Architektura mieszkalna – Gmina Dobre Miasto

Architektura mieszkalna – Gmina Dobre Miasto

Cerkiewnik

Dom Wzniesiony na przełomie XIX i XX w.. Murowany, otynkowany, parterowy z zabudowanym poddaszem. W części środkowej fasady – duży ryzalit tworzący w dolnej części arkady wsparte na kwadratowych i okrągłych kolumnach. Na wysokości 1 pietra tworzący facjatę z poddaszem. W ścianach szczytów po dwa oculusy. Dach dwuspadowy kryty dachówką ceramiczną.

Dobre Miasto

Willa przy ul. Olsztyńskiej 8 Wzniesiona w XIX w.. Murowana z czerwonej cegły, zbudowana na rzucie litery „T”. parterowa z oknami zamkniętymi łukami odcinkowymi. W dachu korpusu fasady niewielki naczółkowy wykusz. Wejście do willi przez bogato zdobiony drewniany ganek. Dach wielopołaciowy, dwuspadowy kryty dachówka ceramiczna. Zabytek.

Willa przy ul. Gdańskiej 4 Wzniesiona na początku XX w.. Murowana z cegły i otynkowana. Parterowa z dużą facjatą nad murowanym wykuszem i dwiema mansardami. Dach i kosz nad facjatą dwuspadowe kryte dachówką. Wejście przez cofnięty ganek. Zabytek.

Willa przy ul. Łużyckiej 2 Neoklasycystyczna zbudowana z 1873 r.. Murowana i otynkowana parterowa z zabudowanym poddaszem. Usytuowana kalenicowo, dwutraktowa. W układzie pięcioosiowym od fasady. Otwory okienne ozdobione gzymsami w nadprożach i płycinami ze sztukaterią w części dolnej. Fasada zwieńczona regularnym gzymsem koronującym. Wejście do willi przez drewniany bogato zdobiony ganek. Dach dwuspadowy kryty dachówka ceramiczną. Zabytek.

Kamienica przy ul. Warszawskiej 6 Pseudoklasycystyczna zbudowana z okresie międzywojennym XX w. Murowana i otynkowana, jednopiętrowa z dużą facjatą od fasady na wysokości drugiego pietra. Usytuowana kalenicowo w układzie jednotraktowym. Dach dwuspadowy, kryty dachówką. Zabytek.

Kamieniczka przy ul. Wojska Polskiego 1 Eklektyczna, wzniesiona na początku XX w. Murowana i otynkowana, jednopiętrowa usytuowana kalenicowo, dwutraktowa w układzie czteroosiowym od fasady. W części środkowej fasady niewielki ryzalit tworzący na wysokości 2 piętra facjatkę. Nadproża okien 1 pietra zdobione sztukateria. Dach dwuspadowy kryty dachówką ceramiczną. Zabytek.