Galeria „Synagoga”

Przez dwa tygodnie na przełomie sierpnia i września 2004r. w barczewskiej Galerii Sztuki „Synagoga” czynna była wystawa prac plastycznych twórców z gminy Barczewo i powiatu olsztyńskiego. Prezentowano grafikę, fotografię, rzeźbę, malarstwo, rysunek, tkaninę i rzemiosło artystyczne 28 autorów.

Twórcy

Elżbieta Bieniecka jest mieszkanką Barczewa. Tworzy delikatne rysunki i obrazy. Szczególnie lubi malować pejzaże, portrety i kwiaty.
Ewa Bieniecka, podobnie jak mama Elżbieta, maluje nie tylko pejzaże. Prace młodej adeptki sztuki podobały się zwiedzającym.
Alicja Czaplińska mieszka w Barczewie. Obrazy maluje od niedawna. Lubi przedstawiać pejzaże i zwierzęta. Z jej prac emanuje miłość do człowieka i zwierząt.
Robert Zdzisław Cieślikiewicz, uzdolniony rzeźbiarz i snycerz, malarz i rysownik z Lamkówka. W jego pracach widać to artystyczne coś, dlatego znalazły miejsce w wielu zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Dariusz Dąbrowski z Barczewa maluje nie tylko pejzaże, w których ukazuje piękne zakątki naszej przyrody, ale i martwą naturę. Swoje prace wystawiał w kraju wielokrotnie. Uczestnik licznych konkursów.
Roman Dumała maluje obrazy, pejzaże, martwą naturę. Wystawiane w „Synagodze” prace podobały się zwiedzającym.
Czesław Kisiel z Barczewa lubi malować pejzaże. Na tej wystawie, oprócz bogatego kolorytu pokazał to, co czuje.
Beata Gromiec z Barczewa. Studentka. Zajmuje się malarstwem, preferując portret, kwiaty i martwą naturę. W „Synagodze” uwagę widza zwracały fantazyjne, o żywych kolorach kwiaty. Artystka myśli również o projektowaniu odzieży.
Barbara Hulanicka z Barczewa to artystka plastyk o europejskiej renomie. Od 50 lat tka kilimy i dywany o tematyce warmińskiej. Specjalizuje się w pracach w tkaninie podwójnej. Jej dzieła zdobią zbiory w kilkunastu stolicach i metropoliach. Uczestniczyła w wielu wystawach krajowych i zagranicznych.
Kinga Karczewska z Odryt przepięknie haftuje. Jej prace to artystyczne rękodzieło, w którym można dopatrywać się warmińskich akcentów. Przyciągały uwagę nie tylko starszej generacji.
Anna Korybut-Dziemidowicz z Barczewa jest artystką plastyczką specjalizującą się w hafcie artystycznym. Projektuje i wykonuje sztandary i proporce. Pisano o niej, że wyczarowuje bajkowe hafty. Pokazywała je na wielu krajowych i zagranicznych wystawach.
Sylwia Kozłowska z Ramsowa maluje farbami olejnymi pejzaże i silnie kolorystyczne portrety. Szczególnie upodobała sobie kwiaty nie tylko te z ogródka. Jej prace przyciągały uwagę zwiedzających.
Zbigniew Kozłowski z Ramsowa, podobnie jak Sylwia maluje obrazy ukazujące przyrodę i człowieka, a także obrazy o tematyce marynistycznej.
Anna Krzywoszonek z Barczewa jest uczennicą Liceum Plastycznego. Maluje konie. Uczestniczyła już w konkursach i wystawach plastycznych. W jej pracach nie widać naśladownictwa.
Jerzy Markuszewski z Barczewka. Pedagog i bardzo zdolny rzeźbiarz. W jego pracach dominują motywy ludowe i sakralne. Rzeźbi na zamówienie. Formy i wielkości – różne.
Piotr Marzewski z Barczewa. Od dłuższego czasu rysuje człowieka i jego świat. Zaprezentowane prace podobały się zwiedzającym.
Paula Marzewska z Barczewa. Młoda adeptka sztuki. Maluje postacie, pejzaże, a także para się rysunkiem.
Agnieszka Markowicz z Barczewa. Studentka. Oprócz rzeźbienia maluje i rysuje ołówkiem człowieka i jego otoczenie.
Marta Markuszewska z Barczewka. Studentka. W „Synagodze” wystawiła m.in. swoją pracę dyplomową.
Ryszard Pietrzak rzeźbi w drewnie. Jego prace wskazują, że jest artystą bardzo uzdolnionym i wszechstronnym.
Marta Sadowska z Barczewa. Nauczycielka w szkole podstawowej, gdzie m.in. prowadzi koło twórczości artystycznej „Zabawka”. Uprawia malarstwo na szkle, wyszywa, maluje krajobrazy Warmii i Mazur.
Marian Szarama wykonuje swoje prace metodą małych witraży. Jego niepowtarzalne dzieła budziły podziw zwiedzających.
Janina Szneider z Barczewa. Rencistka. Zajmuje się odmianą tkactwa artystycznego – gobelinami. Autorka pięknych i nagradzanych prac. Brała udział w wielu wystawach ogólnopolskich i zagranicznych. Ulubiony temat to człowiek i jego otoczenie.
Teresa Walczak-Wikiert z Lamkówka. Rzeźbi duże formy w drewnie. Tematy czerpie z otaczającej ją natury, ulubione – rzeźby zwierząt (konie, małpy, ptaki) oraz spojrzenie na człowieka z innej perspektywy. Ciągle poszukuje.
Grzegorz Woźny – modelarz, specjalność modele domów i samolotów. To też wysiłek i kunszt artysty, przełamujący wiele stereotypów. Pokazał, że być modelarzem to być twórcą małych form.
Władysława Wrotek z Barczewa. Od niedawna maluje, rysuje i szkicuje techniką mieszaną. Ulubionym tematem są pejzaże, martwa natura, ostatnio kapliczki. Bardzo ciekawe prace, bogate kolorystycznie i niepowtarzalne, nakazywały zwiedzającym zatrzymać się na chwilę. Miała swój udział w wystawach.
Wiesława Zdaniuk z Barczewa. Na uwagę zasługuje jej rzemiosło artystyczne – haftuje obrusy i serwetki. Dowiodła na wystawie, że to, co nazywamy przedmiotem codziennego użytku lub dekoracji, zawsze jest dziełem sztuki. I że artysta-rzemieślnik tak samo czuje potrzebę tworzenia, jak malarz czy rzeźbiarz.
Włodzimierz Zdaniuk, znany w Barczewie fotograf-artysta. Na wystawie pokazał prace o niezwykłych ujęciach, przyciągały uwagę wielu zwiedzających.

Po obejrzeniu tej wystawy starosta olsztyński Adam Sierzputowski nazwał Barczewo kulturalną stolicą powiatu.