• Dziedzictwo kultury i przyrody
  Dziedzictwo kultury i przyrody
 • Usługi turystyczne
  Usługi turystyczne
 • Turystyka aktywna
  Turystyka aktywna
 • Kultura
  Kultura
 • Sztuka
  Sztuka
 • Warmiński styl
  Warmiński styl
 • Przewodnik po Warmii
  Przewodnik po Warmii

Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole"

Dzięki współpracy Stowarzyszenia "Dom Warmiński", Stowarzyszenia gmin "Polskie zamki gotyckie", Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie oraz Kuratorium Oświaty w Olsztynie w dniach 22-23.10.2016 r. odbyły się pierwsze dwa warsztaty regionalne (kolejne zaplanowane są na listopad) dla nauczycieli z Województwa Warmińsko-Mazurskiego pn. "Regionalizm - patriotyzm jutra".

Warsztaty "Regionalizm - patriotyzm jutra", fot. archiwum Stowarzyszenia

Celem warsztatów jest utworzenie sieci współpracy nauczycieli przedmiotów humanistycznych na rzecz przygotowania konspektów zajęć edukacyjnych uwzględniających tematykę niematerialnego dziedzictwa historycznego Warmii i Mazur w edukacji historycznej.

Podczas pierwszego dnia szkolenia rozmawiano o inspiracjach regionalnych w pracy nauczyciela, przynależności państwowej Warmii i Mazur na przestrzeni wieków, zwyczajach, tradycjach i obrzędach, stroju ludowym i genezie gwary warmińskiej. Grupa wysłuchała także wykładu naukowego prof. Stanisława Achremczyka - Genius loci Olsztyna. Drugi dzień rozpoczęto od praktycznej nauki gwary warmińskiej, tworzono scenariusze zajęć i kart pracy. Zajęcia przeprowadzili: dr Iwona Jóźwiak, prof. Izabela Lewandowska oraz rodowity Warmiak Edward Cyfus.

Czytaj więcej: Szkolenie "Niematerialne dziedzictwo Warmii i Mazur inspiracją do edukacji regionalnej w szkole"

Grywalizacja na Szlaku Zamków Gotyckich

Aplikacja mobilna Szlaki Zamków Gotyckich doczekała się potężnej aktualizacji, jest teraz grą turystyczną na szlakach kulturowych Pomorza oraz Warmii i Mazur, która jest już dostępna na smartfony i tablety z systemami Android i iOS.

Rozbudowa aplikacji o questy, czyli gry terenowe i zabawy edukacyjne stworzone w oparciu o przygotowane scenariusze i wykorzystanie modułu GPS, stała się możliwa dzięki staraniom Stowarzyszenia gmin „Polskie zamki gotyckie” – pomysłodawcy projektu - oraz Samorządowi Województwa Pomorskiego i Stowarzyszeniu „Dom Warmiński”, które wsparły go finansowo.   

Ideą przyświecającą rozbudowie aplikacji było nadanie sprawdzonym szlakom turystycznym nowego oblicza oraz umożliwienie użytkownikom aktywnego i przyjemniejszego zwiedzania.  Dzięki wstrzyknięciu elementów frajdy i rywalizacji historia i walory edukacyjne związane z danym miejscem są przedstawione w atrakcyjnej formie i bardziej zapadają w pamięć. Szlaki Zamków Gotyckich to 114 wyselekcjonowanych, unikatowych obiektów w sześciu questach i tematycznych szlakach turystycznych: Szlak zamków gotyckich, Zamki gotyckie obwodu kaliningradzkiego, Szlak kopernikowski, Szlak latarni morskich, Szlak zabytków hydrotechniki, Szlak bursztynowy.

Twórcy aplikacji zadbali również, aby nie zatraciła ona swojego przewodnikowego charakteru. W dalszym ciągu jest ona prawdziwym kompendium wiedzy z bogatymi opisami historycznymi, ciekawostkami i galeriami zdjęć oraz doskonale spełnia się jako podręczna informacja turystyczna z listą wydarzeń oraz bazą obiektów turystycznych i handlowo-usługowych w okolicy.

Aplikacja Szlaki Zamków Gotyckich – gra turystyczna na szlakach kulturowych Pomorza, Warmii i Mazur-  jest bezpłatna i można ją pobrać na swoje urządzenie ze sklepów Google Play i AppStore.

Przekierowanie do gry turystycznej na szlakach kulturowych Pomorza oraz Warmii i Mazur możliwe jest także z "Przewodnika po Warmii" - aplikacji mobilnej przygotowanej przez Stowarzyszenie "Dom Warmiński".

Zachęcamy do korzystania.

 

Relacja z konferencji "Spotkania z historią – 550-lecie II pokoju toruńskiego"

W 2016 r. obchodziliśmy po raz dwudziesty czwarty Europejskie Dni Dziedzictwa. Jest to największy projekt społeczny i edukacyjny poświęcony dziedzictwu kultury, realizowany w Europie. Rok 2016 to także obchody pięćset pięćdziesiątej rocznicy przyłączenia Warmii do Polski. To doskonała okazja, by przypomnieć historię i utrwalić ją w pamięci.

W związku z powyższym 6 października 2016 r. w Zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Stowarzyszenie „Dom Warmiński” oraz Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie” w ramach projektu „Spotkania z historią – 550-lecie II pokoju toruńskiego” wspieranego przez Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego”.

Profesor Stanisław Achremczyk, fot. archiwum Stowarzyszenia

W programie konferencji znalazły się wykłady dotyczące Warmii, związane z okresem wojny trzynastoletniej i drugiego pokoju toruńskiego, które zostały zaprezentowane przez wspaniałych historyków, warmińskich działaczy, przyjaciół naszej małej ojczyzny.

„Warmia w Koronie – trudne początki wspólnego bytu” to tytuł wystąpienia prof. dr hab. Stanisława Achremczyka, które otworzyło konferencję. Następnie Ks. prof. Andrzej Kopiczko opowiedział o Diecezji Warmińskiej w czasie podpisania II pokoju toruńskiego. Z kolei dr Tomasz Chwietkiewicz przybliżył nam postać biskupa Pawła Legendorfa, zaś Pani Małgorzata Jackiewicz – Garniec wspaniale mówiła o zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim w okresie wojny trzynastoletniej.

Czytaj więcej: Relacja z konferencji "Spotkania z historią – 550-lecie II pokoju toruńskiego"

Zapraszamy na konferencję "Spotkania z historią - 550-lecie II pokoju toruńskiego"

Stowarzyszenie "Dom Warmiński oraz Stowarzyszenie gmin "Polskie zamki gotyckie" zapraszają na konferencję zorganizowaną dzięki wsparciu Samorządu Warmińsko-Mazurskiego w ramach projektu "Spotkania z historią - 550-lecie II pokoju toruńskiego, która odbędzie się 6 października 2016 r. o godzinie 10.00 w Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim (wielki refektarz)

P R O G R A M K O N F E R E N C J I

 • godz. 9.30 – 10.00 rejestracja uczestników
 • godz. 10.00 – otwarcie konferencji Jarosław Kogut Prezes Stowarzyszenia „Dom Warmiński
 • prof. dr hab. Stanisław Achremczyk, Warmia w Koronie – trudne początki wspólnego bytu
 • ks. prof. Andrzej Kopiczko, Diecezja Warmińska w czasie podpisania II pokoju toruńskiego
 • przerwa kawowa, poczęstunekdr
 • Tomasz Chwietkiewicz, O życiu doczesnym, geopolitycznych wyborach oraz losach pochówku biskupa warmińskiego Pawła Legendorfa
 • Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim w okresie wojny trzynastoletniej 1454-1466
 • Koncert kameralnego zespołu muzycznego Pro Musica Antiqua

 

Zgarniaj nagrody w konkursie filmowym!

27 września startuje „Turystyczna Stopklatka” czyli kolejny organizowany przez Polską Organizację Turystyczną konkurs. Tym razem do udziału w nim zaproszono tych z Was, którzy tworzą filmy promujące walory turystyczne Polski. POT zachęca do wzięcia w nim udziału i przesyłania autorskich filmików pokazujących to, co w Polsce najpiękniejsze. Nagrody w konkursie wyjątkowe, bo oprócz zestawu gadżetów POT, zwycięskie filmy będą wyświetlane w Multimedialnej Strefie Turystycznej – „Odkryj Polskę” Polskiej Organizacji Turystycznej i MT Targi Polska podczas targów TT Warsaw w dniach 24-26 listopada 2016 r.

Aby wziąć udział w konkursie należy wysłać film przy użyciu formularza konkursowego znajdującego się pod adresem www.polska.travel/pl/turystyczna-stopklatka. 

Wszelkie szczegóły dotyczące konkursu na fanpage ’u POT: www.facebook.com/PolskaOrganizacjaTurystycznaOficjalnyFanPage.

Polska Organizacja Turystyczna zaprasza do udziału w konkursie.

Odkrywamy Łynę, czyli relacja z wizyty studyjnej na Warmii

W ostatni weekend lipca gościliśmy na Warmii miłośników zdrowego stylu życia i nieskrępowanego dostępu do natury. Zapraszamy do zapoznania się z relacją ze spływu, która ukazała się na stronie Magazynu Kajakowego WIOSŁO.

Jeśli szukacie pomysłu, jak wykorzystać wolny czas, mamy dla Was propozycję. Wybierzcie się na Warmię. My właśnie tam spędziliśmy ostatni weekend lipca. Na zaproszenie stowarzyszenia Dom Warmiński, poznawaliśmy uroki tego regionu z różnych perspektyw: z pokładu kajaka eksplorowaliśmy rzekę Łynę, a na pieszo, jak rasowi turyści, miasta Warmii. Program przygotowany przez organizatorów był bardzo napięty i nawet doświadczeni kajakarze, którym niestraszne długie spływy i machanie wiosłem, czuli na koniec przyjemne zmęczenie. Z wyjazdu na Warmię przywieźliśmy wiele pozytywnych wspomnień i długo by opowiadać, co zobaczyliśmy i czego się dowiedzieliśmy.

 Łyna, fot. Kinga Kępa

Czytaj więcej: Odkrywamy Łynę, czyli relacja z wizyty studyjnej na Warmii

Więcej artykułów…

 1. Turystyczne Mistrzostwa Polski
 2. Głosujemy na Top 5 województwa warmińsko-mazurskiego Polska.travel
 3. Wyjdź w plener, myśl o Warmii (zaproszenie)
 4. Spędź weekend w Polsce za pół ceny
 5. Konkurs "Certyfikat POT"
 6. Finał Konkursu Wiedzy o Zamkach Krzyżackich i II Pokoju Toruńskim
 7. Co Warmiakom w duszy gra?
 8. Łyną przez Warmię - film promocyjny
 9. Krajobraz z kajaka
 10. Pogoń za Kopernikiem w Lidzbarku Warmińskim
 11. Konkurs na koncepcję zagospodarowania "suchej fosy" w Lidzbarku Warmińskim
 12. Zgłoś pomysł na pamiątkę regionu
 13. Kryształowa Nuta 2016
 14. Nowy obiekt sportowy w Lidzbarku Warmińskim
 15. Przekaż 1% podatku organizacjom pożytku publicznego z Warmii i Mazur
 16. XXXIV Ogólnopolskie Dni Pszczelarza - zaproszenie do przesyłania zgłoszeń
 17. VII Warmiński Jarmark Świąteczny
 18. Konkurs Turystyka Jutra 2016: można już aplikować!
 19. Wojewódzkie dożynki i konkurs na drożdżówkę
 20. Łyną przez Olsztyn
 21. Energa Varmia Musica – Słowiańska Moc
 22. W Braniewie uczczono rocznicę śmierci biskupa warmińskiego Pawła Legendorfa
 23. Koncerty letnie Pro Musica Antiqua
 24. Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy - zgłoś swój obiekt!
 25. Czas na Ser - jubileuszowa edycja, 12-14 czerwca
 26. Najlepsze gospodarstwa agroturystyczne na Warmii i Mazurach poszukiwane!
 27. XI Ogólnopolski Przegląd Piosenki Kryształowa Nuta
 28. Pamiątka regionu Warmii i Mazur
 29. Fotograficzna mapa Warmii
 30. Konferencja Jezuitów w Braniewie
 31. Galeria sztuki AtmoSfera
 32. Konkurs „Kolorowa ekoprzygoda w Powiecie Braniewskim”
 33. Warmia w aplikacji mobilnej
 34. Zbliża się III edycja Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego
 35. Przewodnik po Warmii - aplikacja mobilna
 36. Wojskowe statki powietrzne wezmą udział w Rodzinnym Pikniku Lotniczym w Gryźlinach
 37. Scandinavian Airshow i Jurgis Kairys gwiazdami Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach
 38. Konkurs Grantowy Charytatywnie - Aktywnie 2014
 39. Rajd Grunwaldzki - Lato detektywów
 40. Piknik Lotniczy w Gryźlinach z nominacją do „Lotniczych Orłów"!
 41. Ewidencja Obiektów Turystycznych
 42. Dom Warmiński laureatem konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu
 43. Album "Łyna - Wadąg. Szlak wodny"
 44. Rusza Szkoła Przedsiębiorczości Społecznej
 45. Nowe zdjęcia w galerii fotografii
 46. Fotorelacja ze spływu na trasie Łaniewo - Rogóż
 47. Spływ na trasie Łaniewo - Rogóż - wkrótce fotorelacja
 48. Podniebne szaleństwo w Gryźlinach
 49. Darmowe pociągi i program Pikniku Lotniczego w Gryźlinach!
 50. Rzeka Łyna na trasie - Łaniewo - Rogóż - spływ kajakowy