Kościoły Warmii – Gmina Stawiguda

Kościoły Warmii – Gmina Stawiguda

Gryźliny

Kościół parafialny Pierwotnie drewniany. Powstał w 1358 r. Obecny kościół p. w. św. Wawrzyńca i Nawiedzenia n. M. P. Zbudowany ok. 1573, a konsekrowany przez bpa Marcina Kromera w 1580. Wzniesiony z łamanych kamieni polnych, łączonych z cegłą w narożnikach, szczytach i fasadzie wsch. Dach dwuspadowy, kryty dachówką. Prezbiterium dobudowane na pocz. XX w. Od str. Zach. drewniana wieża z XVIII szalowana deskami, pokryta gontem. W ścianach wmurowane dwa młyńskie kamienie. Od str. Płn. Dobudowana w 1930 zakrystia, w miejsce poprzedniej, gotyckiej. Strop kościoła drewniany, kolebkowy. Wystrój wnętrza – barokowy. Ołtarz główny rzeźbiony w drewnie, 3-kondygnacyjny z ok. 1740 r. Z pierwotnego ołtarza pozostała wieńcząca rzeźba Michała Archanioła oraz św. Jana Nepomucena i bpa. Ołtarz boczny lewy z XVIII z obrazem olejnym św. Józefa z Dzieciątkiem i rzeźbą św. Andrzeja. Ołtarz boczny prawy z XVIII z obrazem św. Wawrzyńca. Ambona i obudowa organów – barokowe. Na balustradzie chóru muzycznego malowane płyciny o cechach ludowych z XVII, przedstawiające świętych: Franciszka, Rocha, Mikołaja, Kazimierza, Dawida, Cecylię, Rozalię, Apolonię, Marię Magdalenę i Barbarę. Zabytek II kl.

Stawiguda

Kościół filialny, filia kościoła parafialnego w Gryźlinach Zbudowany w 1933 r. p. w. św. Jakuba Apostoła. Murowany, otynkowany z sześcioma przyporami z ciosanych kamieni. Jednonawowy, z dachem dwuspadowym, krytym dachówką. Mała wieża kwadratowa, z daszkiem dwuspadowym krytym dachówką i zwieńczona metalowym krzyżem. Z tyłu – kwadratowe prezbiterium, z daszkiem dwuspadowym, krytym dachówką. Wystrój wnętrza – współczesny.

Bartąg

Kościół późnogotycki

Pierwotnie zbudowany w II poł. XIVw. był w ciągu wieków wielokrotnie przebudowywany, w tym gruntownie po pożarze z roku 1681r. Konsekrowany na nowo w 1724r. Rozbudowany w 1934 r. w stylu neogotyckim. W środku zachowany barokowy ołtarz główny, barokowa ambona. Ołtarze boczne pochodzą z 1724 r., zaś konfesjonał z II poł. XVIII w.