierwszy witani są marszem generalskim, następnie po krótkiej defiladzie przy pieśni “Warszawianka” zwiedzają wystawę. W Izbie Pamięci Marszałka prowadzona jest księga gości. Do księgi wpisali się między innymi nieżyjący już profesor Zbigniew Religa, generał Jan Szałaj, burmistrzowie, wójtowie i księża. Jednym z nich był w maju 2003 roku kapelan garnizonu Olsztyn ks. ppłk Zenon Pawelak, który poświęcił tę Izbę.

Izba Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w okresie maj – listopad udostępniana jest zwiedzającym. Organizacje, szkoły, instytucje, bąź osoby prywatne powinny wcześniej umówić termin spotkania. W tym celu udostępnione są następujące numery telefonów,  stacjonarny: 89 7673444, komórkowy 695 407 080. Zwiedzanie Izby Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego jest bezpłatne.