Pałace i dworki – Gmina Jeziorany

Pałace i dworki – Gmina Jeziorany

Potryty

Dwór

barokowy z XVIII w., rozbudowany i odnowiony w XX w., murowany z cegły, otynkowany, jednokondygnacyjny z mieszkalnym poddaszem (mansardy).

Park Podworski

o charakterze krajobrazowym uznany za zabytek decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Powierzchnia parku ok. 1,5 ha,. Wiek drzewostanu 70 – 100 lat. Przez park płynie w głębokiej dolinie rzeka Symsarna uchodząca do odległego o ok. 700 m jeziora Blanki. Zbocza doliny Symsarny dochodzą tu do 25 m.

Ustnik

Dwór

mieszkalny z XIX w. murowany z cegły, otynkowany. Jednokondygnacyjny z mieszkalnym poddaszem, podpiwniczony. Na osi frontowej mansarda kryta dwuspadowym dachem. Dach budynku dwuspadowy z naszczytnikami, kryty dachówką. Od frontu murowany ganek.

z XIX w. Murowany z cegły, otynkowany. Dwukondygnacyjny, podpiwniczony z użytkowym poddaszem, siedmioosiowy. W środkowej części elewacji frontowej dwukondygnacyjny ryzalit kryty pięciospadowym dachem zakończonym iglicą. Dach budynku dwuspadowy z naszczytnikami kryty dachówką.

Wojtówko

Założenie pałacowo-parkowe

Wojtówko położone jest 2 km na zach. od Jezioran. Świetnie zachowany nie tylko pałac, ale też niemal kompletne zabudowania gospodarcze. Pałacyk wzniesiono w początkach XX wieku, na planie prostokąta. Jest to budowla jednokondygnacyjna, pokryta dachem naczółkowym, z wystawkami od frontu i elewacji tylnej. W elewacji frontowej drobnoprzeszklony ganek z wysokimi schodami, od strony parku duża weranda.